ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.06.2010
ÎNSCRIS: 01.07.09
JUN-2010
2 AD. + 2 COPII

Rece si cald @Bay

Rece a fost la inceput pentru ca a plouat 2 zile dar apoi s-a facut frumos si chiar prea cald (sejur 5-12 iunie).

Am plecat din Sibiu la 2 noaptea prin Giurgiu (7. 30 ora la care se deschide Kauflandul local, casa de schimb valutar deschisa de la 8, taxa de pod 25 de lei) si am ajuns in jur de ora 13 in hotel avand in vedere vreo 2 stopuri pentru copiii (1. 5 si 4 ani) de la bord. Drumul ok cu o mica probleme pe autostrada in sensul ca la km 25 este inchisa si te scoate afara si apoi gps-ul meu nu m-a adus inapoi pe ea ci m-a purtat pe drumurile locale (cred ca este inchisa max 20 de km judecand de pe drumul de intoarcere).

Am platit pentru camera cu vedere la mare si am primit spre marea mea surpriza una din cele mai mari 2 camere de pe palier. Camera 302 la fel cred ca si 304 are un metru in plus (pe lungime) fata de celalalte camere din hotel si vedere spre mare 100%.

Pe scurt despre hotel si imprejurimi

-parc foarte mare pentru copii cu jocuri pentru ei la amiaza si discoteca seara

-activitati pentru adulti la toate orele (sala de fitness libera cam tot timpul)

-mancare “bufet suedez” foarte buna si cu bucatari care la 5 minute inainte de terminarea programului de masa inca preparau pe plite (in multe cazuri am ajuns la masa cu 10 minute inainte de inchidere si am terminat aproape ultimii fara sa ma simt “grabit”) ; mancaruri variate in fiecare zi si aplicabile pentru copii... cred ca s-au si ingrasat cat au stat acolo si nu a fost zi sa nu le gasesc ceva ce sa le placa (minus la supe, plus la fructe si prajituri) (laptele de la barul de la piscina ptr copii cereti-l la ospatar, va va da din cutie... cel de la dozator este lapte praf)

-apa in piscine rece la inceput (14-19 grade) a devenit dupa 2 zile de soare 20+ numai buna de baie

-apa in piscinele de interior rece (numai cea de la palace e de apreciat, cele de la Bay si Mare sunt mici) dar totusi buna de facut baie- cred ca la palace era 27 de grade cand cele de afara aveau 16 grade

-apa in mare rece la inceput s-a facut tot asa numai buna de facut baie dupa 2 zile de soare

-plaja mica ca si latime, vreo 5 metri, neingrijita cand am ajuns acolo s-a transformat la un moment dat peste noapte in plaja aranjata si cu sezlonguri cu umbrelute fara plata (poate era promotie). Pentru cei care zic ca e mica, cu toate ca sunt de acord ii rog sa stea 10 minute seara acolo si daca valurile marii combinate cu triluri de pasari nu li se pare o combinatie exotica atunci nu mai zic nimic.

-old nessebar si sunny beach accesibile in 5 minute cu masina (locul in parcare se poate rezerva daca vorbiti cu cel de la poarta - o sa va puna acolo un con rosu - eu am plecat din hotel cu masina la plimbare cand tocmai se umpluse parcare la o conferinta si se parca si pe trotuar, iar locul meu a fost liber cand m-am intors dupa ce am vorbit cu portarul)

-old nessebar este un oras care “trebuie” vazut si ziua si noaptea

-sunny beach merita ptr plaja si aglomeratie- nisipul este cu tenta de gold ca in “nisipurile de aur”

-nu am ajuns la aquaparkuri dar cred ca amandoua merita o zi, au cam aceleasi preturi si aceleasi distractii deci oricare dintre ele se poate alege

-echipa de animatori de la hotel de nota 10

-lifturile panoramice super pentru efect

-lipsa spatii de plimbare in afara hotelului seara (Nessebar la 3 km)

-poza de pe google earth cu camp in jurul hotelului nu e actuala, acum e plin de hoteluri in constructie sau gata construite

-peninsula care se vede in fata cu multe cladiri este statiunea Pomorie si nu e de vizitat, are doar multe hoteluri mari in constructie

-se poate plati cu cardul la hotel (eu am oplatit cei 10 leva /zi de parcare), benzina cred ca e un pic mai ieftina ca la noi

Per asamblu un concediu reusit. M-am intors cu plecare la amiaza de acolo cu toate ca a fost foarte cald si nu am avut aer conditionat. Pe autostrada la intoarcere evitati portiunea de drum negru pe banda de urgenta pentru ca sunt niste gauri care pot strica rau masina. De asemenea in mijlocul podului de la Giurgiu dupa ce treceti de semnul de Romania atentie ca e un sant foarte lat si foarte adnac in care se pot rupe multe (zic atentie in caz ca va fura peisajul! )

Ca si recomandare finala: daca aveti copii o sa va simtit integrati in acest hotel, daca nu s-ar putea sa nu va placa.

Alex

Trimis de ip_alex21 in 14.06.10 13:12:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Nisipurile de aur

VIZUALIZĂRI: 2937 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ip_alex21); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 trenulet in parc
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

taniolala*
    [14.06.10 13:18:58]

Ma tenteaza acest hotel, multumim pentru impresii.

webmasterXY*
    [14.06.10 13:20:18]

@ip_alex21 sejurul l-ai efectuat in luna mai asa cum ai scris in review sau in luna iunie cum apare scris in stanga la informatiile despre sejur?

[14.06.10 13:51:04]

sejur 5-12 iunie

adina.blondutza
    [15.06.10 15:39:13]

Pentru ca am fost impreuna, "vecina", trebuie sa rectificam...sejurul in nessebar a fost in perioada 30.04-02.05.2010, asta daca nu cumva ati mai fost odata tot acolo in luna iunie si eu nu am cunostinta! In rest tot ce a s-a scris in review este adevarat, iar sistemul AI ne-a adus in plus ceva kg...fir-ar sa fie de amar!

1. Curatenie- 10

2. Mancare - 10

3. Distractie - 7

4. Plaja - 6

5. Piscine - 9

Merita un sejur acolo, cu siguranta in plin sezon e si mai multa animatie..

[16.06.10 09:08:58]

cred ca sunt confundat. oricum am adaugat niste poze pentru o mai buna impresie.

O rugaminte la admin... te rog corecteaza data din review. multumesc

webmasterXY*
    [16.06.10 09:27:22]

Corectat!

adina.blondutza
    [16.06.10 13:46:18]

da, te rog sa ma scuzi...dar ieri am scris acest ecou la review pentru alt utilizator ..sincer nu inteleg de ce a aparut la tine mesajul!! si nu sunt chiar batuta in cap sau cel putin asa vreau eu sa cred!

[21.06.10 10:49:34]

inca o informatie... am vazut pe extrasul de cont... la plecare am platit parcarea de 70 de leva cu cardul (BRD) si mi-a luat comision 4 lei (la 151 lei).

vacante frumoase!

danutzu68
    [26.06.10 20:32:17]

Foarte bun review-ul tau. Multumesc pt. informatii imi sunt de folos pt ca plec acolo pe 06. 07. 2010.

As vrea sa stiu daca balconul are uscator de rufe pt un prosop, slip etc.

Cat e cursul valutar la hotel?

Exista internet wireless ca as vrea sa i-au laptopul cu mine?

Mersi anticipat. Astept sa revii cu noi informatii.

[28.06.10 00:12:23]

Salut,

Pe balcon este un uscator de rufe suficient de mare pentru prosop si ceva haine.

Cursul valutar de la hotel nu mi-l mai aduc aminte, oricum este ceva mai dezavantajos decat la o banca, dar la sume mici nu prea cred ca e relevanta diferenta.

Wireless este la receptie, poate se prinde si mai sus.

danutzu68
    [28.06.10 20:52:25]

Salut,

Mersi mult pt informatii.Mai am cateva intrebari si te-as ruga sa-mi raspunzi daca poti.

In nessebar shoping se poate face?

Exista branduri renumite?

Lucrurile sunt mai ieftine ca in BUCURESTI?

Barul de pe plaja la ce ora deschide?

Berea e buna?

Ms anticipat.

[29.06.10 08:01:03]

Salut,

Old Nessebar-ul este de fapt o insulita mare plina de tarabe... Shopping cat poti duce. Nu pot face comparatia cu Bucurestiul ptr ca nu m-au interesat cumnparaturile acolo si in plus nu stiu preturile din bucuresti.

Cand am fost eu nu era bar pe plaja si nu cred ca o sa puna asa ceva. Bere gasesti la discretie la barul de la piscina, ev la barul de seara si este foarte "subtire"... nu poti sa ai pretentii la berea de dozator. (daca vrei bere buna ia o lada de acasa! )

alex

adina.blondutza, danutzu68, ip_alex21, taniolala*