ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2019
ÎNSCRIS: 17.07.19
JUL-2019

încărcat de pe telefon!

Ksamil

Buna, in primul rand as vrea sa va zic ca am ales aceasta destinatie datorita peisajelor superbe vazute pe internet, iar realitatea nu mi-a inselat deloc asteptarile.

Noi am plecat din Timisoara cu o noapte oprire in Skopje, Macedonia (oras foarte frumos cu multe statui si fantani dragute).

Drumul prin Serbia pe autostrada a costat 10,5 euro, in Macedonia au fost mai multe porti la care am platit cate 1 euro sau 1,5 euro. Motorina in Macedonia este destul de ieftina, chiar mai ieftina decat la noi, asa ca acolo am si facut plinul cu cardul. Noi am ales sa mergem pe Grecia deoarece am mers pe autostrada si a fost mult mai rapid. Spre surprinderea noastra nu am platit nimic in Grecia, pe la fiecare poarta care treceam, ne faceau semn sa trecem direct. Era duminica si probabil acesta a fost motivul, sau habar nu am :)) iar la intoarcere am platit la fiecare poarta in Grecia cate 1.20 si 2.10 euro.

Ca si plaje in Ksamil majoritatea sunt cu pietre, sunt cateva si cu nisip, iar absolut toate plajele au sezlonguri care costa intre 500-1500 leke si nu se poate sta cu umbrela personala sau direct pe pietre. Sezlongurile se dau cate 2 si fiecare dispune de o umbrela. Am uitat sa precizez ca 1 euro=120 leke si sunt destule schimburi valutare deschise pana tarziu.

Unele din cele mai frumoase plaje sunt Pulebardha Beach, Monastery Beach, Bora Bora, de asemenea am mers intr-o zi la plaja la una din insulele gemene cu o salupa pt care am platit 20 euro dus-intors 4 persoane. Apa nu este rece, este curata, iar albastrul acela deschis al apei este superb.

Ca si mancare, cel mai bine am mancat la Guvat, Abiori, Murati si bineinteles nelipsitul soulvaki pita gyro de la fast-food-ul Beshiku din centru unde se mananca foarte bine, este bun si ieftin.

In schimb nu recomand restaurantul Ardiani, am mancat paste care nu au fost bune, iar pizza a fost facuta cu parizer si niste legume aruncate crude deasupra. Shopping-ul l-am facut zilnic de la supermarketul de langa fast-food-ul Beshiku, Gjordeni mai exact.

Ca si preturi e ok, toate sunt mai scumpe ca la noi, dar nu cu mult. Daca vreti un supermarket mai ieftin, puteti merge in Sarande la Spar. In schimb, motorina in Albania a fost mai scumpa, iar intr-un loc unde am vrut sa platim cu cardul, percepea comision si atunci am preferat sa platim cash.

Cazarea in Ksamil a fost ieftina, 23 euro pe noapte, sunt si locuri cu 20 euro. Sunt multi oameni care stau la strada care ofera cazare, gen ca la noi la litoral, asa ca ai de unde alege daca nu vrei sau nu iti permiti sa stai la hotel.

Ca si localitate, Ksamil este un satuc, este destul de micut, faleza nu este luminata total, sunt cateva localuri gen club noaptea, treci de la unul la altul si se aude muzica de la fiecare, aduce putin cu Costinesti-ul de la noi.

Ca si locuri de vizitat am fost la Parcul National Butrint, cetatea veche a orasului, intrarea aici a fost 700 leke, este foarte frumos si chiar ai ce vedea. Apoi am fost la castelul Lekuresi, care de fapt este un restaurant, iar peisajul vazut de sus este magnific. De asemnea, un alt loc vizitat a fost cetatea Porto Palermo, intrarea a fost 100 leke, dar inauntru nu e nimic interesant de vazut, sunt numai niste incaperi goale, intunecate si urat mirositoare. In schimb, peisajul a fost din nou foarte frumos.

Un loc spectaculos a fost Blue Eye, situat cam la o ora de Ksamil, este un izvor de apa cu o culoare de un albastru splendid. Este asemanator cu Ochiul Beiului de la noi. De asemenea, am facut o excursie de o zi in Corfu cu Ferryboat-ul din Sarande. Preturile incep de la 40 euro de pers dus intors.

Au si niste "vapoare smechere" numite delfin care merg cu viteza si ajungi in aprox 30 min in Corfu.

In concluzie, a fost un concediu superb, Ksamil este ca in pozele de pe net, nu ne-a parut rau deloc de alegerea facuta, oamenii sunt ospitalieri, se descurca putin mai greu cu engleza, dar te intelegi cu ei si nu am avut niciun fel de probleme cu nimeni. Merita vizitat macar o data!

Trimis de LauraEve in 17.07.19 14:13:36
Validat / Publicat: 17.07.19 16:51:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALBANIA.

VIZUALIZĂRI: 8626 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (LauraEve); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.07.19 16:50:46]

Bun review de debut, merită remarcat

@LauraEve: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă zona Ksamil, KSAMIL" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Aa.12345678
[17.10.19 17:24:24]

@LauraEve: Buna... puteti va rog sa mi spuneti ce traseu ati ales din Macedonia, si ce taxe ati platit pe urmatorul traseu pana la Kasmil? Cazarea cum ati facut o prin agentie sau direct de acolo... as dori aceste informatii... multumesc frumos!

Aa.12345678
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Ksamil: