ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2019
DIN: Negresti Oaș
ÎNSCRIS: 26.05.14
JUL-2019

la PMM* = 82 USD

Raport calitate - pret corect!

am fost motivat sa scriu acest articol, pe scurt, doar de discutiile iscate in grup vis a vis de impresiile pe care ti le lasa un resort in urma inobiectivitatii recenziilor de pe diferite site-uri, inclusiv cel de aici...

deci... Sentido Mamlouk Palace... un resort de 5 stele si servicii dupa mine, o alegre si o vacanta reusita daca apreciezi si te raportezi la ce primesti la cat platesti!

nu trebuie comparat cu Turcia, Grecia sau ce stiu ce alte destinatii, pentru cunoscatori Egiptul are particularitatile lui...

deci, vis a vis de resort catreva lucruri puncatate pe scurt, all inclusive, basic cu mancare suficient de diversa si buna, camere ok, important ca sunt curate, dotate corspunzator in limita a ceea ce ai nevoie, serviabilitatea din partea personalului, spatiu exterior, piscine, plaja (sezloange si prosopae) spatiu verde... bine intretinute.

ca un mic minus, bauturile nu sunt grozave, dar asta e specific Egiptului.

ca plus, restaurantele a la carte, din sapte sase sunt incluse cu programare... cel italian super bun!

per total, la un pret bun si corect e o alegere buna! la un pret bun,ne intoarcem iar!

Trimis de viorelpop in 16.07.19 15:34:56
Validat / Publicat: 16.07.19 17:18:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.

VIZUALIZĂRI: 3429 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (viorelpop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 82.45 USD pe cameră

• ECOURI la acest review - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 33
    [16.07.19 17:16:45]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 22&ridAnt=94811

[16.07.19 23:02:06]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[16.07.19 23:18:56]

@webmaster45: datele gps sunt corecte!

[17.07.19 06:47:25]

[17.07.19 07:14:06]

@webmaster45:

O să mai pun... doar de am ajuns în țară și am intrat direct in lucru... trebuie sa le descarc de pe un card!

[05.08.19 22:09:33]

@viorelpop: Bună! Am dat și eu avans pentru a merge la acest resort, suntem 3 famili. Sunteți de acord să ne ajutați cu câteva îndrumări?

[05.08.19 22:17:15]

Sigur... cu drag!

Cu ce pot sa va ajut?

[09.08.19 21:29:09]

Buna! Am revenit, mă bucur că sunteți de acord.

Aș vrea să știu, la Recepție pentru ocuparea unei camere mai bună, cum se procedează?

Dimineața, unde este mai dificil pentru ocuparea șezlongurilor, pe plaja sau la piscină? Cum se procedează?

Care excursie v-a plăcut cel mai mult și cât a costat?

Ce plus are acest resort față de celelalte?

Câte zile a-ți stat și cât va costat?

Unde este cel mai importat să dăm ciubuc și cât? Unde ar trebui să acordăm atenție?

Vă mulțumesc!

[09.08.19 21:34:40]

@Vasilachi:in scurt timp o să că scriu un mesaj personal pentru detaliile cerute... pentru a pastra regulile forumului.

[10.08.19 11:03:33]

OK! O zi bună!

Bianca Dragomir
    [16.08.19 01:14:08]

@Vasilachi: subscriu si eu la ce ati intrebat dvs din același motiv. Va rog daca se poate sa-mi sa-ti si mie un raspuns la aceste intrebari. Voi merge cu familia din 24 august. Multumesc

[16.08.19 08:10:41]

Bună! Nu am fost niciodată. Nu am experiență.

Bianca Dragomir
    [16.08.19 17:11:35]

@viorelpop: Subscriu si eu la ce a intrebat dl Vasilachi din același motiv. Va rog daca se poate sa-mi sa-ti si mie un raspuns la aceste intrebari. Voi merge cu familia din 24 august. Multumesc

Felinny
    [29.08.19 10:09:12]

[15.03.21 16:10:55]

Buna ziua

M-ar interesa daca se poate face baie, adica sa te balacesti, sa innoti, fara sa te lovesti de corali... avem o fetita mica si noi preferam sa facem baie in mare... Deci apa e ok? adica se adanceste cat de cat sa poti face baie sau trebuie sa mergi sute de metri pana  sa iti ajunga la genunchi... ? Nu ne intereseaza scufundarile.

Avem acces la serviciile celorlalte hoteluri "surori" de langa?

Multumesc anticipat

[15.03.21 17:18:41]

@STEFANYA23:  da, vis a vis de unul din resorturile gemene cel cu topoganele, sunrise arabian parca, la cealalta intrebare, e ok dar parca ma-ti intrebat si la titanic unde dupa parerea mea plaja si apa e putin peste cea de la mamlouk, dar e ok si aici!

[15.03.21 18:35:06]

@viorelpop:  pai da, v-am întrebat, ca nu știu care sa îl alegem... Prioritar e sa putem face baie, sa nu trebuiască sa mergem sute de metri ca să se adâncească și sa nu ne lovim de corali... Sau recomandați alt hotel care corespunde?

viorelpopPHONEAUTOR REVIEW
    [15.03.21 18:44:07]

@STEFANYA23:  amândouă sunt bune, după cum am menționat titanic are avantajul plajei și mării... la celelalte încă vreo 4 la care am mai fost sunt cam pe același palier cu plusuri minusuri din anumite puncte de vedere.

[15.03.21 19:12:45]

Buna seara!

​Am fost în Hurgada (Egipt) în 2019, la hotelul Sentido Mamlouk Palace,  am fost în luna Septembrie, am plătit 1100€, 2 persoane 7 nopți. Sunt mai multe Hoteluri  Sentido, dar Mamlouk este cel superior. Mâncarea este bună, diversificată, băuturile mai slăbuțe, curățenia cam de 8.

​ Spectacolele de seară cam de 7-8.

​Marea este superbă, intrare lină. Plaja curată cu nisip fin. Piscinele sunt super. Căldură mare, în Septembrie este suportabil, dar în August va fi foarte cald, aveți grijă.

​Am fost în excursie pe insula Paradise unde am fă cut și snorkeling (vă trebuie mască de acasă), se pote face și la Hotel, la mare. Este foarte distractiv.

​Am fost în  excursie și la Valea Regilor, interesant. Dar trebuie să aveți grijă că drumul este lung și obositor, pleci dimineața și vii sera, cum cobori din autocar te doboară căldura. Un minus la această excursie ar fi: locul unde sevești prânzul, restaurantul degradat și mâncarea de cantină (foarte rea).

​Dacă ar fi să merg din nou, aș alege același Hotel MAMLUC, cu excursii scurte de jumăttate de zi.

​PS ghidul și șoferul aufost foarte plictisiți.

[15.03.21 19:18:29]

@Vasilachi:  dar se poate face baie? adica sa nu trebuiască sa mergi sute de metri pana sa te poți bălăci, sa itu ajungă apa până la brâu măcar și sa nu te lovești de corali

[15.03.21 19:21:56]

V-am răspuns. Dăcă mai aveți si alte întrebări vă răspund cu mare drag.

[15.03.21 20:25:23]

@Vasilachi:  da, mulțumesc, ați răspuns într-adevăr, dar altceva, nu ce ma interesa pe mine, ... dacă se poate innota... Ați spus doar ca intrarea e lina, de asta am și insistat a doua oara, dar vad ca nici a doua oara nu am noroc de detalii care ma intereseaza. Mulțumesc oricum și pentru asta

[15.03.21 20:33:08]

@Vasilachi:  Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[16.03.21 08:18:25]

DA  ! Se poate înota chiar foarte bine. Marea Roșie are gradul de salinitate mai ridicat față de Marea Neagră  sau Marea Mediterană. E OK  răspunsul? Dacă mai aveți întrebări, vă răspund cu mare drag. Prin intermediul acestui site “Am Fost Acolo” , am fost ajutat de fiecare dată când am plecat în vacanță. ​​ Cei care lucrează în spatele acestui site î-și fac treaba foarte bine, le mulțumesc! O zi bună!

​​

[16.03.21 08:32:35]

Nu sunt pietre. Apa este curată. După cam 50 m se adâncește. Briza mării î-ți dă o senzație plăcută. Este SUUUPER!!!

nicole33
    [18.03.21 06:28:16]

@STEFANYA23:

Am văzut că ai tot pus întrebări legate de intrarea în mare la acest hotel şi la încă unul, iar răspunsurile primite nu au fost tocmai conform aşteptărilor tale.

Eu ţi-aş recomanda un alt hotel foarte potrivit pentru ceea ce îţi doreşti. Este vorba despre Steigenberger AlDau Beach 5*, cu o plajă proprie lată şi frumoasă ​şi, cel mai important, cu intrare în mare doar cu nisip, fără pietre sau corali, perfectă pentru copii, unde te poţi bălăci sau înota imediat în apă cel puţin până la brâu. Aici nu ai nevoie de încălţăminte specială de apă.

​În cazul în care preferi ca marea să se adâncească mai brusc, poţi intra în mare de pe plaja hotelului alăturat, Steigenberger Aqua Magic, din acelaşi lanţ.

​Singurul dezavantaj l-ar constitui preţul ceva mai mare al hotelului, însă sunt convinsă că serviciile oferite şi condiţiile bune de cazare justifică diferenţa de preţ.

Alegere inspirată! ​​​

[18.03.21 08:48:09]

@nicole33:  multumesc mult, ... asa e, nu prea mi s-a raspuns la ce am intrebat...

[22.03.21 20:47:28]

@nicole33:  mulțumesc mult încă o data! Ma bucur ca ai înțeles exact ce doresc, ce este prioritar pt mine! Îmi place mult hotelul recomandat de tine din pozele găsite pe net... Un alt hotel, cu apa la fel, dar și cu ceva tobogane pentru copii cunosti oare? Mulțumesc anticipat

nicole33
    [23.03.21 06:33:53]

@STEFANYA23:

Un alt hotel, cu apa la fel, dar și cu ceva tobogane pentru copii cunosti oare?

Cam greu să le ai pe toate într-un singur loc. Hotelurile egiptene nu mi s-a părut să exceleze ​la capitolul aquaparkuri.

În cazul Steigenberger AlDau Beach, pe care ţi-l recomand cu toată încrederea, dacă vrei tobogane, ai posibilitatea de a merge gratuit de câte ori vrei la hotelul Steigenberger Aqua Magic din acelaşi lanţ şi aflat chiar visavis unde ​beneficiezi în intervalul orar 09.00-17.00 de toate facilităţile acestuia: aquapark pentru adulţi, aquapark pentru copii, piscine, restaurant, baruri. Distanţa nu este mare. Pe mine aquaparkul pentru adulţi nu m-a impresionat, deşi este ok pentru Egipt, dar cel pentru copii este comparabil cu cele ale hotelurilor din Antalya.

Există şi varianta de a te caza la Steigenberger AquaMagic, un hotel mai slab, dar şi sensibil mai ieftin, însă condiţiile şi serviciile oferite de acesta sunt clar sub cele de la AlDau Beach, distanţa până la plajă este mai mare, zona de plajă este mai mică şi mai înghesuită, iar pentru a face baie  în mare aşa cum îţi doreşt iar fi preferabil să​ intri pe la AlDau Beach.

O altă variantă, recomandată aici pe sait de către un user în care eu am mare încredere, ar fi Sunwing Waterworld Makadi​ vezi impresii. Aici ai tobogane pe alese, dar şi intrare în mare cu nisip undeva în dreptul altui hotel din lanţul respectiv aflat aproape. Nu am fost acolo şi nici nu intenţionez, deoarece serviciile oferite sunt prea slabe pentru pretenţiile mele, iar poziţionarea izolată a hotelului la vreo 30 kilometri de centrul Hurghadei poate constitui un dezavantaj.

Alegere inspirată! ​​

[23.03.21 08:54:57]

@nicole33:  multumesc inca o data! Daca putem merge la hotelul vecin, e super atunci!

Bianca Dragomir, Felinny, STEFANYA23, Vasilachi, viorelpop
    Alte impresii din această RUBRICĂSentido Mamlouk Palace (ex Sunrise) Hotel: