ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2019
ÎNSCRIS: 15.07.19
JUL-2019

Kerkyra Beach Hotel and Apartments

Hotarandu-ne sa plecam in vacanta in Corfu, in parte datorita prietenilor ce facusera deja rezervare acolo, ne lipim de ei si rezervam pe booking o "suita" la Kerkyra Beach Hotel and Apartments, Benitses, Corfu.

Initial cu mic dejun, dar dupa ce am citit impresiile de pe booking, ne-am razgandit si am lasat doar cazarea. Si bine am facut!

Despre Corfu - doar de bine! Sunt multe locuri frumoase in lume, multe si datorita influentei omului, in Grecia insa - natura are influenta majora!

Despre Benitses - cate putin din toate, statiune tipica de litoral, cu un usor iz de vechi si romanesc, cu plaje micute din pietris, apa limpede dar cu pietroaie, si cu iarba de mare si alte vegetatii spre seara.

Terase specific grecesti, primitoare, mancare buna, proaspata, variata, in functie de buget si dorinte. Magazine si tarabe de suveniruri, mini supermarketuri, agentii de voiaj, cate un artist, aglomeratie, caldura, preturi mai mari ca in Grecia continentala, triple fata de ale noastre (la bere - cel putin!!!).

Revin insa la cazare. Ajungem pe la ora 16.

Pentru ca am venit cu masinile, si copilasi dupa noi, drumul a fost usor obositor, chiar si cu cazare intermediara in Salonic.

Gps-ul ne-a adus in zona. Hotelul nostru - niciunde! O parcare micuta, ocupata, in care fortam un loc de parcare si incercam sa identificam hotelul!!! Stiam ca nu este cu iesire la mare, dar speram sa fie la (o) strada!

Si incepem, grupati, sa il cautam! Printre vile, pe alei - ca strada pt masini - nu mai era!

Il gasim, in panta - frumusel, colorat, cu statui, cu fantanica arteziana cu pestisori, dar la vreo 150m de la strada - printre ultimele vile. Mai era una langa - abandonata inainte de finalizare! Inconjurat pe dreapta-spate de stuf inalt de 3 metri, maslini vechi salbatici si vegetatie neatinsa de mana omului!

Ne intoarcem la masini, luam o parte din bagaje si dupa ce urcam o panta, nu foarte lina, si nici scurta, ajungem la receptie, ne identificam, primim chei si hai la camere!

Si mai urcam niste scari, si ajungem la piscina! Dar n-am ajuns! Urcam iar alte scari lungi si abrupte, cu greu, din cauza bagajelor, iar cuplurile cu copii isi primesc in sfarsit suitele. Camere maricele, curate, gresie pe jos, chicineta complet utilata, balcoane maricele cu vedere la piscina, prima impresie OK, mai putin mirosul!

Ramane cea de a treia camera, a noastra. Iesim din curte, dam intr-o alee marginita de padure si stuf inalt, intram pe o portita intr-o curte laterala a hotelului, si undeva in capatul ALTOR scari - camera 27.

Camera era deja platita, eu personal sunt mai pacifista, am oftat si am urcat - iar!

Ca si amplasare, camera era chiar langa a prietenilor, aveam unul din balcoane langa ei, tot cu vedere la piscina, iar al doilea balconas avea vedere la stuf! Acesta avea chiar avantajul de a avea racoare dimineata, pt ca piscina era la rasarit, si soarele ardea de la prima ora. Oricum si noaptea erau tot 30g C!

Se intra direct in bucatarioara, dupa care urma un holisor cu baie, si o camera micuta, cu lambriu si tavan din lemn, cu mobilier si lemn vechiut care miroseau apasator si a vechi.

Gandindu-ma ca oricum nu vom sta prea mult in ea, doar noaptea, si vazand ca aerul conditionat functiona - m-am resemnat si am iesit pe balcon. Admir peisajul, ascult insectele si dau sa ma intorc in camera! Usa blocata, nu avea maner! Sotul era la vecini, cheia cu cartela in aparat - ca sa functioneze aerul. Eu afara pe balcon, el afara din camera, cheia in camera! Chemam receptionerul, care a venit cu un aer usor ofuscat de deranj, si incerca sa ne explice: fie nu inchidem usa la balcon cand iesim - fie lasam cheia pe afara! Pe bune!

OK, iesim sa ne racorim la piscina. Apa curata, sezlonguri suficiente, neocupate. Dar - terasa cu bar inchisa si... viespi multe si obraznice. O mamica este chiar muscata, si nu la piscina, in drum spre camera, pe una din multele scari.

Iesim pe la ora 5-6 la mare, sezlongurile costau 6 euro/buc sau consumatie de 6 euro. oricum ne era sete! Si cam asa este peste tot in Grecia. Chiar si mai scump.

A doua zi dimineata, vreau sa fac cafea. Dau drumul la plita, aerul conditionat mergea, curentul pica! Imediat pe what's up - mesaje de la vecinii din cam 29 - voi aveti curent?

Iar du-te la receptie, vin in camere, verifica sigurantele si incearca sa ne explice ca sunt probleme daca folosim si aerul conditionat si alt consumator in acelasi timp noi si cam 29!! Si ne-a informat cineva? Ca nu mai veneam....

Pe usa erau lipte informatii importante cum ca se doreste pastrarea curateniei, decentei, siiii, ca nu primim decat 1 buc hartie igienica! Iar daca pierdem cheia si cartela ne taxeaza cu 50 euro! Trimit informatia pe grup - sa se stie, sa fim atenti si economi!

Ironia este ca spre sfarsitul sejurului chiar am pierdut cheia! Si am coborat la receptie, unde o domnisoara l-a sunat pe cel ce-i era sef, si dupa ce au avut o lunga discutie telefonica, imi spune ca o sa coste 100 euro! Ii arat poza cu informatiile de pe usa, si desumflata recunoaste ca da - asa scrie!! Intre timp - ma suna prietenii si ma anunta ca s-a potrivit una din cheile lor. Spun receptionerei ca am gasit-o si plec. Pt cei interesati - o copie dupa cheie costa maxim 5 euro!

Chicineta era mobilata si utilata cu plita electrica, masina de spalat, frigider, vesela. Perfect pt a pregati ceva frugal dimineata. Doar ca erau furnici. Si trebuia sa tii legatura cu vecinii! Gen: cand termini de facut cafeaua, sau finalizat programul de spalat - sa ma anunti sa dau drumul la aerul conditionat! Sau: tu ai presiune? Nu? Dar tu ai apa?!!!

Pt ca si apa era cumva controlata cred... Vecini au facut galagie si au primit presiune. Daca nu, te spalai cu un firisor de apa usor calduta sau rece.

Una din familii a avut platit mic dejun. Ghinion. Le faceam tot eu cafeaua si... este un Lidl langa Corfu!

Concluzie: refuzati camera 27 de la Kerkyra Beach Hotel and Apartments, pana isi rezolva problemele electrice si de aprovizionare cu apa - sau veti face vizite la receptie pt repornirea curentului (sigurantele era pe un panou cu lacat). Posibil ca in restul camerelor sa fie totusi mai bine! Viespi foarte multe si obraznice. Mic dejun saracacios. Atentie la chei si la hartie! Atentie cand iesiti pe balcon - sa aveti cheia sau sa nu inchideti usa! Bagaje cat mai putine - drumul e anevoios din strada pana la cazare! Parcare pe apucate. Piscina OK, mare si apa curata! Lenjerie si prosoape curate la 3 zile.

Trimis de gabripe in 16.07.19 13:24:53
Validat / Publicat: 16.07.19 14:26:06

VIZUALIZĂRI: 1084 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabripe); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere la piscina
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

webmasterX [16.07.19 14:25:27] »

Bun review de debut, merită remarcat

Mutat în rubrica "Kerkyra Beach Hotel and Apartments, BENITSES" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 91&ridAnt=94809

Aurici [16.07.19 16:57:56] »

@gabripe: M-am amuzat teribil, ai un stil foarte haios și pare că ai făcut haz de necaz și nu ți-ai stricat vacanța chiar de tot.

Niște poze ne-ar fi lămurit și mai bine asupra situației.

Dar totuși cu marea ce ai avut de i-ai dat nota 3,75? Că zici că marea și apa au fost ok.

Vară frumoasă și asta să fie singura vacanță cu ghinion.

gabripe [17.07.19 09:49:25] »

Pozitionarea pe harta pare un pic deplasata, dar dand zoom apare putin mai sus dreapta - Kerkyra Beach Hotel and Apartaments - unde se vede si piscina. Chiar daca piscina si apa au fost OK, restul problemelor au depasit avantajele zonei de cazare (curent cazut zilnic, furnici, viespi, miros, drum de acces nu foarte relaxant, lipsa parcare...)

Nu prea am facut poze cu conditiile de la cazare. Nu am vrut sa ne incarcam negativ, am facut haz de necaz si ne-am vazut de vacanta. Am gasit totusi la prieteni cateva poze, usor deprimante, cu drumul spre cam 27!

Si nici cu Benitses nu prea avem poze, pt ca doar in prima zi, seara, am fost acolo - si nu ne-a placut : plaja ingusta de pietris, apa incarcata de alge, pietroaie in apa.

Benitses nu e o statiune deosebita, dar nici nu a fost rau. In doua seri am mancat la la tavernele locale, in rest am fost in fiecare zi in alta zona a insulei (Paleokastrita, Glifada, Corfu town, Pontikonissi, Paxi si Antipaxi, multe Agios - Georgios, Spiridon..).

Corfu este o insula superba, daca o strabati si cauti nu doar locurile cunoscute, ci si pe cele mai putin accesibile. Dincolo de plajele comerciale gasesti locuri care chiar par inca locuite de zei!

Pentru povesti din calatorie, cu pozele aferente, sper sa imi fac timp alta data.

Aici mi-am lasat doar impresiile de cazare, referitoare la Krekyra Hotel - nu foarte bune pt camera 27 .

webmasterX [17.07.19 10:11:04] »

webmaster [17.07.19 10:12:33] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

PISICAANA [19.07.19 19:04:30] »

@gabripe: am ras, ce dracu sa fac?! Ce este al naibii de bine scris, parca esti acolo... Dar este de ans, mai ales ca in sept voi fi in Corfu. Nu ma voi caza aici si sper sa nu am astfel de surprize.

Aurici, gabripe, PISICAANA