ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.06.2010
JUN-2010

ARTICOL ARHIVAT
TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Multumiti, o sa revenim

Sunt cu sotia si baiatul de 9 ani in elenite, de 2 zile.

Este mancare destula si pe toate gusturile, plaja este deja plina, sezlongurile de pe plaja incep sa se ocupe de la 6 dimineata.

Este numai verdeata peste tot. este plin de rusi si moldoveni.

Drumul l-am parcurs fara probleme, prin giurgiu-ruse.

Poze nu am de ce sa mai pun ca sunt deja prinse mai toate punctele de atractie de cei care au mai lasat impresii inaintea mea. daca sunt totusi doritori astept intrebari si le voi raspunde cu placere.

Trimis de sorinG in 14.06.10 00:05:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: nisipurile de aur si sunny beach

VIZUALIZĂRI: 4650 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sorinG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

taniolala*
[14.06.10 13:27:32]

cand vii, vino si cu mai multe amanunte.

[14.06.10 15:23:30]

Buna ziua,

In luna iulie voi pleca la Hotelul Royal Park din Elenite, impreuna cu familia si prietenii; cu totii avem copii; M-ar interesa in primul rand sa aflu cum este mancarea, cat de diversificata este si cat de proaspata; se fac fripturi la gratar sau peste?

In al doilea rand ma intereseaza sa aflu cum sunt camerele; cat de curate sunt. Va multumesc mult.

ovidiu11
[14.06.10 16:33:59]

Buna ziua,

Urmeaza sa plec impreuna cu familia saptamana viitoare la Royal Park, imi puteti spune cam cat a durat calatoria din Bucuresti, va rog? Exista si taxe de drum suplimentare?

Va multumesc

[15.06.10 09:22:14]

Buna,

Si noi plecam sambata, 19 iunie. Ma bucur mult ca ti-a placut, sper sa ne intoarcem la fel de incantati. Imi poti spune daca parcarea era cu plata, pazita? Statie de autobuz era la intrarea in Elenite?

Multumesc,

Dana

[15.06.10 10:47:54]

Buna dimineata,

Pentru ca eu voi pleca in iulie, o sa va rog (dandreea si ovidiu11) sa-mi spuneti cum a fost. As dori sa-mi dati cat mai multe detalii;

Am un copil de 13 ani si altul de doi ani; prietenii mei au si ei la randul lor copii mici si dupa impresiile postate de alte persoane, m-am cam speriat gandindu-ma ca acesti copii s-ar putea imbolnavi din cauza mancarii alterate si nu numai. Din pacate am citit aceste impresii dupa ce am platit biletele;

Doi ani la rand am fost in Obzor, la Miramar si pot spune ca ne-am simtit foarte bine; mancarea buna, destul de putin diversificata, dar nu s-a imbolnavit nimeni; ce-i drept nu ne-am atins de deserturile de acolo, doar de fructe; Cazarea excelenta; camere foarte spatioase si confortabile;

Revenind la subiectul nostru, hotelul Royal Park ne-a fost recomandat de agentia de voiaj prin care am cumparat biletele, cu toate ca acest hotel face parte dintr-un grup mai mare care detine si hotelul Victoria Palace din Sunny Beach si care este un dezastru, dupa spusele multor persoane.

Din cate-am citit si mi s-a spus despre acest hotel Royal Park, ca trebuie avut grija ca la checkin sa nu va dea camere in Hotelul Royal Bay, care se afla in apropierea acestuia, dar unde conditiile nu sunt atat de bune ca la Royal Park;

Astept noutati. Multumesc. Adina

[15.06.10 15:51:56]

Buna Ovidiu11,

Si noi venim din 19.06 la Royal Park, cu 2 copii, asa ca ne vedem acolo. Si sotul meu e tot Ovidiu...daca vrei sa ne intalnim, punct de reper o sticla de vin alb pe masa - facem noi cinste!

Ne vedem acolo, sper sa ne placa!

Dana

[16.06.10 18:07:48]

buna ziua! a plouat azi asa ca am timp sa mai intru pe aici deci pt adina71 - camerele sunt mari si destul de curate, mai ales in prima zi, mai incolo depinde de mai multi factori (cat de bine se pastreaza curatenia, cum va intelegeti cu dnele de la curatenie)... la noi au intrat pt curatenie in a 3-a zi, fara sa cerem. mancarea este diversificata si proaspata, se face si gratar si peste. mai sunt si restaurantele suplimentare, cu rezervare in aceeasi zi intre 9 si 11 la receptie. se mananca foarte bine si acolo. nu cred ca poate ramane cineva nemancat pt ca nu si-a gasit ceva sa-i placa. la categoria supe/ciorbe stau prost, au doar doua feluri, eu nu le-am incercat inca si nu am vazut mai pe nimeni sa se inghesuie la ele... deci nu stiu cum sunt.

pt ovidiu11 acum - drumul nostru a durat cam 6 ore. am plecat din bucuresti pe la 6 si in jurul orei 12 eram la intrarea in elenite. am platiti taxa de pod de 6 euro si am cumparat vingneta bulgareasca de 7 zile care costa 10 leva. daca stati mai mult de 7 zile puteti cumpara inca una, tot de 7 zile dar care sa inceapa dupa ce se termina prima. e mai bine asa (cred eu) decat sa stai sa cauti la toate benzinariile pe drumul de intoarcere...

ca o noutate, pot spune ca nu se mai pot ocupa sezlongurile cu prosopul dis de dimineata. le ridica salvamarii si le inapoiaza posesorilor "cand vin sa-si vada isprava". e mai bine asa pt ca gasesti selonguri libere si la ora 9 dimineata.

hotelul are 2 parcari. una pazita si cu plata si una nepazita si fara plata. cea cu plata este plina mai mereu. pana in prezent nu am auzit de furturi nici de masini si nici din ele.

Boyton
[16.06.10 20:09:25]

vreau sa va spun ca managementul de la Royal park sant niste sarlatani si niste nesimititi riscati sa va mute de la hotel sa va dea la altele din lantul lor pe noi nea anulat rezervarea facuta din februarie 2010, sau folosit de bani nostri si cu 3 saptamani inainte sa plecam in concediu nea spus ca nu mai putem sa venim acolo si ca ne da la Victoria Palace sau la Chaika.

Sa steie linistiti cu hotelul lor si poate le fac o vizita pe colo sa le spun cam ce merita.

Daca ma poate ajuta cineva care e pe acolo cu un nr de tel de la hotel sa i intreb de sanatate pe managerul lor ce politica aplica la hotelul asta. Apropo am schimbat la un hotel de 5 stele in pomorie Festa via pontica sper sa fie mai bine acolo ca vorba aia " Un sut in fund un pas inainte" pa pa

[16.06.10 21:13:37]

de obicei nu intervin pe tema gramaticii celui care scrie, in ideea ca suntem totusi un site de turism unde e bine sa se poata scrie lejer, in dispozitie mai de... vacanta, fara sa simta ochii profesorului atintiti, precum cei ai unei soacre, asupra lor . Insa ecoul de mai sus e criminal din punct de vedere al gramaticii si in general al limbii romane.

Boyton - iti cer sa fii MULT mai atent in scrierile tale aici. Ma refer aici atat la termenii deplasati folositi (sarlatani, nesimtiti) cat si la agramatismul aproape perfect cu care ai scris. Daca cumva nu esti in stare sa-ti sesizezi greselile (de mai sus si/sau viitoare), apeleaza la ajutor, nu stiu, dar FA CEVA -- orice eventual text atat de agramat scris pe viitor iti va fi sters instantaneu.

[17.06.10 09:52:03]

Buna dimineata,

Iti multumesc mult SorinG, pentru detalii; eram destul de ingrijorata in privinta mancarii, deoarece pentru noi ar fi primul an in care-i dau copilului de doi ani sa manance dintr-un restaurant. N-am cum sa-i mai dau mancare din borcanele Nestle ca anul trecut;

M-ai linistit si cu camerele - noi vom avea studiouri si sper sa fie OK; Cu cele care se ocupa de curatenie am rezolvat-o de fiecare data, cu toate ca sotul meu este impotriva spagii, dar altfel nu-ti fac curatenia pe care ti-o doresti; Este pentru prima data cand aud de cele doua parcari; Deci una pare sigura iar alta nu? sau ambele sunt OK; mai mult ca sigur ca ne vom orienta spre cea pazita si cu plata dar in cazul in care locurile sunt limitate, vroiam sa stiu cate ceva si despre cealalta; Este un lucru foarte bun ca sezlongurile nu se mai rezerva, cu toate ca eu sunt matinala, dar asa mi se pare corect; sper ca nu au pus taxa pe ele si umbrele; In aquapark se intra tot gratis? Sunt animatori in timpul zilei la piscina sau si mai mult... sunt spectacole seara? Ai cu ce sa-ti ocupi timpul? Eu am intrat pe un link cu poze facute destul de bine si iata ce-am gasit: click aici

Vremea cum este? A fost mai buna decat in alte zone ale Bulgariei (daca stii cumva din media/presa) ; se spune ca este cea mai sudica zona a litoralului bulgaresc;

Daca mai poti sa-mi dai detalii despre vacanta ta, in special ce ti-a placut si ce nu, pana-n prezent, as fi tare fericita. Multumesc oricum pentru ca ti-ai facut timp sa ne scrii si sa ne ajuti cu detalii; Vacanta placuta in continuare! Adina

Boyton
[17.06.10 14:21:42]

scuze domnule Webmaster nu stiam ca aici pe site chiar trebuie sa scrii ortografic si gramatical 100%si daca asa ti se pare ca, comentariu meu este criminal mersi de apreciere.

Sper sa nu fi niciodata in postura de a plati o rezervare cu 5 luni inainte de a pleca in concediu, si cand sa pleci te trezesti ca trebuie sa iti alegi alt hotel deoarece domniile lor de la Royal Park fac afaceri pe spatele nostru.

PS: eram destul de obosit aseara si nu am dat atentie la partea gramaticala.

ovidiu11
[17.06.10 15:22:34]

Pentru SorinG: Multumesc mult de informatii, f. utile!!!

Pentru Dandreea: Multumim de invitatie, ne vedem acolo!!!

[17.06.10 15:26:50]

Boyton, imi pare rau ptr. ceea ce ti s-a intamplat; Acelasi lucru li s-a intamplat unor colegi care s-au dus in Duni, la Marina Royal Palace (unde am auzit ca este super - din sursa sigura);

Ai facut o alegere buna cu hotelul pe care l-ai ales; l-am avut ca o alta optiune, dar pretul si-a spus cuvantul; din cate stiu are si o crama, se afla mai aproape de turci, deci....eu cred ca ai ales foarte bine; Daca la anu' nu alegi Turcia sau Grecia, incearca totusi in Duni, la hotelul de cinci stele mentionat mai sus, dar conditia este sa-ti iei bilete printr-o agentie serioasa ca sa nu-ti anuleze rezervarea in favoarea nemtilor. Toate cele bune!

vicandi
[17.06.10 17:15:23]

buna ziua sorinG,

Te-as ruga sa fii atat de dragut sa-ti "rupi" cateva minute pretioase de concediu si sa-mi raspunzi la cateva intrebari:

1. hotelul are numai camere duble ?

te poti caza 3 ad + 1 copil ?

2. pentru ca suntem "numerosi" m-as orienta mai mult catre vile, arata bine in fotografiile pe care le-am tot vazut , dar as vrea sa stiu daca ai acces peste tot, la masa, la piscina, etc.

3.ai avut probleme cu drumul, am inteles ca e destul de greu (serpentine) pe ce traseu ai mers?;

Astept cu nerabdare raspunsul tau (mai am doua saptamani pana la concediu si eu inca nu ma pot hotara).

Vreme buna si concediu placut!

[19.06.10 07:46:38]

'neata!

pe scurt:

- parcarile sunt una langa alta. una inconjurata de un gard, cu bariera si cu paznic si inca una (la fel de sigura zic eu) care se intainde da la gardul parcarii platite pana sprea aqua park.

eu nu am intrebat daca stau intr-un studio dar asa cum am mai scris- camera este mare, cam 50 mpatrati, baia cu cada- destul de mare si ea si am 3 paturi in camera- unul dublu (doua paturi lipite), dupa un paravan din rigips care imparte practic camera in doua mai este un pat pt cel mic si inca o canapea extesibila de 2 persoane pe care noi nici nu am folosit-o.

cu mancarea acum... azi este a 7-a zi si imi pare ca s-au mai schimbat putin lucrurile...

dar nu pot da vina pe managerii hotelului ci mai degraba pe turisti. scot cu nesimtire as putea spune mai tot ce pot di sala de mese. de la fructe la mancare de toate felurile. si cand spun "scot" nu va ganditi ca isi fac un sandvis pt cazul in care li se face foame, un fruct sau orice altceva... scot fructe cu pungile de plastic, mancare in caserole...

drept urmare managerii hotelului a interzis sa mai intri in sala de mese cu genti si sacose...

nu a durat mult, au inceput sa manance afara, pe terasa si tot "fura" mancare... pt ca eu asta cred ca fac, desi am avut personal o discutie cu un turist la rand la gratar, unde sa fac cozi la care poti astepta si 15 min, pt ca in loc sa ia cate 2-3 portii de gratar asa cum scrie peste tot ca se poate lua, ei vor cate 10 portii, pt ca "au platit pt ele"... si se cearta intre ei la rand, se baga in fata, se cearta cu bucatarii, fac reclamatii peste reclamatii, jignesc la tot pasul. ce este cel mai grav zic eu este ca majoritatea vorbesc romaneste... dar nu tot timpul ci doar atunci cand fac scandal, cand sunt (sa-mi fie cu iertare limbajul) nesimtiti, fomisti si hoti. cand se aseaza la mesele lor vorbesc ruseste. probabil ca v-ati dat deja seama de cine scriu si sper ca si-au dat si ei seama si ca se simt in acest comantariu... sau poate ca nu...

cert este ca datorita lor se schimba si felul in care sunt tratati cei care vorbesc romaneste pe aici si le dau dreptate, chiar daca am platit. nu am platit sa imi bat joc de angajati, ceilalti turisti sau de mancare...

trec mai departe si raspund si la alte intrebari.

la aqua parc nu suntem scutiti decat de intrare, restul se plateste, consumatie, sezlong si umbrela.

drumul a fost ok, fara probleme, sunt serpentine dar daca nu depasesti viteza nu fac probleme nici maca unui incepator. noi am iesit prin giurgiu-ruse, apoi am mers spre varna si de acolo direct spre sveti vlas (sau vlas cum am gasit in harta gps). la vlas am facut stanga spre elenite.

brb.

[21.06.10 09:42:19]

Hello,

Mi-am dat seama perfect despre cine vorbesti; din pacate n-avem ce face... sunt prea multi care se comporta asa fie ei romani sau de alta natie apropiata noua; nu au educatie. Sunt dezamagita; in Obzor (Miramar) n-am participat niciodata la astfel de discutii si nici n-am vazut persoane care sa-si ia mancare cu sacosa; este trist; inca o data regret ca nu plec in turcia;

Inca o data vreau sa-ti multumesc pentru timpul acordat si detaliile pe care mi le-ai dat. Am sa privesc partea plina a paharului

Concediu placut in continuare si drum bun!

Sper ca in iulie toate aceste persoane lacome sa nu apara la acest hotel;

vicandi
[21.06.10 10:53:29]

multumesc mult sorinG, mi-ai fost de mare ajutor tinand cont ca ai transmis in direct impresiile tale,

drum bun, sa va intoarceti cu bine acasa!

AdriaV
[22.06.10 14:09:35]

Buna Adina,

Citind impresiile celor ce au scris aici pe site, mi-am putut face o idee de ceea ce ne asteapta in vacanta.

Si noi mergem la acest hotel in luna iulie impreuna cu copiii si sper sa se mai "linisteasca" lucrurile pana atunci.

Multumesc celor ce au scris si ne-au ajutat cu sfaturi si pareri.

[22.06.10 16:31:40]

Buna AdriaV,

Intr-adevar, ne-au ajutat mult impresiile celor ce-au fost la acest hotel;

Mai astept impresii ale altor persoane care au fost/sunt la hotelul Royal Park; Noi mergem incepand cu 25 iulie; Sper sa n-avem parte de neplaceri;

Toate cele bune!

EZEANU DOINA
[23.06.10 14:58:44]

Buna ziua, utile informatiile dvs. Abia astept sa-mi petrec vacanta la Royal Park incepand cu 25.06.2010. Sper sa fie la fel de "incantatoare" ca reclama.

Am si eu intrebari:

1. Care sunt locurile de distractii ale copiilor pe timp de ploaie, tinand cont ca hotelul nu are piscina interioara?

2. Rezervarea pe camere exista deja in momentul sosirii la receptie (adica eu EZEANU DOINA am deja rezervata cam. 17, de ex.)?

3. Apa din piscina exterioara este rece? Este curata? Se schimba?

4. Camerele au mocheta sau gresie pe jos?

5. Ati dat spaga la receptie pentru a fi mai "draguti" la repartizarea camerei.

Multumesc frumos pentru amabilitate!

PS: Ati descoperit vreo metoda de a ne "DEPARTAJA" de cei care ne fac de ras!

[24.06.10 13:57:32]

am revenit. apa din piscina exterioara este cam rece dar se intra in ea, mai ales cand este foarte cald.

exista un club/discoteca nu numai pt copii ,dar in cea mai mare parte activitatile sunt pt ei, unde parintii iau loc la mese si-i privesc dansand, participand la diferite concursuri, urmarind spectacolele (tot pt ei in cea mai mare parte) si pot comanda de baut de la bar- racoritoare si nu numai.

rezervarea mea era deja facuta cand am ajuns, inclusiv camera era repartizata.

camera mea avea gresie pe jos doar in baie si in balcon, in hol si restul camerei mocheta.

am lsat in pasaportul celui mic 5 euro si am rugat-o pe receptionera sa imi dea o camera cu vederefrumoasa la mare, s-a uitat in plicul in care erau puse cheile camerei mele(deja rezervate cum am scris) si mi-a zis ca am deja o camera foarte frumoasa si cu vedere superba spre mare- asa cum a si fost-

la ultima intrebare... eu am ales sa nu mai vorbesc romaneste atunci cand intram in discutii cu personalul din hotel/restaurant/animatori...

pana la urma cu tinerii animatori m-am si inprietenit si dupa ce le-am spus cate ceva desprer cei care se comportau asa cum am scris in interventiile mele anterioare m-am simtit ceva mai "usurat".

si cand -tot din cauza lor se faceau cozi de 15-20 minute la gratar... imi alegeam altceva de mancat... evitam astfel sa asist la momentele amintite.

oricum, asa cum am mai scris: as mai merge la elenite, chiar si la acelasi hotel, desi am vazut acolo niste vilute superbe. concediu placut tutror ce urmeaza sa isi petreaca vacanta la elenite !!!

EZEANU DOINA
[24.06.10 14:10:42]

Multumesc frumos!

Ma "irita" faptul ca nu se poate face baie in piscina exterioara din cauza apei reci! Nu ati aflat cauza?

Cazarea se face si inainte de ora 14:00?

Ce nu v-a placut?

Ce v-a placut f. mult?

Scuze pentru "insistenta" si multumesc frumos

O zi placuta!

[24.06.10 15:57:16]

@SorinG, doresc sa-ti multumesc inca o data pentru detaliile date; in acest mod, am putut sa-mi fac o idee despre ce voi gasi in Elenite la Hotel Royal Park.

Te intrebasem intr-unul din mesajele anterioare despre modul in care te poti distra seara; exista spectacole pentru adulti? Vremea cum a fost pana-n prezent? (in Bucuresti este mohorata; ai impresia ca vine toamna: (...)

Sa-nteleg ca cei de la hotel inteleg si lb. romana, daca tu te-ai hotarat sa vorbesti intr-o alta limba cu ei? Eu intotdeauna am vorbit engleza, dar niciodata nu m-am ascuns ca sunt romanca si mi-am facut multi prieteni; Ma bucur ca ai discutat cu cei de la hotel, aspectele prezentate noua; ne-ai pus intr-o lumina mai buna, sper eu; Deci ca o concluzie, te-ai simtit bine atat tu cat si familia ta; N-a facut nimeni toxi-infectie alimentara sau altceva Numai bine si drum bun!

@Ezeanu Doina

In Bulgaria, ca si in Romania, daca apa nu este incalzita de catre cei de la hotel, soarele (daca isi face aparitia) nu poate face fata unei cantitati atat de mari; nu putem compara cu Turcia, unde apa din piscina era excelenta, dar si clima este diferita de a noastra sau a bulgarilor; Deci... nu poate fi totul roz si totusi anul trecut cand am fost in Obzor (Bulgaria) am putut intra in bazin; am jucat polo; pe copii nu puteam sa-i mai scot din bazin; a fost perfect;

In legatura cu checkin-ul, ora 14 este relativa; daca au camere libere si curate, le pot da si mai repede, daca nu... se asteapta;

De cate ori am fost la un hotel, se pare ca aveau camera deja rezervata pe numele meu; dar asta n-o fac in momentul in care s-a facut rezervarea, ci probabil cu cateva zile inainte de venirea turistilor; de cate ori nu mi-a placut o camera am putut s-o schimb cu alta (conditia este sa aibe camere libere in aceeasi zi). Concediu placut!

[26.06.10 11:25:31]

stiti cumva daca mai exista acea problema cu rezervarea la royal park si sa primesti la royal bay? am optat pentru hotelul royal park si nu prea vreau sa am neplacuta surpriza sa ajung la royal bay.

[26.06.10 22:25:00]

Buna,

Nu stiu unde ati fost voi, dar noi ne-am intors de la Royal Park ieri... nu mai calcam pe acolo!

In afara de aqua park restul e KK!

Nu am vazut niste angajati ai vreunui hotel mai * * * si nesimtiti ca astia - a, ba da, la Mamaia gasesti aceleasi moace in varianta romaneasca.

La receptie - dupa 10 eur, abia s-a sinchisit sa ne dea 2 camere fara vedere la mare - desi era in pret. Oricum, multa nepasare si nesimtire cat vezi cu ochii.

Restaurantul... da, sa-i spunem restaurant, ca se manca acolo - un fel de cantina mai spalata, cu niste bulgaroi prost crescuti care serveau dupa bunul plac bucatile de friptura nefacuta si pepene - daca ii spuneai in ruseste aveai sansa sa primesti o bucata comestibila, daca ii spuneai in engleza iti dadea o bucata pe care oricum o lasai in farfurie, nefiind comestibila.

Sfatul meu: invatati 2-3 propozitii in rusa - nici nu stiti ce succes veti avea! Nu incercati in roamana sau engleza - oricum, nu asa veti manca friptura!

A... nu v-am povestiti de "barurile" de pe langa hotel... mama mia... nu au decat o bere ca un ceai prost, bautura... numai daca vrea sa te inteleaga bulgaroiul nespalat de la bar, ca daca nu e un rus inainte sa ceara gin, si apoi sa ii arati si tu sticla, spune ca nu are gin... ciudat rau!

Sa gustati "hot dog"-ul de la bar - ajungi la spital direct - oricum ambulanta asteapta in permanenta la usa complexului- probabil cu avut ceva cazuri!

Sincer, daca gasiti alt hotel, pe aproape de aqua park incercati-l, asta nu merita sa va cheltuiti banii.

Camerele nu sunt decat de 2 stele, o mizerie cumplita. Sa vedeti prosoapele din camera... uau... la Mamaia macar nu te astepti sa arate altfel.

Cred ca imi consum prea multa energie pentru a scrie despre niste bulgaroi * * * !

Daca nu ati platiti inca, nu mergeti la Royal Park. Daca ati platiti inarmati-va cu multa rabdare si nu va asteptati la mare lucru!

[27.06.10 00:21:28]

dandreea: mult prea dur limbajul folosit (am mai taiat pe ici pe colo, dar oricum a ramas mult prea tare pentru un nivel minim elementar al decentei); daca un astfel de limbaj (si temperamentul/caracterul aferent) te caracterizeaza, in opinia mea riscul de a avea parte de acelasi tratament e MARE aproape orice destinatie de vacanta vei alege!

Ma pregateam sa te invit sa scrii propriu tau review - dar nu stiu daca "sa ma risc" sau nu - decat sa-l scrii cu un astfel de limbaj, mai bine lipsa.

[28.06.10 12:33:27]

O sa ajung si eu la Royal Park la sfarsitul lui august si sper sa isi mai revina timpul pana atunci si sa se mai incalzeasca si apa...

Am si eu o intrebare, repetata si mai sus: exista animatie seara? in afara de cea pentru copii?

Pana la comentul lui Sorin, dintre cei care au mers anul trecut, se plangeau ca nu prea exista asa ceva in cadrul acestui complex si, sincer, au si momentele acestea farmecul lor.

[29.06.10 09:47:09]

Deja nu mai am niciun chef sa plec in vacanta, daca este totul atat de sumbru in acest hotel, dupa spusele Dandreei; din pacate am platit deja; Poate ne povesteste si Ovidiu11 experienta lui la acest hotel. Astept si alte pareri... mai optimiste;

[30.06.10 01:07:36]

Buna ziua,

Ieri m-am intors de la Royal Park si pot spune doar atat... NU MAI MERG IN BULGARIA IN VIATA MEA!!!

Inainte sa plec am intrat pe acest site si am retinut doar aspectele pozitive prezentate de cei 2-3 care chiar s-au simtit bine si am ignorat celelalte cateva zeci de ecouri care avertizau de ce ma poate astepta, mai ales pentru ca am fost cu copil de 2ani jumate. Am avut tupeu, mare tupeu.

Ce povesteste Dandreei este realitate pura.

Am ajuns la hotel la 11: 30, dupa un drum de la Suceava de 13 ore si sa aflam la receptie ca nu avem rezervare la R. P. ci la Royal Bay. Intamplarea face sa nu fim singurii in aceasta situatie, inca 2 familii toti cu copii sa fim trimisi fara explicatii la Royal Bay. Au urmat zeci de telefoane catre agentia din Romania, sunam pe rand. Abia la 18: 35 am primit vestea ca s-a rezolvat, ca de fapt a fost o neintelegere, fara scuze desigur, ne-au pus bratarile verzi la mana iar din acel moment am avut acces la bar. In camera am ajuns peste alte 2 ore adica la 20: 30, deoarece camerele nu erau pregatite.

Despre mancare ce sa zic, putine sortimente, cam aceleasi indiferent ca era dimineata, pranz sau seara, am stat la coada pentru un gratar apropape crud, bauturile racoritoare incluse erau toate la dozator inclusiv cafeaua, iar bauturile alcoholice insuficiente. Am primit pahar cu urme de ruj, dupa care am trecut pe pahare din plastic.

Toate aceste lucruri as fi putus sa le trec cu vederea dar toxi-infectia alimentara cu care s-au ales copilul si sotia nu. Am platit 70 leva (140 RON) consultatia medicala pentru copil, bani pe care nu cred sa-i mai recuperez. Tin sa mentionez faptul ca nu am fost singurii care ne-am imbolnavit, alte 3 familii de romani de pe acelasi palier cu noi au avut aceleasi probleme cu copii.

Pentru copii era discoteca - animatie in fiecare seara, dar era mult prea mare aglomeratie si nu poti rezista mai mult de 10-15 min. In rest, alte activitati pe seara nu sunt, cel putin eu nu am vazut. Preferam sa ne plimbam pe faleza, cred ca este singurul aspect despre care pot vorbi pozitiv.

Apa din piscine este foarte rece, un AquaPark superb dar nepopulat din cauza apei reci, in schimb la mare nisip curat, apa curata, umbrelute, intrarea in mare este lina ideala pentru copii.

Am simtit diferenta de comportament din partea personalului fata de romani, lucru care nu l-am remarcat si in Turcia, de exemplu.

Camerele sunt ok, nu sunt de 4 stele asa cum se lauda bulgarii, iar daca vrei poti beneficia si de curatenie pe perioada sejurului.

O alta problema intampinata este cea a lifturilor.

Sunt 4 lifturi care nu fac fata iar perioada de asteptare este relativ mare, eu am stat la etajul 8 si acest lucru l-am resimtit din plin.

Cat despre parcare, trebuie sa fii prea norocos sa poti prinde un loc in parcarea pazita.

Am fost blocat de un bulgar, cu un jaf de GOLF 2 exact in ziua in care sa plec, cei de la securitate foarte amabili s-au oferit sa ma ajute contra sumei de 15 leva (30ron) sa mutam acea masina, pentru a putea iesi. Mai cred ca acea masina a fost asezata acolo intentionat de catre cei ce pazesc parcarea, am surprins in discutia lor cuvantul smecherie care este acelasi cred cu al nostru si alt indiciu ar fi faptul ca unul dintre acestia i-ar fi aruncat cheile altuia pe la spate.

In concluzie Mamaia, Eforie sunt perle in comparatie cu ELENYTE - Royal Park, asta ca sa nu compar cu Belek Antalia - un fel de RAI pe pamant.

[30.06.10 01:12:08]

NICKMEDIA: ti-as sugera sa faci un copy/paste al textului de mai sus ca review distinct -- e pacat sa se piarda in sirul de ecouri - folosind linkul de mai jos, ADAUGA IMPRESII NOI, ai posibilitatea ca notele acordate de tine sa "intre" in media hotelului; cu cat mai multe astfel de evaluari, rezulta (matematic) o aproximare mai buna a conditiilor si serviciilor diverselor hoteluri.

[30.06.10 08:53:55]

Cu o singura intrebare mai deranjez si daca, cumva, apare pe undeva precizarea pe care v-o solicit, imi cer scuze anticipat ca n-am vazut: am mai citit ceva impresii, ca m-a cam intristat parte din ce am citit aici (mi-am revenit, insa, ca sigur tot voi gasi ceva de care sa ma bucur), unde se spunea ceva de viespii, ca ar fi nebunie cu ele pe aici... Mai este valabila treaba, v-ati confruntat, cei care ati fost, cu o astfel de problema???

AdriaV
[30.06.10 10:23:26]

Buna ziua tuturor,

Pe 12 iulie incep "marea aventura" la Royal Park-Elenite. Ultimele impresii postate de NICKMEDIA m-au daramat, speriat... socat!

Am tot citit aici impresii, ca si in cazul lui NICKMEDIA, retineam numai impresiile bune si incercam sa ma incurajez ca totul va fi ok...

Suntem in total 15 pers dintre care 7 copii... am ales aceasta locatie special pentru copii: multa liniste, verdeata... si bineinteles Aquapark-ul...

As mai avea 1 intrebare: Exista in zona restaurant unde sa poti manca sanatos fara riscul de a face toxiinfectie alimentara? si ma refer la restaurant unde sa platesti, chiar daca ai platit all inclusive.

Multumesc mult!

[30.06.10 10:44:30]

AdriaV, ca si tine sunt si eu; Dezorientata si speriata, totodata, dupa ce-am citit ce-a scris si Nickmedia; Si noi vom pleca pe 25 iulie, destule persoane (adulti si copii; sunt copii de la doi ani si jumatate pana la treisprezece ani);

Fiind o fire optimista, incerc sa vad partea buna a lucrurilor si anume sa ma bucur de mare, nisip, soare (sper sa fie) tobogane (sa speram ca apa se va incalzi pana atunci), de fripturi la gratar, fructe....nu stiu ce-as mai putea face dupa ce-am platit biletele; Fara sa vreau compar totul cu turcia unde m-am simtit excelent; Oricum asta va fi ultima noastra iesire in Bulgaria; O sa te rog, cand revii din vacanta sa ne povestesti cum a fost; Multumesc.

[30.06.10 11:09:33]

@AdriaV > Elenite este din cate am vazut eu doar o "adunatura" de unitati de cazare. Pentru un restaurant cat de cat bun, mergi fie in Sveti Vlas (vreo 4-5km) fie in Sunny Beach, Nessebar... (ceva mai mult).

@Adina71 > in opinia mea este cea mai mare eroare sa desconsideri o intreaga destinatie turistica din cauza unui hotel cere nu-si respecta clientii (sau de care, pur si simplu, tu nu ai fost multumita). Nimic nu garanteaza ca nu poti gasi si "partea plina a paharului". trebuie doar s-o cauti. si s-o accepti!

Vacante placute tuturor!

[30.06.10 11:53:51]

Dragos - Incep sa desconsider un hotel, nu o destinatie turistica, in urma postarilor celor ce-au fost deja acolo; Dupa cum am spus, mai sus daca citesti, incerc sa fiu optimista in ceea ce priveste chiar si acest hotel...ptr. ca deja am platit biletele si nu pot face nimic; Am mai fost in Bulgaria, in Obzor si m-am simtit excelent, au mai fost prieteni in Nessebar si Duni si s-au intors multumiti; Eu m-am referit strict la Hotelul Royal Park;

Nu am fost inca la acest hotel; de aceea am spus ca o sa incerc optimismul cand voi ajunge acolo; Deci te rog, mai citeste o data , cu alti ochi, ceea ce-am scris mai sus la fiecare postare;

Numai bine!

[30.06.10 12:10:02]

@Adina, daca n-ai fi scris asta

Oricum asta va fi ultima noastra iesire in Bulgaria

nici nu comentam spusele tale... (si totusi, da, citisem si cuvintele optimiste, dar fraza mai sus citata m-a facut sa cred ca vei evita pe viitor aceasta destinatie si sa te rog sa reconsideri decizia). eu cred in continuare ca e o tara frumoasa si merita nu doar vizitata, ci chiar explorata.

[30.06.10 13:33:10]

Scuza-mi indiscretia Dragos, dar ce te face sa "pledezi" pentru Bulgaria atat de mult de parca ai avea afaceri acolo si-ti merg foarte bine sau poate o agentie de turism, etc.

Poate ai fost in vacanta si te-au incantat foarte mult serviciile lor;

Era doar o curiozitate de-a mea;

Nu neg faptul ca ei stiu sa faca turism mult mai bine decat noi romanii si mai mult, preturile sunt OK.

Daca-mi dai exemple de destinatii/hoteluri din bulgaria care te-au incantat, te rog da-mi-le si mie, poate-mi reconsider decizia;

[30.06.10 13:50:57]

Ai raspunsul in mesaj privat, Adina.

[30.06.10 15:56:51]

Multumesc Dragos. Studiez si-ti raspund

catarator
[30.06.10 23:18:52]

Exista scaune de masa pentru copii de 1- 2 ani?

[30.06.10 23:54:01]

Salut,

Sunt scaunele .

[01.07.10 15:18:44]

prea multe impresii total contradictorii comentariului meu... nu vreau sa intru nici in polemici si nici sa par ca ma multumesc cu putin. mai scriu doar atat: am fost multumit. nu 100% dar peste 80% tot am fost.

Era de asteptat sa se schimbe cate ceva in comportamentul personalului hotelului, daca tinem cont de ceea ce scriam eu in impresiile anterioare (moldovenii care vorbeau romaneste si erau considerati de bulgari tot romani, care furau la propriu mancare din restaurant si care nu pierdeau niciun prilej in care sa injure, jigneasca sau sa reclame personalul hotelului - cu sau fara motiv).

in plus de asta, daca ne purtam ca nesimtitii, tot asa suntem tratati.

noi nu am avut nici un fel de probleme cu personalul statiunii, pe oriunde ne-am dus in Elenite. nu am avut nici cea mai mica problema nici cu alimentatia. bine-nteles ca erau si mancaruri greu de digerat, dar daca te axezi pe ceea ce stii ca-ti prieste, nu sunt probleme deloc. cine te pune sa mananci hamburgheri de la barul de pe plaja sau sa dai poate copilului asa ceva (nici in Romania nu-i dau prostii d-astea) sau alte feluri de mancare cu carne tocata sau mai stiu eu!

erau salate de toate felurile, branzeturi, oua fierte, peste, masline, gratare de pui, porc, peste, frigarui, ciuperci (pe care daca le vezi crude, poti cere sa ti le mai rumeneasca) si altele, aveam de unde sa alegem pentru un meniu sanatos. dar, intre noi fie vorba, romanii cand "scapa" la mancare, nu mai au limite.

si nu vad de ce tb sa fie vina bulgarului pentru lipsa romanului de bun simt.

concluzia: suntem multumiti. nota 9, Elenite.

in legatura cu rezervarile, consider ca este vina exclusiva a agentiei care trebuie sa garanteze rezervarea acelor locuri si nu a hotelului.

de ex. , anul trecut nu ne-a placut hotelul de la Nisipurile de aur (Kaliakra) si prin telefon am rezolvat imediat cu agentia care ne-a gasit locuri la un hotel (f frumos) in Sunny Beach (Hrisantema) fara nici un cost suplimentar si in niste conditii net superioare. noua ne-a convenit de minune caci oricum ajungeam si in Sunny Beach.

Cu toate vacantele astea, in concluzie, este totul foarte simplu: daca cauti distractia si esti relaxat si dornic de lucruri frumoase, ai toate sansele sa si obtii asta! daca te duci acolo ca romanul pus pe harta (si pe "scos" banii platiti pentru concediu - desi daca faceti raportul cu ce gasiti la noi, va declarati multumiti in final de alegerea bulgariei ca destinatie de vacanta) si lipsit de bun simt elementar, atunci si reactia celorlati este pe masura! asa ca, mergeti, distrati-va si bucurati-va de ceva real, nu doar promis ca la noi, la romani!

[01.07.10 15:23:10]

bravo sorinG - excelent comentariu, excelenta filozofie de vacanta &... viata Jos palaria din partea mea.

[01.07.10 15:29:22]

Subscriu.

[01.07.10 16:41:02]

Sunt intru totul de acord cu tine sorinG.

Excelente lamuriri;

[01.07.10 20:15:31]

sorinG m-ai mai inveselit... eram cam trist dupa comentariul lui nickimedia

ti-as fi recunoscator daca mi-ai raspunde la cateva intrebari:

- e aglomeratie la masa??

- bauturile racoritoare si alcoolice e ceva de ele cat de cat?

- apa din piscina si din aqua park chiar e asa de rece?

- camerele sunt curate? au balcon toate?

- sper sa nu se intample sa primesc camera cu vedere la parc, desi am rezervat cu vedere la mare... nu?

- barul de pe plaja si de la piscina face parte din all inclusive?

- exista internet wireless in camere?

- aqua parcul e atractiv doar ptr copii sau si adultii se pot distra pe cinste acolo?

imi cer scuze ca pun atatea intrebari... dar am atatea nelamuriri si vad ca unii zic asa, altii asa...

Multumesc!

[01.07.10 22:11:36]

Salut din nou.

Foarte frumos comentariul lui SorinG, nimic de spus, numai ca, parerea mea, te simti bine la Royal Park doar in cazul in care:

1. Esti agent de turism - si ai tot interesul sa trimiti prosti care au bani de cheltuit.

2. Tragi pe nas.

3. Ai fost acolo in perioada ianuarie - februarie sau in cel mai fericit caz de revelion.

Eu nu stiu cum te poti simti bine in proportii de 80%, cand cu toti cei cu care am discutat acolo, romani desigur, nici unul nu putea rosti un cuvant de bine despre aceasta statiune. Tin sa mai precizez faptul ca romanii ocupau cam 70-80% acest complex.

Ce se spunea mai sus de moldovenii care fac si dreg p-acolo, nare nici o relevanta. Problemele acolo apar inca de la intrarea in parcarea pazita. De fapt de la incercarea de a intra in parcarea pazita. Cum am patit eu si cred multi altii care n-au prins loc. Apoi la receptie. Din toate documentele reiese clar faptul ca vii din Romania si nu din Rep. Moldova, sau cel care insista cu moldovenii facea referire la moldovenii din Suceava, Bacau, etc.

Problemele acolo variaza in functie de gradul de ocupare al complexului. In perioada in care s-a intamplat sa fiu si eu acolo, am prins cam 70%, ca mai apoi, in ultima zi, acest grad de ocupare sa sara de 100%. De ce spun asta, pentru ca am discutat cu cineva, cand ma pregateam de plecare spre casa si eram blocat de acea masine de Bulgaria, si de la care am inteles ca au venit un grup destul de mare, au fost cazati o parte in ROYAL PARK, o parte in Royal Bay si o a3a parte au fost dusi, cred provizoriu, la niste apartamente din apropiere, inafara complexului.

Cu calitatea mancarii la fel, tot ce am vrut sa consum era crud: gratarul in sange, piza cruda. Clar este ca nu puteau face fata.

Ar fi multe de povestit insa cert este ca nu am beneficiat de serviciile pe care le-am platit.

Un singur exemplu va mai dau - Am cerut in mod clar o camera pana la nivelul 4 al hotelului inca de la semnarea contractului de rezervare, stiti unde am primit? LA 8!!! LA ULTIMUL ETAJ CU LIFT.

Super tare, nu?

Am fost aburit la agentie de un agent poate la fel de bun narator ca si SorinG, dupa ce am plecat de la el am crzut ca voi ajunge pe COASTA DE AZUR asa o prezentarea mi-a facut.

Dar ce mai conteaza.

Am auzit si lucruri bune despre Bulgaria, intradevar, dar nu de la Royal Park.

Am intalnit si bulgari care mi-au zambit si vorbit super frumos, dar nu in hotel ci la SuperMarchet, cand am fost sa cumpar banane si ceai de menta fiica-mii care avea toxi-infectie alimentara, iar aceste produse alimentare nu fac parte din menu-ul cantinei. Poate cei care vor pleca de acum inainte le vor gasi, dar le vor gasi datorita noua, celor catorva famili care am tot intrebat si cerut aceste lucruri.

Pentru MihaiT:

- Sucurile sunt ok -cum erau odata la TEC.

- Berea la fel - nu e la fel de buna ca la noi

- Bauturile alcoholice au cam lipsit. Whisky am consumat doar o data, in rest nu aveau. Gin la fel.

Vodca si vin erau in permanenta.

- Cafea - ness

- Toate camerele au balcon, masa si 2 scaune.

- Camera poate fi curata doar daca vrei tu.

- Internet este.

- La Aquaparc cred ca te vei distra doar tu, copii nu cred ca vor intra in apa. E rece rau.

Sper ca pana vei ajunge acolo toate cele patite de mine sa se indrepte si sa te bucuri de un concediu asa cum ti la prezentat la agentie.

Bafta.

[01.07.10 23:09:28]

merci pentru raspunsuri nickmedia... eu voi pleca pe 29 iulie

am gasit totusi in impresiile unor turisti care au fost la royal park ca in anul imediat urmator au venit din nou aici fiindca au fost multzumitzi oarecum

am citit aici tot felul de pareri si nu stiu ce sa mai cred, sunt derutat. Cred pana la urma ca hotelul si serviciile raman la aprecierea fiecaruia, dar parca intre impresiile turistilor sunt diferente de la cer la pamant

[01.07.10 23:11:41]

NICKMEDIA - nu mi-a placut tonul ultimului tau ecou si gasesc exagerate o parte dintre afirmatiile tale, astfel ca voi incerca sa punctez unele lucruri, pentru o intelegere mai buna de catre ceilalti cititori.

Imi pari omul predispus sa aiba des probleme in vacanta, datorita atitudinii si asteptarilor neechilibrate. In opinia mea ai pretentii exagerate fata de pretul pe care l-ai platit, dar foarte probabil daca ai fi platit pretul corect fata de pretentiile tale, ai fi avut si pretentii duble, care te-ar fi facut din nou nemultumit

Si inca un lucru: atitudinea ta cvasi-condescendenta fata de oameni care s-au simtit bine in locuri unde tu te-ai simtit altfel imi da de inteles ca nu stii sa respecti suficient astfel incat sa fii tu respectat pe deplin. Daca gresesc, al meu fie pacatul.

Sper sa gasesti intelepciunea sa sesizezi intentia constructiva in cele scrise mai sus - nu a fost intentia mea sa te ofensez in nicun fel, ci doar sa-ti dau un prilej de reflectie si - in opinia mea - o sansa la vacante mai reusite pe viitor.

[02.07.10 12:18:42]

Daca s-ar putea, te-as puncta, webmaster!

alx
[08.07.10 15:45:56]

Pt. Sorin G.

De cand beneficiezi de allinclusive de cand ajungi (in cazul in care sosesti mai repede de ora 14.00) sau dupa ora 14.00 cand primesti camera?

[09.07.10 09:49:28]

beneficiezi de all inclusive imediat dupa ce primesti bratara de plastic de la receptie (in cazul royal park era de culoare mov) camera o primesti cand este gata- libera si curata. de obicei la ora 14.00.

eu am ajuns la hotel in jurul orei 12.00, am primit bratara (eu, sotia si cel mic) si mi s-a spus sa revin pt camera dupa ora 14.00.

[09.07.10 10:45:19]

si pt mihaiT:

-daca este aglomeratie? este si nu. nu am asteptat niciodata sa se ridice cineva de la masa ca sa ma pot aseza eu. sala de mese era insa mai mereu aproape plina

- bauturile racoritoare si alcoolice asa cum scria si nikmedia, adica acceptabile. se putea si mai bine.

- apa din piscina si din aqua park este rece dar asa rece cum era, toboganele si bazinele de inot erau tot timpul pline. stateam la tobogan la un rand de cel putin 5 min sa imi vina randul sa ma dau. impreuna cu cel mic. doar sotiei i s-a parut foarte rece apa.

- camerele sunt curate. au balcon toate.

- cu camerele cu vedere sau nu... ce sa zic... speranta moare ultima... eu scriu ce am vazut: am vazut turisiti care s-au plans ca nu au primit camera cu vedere la mare, desi au platit si am vazut si invers - turisti care au primit camera cu vedere la mare, desi nu au optat de cand si-au facut rezervarea pt aceasta.

- barul de pe plaja si de la piscina face parte din all inclusive. cel de la aqua park nu.

- exista internet wireless in hol, la mezanin. eu am avut wireless si in camera, la etajul 8. slab dar mergea.

--- este atractiv. are 4 tobogane mari, un bazin cu valuri si doua pt joaca. eu zic ca si adultii se pot distra, dar nu toti (vezi nikmedia). eu merg inca in concediu 90% pt cel mic si 10% pt mine. cand cel mic se distreaza ma distrez si eu. probabil ca ma multumesc cu putin... desi eu cred ca nu sunt asa, dar daca mai "apare unul" ca nikmedia incep sa imi pun intrebari... de un lucru nu ma poate oricum nimeni face sa cred altceva: de banii pe care i-am platit pt acest concediu nu primeam in romania nici macar jumatate.

si vreu sa precizez: nu sunt patron de agentie de turism, nu trag pe nas si nu am fost acolo nici in ianuarie sau de revelion. am fost in iunie anul acesta. mai exact 12-19 iunie.

---nu e cazul sa va cereti scuze. nici dvs si nici macar cei "trasi de ureche" de webmaster.

este ceva normal sa vreti sa stiti cat mai multe despre locul unde va veti petrece mult asteptatul concediu si cred ca fiecare este liber sa isi exprime "pataniile din vacanta" asa cum crede de cuviinta.

webmasterXY*
[09.07.10 10:50:15]

Completari mai mult decat binevenite, multumim @sorinG.

[09.07.10 10:54:29]

pt webmaster: nu as vrea sa credeti ca nu apreciez interventia dvs. as putea chiar spune ca va multumesc.

[09.07.10 11:32:56]

Pt. SorinG

Multumesc mult pentru toate detaliile; Si eu voi merge in aceasta vacanta pentru copii, pentru mine mai putin; de aceea, daca copiilor mei le va fi bine, implicit si mie imi va fi la fel; De aceea poate insist cu un subiect care ma intereseaza in mod special si anume: ce i-ai dat copilului sa manance? i-ai dat si supe? Copilul meu (unul din ei in varsta de 2 ani) este obisnuit cu ciorbe/supe si mancare gatita; Nu cred ca am s-o pot tine (este fetita)doar pe fripturi la gratar si cartofi; Acum dupa toate problemele intalnite de alti turisti, legate de toxiinfectii alimentare, imi va fi foarte greu sa-i dau oua sau alte alimente usor perisabile. Te rog, daca nu-ti cer prea mult, spune-mi cam ce a putut manca copilul tau?;

Daca nu se supara NICKMEDIA, l-as intreba si pe el cam acelasi lucru si anume, ce-au mancat copilul si sotia de s-au imbolnavit?

Va doresc numai bine si va multumesc!

[09.07.10 20:26:52]

Merci SorinG...

oricum eu sunt foarte ingrijorat cu aceasta vacanta avand in vedere ca sunt mai multe reviewuri negative decat pozitive

[09.07.10 20:29:57]

Cum este discoteca? Bowlingul,tenisul de masa si sporturile acvatice intra in all inclusive?

[10.07.10 16:08:20]

De la ce ora la ce ora ai voie in piscina?

Barul de la piscina, barul de pe plaja, barul din discoteca, lobby barul si celelalte intre ce ore este all inclusivul

la lobby bar am inteles ca e de la 8 dimineata pana la 12 noaptea, dar restul nu shtiu... dak imi puteti spune...

MUltumesc!

abbilbal*
[17.07.10 18:03:20]

Este interesant ce am citit aici. Ecouri care de care mai convingătoare pentru a petrece o vacanţă afară.

Oare chiar aşa de ciumată este ţara în care trăim? Şi de ce oare? pentru că are tot ce-i trebuie. Peisaje, mâncare, divertisment. Ce nu are sunt banii la dispoziţia călătorilor. Dar, presupun că cei care preferă turismul afară au şi bani. Probabil nu au ochi să vadă frumuseţile din ţara asta şi de aceea le preferă pe cele de afară.

[18.07.10 00:40:22]

dragul nostru bălgrădean

Ce nu are sunt banii la dispoziţia călătorilor.

asta e valabil peste tot; dar ai uitat (sau doar treci cu vederea) lipsa infrastructurii sau starea deplorabilă a acesteia. lipsa personalului calificat in turism şi servicii.. şi încă multe alte lipsuri... (reale!)

dar presupui greşit: uite! eu sunt unul dintre cei care am ajuns să prefer turismul "de dincolo" deşi am bani foarte puţini. ba,, aş îndrăzni să adaug - tocmai de aceea. pentru că, pe banii mei munciţi destul de greu aş vrea să mă simt bine în vacanţă, nu furat şi/sau batjocorit. cât despre ce au văzut ochii mei în ţara asta, poţi citi căte ceva pe aici (dar asta deja ai facut-o ) şi mai ar fi o grămadă de alte poveşti, dar a căror vechime nu le face adecvate postării pe AFA. pe astea le împărtăşesc cu plăcere la orice eventuală (re)întâlnire AFA.

abbilbal*
[19.07.10 11:36:13]

Da, sunt un personaj învechit. Sunt obişnuit cu un cort ce nu-l mai am şi o cabană ce n-o mai găsesc. Locul lor a fost luat de alt ceva, un alt ceva ce nu se mai găseşte. Infrastructura nu se mai găseşte sau a ajuns într-o stare deplorabilă. Păi da! Pentru că a fost construită de comunişti, chiar dacă cei care au lucrat la ea nu aveau acel carnet roşu. Şi pentru că a fost ridicată de comunişti a fost etichetată comunistă şi ca atare trebuia să dispară, pentru ca locul ei să fie luat de nimic. Aşa au dispărut celebrele Herculane sau băile sărate de la Ocna Mureş, după cum tot aşa a dispărut întreaga economie românească. Şi uite aşa, când mergem cu trenul, vrem, nu vrem, admirăm ruinele a ceea ce a fost Copşa Mică, Hunedoara, Călan etc.

[19.07.10 12:26:40]

sincer, de Copşa Mică nu-mi pare rău deloc...

dar deja ce vorbim noi aici ar fi mai bine să discutăm pe forum.

[10.08.10 10:43:35]

Buna dimineata,

Nu m-am putut abtine sa nu va scriu; Ma gandesc ca poate sunt si altii in situatia mea si le pot spune ca mereu exista solutii. Este o poveste lunga si de aceea o sa incerc sa fac un rezumat. In urma review-urilor voastre am ales sa caut pe ultima suta de metri, mai exact cu 4 zile inainte de a intra in concediu si de a avea intrarea la Hotelul Royal Park, un alt hotel din Bulgaria, evident cu acordul prietenilor. Nu pot sa va spun ce artificii am facut, cat timp am pierdut pentru a ma muta atat eu cat si prietenii mei (inca trei familii cu copii) la un alt hotel din Obzor. In cele din urma am reusit si puteam sa mut tot grupul, fara niciun cost suplimentar la un hotel nou construit, dat in folosinta anul trecut, elegant, minunat pot spune dupa ce l-am vizitat vreo 10 zile. Partea proasta a fost ca o parte dintre prieteni n-au mai vrut sa se mute, de teama dublarilor rezervarilor, cu toate ca atat eu cat si minunata agentie la care am apelat, ne-a asigurat ca este totul sigur, ei n-au mai vrut sa se multe. Au spus ca nu-si schimba vacanta dupa niste review-uri. Nu va pot spune ce discutii am avut, in urma carora am ales sa-mi petrec vacanta doar cu familia mea, intr-un loc care-mi inspira mai multa incredere si unde review-urile erau ffff bune, aproape de 100%. Am suferit mult pentru ca in acel grup erau sora si nepotica mea cu care-mi doream mult sa merg in concediu si inca o familie draga mie. Din nefericire, cei care doreau sa mearga cu mine, n-au putut parasi acel grup din motive subiective. Am ajuns cu bine la destinatie; noi ne-am cazat la hotelul nostru imediat, ei dupa vreo 40 km la fel; In zilele care au urmat am vorbit cu ei la telefon si totul parea OK, chiar spuneau ca vor posta si ei impresiile lor cu privire la acest hotel Royal Park, impresii foarte bune dupa parerea lor. Am ajuns si eu acolo dupa vreo trei zile, deoarece doream sa vad cu ochii mei la ce-am dat cu piciorul datorita parerilor/impresiilor voastre. Nu va spune ce-am suportat in primele doua zile din partea sotului si a fetitei mele cele mari deoarece tuturor ne lipsea grupul si mai ales ptr. ca cei din grup erau incantati de locatia unde se aflau. Deci ca sa revin, ne-am dus in plimbare la acest hotel, pe de-o parte pentru a-l vedea, pe de alta pentru a ne juca in aquapark-ul din incinta acestuia; Totul era frumos. Verdeata multa, ingrijita, palmieri, plaja cu sezlonguri frumoase (contra cost cele frumoase); un bar pe plaja-tot contra cost, dar aveai impresia ca te afli in Franta, nu Bulgaria. Aquaparkul OK. Totul parea minunat. Ne-am dus sa vedem camerele si sa mancam. M-a izbit inca de la inceput un miros de umezeala/mucegai/vechi cand am intrat in hotel; n-am dat atentie; Studiourile sunt spatioase; ca niste apartamente dar fara usi despartitoare; mobilier simplu, invechit as spune; fiecare camera avea balcon cu privelisti minunate. Baia era extrem de simpla; Am mers la restaurant. Inca de la intrare, m-a izbit un fum gros si un miros de friptura. Dupa ce-am asteptat vreo doua minute sa se ridice cineva de la masa, ne-am asezat si noi. Ni s-au schimbat fetele de masa; am incercat sa mananc friptura la gratat ptr. care sotul meu a astat vreo 20 minute la coada dar n-am putut deoarece era cruda, cu toate ca daca o vedeai ai fi spus chir ca-i putin arsa. Deci nimeni n-a mancat friptura ci doar pizza si cartofi prajiti (altceva noi n-am avut ce alege) si cateva baclavale foarte bune; Se pare ca ceilalti din grup erau multumiti dar eu care veneam de la un hotel care se respecta n-am fost. Ok, oricum nu sunt genul care sa traiasca ca sa manance. Am plecat apoi la amfiteatru, locul unde m-am distrat de minune deoarece s-a ales Mister Elenite iar concurentii au fost de nota 10. Evident, un roman a castigat acest titlu si s-a ales cu premiul de a manca gratis cele trei zile care ii mai ramasera din sejur. Oricum era la all inclusive Am plecat de acolo incantata de spectacol, dar dezamagita de hotel si restaurant. Inca o data spun ca prietenii erau multumiti. Din acest moment nimeni din familia mea nu mi-a mai reprosat nimic si au apreciat ca hotelul unde ne-am mutat este cu mult peste acest Royal Park. Ne-am facut noi prieteni si am avut un concediu de vis. Pe de alta parte o familie din grupul nostru de prieteni au avut neplaceri deoarece in penunltima zi de vacanta au gasit pleosnite/gandaci in patul lor, sub salteaua unde dormeau. Puteti vedea pe youtube filmuletul postat de ei, la sectiunea bed bugs: http://www.youtube.com/watch?v=TqVngdq-1Dg si pe tripadvisor gasiti detalii postate de ei:

Deci ca o concluzie, in acest hotel nu merita sa stai si daca ceva nu va convine puteti apela la serviciile agentiei cu care ati plecat si va puteti reface vacanta. Eu sunt fericita ca am avut puterea, curajul de a schimba un hotel platit din aprilie cu un altul platit cu o zi inainte de a pleca. Va multumesc mult pentru ca v-ati facut timp sa scrieti impresiile voastre.

Va doresc sa aveti vacante excelente, fara probleme!

[13.08.10 14:07:57]

Multumesc Adina71, acum imi dau seama ca nu am scris degeaba cel mai urat review pe care l-am scris si il voi scrie vreodata pe net in toata viata mea. Multumesc!

Webmaster - mai revizuieste-ti comportamentul! Oare te platesc bulgaroii astia?...nici asa nu ar merita sa le ti partea! Si daca nu ai fost la Royal Park - mai tine-ti vorbele pentru cand mergi, stiu ca nu ai sa mergi in viata ta, dar sti ce? nu-mi pasa! Imi pasa de cei ca Adina71!

pepsi70ro
[13.08.10 14:42:30]

@dandreea:

Care review? In user cardul tau nu apare nici un review scris de tine. Doar ecouri...

Pe de alta parte privind ecourile tale vis/a/vis de cele ale webmasterului, pe ale tale le gasesc foarte incitante, provocatoare si lipsite de o elementara decenta a exprimarii, pe cand ale lui sunt pertinente, de bun simt si destul de clare.

Scuze webm, dar nu m-am putut abtine.

16 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
abbilbal*, Adina71, AdriaV, alx, Boyton, carmencarmy, catarator, dandreea, EZEANU DOINA, MihaiT, NICKMEDIA, ovidiu11, sorinG, taniolala*, tech*, vicandi
Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Park Hotel [complex Royal Club Victoria]: