ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2019
2 AD. + 1 COPII

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Minunatele plaje ale Sardiniei

Ca idee, plajele private se inchid la ora 19:00-20:00. Deci dupa aceasta ora esti invitat sa-ti iei jucariile si sa te muti in zonele publice. Dimineata sezlongurile sunt ocupate cu zile intregi inainte. Desi tu esti pe plaja la 8 dimineata si este pustiu, e nevoie de un pic de noroc pentru a gasi sezlonguri libere, pt ca de fapt sunt rezervate. In weekend aglomeratia este si mai mare. Pt noi nu era practic sa rezervam, pt ca fiind cu copii nu eram niciodata pe plaja in mijlocul zilei si in plus, dimineata mergeam pe o plaja, iar dupa amiaza pe alta.

Plaja Lido cu umbrelute portocalii - Alghero

10 euro 2 sezlonguri cu umbrela pana la ora 14 sau 18 euro toata ziua

Era cea cu cele mai putine alge dar chiar si asa, tot multe. Este o zona din plaja intinsa de langa portul din Alghero, care in poze arata intr-un fel, iar realitatea te zdruncina cumplit. Intr-o parte a plajei se depoziteaza algele, deci mirosul este pe masura. In rest toata plaja este plina de gramezi de alge. Nu e vorba de cateva pe ici, pe colo. Vorbim de gramezi stranse la margine prin care trebuie sa treci ca sa intri in apa si alte gramezi in primii 2 m de apa de la mal.

Un bunic ii facea copilului drum printre alge ca sa intre in apa. Dar nu stiu cum ar putea copiii mici sa se joace in apa aia.

Unele persoane sustin ca lasa plaja asa pt a nu atrage foarte multi turisti, sa nu se aglomereze zona.

Plaja Liscia ruja - zona Shardana – Porto Cervo (Costa Smeralda)

Soc si groaza: sezlonguri intre 100 si 150 euro (2+1 umbrela), in functie de cat de fancy voiai sa fie. Cele simple de panza erau 100, cele cu umbrela de stuf erau 120 si cele care erau ca niste lounge-uri erau 150. Inca ma intreb daca acele preturi (plastifiate si afisate acolo) nu erau cumva la misto. Adica, inteleg ca este Costa Smeralda, insa tot incredibil de scump (pt mine evident) mi se pare si nu am auzit nicaieri de asemenea preturi.

Noi am platit 20 euro pt 3 sezlonguri si 1 umbrela pt ca am mers la 16:30, iar plaja se inchidea in curand. Incepand cu ora 17:30 oamenii deja incepeau sa plece.

Apa este superba, nisipul minunat, fara pietre.

Tot aici existau si niste gonflabile in apa pe care te puteai catara. 10 euro/ora (20 euro/zi) iar inghetata venea cu barca pe apa ????)

Plaja Punta negra – in Alghero

Pozele nu au nicio treaba cu realitatea. Este o plaja foarte mica, are pietre si nisip negricios. Probabil nivelul apei a crescut si s-a mai dus din plaja, dar oricum, nici urma de nisip alb.

Drumul de la punta negra la Mugoni este o placere. Mergi pe o strada care are pe stanga si dreapta numai bougainvillea superbe.

Mugoni beach – la aprox 15 km de Alghero

Este plaja pe care ne-am petrecut cel mai mult timpul. Este cu nisip si fara pietre. Apa este superba si cu intrare lina, foarte potrivita pentru copii.

4 sezlonguri si 2 umbrele costa 20 euro pt 2 ore.

Are vedere catre Capo caccia, deci si peisajul este superb.

Cele mai multe dintre sezlonguri sunt rezervate

Plaja La Pelosa - in Stintino (N-V insulei)

Este printre plajele foarte cunoscute din Sardinia si este de o frumusete rapitoare.

Intrarea in apa este extrem de lina si potrivita pt copii, nisipul este fin.

2 sezlonguri si o umbrela costa 50 euro. Noi am dat pe 6 sezlonguri si 2 umbrele 50 euro de la ora 16:30. La ora 20 se inchide plaja.

Toate cosurile de gunoi sunt impartite pe categorii pentru a recicla, dar nu aveau organice. Te intorci cu coaja de banana la hotel in acest caz ????

Plaja este dotata cu dus si este gratis.

Plaja Balai – Porto Torres

Si aici apa si nisipul sunt ca in poze, dar nu e potrivita pt copii pt ca la 3m de mal depaseste inaltimea unui copil de 3 ani

Plaja este neamenajata.

In zona nu se vede niciun bar de unde poti lua o apa, nu sunt toalete evident. Deci aici, veni, vidi si pleci ????)

Recomandata pt adulti. Poti face sarituri de pe stanca.

Plaja Maria Pia – Alghero

Este prima plaja pe care am mers. O plaja foarte intinsa, cu apa si nisip perfecte pt copii. Fiind prima noastra zi si nestiind cum sta treaba, am crezut ca vom gasi restaurant pe plaja sa luam mancare pt copii. Doar ca era unul foarte mic, care se deschidea la ora 18:00 si produsele erau congelate dupa cum scria pe panou. Asa ca am preferat sa merg pe jos vreo 15-20 min pana la un restaurant in apropiere si sa iau mancare de acolo, potrivita pt copii.

Plaja Le bombarde – In Le Bombarde, aproape de Alghero

O plaja frumoasa. Sunt 2 restaurante in zona, cu mancare buna. Unul dintre ele are terasa mare, acoperita, cu vedere la mare, unde am putut petrece cateva ore bune la pranz.

Preturi normale, chelneri draguti, deci recomand.

Trimis de Roxelly in 15.07.19 16:33:40
    Validat / Publicat: 15.07.19 18:15:27
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 2894 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Roxelly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Plaja Balai

[15.07.19 18:14:36]

Mutat în rubrica "Plajele Sardiniei, #EXCURSII și CĂLĂTORII" (nou-creată pe sait)

Partea a doua, refertoare la Excursiile ”opționale” - am publciat-o într-o rubrică nou-creată - vezi impresii

[15.07.19 18:16:58]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / ITALIA
    [16.07.19 10:54:48]

@Roxelly: Știam că a sta la plajă în Italia e o distracție scumpă, dar 100-150 euro e chiar de neînchipuit

Mă face să îmi reconsider opțiunile pentru anul viitor.

RoxellyAUTOR REVIEW
    [16.07.19 12:15:44]

@Carmen Ion: si eu stiam ca e scump, insa 100-150 e exorbitant pt mine. Evident avem intotdeauna optiunea de a sta pe paturica/saltea/cearsaf, insa recunosc ca de cand am copil imi este mai incofortabil sa tot curat atat nisip, car jucarii, car umbrela, pt ca plec cu jumatate de casa dupa mine cum s-ar spune. Asa ca macar noi am profitat de reduceri unde s a putut, iar unde nu, nu am crapat pt o zi-2 cat am stat fara sezlong, dar macar am prins loc la umbra. Daca reconsideri ideea de a sta pe sezlonguri mereu, recomand din toata inima. Si oricum, trebuie luat in calcul ca Sardinia este totusi destul de scumpa

Carmen Ion, Roxelly
    Alte impresii din această RUBRICĂPlajele Sardiniei: