ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2019
DIN: Tecuci [GL]
ÎNSCRIS: 02.07.15
JUN-2019

Hotel Erzsebet City Center – cazare buna

In perioada 24-26 iunie, la intoarcere din Viena am ramas la Budapesta, ne-am cazat la Hotel Erzsebet City Center, in vecinatatea Podului Elisabeta.

Rezervare facuta pe un site specializat de cazari inca din ianuarie, criteriul de baza fiind apropierea de Dunare si posibilitatea dea ajunge la o parte din obiective (maxim 10 minute de mers pe jos pana la statia Astoria de unde se poate lua metroul sau Big Bus-ul pentru a colinda orasul, Pontonul 10 de unde se pleaca in croaziera pe Dunare, maxim 10 minute pana la Marea Sinagoga, etc).

Camera

Noi am avut o camera pentru doi adulti si un copil de 13 ani. O sa vedeti in poze atasate (ce au pus ei pe site corespunde cu realitatea) am avut doua paturi de cate o persoana, separate de noptiere si un pat de o persoana pozitionat pe peretele opus. In camera mai exista un birou, o masuta cu un scaun comod, ca suprafata camera este generoasa, nu ai senzatia de inghesuiala.

Unul din punctele forte ale hotelului este curatenia si aspectul ingrijit al camerei, lenjeria curata si apretata.

La cazare am primit parola de wi-fi, semnalul in camera era mediu.

In camera se afla un televizor pe care l-am deschis in prima zi de curiozitate, nici aici nu am gasit vreun post in limba romana. Sub birou se afla un minifrigider care raceste bine daca vreti sa aveti bauturi reci la intoarcerea in camera.

Cand am intrat in camera era o temperatura foarte placuta, instalatia de aer conditionat era setata la 20 de grade, a fost o surpriza foarte placuta dupa povestea cu ventilatorul de la Viena. Era foarte placut, mai ales ca la Budapesta a fost foarte cald in acea perioada.

In hol se afla un cuier si un dulap pentru umerase. Tot din hol se intra in baie, dimensiuni normale, are feon, pe chiuveta sunt sapunele si pliculete cu sampon iar in cabina de dus un dozator cu sapun. Prosoape mici si mari de un alb, nu grozave ca aspect, destul de, obosite ‘’ as spune. Desi baia are un aspect modernizat si era foarte curata cand am ajuns exista un miros absolul oribil de canalizare, trebuia sa-ti tii respiratia, total neplacut. Hotelul este destul de vechi si probabil cu greu ar putea fi remediata aceasta problema. am sesizat ca si in oras sunt zone in care miroase a canalizare, posibil sa fie o problema generalizata.

Micul dejun

La parter, in fata receptiei se afla restaurantul in care se poate lua micul dejun. Micul dejun nu este inclus in plata camerei, la rezervare se poate opta si pentru acesta in schimbul sumei de 10 euro/persoana. Noi nu am mancat aici, nu va pot spune care ar fi fost calitatea mancarii sau a serviciilor.

Parcarea

Hotelul nu dispune de locuri de parcare, se pot lasa masinile in fata unde exista automate la care se poate plati parcarea cu ora (adica esti conditionat sa bagi bani la fiecare ora sau jumatate de ora) iar intre 22-08 parcarea este gratuita. Noi fiind patiti la Viena am preferat sa ducem masina intr-o parcare privata in imediata vecinatate a hotelului.

Atmosfera si pozitia

Hotelul face parte din Danubius Hotels Group, are personal foarte amabil si profesionist. In hotel este curat, liniste, lifturile sunt foarte silentioase.

Asa cum spuneam mai sus, hotelul se afla pozitionat foarte bine. Noi am cumparat bilete la autobuzele speciale (echivalent Big Bus), pe ambele linii, urcam din statia Astoria care se afla la maxim 10 minute de hotel. Astfel, am vizitat tot orasul si ne-am oprit la toate obiectivele importante de vizitat in Budapesta, inclusiv plimbarea seara pe Dunare era inclusa in costul biletului.

In apropierea hotelului sunt terase (am mancat bine aici), restaurante si un Lidl.

Daca s-ar rezolva mirosul in baie ar fi o cazare foarte buna pentru o minivacanta in Budapesta.

Trimis de monaca in 15.07.19 16:19:03
Validat / Publicat: 15.07.19 18:20:52
  • A fost prima sa vizită/vacanță în UNGARIA

VIZUALIZĂRI: 383 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monaca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [15.07.19 18:22:02] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

tata123 🔱 [16.07.19 09:34:23] »

@monaca: Pare o variantă bună de cazare pentru un citybreak în Budapesta. Hotelul e situat în apropierea punctelor de atracție turistică, precum și în apropierea docului celor de la Legenda Cruises.

În ceea ce privește autoturismul, ați găsit parcare subterană ori descoperită? Cât a costat staționarea pentru 24 ore?

Mulțumim pentru prezentare!

monaca [16.07.19 09:44:12] »

@tata123: am gasit o parcare foarte moderna, intr_o cladire cu cateva etaje, din exterior nici nu as fi crezut ca poate fi parcare. Am lasat masina la parter si ei au ridicat_o cu liftul la unul din etaje. La plecare au coborat_o cu fata spre iesire, foarte dragut, pare ca o rasucesc in lift ! In ce priveste pretul, sunt tarife diferite de zi si noapte, noi am platit, cred, sper sa nu gresesc, echivalentul a 15 euro ptr 24 de ore.

monaca, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂErzsebet City Center: