ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2019

Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

încărcat de pe telefon!

Prima dată în Grecia

Nici nu stiu cum sa incep... Grecia pentru mine nu a fost o destinație care sa ma atragă, asa ca mereu m-am înghesuit să plec prin alte locuri, mai puțin aici

Eu sunt innebunita dupa mare in general, străbat an de an sute de kilometri ca sa ajung pe litoralul nostru care imi place mult, deși unii il detestă. Am fost la mare si la turci și la bulgari, de aceea pot spune ca am termen de comparație.

Băiatul meu fiind dansator la un ansamblu local, anul acesta au fost la un festival in Paralia si astfel mi s-a ivit ocazia să văd o parte din Grecia. Am plecat pe un drum obositor cu o grămadă de timp pierdut prin vămi.

Ajunși în sfârșit la Olimpic Beach, unde am avut cazarea mi-am dat seama ca poveștile frumoase pe care le-am auzit țesute despre Paralia, sunt doar povești și atât. Dacă cineva mai spune că la noi pe litoral este tiganie, apoi aici e mama tiganiilor. O stațiune neîngrijită, în care bieții leandri abia își făceau loc din iarba mai mare decât ei, oameni rai su neprimitor, mereu puși pe ceartă pentru orice fleac.

Auzisem mereu de ospitalitatea greacă pe care noi nu am simtit-o decât atunci când te plimbai si ospătarii teraselor - majoritari români și sarbi - te invitau in restaurantul lor.

Trecând peste toate am gândit că macar apa mării va fi bună... ei bine... ghinion... apa murdară, plină cu alge si iarbă de mare in care simțeai o g reata cruntă cand intrai. În acele momente am gândit că e prea mult pentru mine: cazare proasta, mâncare la fel si mai era si apa la fel de rea.

M-am gandit atunci ca nu voi mai veni în Grecia, însă organizatoarea noastră ne-a dus in ultima zi înainte de plecare la plajă în Platamonas. Atunci am realizat ca poate fi si altfel, apa curată, liniște, bun simț... adică tot ceea ce a lipsit până atunci.

Ce sa spun? O sa mai merg in Grecia, dar cu siguranță pe o insulă sau in alta parte. Paralia e dezastru. Am un gust amar gandindu-ma la ceea ce am întâlnit. Si cum la pomul lăudat sa nu te duci cu sacul gol... probabil dupa toate osanalele pe care le-am auzit despre aceste locuri... așteptările mele au fist prea nari cu siguranță! Asa ca dragiii mei, litoralul românesc este net superior acestor locuri!

Nu va mai povestesc de cazare... ca nici nu mai vreau sa-mi amintesc... in România nu există așa un nivel scazut nici la hotelurile de o stea... Nu am cuvinte... Am gust amar!

Trimis de Laura I in 15.07.19 09:12:57
Validat / Publicat: 15.07.19 09:40:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 6420 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Laura I); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [15.07.19 09:40:13] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 35&ridAnt=94775

flaviana77 [15.07.19 10:04:58] »

nu te inteleg absolut deloc, ai fost in Olimpic Beach sau in Paralia???

vorbesti despre Paralia, articolul este trecut la Olimpic Beach, in fine, nu asta este ideea.

Imi pare rau ca nu ai avut o sedere placuta in Grecia, insa eu chiar iubesc Paralia si chiar nu pot sa o compar cu litoralul romanesc.

Poate ca intr-adevar au fost prea mari asteptarile tale, insa chiar iti place cand pe litoral in Romania daca stai la plaja o zi intreaga auzi de dimineata pana seara ia porumbul de la Gica, avem piatra de calcaie si scoici de nu stiu care, haideti sa va ghicesc doamna, etc... etc... etc... ???

Nu vreau ca acesta sa fie un raspuns rautacios, eu merg de cativa ani doar pe litoral in tara noastra, insa nu se compara cu Paralia sub nici o forma.

Fiecare are un punct de vedere, eu am fost si de Revelion in Paralia si chiar am vazut ospitalitate greceasca si iarna si vara, oameni draguti care zambeau si faceau totul ca sa ne simtim bine, poate ai avut tu o experienta neplacuta, insa nu trebuie sa generalizam.

Intr-adevar Grecia adevarata nu se descopera in Paralia, dar nu e chiar atat de neagra situatia, parerea mea.

Nicu [15.07.19 10:39:28] »

O sa auziti pe aici expresii de genul... Paralia nu e Grecia sau la fel Olimpic Beach nu e Grecia...

Am fost in ambele si am vezut altfel aceste doua statiuni hulite de unii si apreciate de altii.

Eu fac parte din cei ce au fost multumiti de ce au gasit acolo in special marea ca la Mamaia in zona Olimpic cu intrare lina - se merge mult pina apa e ceva mai mare.

Ambele statiuni se adreseaza unei anumite categorii de turisti, a celor care nu vor sa dea prea multi bani pe o vacanta la mare.

Diferenta de perceptie de la turist la turist, uni multumiti, altii foarte nemultumiti, eu am fost multumit si repet nu sunt de acord cu acest termen foarte mult spus/scris sau prezentat altfel ca... Paralia nu e Grecia.

Foarte multi turisti din Romania au fost prima data la Paralia/Olimpic si pe urma au mers mai departe, unii au inceput sa spuna dupa aia ca Paralia nu e Grecia, eu am revenit data urmatoare la Olimpic Beach si a fost bine bineinteles tariful a fost per total de Paralia nu de Santorini.

Am fost si in Atena tot acum vreo 12 ani si am vazut ce e aia Atena, sunt curios ce ati fi spus daca vedeati ce mizerie e acolo in unele locuri, Bucurestiul e curat pe linga Atena sau asta e perceptia mea.

Asa ca trebuie spus si in felul urmator una e Paralia Katerini si alta e sa zicem Santorini sau Rodos dar trebuie sa tinem cont si de termenul pret, tarif etc.

Prima data mai demult peste 13 ani am platit cazarea foarte aproape de plaja 12 euro pe noapte dubla in Paralia Katerini, cat costa cazarea in Santorini pe noapte?

flaviana77 [15.07.19 10:51:50] »

@Nicu: Bravo

Exact asa cum gandesc si eu.

Va felicit pentru aceasta argumentare.

Raspunsul este la obiect, prompt si cuprinde amanunte care pe mine ma incanta.

Am descoperit iubirea pentru Grecia, ce credeti... mergand prima oara in Paralia si atunci se iese din tara cu pasaport, asta era cam prin 2006, am stat vreo 5 ore in vama de la Giurgiu, amintiri ce sa mai....eram foarte multe autocare care plecam spre Grecia si atunci se punea viza pe pasaport......de atunci am ramas cu aceasta pasiune as putea sa spun pentru aceasta minunata tara, desi nu reusesc sa merg in fiecare an, insa... e o tara minunata, cu oameni minunati, etc etc etc.

Si da depinde foarte mult ce asteptari, de banii alocati unei vacante, de ceea ce doresti sa faci cand mergi in Grecia etc etc etc.

adrianaglogo [15.07.19 20:01:04] »

@Laura I: Chiar daca o sa declansez polemici, eu fac parte din categoria celor carora nu le place zona Paralia Katerini si Olimpic.

Prima mea iesire in Grecia, acum 13 ani, a fost la Olimpic Beach, cu vizite si in Paralia Katerini.

Atunci mi-a placut- mai mult Olimpic decat PK.

Apoi am prins si eu gustul Greciei si am mers in insulele ionice, mai ieftine sau in Haldiki, Thassos.

Anul trecut am ales sa dormim o noapte in PK, nu mi-a mai placut deloc. Si eu am zis la fel, ca e tiganie, mizerie, apa murdara, plaja ff aglomerata.

Dar nici nu contest dreptul altora de a spune ca le place.

Pe @Laura I o sfatuiesc sa nu renunte la Grecia, sa incerce Lefkada, Zakinthos, Corfu, Parga si sigur va gasi ceea ce cauta. Cu rezervari facute cu mult timp inainte, cu studierea temeinica a ofertelor, poti face si in aceste zone o vacanta cu costuri acceptabile.

Laura I [15.07.19 23:06:56] »

@flaviana77: Draga mea vad ca ai fost nedumerită in privinta faptului că am amestecat Paralia cu Olimpic Beach!

Am fost cazați în Olimpic dar am fost vreo două zile si in Paralia unde am făcut atât plajă cat si plimbări, de aceea mi-am permis sa imi dau cu parerea despre ambele.

Acuma fiecare cu plăcerea lui, cu parerea pe care o are... gusturile, știți bine, nu se discută! M

a bucur ca v-a placut aici, însă ca sa nu ducem lumea in eroare, la fel ca si pe litoralul românesc, poate chiar mai mult, fiecare vinde cate ceva începând de la gogoși, continuând cu ochelari de soare... parfumuri... ceasuri... si mai pot continua.

Însă șocul cel mai mare referitor la negoț l-am avut în momentul când dimineață de dimineață prin fata hotelurilor treceau masini care vindeau peste... flori... fructe... si cireasa pe tort a fost o mașină care strânge fier vechi... asa ca haideți să nu mai fim snobi... Nu ca condamn... Nu vreau sa supăr pe nimeni... asa cum am spus gusturile nu se discută... dar haideți să prezentăm lucrurile asa cum sunt ele si nu asa cum am vrea să fie...

Cu respect va urez o seara frumoasa!

Laura I [15.07.19 23:10:08] »

@adrianaglogo:Sigur nu voi renunta. Am spus asta, insa nu voi mai reveni aici. Mulțumesc frumos!

flaviana77 [16.07.19 09:43:24] »

@Laura I:

nu era vorba de nici un snobism aici.

si daca ati vazut ca se vindeau flori peste etc. aflati ca este ceva obisnuit in Grecia cam peste tot intr-o zi anume se face ceva de genul piata ambulanta, peste tot pe unde am fost am vazut asa ceva.

ceea ce am scris nu s-a vrut a fi deloc snobism, doar un punct de vedere al meu care iubesc aceasta tara si ma bucur de orice atunci cand reusesc sa ajung acolo, pe mine nu ma intereseaza nu stiu ce gunoi, nu stiu ce boscheti nu stiu ce alte chestii de genul acesta, eu caut frumosul locului si incerc sa ma bucur de fiecare clipa petrecuta acolo si sa o savurez la maxim fara sa gasesc hibe la orice pas.

Laura I [16.07.19 11:52:33] »

@flaviana77: Nu e vorba de a găsi hibe la orice pas... este vorba despre așteptări!

Ma bucur ca va plac aceste locuri... oameni suntem si... avem voie la opinii diferite. Sper ca dupa ce voi vizita si o alta parte a Greciei sa va împărtășesc opinia.

Iar referitor la piata ambulantă, aici a fost zilnic si nu m-a deranjat, însă dumneavoastră mi-ati spus că pe litoralul românesc va displace strigătul vânzătorilor pe plajă și doream sa precizez ca si aici regăsim același lucru, ba chiar mai mult.

Dumneavoastră iubiți treaba aceasta, dar haideți să îi informăm pe cei care vor citi despre lucrurile reale, sa nu ajunga la fel ca si mine cu alte așteptări și să fie apoi dezamăgiți.

Cu toate acestea îndemn pe oricine are ocazia să meargă să vadă aceste locuri, fie si numai pentru a avea termene de comparatie.

Dumneavoastră sunteți o fana a Greciei, nu este rau, este parerea dumneavoastră și o respect, dar dati-ne voie să avem fiecare o parere personală. Nu am vrut să intru în polemici cu nimeni, fiecare are mulțumirile si nemulțumirile personale.

Vacante frumoase va doresc!

adrianaglogo, flaviana77, Laura I, Nicu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Olympic Beach: