ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2019
ÎNSCRIS: 08.07.19
JUL-2019

încărcat de pe telefon!

Vine Politia ????

Am incadrat tot aici subiectul ca e cel mai aproape de Chicago

11 iulie 2019 Dekalb - Illinois

Eu eram pe bancheta din spate ca mi-era prea somn. Sotul pusese gps-ul pana la hotel si cand să facă stânga a vazut linie continuă, si s-a razgandit si a trecut înapoi pe dreapta si a incetinit. Când... zice: am politia in spate, scot eu capul ca un hamster din căsuța si zic "da!? ... "si m-am redresat incet tragand de centura de siguranta. Cand esti undeva unde nu cunosti obiceiurile si esti cam stresat ca nu stii ce trebuie sa faci, chiar daca stii ca nu ai gresit sau asa crezi. Au aprins niste lumini de ziceai ca vor sa faca x-Ray ????????????.

Am stat 2 minute in masina si ei nu faceau nimic si noi nimic, până la urma sotul zice: poate trebuie sa oprim motorul. Bun, motor oprit, si ce? Ca oricum nu vezi nimic de lumini. Am lasat masina cu toate geamurile deschise ca am inteles ca le arati incredere.

Vine polițistul si Foarte amabil dupa ce ne zice ca circulam cu luminile stinse ne intreaba de ce ne-am răzgândit sa viram (poate am dat impresia ca suntem beți ????, stanga dreapta). Am dat explicațiile necesare si a zis ca trebuie sa verifice asigurarea. Ok. Pleaca, dar luminile tot in ochi rămân. Vine alt politist pe dreapta sa ne anunte ca va veni celalalt cu o hartie dar sa nu ne speriem ca e "warning " (imi place cum sună ????). Cred ca sa te deruteze stateau asa, ca nu stiai la care sa te uiți. A venit, am semnat si chiar ne-a urat drum bum catre Las Vegas si si-a cerut si scuze. Happy-end.

Abia dupa ce am plecat si nu mai aveam luminile tintuite pe noi am vazut ca erau 2 masini de politie mari. Dar nu știu cum au apărut. Zici ca dintr-o data s-au teleportat in spatele nostru.

Asta a fost a doua întâlnire cu politia pentru ca atunci cand am ajuns la Simona tot asa ca sa faci stanga la casa ei era linie continua si nu am trecut. Am tras pe dreapta unde se putea întoarce si tocmai atunci dintr-o data politia la geam, dar ei ne-au intrebat daca ne pot ajuta cu ceva.

Am ajuns in Dekalb, e un oras maricel, are si aeroport si universitate. De vazut Parcul universității si ceva magazine mari. Foarte frumos aranjate casutele, ăsta e un orășel cochet. Am stat la Red Roof &Inn Suites - Dekalb, recomand, si avea si piscină.

Am vrut sa facem o baie dar am zis sa bem un expresso inainte, 1 ora am căutat, iti vine sa plângi pana găsești un expresso, ei beau ceai, apa colorată ????.

Până la urma am învățat ca la Dunkin'Donuts găsești expresso si sa ceri medium roast ca daca pui gura pe dark roast zici ca s-a prins de oala ????. S-a dus timpul si s-a facut de ckeck out. La drum.

Ne-am oprit sa mâncam intr-un orasel, am mâncat prost, am cerut steak ham si am primit mezel prajit ????, dar asta e cand nu stii engleza la nivel avansat. Acum vedeti de ce ne place la " all you can eat".

Dupa o alta portiune de drum am vazut din departare Outlet Williamsburg - Iowa, cum sa nu tragi de volan la iesire? Ne-am luat ceva de la nike si inca o marca mare (dar eu n-o stiu ????), dar nu foarte multe. Am luat niste hanorace subtiri cu Jordan pentru toata familia, abia astept sa le îmbrăcăm toti odata (ca americanii de Craciun cand sunt obligati sa poarte aceleasi pulovere :)) ).

Inca nu mai pot obisnui cu toaletele lor, au un canal mic si in stanga si in dreapta ușii prin care se vede de afara, eu tot caut ultima toaleta ca ma gandesc ca nu vine nimeni dacă vede usa închisă.

Si cui ii place aerul condiționat la maxim aici e raiul lor, poate de la asta m-am îmbolnăvit... hm Iar eu inca nu mi-am revenit, ma tratez cu nurofen si paracetamol ???? si nici nu conduc.

Ce imi place la nebunie sunt market-urile unde gasesti fructe si legume proaspete si iti faci singur salată. Am mai gasit asa ceva si in Dubai (o sa pun si vacantele de acolo), numai ca sici gasesti aproape la toate magazinele. In drum o caserola cu pepene rosu proaspăt taiat e un adevărat deliciu pentru mine. Pepene rosu, galben, zmeura, afine, ananas, mango, felii sau la caserola. La fel si legumele, sau mix. Curcubeu pe cerul gurii ????.

Pe la 21:10 am trecut in Nebraska. Sper sa reusim sa conducem pana la Las Vegas. N-am reușit, ????, somn.

Trimis de Aniram in 14.07.19 09:06:01
Validat / Publicat: 14.07.19 11:02:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD. A mai fost în/la: Urmeaza Colorado

VIZUALIZĂRI: 955 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Aniram); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Faimoasele lor camioane

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Chicago și împrejurimile: