ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2019

Extrem de nemulțumit

încărcat de pe telefon!

13 iulie 2019: Regrete pe bani

Salut!

Aydinbey Gold Dreams = hotel de 3* cu pretenții și prețuri de 5*, in care 95% din angajați vb turcă sau rusă, iar 5% înțeleg oarecum engleza dar îți răspund în rusă. Hotelul e plin de " Tip Box" de parcă chiar merita.

Situație concretă: 2adulti+2copii. Odata ajunși la recepție, ne întreabă dacă vrem camera "Sea View". Acceptam. Ni se cer 20 dolari. Acceptam iarăși. Bon? O să îl primim în anul 2098).

Cazare in camera de 4x3m, 1pat dublu + 1pat de o persoana. Ne-au mai adus 1pat pliant in care am descoperit gimnastica: când m-am așezat pe el, s-au strâns cu mine cu tot, de mi-am pupat genunchii. Bonus: am găsit o pereche de chiloți folosiți aruncați peste trusa noastră de medicamente... Cei de la agenția de turism au dat din umeri, iar unica persoana vorbitoare de engleza- un fel de Relații cu clienții, ne-a asigurat de scuzele hotelului. Așa ne-am trezit cu un pat pliant nou, cu 5prosoape așezate în forme de lebede și inimoare " împroșcate" cu petale de trandafiri roșii + o farfurie cu fructe. Când vecinii folosesc AC, se aude in camera noastră cum huruie ventilatorul...

Apa plata la discreție, apa minerala doar daca ceri în rusă (bafta mea că am făcut rusă în sc. generala), berile sunt oarecum "contorizate" de barman, votca este buna, wiskey este dubios - are gustul ba de ierburi, ba de migdale, ba de ceai de menta (dar are 40°), cocteiluri-le cerute în rusă îți sunt servite in pahare speciale, dar daca ceri în engleză, îți amesteca 3lingurite de alcool +4 cuburi de gheata+100ml Sprite și ți-l dă zicând ceva în turcă. Berea e la discreție oarecum, dar paharele au 150ml, deci faci vreo 5 drumuri că sa faci "o burta de bere", + că e "botezată". Vinul alb sau roșu este la discreție numai că e mereu cald și botezat, iar cel roșu e ușor acrișor. Sucurile le iei de la dozator, dar NICIODATA nu vei găsi suc de portocala unde scrie "Orange", ci vei găsi suc de ananas, apa sau fanta.

Mâncarea e la discreție, dar recomand prezenta la începutul orelor de masa pt a reuși să ocupi loc la masă și să alegi din cele 3 tipuri de prăjituri care dispar și nu mai apar, iar celelalte 10tipuri sunt "always the same". Sa nu te aștepți să mănânci ceva cu adevărat tradițional gen: sarmale, baclavale, rahat, kokoreci, ori ceva fructe de mare! Sa nu te aștepți la AC în lobby sau in sala de mese! Caută să ocupi o masa la exterior.

Șezlongurile de la plaja sunt lipite unul de altul, că îți vine să te întrebi de ce nu exista teleportare. Plaja e plina de bolovani (pietre și rusi :) - nu am nimic cu rușii, admir rusoaicele), iar în apa e și mai rău. Recomand cu căldură papucii de mare (Decathlon 19lei).

Seara e program artistic cu cei mici: o fata care dansează cu ei mereu pe aceleași melodii rusești, animatorul vb fie turcă fie rusă, în rest zice: " I can not speach with You in Romania, englis, french, italian, Germany"... Orice angajat te apelează cu " my friend", iar daca îi zici rapid " moi drug" (același lucru, dar în rusă), incepe rapid sa vb rusă...

TV in camera cu 20programe în turcă, nimic în alta limbă. Internetul e maxim 3G, dar se deconectează singur din 10 in 15min, așa că te enervezi și renunți.

Azi a fost un incendiu la hotel. "Nimic grav" au zis ei... Dar: 1 decedat și 1 corp de clădire închis de poliție și pompieri (3masini de pompieri, 2ambulante mari, 2de politie, 1de jandarmi - toate au stat aici 7ore).

In lobby e nebunie: lipsa AC + turiștii evacuați din corpul de clădire închis + turiștii proaspăt sosiți + cei care vor sa fie mutați la alt hotel. Reprezentanții agențiilor de turism stau pe telefoane și explică toți că "Nu e nimic grav, nu va putem da banii înapoi, nici nu va putem muta la alt hotel daca nu ne plătiți în plus". Zici că ești în România anilor 1993.

Sfat final: pt economie de bani și de nervi, mergeți în alta parte! Chiar și Romania - macar poți să fii sigur că te înțeleg când îi înjuri, sau când le spui ceva.

Trimis de teosic79 in 13.07.19 16:26:20
Validat / Publicat: 13.07.19 17:02:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1621 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (teosic79); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster45 [13.07.19 17:01:47] »

@teosic79: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 45&ridAnt=94711

Văd că sunteți încă acolo (sau în zonă). Deşi de multe ori nu publicăm impresiile scrise "live" din sejur, în cazul de faţă vom face o excepţie, în scopul facilitării luării legăturii cu voi — de către alţi turişti, care probabil vor ajunge acolo, unii în scurt timp! — cât sunteţi încă în sejur, pentru posibile întrebări / răspunsuri, de multe ori foarte utile — în direct, de la "faţa locului".

nrs † [13.07.19 18:07:09] »

inainte sa cumperi acest sejur ieftin (pe trannsport ai dat 1000 euro restul sunt pentru hotel) ai intrat aici sa vezi nota de 5.43 si un grad de recomandare de 28.47%? nu ti-ai pus un semn de intrebare?

cat despre cei 20 euro, de ce nu ai luat supliment seaview de la agentie daca asta doreai si primeai sigur chitanta pentru bani

teosic79 [13.07.19 19:07:36] »

@nrs: Din păcate pt mine, azi dimineață am descoperit acest site...

Legat de cei 20 euro, eu am cerut agenției sea View, dar aici nu s-au infirmat aceasta opțiune și nu s-a " oferit" pt suma respectiva.

Aș adăuga faptul că au 2 lifturi in care se pot urca maxim 3 persoane deși pe ele scrie 8...

Pt anul viitor, voi verifica cu multă atenție acest site.

adrianaglogo [13.07.19 19:20:53] »

@teosic79: Imi pare rau pentru ghinionul vostru, dar ma bucur ca ai descoperit Am Fost Acolo.

Sa vezi ca o sa te indragostesti de el si ca o sa-ti fie foarte util.

Data viitoare vei alege in cunostinta de cauza. Si sa stii ca cei care activeaza aici sunt foarte saritori, doar sa pui o intrebare ca sar sa iti raspunda.

Hai, luati tot ce gasiti bun acolo si bucurati-va de vacanta.

Treceti cu vederea partile rele, Bucurati-va de mare, de soare. Si va alegeti si cu ceva nouȘ invatati cateva cuvinte turcesti!

teosic79 [13.07.19 19:40:27] »

@adrianaglogo: Șto? Turcă? Niet, pagadi! Haraso, krasnâi, strașnic, spasiba, voda (apa), VOTCA... TRAIASCA ACEST SITE, CA IL PUN LA " FAVORITE" !!!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [13.07.19 20:50:48] »

@teosic79:

Nu m-am putut abţine să nu râd la faza cu bonul fiscal.

Tu nu ai plătit un supliment pentru vedere la mare, ci doar un ciubuc, pentru care, evident, nu puteai primi bon sau chitanţă.

La acest hotel marea majoritate a camerelor au vedere laterală la mare, probabilitatea de a primi o asemenea cameră fiind destul de mare, însă repartizarea camerelor este la latitudinea celor de la recepţie.

Camerele standard au 22 metri pătraţi şi sunt potrivite pentru cazarea a doi adulţi şi un copil. Când pe lângă patul matrimonial şi cel single au mai adus şi un pat pliant, camera s-a aglomerat peste poate. Cu doi copii poate ar fi fost mai bine dacă luai o family (două camere comunicante) de 40 metri pătraţi şi ar fi fost mai mult spaţiu.

Regrete pe bani

O alegere informată te-ar fi scutit de regrete şi dezamăgiri, dar din greşeli învăţăm.

Turcia are foarte multe de oferit. Raportul calitate preţ este încă unul foarte bun, peste Bulgaria şi mult peste România, dar luând în calcul doar banii daţi strict pentru cazare şi masă, nu şi pentru patru bilete de avion, care te-au costat mai mult decât hotelul.

Eu aş renunţa la avion şi aş merge cu maşina personală, aş alege o perioadă de început sau sfârşit de sezon când preţurile sunt mai ok, dar aş alege un hotel de cinci stele care să coste dublu cât te-a costat pe tine acesta şi sigur m-aş întoarce încântată şi cu dorinţa de a reveni iar şi iar. De fapt, aşa procedez de ani buni şi a fost super de fiecare dată

adrianaglogo [13.07.19 20:59:10] »

@teosic79: Asa sa faci si o sa vezi ce de informatii gasesti. Pe mine nu m-a dezamagit niciodata.

teosic79 [13.07.19 23:25:28] »

@nicole33: Punctual:

1) Sea View - aproape toate camerele au, dar nu toate... unele " dau" în piscinele interioare (- acolo a fost incendiul), iar o familie de romani veniți din Anglia a refuzat să dea 20 euro și a mers pe " sigur e spaga ăstuia" , drept urmare se uită fix in piscina;

2) " camerele standard au 22mp" - poate la hotelul de 5* Reale și germane, nu la asta... (am o problema cu dimensiunile și le " vad" ochiometric cu diferente de max 15-20cm); (in iarna am fost la Hoherine Păltiniș... neamtu-i Neamț! 2camere cu 2 paturi duble, temperatura afara -5°C, înăuntru +26);

3) a fost prima (și ultima) oara când am ales neinformat, deci m-am invatat! ;

4) daca e vb de banii dați pt avion, crede-mă că nu au fost acei 1000euro de care vorbea cineva m sus...

Și de ce sa laud Turcia dacă până acum m-a dezamăgit (tot: cazare, mâncare, plaja, inclusiv așa-zisul pachet igienic cu săpun+șampon, curățenie în camera doar la cerere, aspirata camera doar cu insistente la recepție). De ce sa nu vb de Burj al Arab?

5) Ce faci tu cu 2 copii activi la un astfel de drum cu mașina? Ii sedezi?

6) pe bune ca faza cu " as alege un hotel de 5* care sa coste dublu față de cât te-a costat pe tine " mi se pare aberanta din minim 2 motive: a) eu am ales un hotel de 5*, dar sunt turcești... ; b) te aștept să îmi faci la anul (2020) cinste cu ceea ce ai alege tu - nu de alta, dar daca tot nu știi cât am dat, cât îmi permit și lauzi Tr, sa am și eu + familia, motive sa revenim aici (" Tr" = Turcia, nu Teleorman).

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [14.07.19 00:12:08] »

@teosic79:

În momentul în care alegi un hotel ieftin, toate condiţiile şi serviciile vor fi pe măsura preţului plătit.

Nu ai multe variante:

- fie accepţi faptul că atât ai plătit, atât ai primit şi te bucuri de o vacanţă aşa mai modestă, dar tot este mai bine decât deloc;

- fie bagi mâna mai adânc în buzunar şi rezervi un hotel care să-ţi satisfacă exigenţele.

De la Aydinbey Gold Dream la Burj este o cale mult prea lungă . Însă sunt mii de hoteluri mai bune sau mult mai bune decât cel ales de tine, chiar dacă nu se ridică la nivelul hotelului din Dubai. Aşa că lasă filosofia pe altă dată.

2) " camerele standard au 22mp"

Informaţia este disponibilă în conceptul hotelului şi eu am toată încrederea că aşa este.

Sea View - aproape toate camerele au, dar nu toate... unele " dau" în piscinele interioare (- acolo a fost incendiul), iar o familie de romani veniți din Anglia a refuzat să dea 20 euro și a mers pe " sigur e spaga ăstuia", drept urmare se uită fix in piscina;

Este alegerea fiecăruia dacă dă sau nu şpagă, pentru că este vorba clar de şpagă, cât timp nicăieri nu este specificat un supliment pentru vedere la mare care să poată fi plătit oficial cu chitanţă .

5) Ce faci tu cu 2 copii activi la un astfel de drum cu mașina? Ii sedezi?

Habar nu am, dar cunosc multe familii cu copii care merg an de an în Turcia cu maşina fără a apela la soluţii extreme.

Poate să ţi se pară cum vrei tu, dar eu vorbeam din experienţe repetate, nu după ureche.

Ai greşit major şi persişti în greşeală cramponându-te aiurea de cele cinci stele afişate. Ai ales un hotel de 5*, dar unul aşa mai low-cost. În Turcia sunt multe hoteluri de 5 *, dar nu toate sunt la fel, unele sunt mai proaste, altele mai decente, alte bune sau foarte bune şi mai sunt cele de superlux.

Nu numărul de stele este criteriul după care să te ghidezi în alegerea hotelului, ci PREŢUL! . Acesta este cel mai bun indicator cu privire la ce aşteptări ar trebui să ai, în funcţie de cât ai plătit.

Când ţi-am sugerat varianta renunţării la avion în favoarea maşinii, m-am gândit ca diferenţa de bani să o foloseşti pentru alegerea unui hotel mai de Doamne Ajută, dar se pare că tu ai înţeles cu totul altceva

b) te aștept să îmi faci la anul (2020) cinste cu ceea ce ai alege tu

Pentru "cinste" mai ai de aşteptat . Mult mai mult de anul 2020. Sponsorizările nu se numără printre preocupările mele .

Dar, dacă mă rogi frumos, s-ar putea să-ţi spun ce voi alege eu pentru anul viitor. Pentru tine gratis, chiar dacă informaţia costă

teosic79 [14.07.19 00:52:13] »

@nicole33: ???????????? Așa cum zici și tu, cele 5* exista pe frontispiciul clădirii hotelului, dar sunt turcești ????????????.

Azi, la incendiu, nu au funcționat nici sprinkler-ele, nici alarmele de incendiu. Motivul: sa nu sperie turiștii! Un fel de " mori în pace, noi te veghem" . ???? Eu rad acum, dar cina am luat-o pe terasa, în miros de fum și arsura de cablaj electric...

Am verificat pe gps timpul necesar parcurgerii cu auto: 17ore... Clar: fie după 5ore, mă aleg cu 2 palme și fiu-meu îmi ia locul la volan (minor liniștit cu accese de energie), fie ii sedez la 8ore.

Ei, lasă sfaturile și traieste-ti visul! În calitate de bărbat însurat, nu pot accepta sa îmi plătească o doamna/Dra vacanta.

Pt 2020, deja am rezervare pt Grecia - acolo știu sigur că avem incendii in per asta a anului, deci merg pregătit????.

Cât despre informațiile de pe site-ul hotelului... am încredere în ele fix câtă încredere am in baba Vanga!

În alta ordine de idei: în formularea " Doamne Ajuta" se folosește o sg majusculă; iar fetele de fițe se gândila când aud " Gucci, Gucci, Gucci" ????. Personal, consider tematica închisă. Have a good holiday & a nice life!

adrianaglogo [14.07.19 01:18:38] »

@teosic79: Si eu zic sa lasati polemica, nu de alta dar ai treaba: sa te relaxezi, sa-ti distrezi copiii, sa te bucuri de ce o fi bun si frumos acolo.

Hai, stiu eu sigur ca sunt si parti bune si frumoase.

Sigur vremea e buna (de n-o fi prea cald!).

Vacanta placuta si la final sa ne spui si ce a fost in regula.

nrs † [14.07.19 09:10:53] »

sa stii, desi vad ca le stii deja pe toate, ca avionul si transferul te-au costat pentru cei 4 in jurul sumei de 1000 euro (poate 990 sau 1020), asa ca hotelul cu servicii proaste a costat pentru 7 nopti 600 euro, ce sperai sa primesti la acesti bani?

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [14.07.19 14:27:29] »

@nrs:

Aceleaşi calcule le-am făcut şi eu, estimând un preţ de 600-700 euro strict pentru cazare şi masă, puţin pentru un hotel bun în plin sezon, astfel că aşteptările autorului trebuiau să fie minime.

Atunci când i-am recomandat să aleagă un hotel care să coste dublu, aveam în vedere faptul că ar putea fi mulţumit de condiţiile şi serviciile oferite de un hotel care să coste 1200-1400 euro FĂRĂ TRANSPORT, pentru o familie cu doi copii în plin sezon.

Rezultatul s-a văzut mai sus: miştocăreală ieftină şi o nouă dovadă că NU a învăţat nimic din experienţa regretabilă/dezamăgitoare de anul acesta.

Despre ce speră că va primi în Grecia mă abţin să comentez acum, dar aştept cu mare interes impresiile de după (sau din timpul) sejurului de anul viitor.

Apropos: Prinţesa ta cum suportă drumul lung cu maşina până în Turcia?

nrs † [14.07.19 17:43:34] »

cum suporta? daca acum ii spun ca plecam ea nu intreaba cat mergem ci pe unde? e " copilot" si urmareste indicatoarele sa imi spuna pe unde sa o iau, am invatat-o sa nu se gandeasca la drum ci la vacanta! la nici 2 ani am fost la noi la mare, apoi Salonic, Evia, Didim ca anul trecut sa reusim superba vacanta in circuit cu 1550 km in prima zi

teosic79 [14.07.19 18:56:02] »

@nicole33: salut! Luați mistocareala ieftina și puneti-o la bagaj. Veți avea nevoie de ironie când veți pății ca mine - nu e ceva ce va doresc. Am înțeles ideile voastre - și va mulțumesc pt ele. Dar, totodată, am găsit de cuviință să scriu aici ceea ce ne-a deranjat (ca familie), astfel încât să nu mai fie și alții în sit noastră. Daca v-am lezat valorile cu ironia și mistocareala, nu pot decât să vă spun un lucru: take it! Nu toți s-au născut călători, de exemplu, noi acum învățăm să călătorim în familie: nevoile fiecărei familii diferă, exact că și bugetele. Încă o dată, mulțumesc acestei comunități pt sfaturile și ideile de viitor.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [14.07.19 21:53:52] »

Timp pierdut

=