ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2010
JUN-2010

ARTICOL ARHIVAT

Frumos si ieftin

Buna ziua,

Incep prin a povestii traseul pentru ca este foarte important.

Am plecat din Bucuresti la 6 dimineata pe ruta Bucuresti- A2- Cenravoda- Cochirleni- Rasova- Ion Corvin- Deleni- Sipotele- Negru Voda. Vama de la Negru Voda este foarte libera si foarte simpla (punct in plus). Aici este cabina cu viniette si exchange cu un curs foarte bun (1leva= 1, 93 eur). vinietta pentru 8 zile trebuie sa fie compusa din 2 viniette, 2 pentru 2 saptamani, adica 14leva X2. Cel putin asa am facut noi. La intoarcere tineti minte ca vama se numeste Iovkovo.

Din Negru Voda (vama) am urmat traseul General Toshevo- Balchik- Albena- si in sensul girator care este foarte mare faceti dreapta spre Zl. Piasaci. Asa se numesc Nisipurile de Aur (Zlatni Piasaci).

De la sensul giratoriu mergeti cam vreo 5- 6 km (poate mai putin), treceti de un semafor si la a doua intersectie (nu mai stiu daca este semafor) faceti stanga si a doua la dreapta (este sens unic) si al 3lea hotel pe dreapta.

Cu parcarea este cam aiurea, sincer. Fiind la inceput de sezon am gasit o sa parcam repede (cu ajutorul cuiva de la hotel) dar cand am plecat era acolo ca intr- un bazar, FULL.

Am ajuns pe la ora 12: 35 check in- ul a durat doar 10 minute si eram 8 persoane in total.

Camere am avut pe partea stanga a holului. Adica pe stanga holului sunt si camere cu un surplus de living sau separeu. Dar si aceste camere sunt dispuse din 2 in 2. Spre exemplu eu cu a mea am stat la 117- parintii ei la 119- colegii la 121-... ati inteles ideea. Telefon in camera care il poti folosi sa suni la receptie si pe alti colegi din alte camere daca aveti (numaru camerei este numaru de telefon). Aer conditionat non stop, balcon maricel (cu 1 masa si 2 scaune) patul imens, baia la fel (superba) cu telefon si buton de panica:).

Imediat am iesit la piscina, in lobby un bar care este cu plata mereu orice ai cere si un loc de joaca pentru copii care merge de la 10 pana la 17 am impresia. Internet gratis in mai tot hotelul daca ai laptop:). Daca nu au ei 3 dar cu bani. Iesi din lobby o terasa maricica cu mese si scaune ubrele mari foarte frumoasa cu vedere la piscina si la mare. 3 piscine foarte frumoase si curate. Bautura locala din belsug si de toate felurile. La restaurantul interior mancare din belsug, foarte buna si diversificata, bautura la fel. Drumul pana la plaja 6 minute in modul lent.

M-am plictisit sa mai povestesc, a fost frumos si placut.

Va multumesc

Trimis de jaurfel in 13.06.10 17:58:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3367 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (jaurfel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Prelungire de camera

pepsi70ro [13.06.10 18:16:45] »

M-am plictisit sa mai povestesc...

Hmmm...oricum bine-ai venit pe site!

jaurfel [13.06.10 18:20:13] »

Nu era un plictisict in sensul urat, ziceam ca am ramas fara cuvinte de bine despre mancare si restul de pe acolo. Se poate observa si din postul meu ca m nu am fost plictisit.. in fine

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [13.06.10 22:36:39] »

Vigneta costa 5 euro sau 10 leva pentru 7 zile!

Traseul ales de tine e foarte complicat si extrem de lent. Nisipurile de aur se afla la 4 ore sau 300 km de bucuresti, tu cat ai facut?

vali_tulcea [14.06.10 08:44:07] »

Intr-adevar in lobby-bar se plateste cam tot, mai putin cafea, ciocolata calda, etc chestii care se gasesc la un dozator de cafea...Trebuie sa faci "naveta" la snack bar sa te aprovizionezi cu bauturi alcolice sau racoritoare...

Despre drum, eu am fost la dus prin Ruse si m-am intors prin Vama veche. Ambele trasee au fost libere si am facut cam 4 ore si pe o parte si pe cealalta...la bulgari mergand mai incet, bineinteles...iar la romani ceva mai repede ca este si autostrada...Eu am avut noroc ca pe tronsonul dintre cernavoda si constanta nu am prins blocaje...care cred ca acum sezon vor fi destul de frecvente....

icusor [14.06.10 08:51:36] »

cum o leva 1.93 eur poate 1.93 ron?

vali_tulcea [14.06.10 08:51:53] »

Cine merge cu masina 7 nopti trebuie sa cumpere intr-adevar 2 vignete de o saptamana. Eu cand am iesit din Nisipuri, la bariera erau niste jandarmi care opreau masinile de romania si te legitimau, se uitau la masina etc... M-am inmuiat de tot ca rovigneta expirase dar bine ca nu erau interesati de chestii deastea. I-am intrebat pe respectivi unde este o benzinarie de unde sa-mi i-au o vigneta. Cum iesi de la bariera, la semafor faci prima la stanga, mergi vreo 300-400m si este o benzinarie pe dreapta unde se gasesc rovignete. Initial ma gandeam sa nu mai cumpar. ma gandeam ca pana la vama veche nu am eu ghinionul sa ma opreasca... dar cand m-au tras aia pe dreapta mi-a pierut curajul de tot... : D. Face fiecare cum cred... dar pt 10 leva (5Euro) parca nu merita sa risti...

vali_tulcea [14.06.10 08:55:43] »

Cred ca se referea ca era un curs de 1Euro=1.93 Leva

icusor [14.06.10 09:03:51] »

da probabil asa

ninaa [15.06.10 12:13:44] »

Dar vignete de 1 zi nu au? De ce sa platim la saptamana daca circulam o zi la dus si una la intors??

nu sunt cam smecheri bulgarii astia?

sbacau [15.06.10 12:48:30] »

@ninaa... la romani cat crezi ca e minimum pentru o rovigneta? Te las sa ghicesti... Oricum nu se poate face pentru o zi :-))

ninaa [17.06.10 14:44:52] »

Dupa tonul ironic fix o saptamana!?

ninaa [24.06.10 09:48:48] »

Un nr de tel direct de la hotel va rog sa-mi confirme rezervarea!!!!

sbacau [24.06.10 10:33:30] »

@ninaa, da- e minim o saptamana; dar cum ai facut rezervarea de e nevoie de nr hotelului? Direct la ei? Vezi stresul... : -) Incearca pe net, cauta siteul hotelului, poate au si un nr de telefon acolo.

reellu [29.06.10 18:07:39] »

buna, am inteles ca la looby bar se plateste intre anumite ore? intre care? care e treaba cu "cartela" care trebe sa o arati la intrare la masa? e adevarat? multumesc

jaurfel [29.06.10 20:20:16] »

@ reellu

nu este nici o treaba! este un flyer care ti-l da la check in si iti specifica ca la masa de seara sa il ai dupa tine. Atat!

Distractie placuta

icusor, ionescunic, jaurfel, reellu, sbacau, vali_tulcea
Alte impresii din această RUBRICĂSlavey Hotel: