ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2019
ÎNSCRIS: 07.01.14
JUL-2019
2 AD. + 2 COPII -- v: 12ani+16ani

A doua oară, tot nota 10

Revin cu familia în 2019 tot la Granada Luxury Belek după o săptămână plictisitoare la Baia Lara.

Au trecut câteva zile de la revenirea din vacanță. Amintiri, păreri, opinii, critici s-au cernut. Așa că am să vă împărtășesc tuturor cititorilor AFA părerea mea despre acest hotel.

Regret că nu am apucat să vă împărtășesc din experiența din 2018, dar totul spre bine.

În 2018 am găsit niște condiții deosebite. Ajunși în 2019 constatăm că acel DEOSEBIT se transformase în SUPERB.

Acest complex dispune de toate facilitățile unei vacanțe reușite.

Aici nu ai cum să te plictisești. E cel mai bun staf întâlnit din Turcia ultimilor 10 ani.

Recepția e un spațiu de unde nu ai mai pleca. Restaurantele, piscinele, spa-ul cu baia turcească, toate sunt foarte modern amenajate.

Am optat de fiecare dată în rezervare pentru un apartament cu două camere și două bai. Am primit în 2018 mai mult decât plătise, un apartament total decomandat amenajat în stil Disney, într-o clădire anexă cu piscină proprie. În 2019 am fost așteptați cu fundă pe ușa, cu petale de trandafiri în baie și pe pat. Un coș cu fructe, o sticlă cu vin rosu, doua frigidere pline cu apa, bere, suc, alune, dulciuri ne-au încântat de fiecare dată. Totul este la superlativ. Curățenia e desăvârșită.

O informație importantă este PLAJA. Deși în 2018 nu am fost foarte încântați de amenajarea copertinelor și a sezlongurilor, în 2019 am găsit o plajă complect refăcută cu șezlonguri noi. Pânza albastră a fost înlocuită cu una de culoare crem. Plaja dispune de nisip fin, intrare lină în mare, o zona re snack și bar. De menționat este faptul că transferul la plajă se face în intervalul 8:30-18:30 cu un autobus, lucru deloc deranjant. Nu durează mai mult de 4-5'.

Revin cu plajele de la hotel. Sunt 3 la număr cele amenajate cu nisip, Maldive Beach, Miami Beach și Main Pool Beach.

O zonă puțin mai aglomerată este zona de șezlonguri de lângă piscina principală.

Pe tot parcursul zilei au loc diverse jocuri și concursuri în piscina principală. O dată pe săptămână are loc Foam Party la piscina cu valuri, o adevărată petrecere cu muzică bună și cocktail-uri, completată de un show cu Fly jetski.

Zona de topogane este una foarte bună, comparabilă cu a unui Aquaparc, împărțită pe 3 sectoare, în funcție vârstă și curaj. Lazy River face distracția și mai mare.

Seara începând cu ora 21:00 ai mai multe posibilități de petrecere a timpului într-un mod cât mai plăcut. În zona arenei cei mici au organizată petrecere MiniDisco sau pot petrece în parcul de distracții. Mai apoi pe aceeași arena încep spectacole de divertisment.

Noi am preferat zona barului Vip unde lângă un pahar de Cognac savuram pianul și vioara. Nu ratați o vizită la Vip Lounge. O altă opțiune seara sunt terasele hotelului cu spectacolul de lumini și apă. În hotel toate barurile oferă băuturi fine și cocktail-uri de calitate. Peste tot ești servit de chelneri tineri. Pentru amatori se găsește și narghilea contracost.

Seara continua cu petreceri tematice în zona Party Arena și se încheie noaptea târziu în Club.

Am ajuns și la mâncare: variata, de calitate și pentru toate gusturile, nimic de reproșat.

De la salate la specialități locale și internaționale îți poți încerca papilele.

Cafea Lavazza o găsești la baruri, dar trebuie să o ceri în mod expres.

Sper să se păstreze standardele și în următorii ani.

In hotel am intalnit palestinieni, francezi, turci, iranieni, israelieni și mulți români, în mare parte familii tinere cu copii.

Aș avea nevoie de mult mai mult timp și spațiu pentru a continua povestea, dar ca și concluzie hotelul este îndreptat spre persoanele doritoare de vacante active.

Trimis de daniel adrian in 11.07.19 22:46:44
Validat / Publicat: 11.07.19 23:43:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 5361 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (daniel adrian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Panoramă din dormitor

ioana1976
    [12.07.19 00:09:21]

Ma bucur nespus ca ati scris acest review. Votat cu placere! Chiar ma intrebam daca n-o mai fi fost nimeni acolo din 2017... Asteptam cu nerabdare si noi, vacanta la acest resort!

[12.07.19 09:42:39]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Liliana biscan
    [29.07.19 18:13:39]

@daniel adrian: Buna ziua! Plecamin 11 August și ma bucur ca am găsit o părere recenta. Știți cumva modalitatea de închiriere / cost a căsuțelor de la plaja Maldive? Multumesc

alexandru1988
    [04.11.19 12:23:04]

@daniel adrian: Salut,

In primul rand multumim ca ne-ai impartasit din exp ta aici

Noi acum anii de zile am fost la Granada Luxury Alanya, dupa care am fost la Adam si Eva Belek, iti spun in asa fel incat sa intelegi ce asteptari am...

Dat fiind conditiile ireprosabile care le-am intalnit la Granada din Alanya, ni s-a cam pus pata sa mergem si la cel din Belek mai ales dupa ce am vazut ca este cotat extrem de bine.

Vad ca ai fost cu 2 copii, maricei pe langa ce am eu si prietenii cu care voi pleca, de aceea as avea nevoie de cateva info:

- antifonarea camerelor de dormit? sunt ok sau auzi ce face vecinul in cealalta camera?

- animatie copii?

- pe mancare stiu ca sunt destul de diversificati dar pe bauturi? au si bauturi de export? Absolut, Jamson, etc... ?

- berea este inbuteliata sau draft apa lunga?

- pretul camerei, cu aproximatie peste 1500E, sub? (imi cer scuze adminului pentru intrebarea pe wall dar nu-mi permite user-ul sa-i dau msg prv)

Daca ai o recomandare ca si cazare, in ce corp sa fim cazati, care este mai ok, etc...

Pe scurt noi vom pleca intre 15-20 Iunie, vom fi 8Adulti cu 2 copii, 3ani, respectiv 1an

Multumesc tuturor pentru ajutor!

alexandru1988, ioana1976, Liliana biscan, Marian 79
    Alte impresii din această RUBRICĂGranada Luxury Belek Hotel: