ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2010
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 28.08.09
JUN-2010

Restaurant Casa Olteneasca - Un loc ideal pentru popas!

Situata cam pe la mijlocul drumului care leaga Ramnicu Valcea de Pitesti (distanta 60 km intre cele doua municipii), Casa Olteneasca este dupa parerea mea locul ideal pentru a-ti trage sufletul dupa un drum plin de serpentine si cunoscut ca “Dealul Negru”. Serpuind ba stanga ba dreapta, ba in sus ba in jos de ti se intoarce stomacul pe dos, ……acest drum este unul dintre cele mai grele din tara si nu este exclus sa vezi si cate un tir deraiat…... Puse insa una peste alta, din fericire carosabilul a fost refacut complet in primavara aceasta, dupa ce la iesirea din iarna arata bietul de el ca dupa un bombardament!

Ei bine, pe o caldura naucitoare si cu burta cam goala …obositi dupa ceteva vizite pe la obiective turistice valcene si gorjene…. suntem cu ochii sarma pe geam sa intalnim un popas unde sa gasim ceva de-ale gurii. Deodata dupa o curba - impunator, frumos si foarte primitor apare Motelul Casa Olteneasca. El exista in zona de cativa ani, il tot vedeam in lucru in anii trecuti, dar nu am avut pana acum ocazia sa oprim…. asa ca parcam. Initial am dorit sa luam masa pe terasa din fata motelului insa vantul si praful ridicat de circulatia din zona ne-a “alungat” rapid in restaurantul din interior. Aici am fost intampinati de o doamna foarte amabila dar cam aglomerata saracuta (era si ora pranzului) care ne-a luat rapid comanda. In timp ce infulecam gustoasa ciorbica olteneasca la care din partea casei ni s-a adus si smantana, un domn mai in varsta a trecut pe langa noi, ne-a zambit amabil si ne-a urat Pofta Buna…... Zambetul acela direct si adresat noua asa prieteneste m-a indemnat sa cred ca este patronul si …nu m-am inselat! Ma gandeam in sinea mea ca este ideal sa ai un motel / pensiune / popas turistic / restaurant …. o afacere proprie, ceva, ……care sa se adreseze direct publicului fara sa ai emotii ca pierzi vreo licitatie sau ca in fiecare dimineata trebuie sa iei cu asalt, gafaind, acelasi loc de munca plictisitor si prost platit, ca sa semnezi in Sfanta Condica …... dar acesta e alt subiect.

Care este impresia la primul impact in aceasta locatie?

Sa incep cu partea exterioara. Parcarea este suficiet de spatioasa, intra circa 15 – 20 masini (poate chiar mai multe), iar in vecinatate cateva mese dragute si bine acoperite cu umbrele late care formeaza terasa motelului. Este genul clasic de terasa la care se adauga un gratar suficient de mare pe care la vedere sunt facuti micii cei gustosi si care desigur au rolul de a opri din drum calatorul. 'Mai exista o terasa, in partea din spate a motelului, intre copaci si unde desigur e mai multa liniste decat in cea din fata.

In interior restaurantul este format din mai multe incaperi (2) pe partile laterale – una in stanga si alta in dreapta - pentru ca in partea din mijloc, intre ele, sa se afle receptia. Atat restaurantul cat si receptia sunt decorate superb cu vase din lut specifice zonei, port popular oltenesc, cateva animalute impaiate care desigur fac deliciul copiilor, mese mari si … undeva intr-un colt drapelul Romaniei. Am zarit si un loc pentru orchestra …probabil seara este o frumusete sa iei masa acolo si apoi sa te cazezi pentru o noapte …deci aviz amatorilor veniti mai de departe si aflati in trecere prin zona! Totul pare nou, este foarte curat si ce mi-a placut in mod deosebit, portiile de mancare sunt Mari …. Preturile acceptabile, meniul diversificat si ambianta generala relaxanta. Baia curata, nu intri cu teama in ea (deh, prin alte parti romanesti se mai intampla), iar clasificarea generala este de 3 stele.

Imaginatia buclucasa ma indemna sa cred ca poate fi o locatie ideala inclusiv pentru unii domni care vin cu …prietenele (ca sa nu zic amantele, …. dar na ca am zis-o!).

Un loc select, un popas ideal pentru calator iar dupa ce luati masa, sigur plecati satui si cu voie buna …ca noi!

Va las sa admirati pozele care intaresc cele afirmate de mine in acest review.

Trimis de mirelutza in 13.06.10 15:26:39

VIZUALIZĂRI: 8415 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

cosminp
[13.06.10 16:01:52]

@mirelutza, impresiile sunt despre restaurant, nu-i asa?

oricum, utile si vot de la mine.

mirelutzaAUTOR REVIEW
[13.06.10 16:05:14]

da , despre restaurant...dar am aruncat un ochi si la etaj unde erau camerele , de aceea am putut sa emit o minima parere si despre cazare .

pepsi70ro
[13.06.10 16:31:27]

Mi-ai facut oarecum pofta cu review-ul tau, e trecut de mult peste pranz si am uitat sa mananc, ce sa fie de vina?...Dorinta de slabire sau canicula de afara?

Totusi mai povesteste despre ce alte specialitati se serveau acolo si preturile cum erau acordate cu preparatele? Macar sa ma termini!

mirelutzaAUTOR REVIEW
[13.06.10 16:36:34]

Ha, ha... da pepsi, mancarea este preponderent cu produse traditionale oltenesti, dar gasesti si din cele clasice gen clatite cu dulceata/ciocolata. Preturile nu mi s-au parut mari. Ciorbita olteneasca a fost 5, 5 lei.

valimi
[13.06.10 17:24:21]

Bravo, mirelutza, frumoase vorbe despre un loc frumos. Am admirat si eu cladirea in drum spre Ranca, dar n-am avut ragaz sa ramanem macar la o masa.

A propos de compania domnilor, e cam la drum, bat-o norocul.

Puncte de la mine!

[13.06.10 22:30:48]

Schimbat denumirea rubricii in 'Restaurant Casa Olteneasca', dat fiind faptul ca este o recomandare de astfel de obiectiv (autoarea nefiind cazata la motel)

biancuta
[13.06.10 22:57:31]

Imi place descrierea ta, iar pozele sunt edificatoare. Felicitari!

ascent
[22.09.10 11:22:44]

Foarte interesanta locatia, imi pare rau ca nu am stiut mai din timp de ea pentru ca in luna august am trecut pe acolo. Oricum, am mancat si noi prin alte parti din vase de lut si parca mancarea avea alt gust, mult mai bun...

[22.09.10 13:13:44]

Redenumit rubrica "Popas in zona Dealul Negru", pentru a putea gazdui si alte recomandari din aceasta zona

ascent, biancuta, cosminp, mirelutza, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Rm Vâlcea?: