Pharaoh Azur Resort (ex Sonesta)

10.07.2019
Avatar ovulpehoata
înscris/ă în 09.07.19
JUN-2019

la PMM* = 56 USD

Un hotel de 5* dar de nota 5

Sejur Hurgada hotel Azur Pharaoh in perioada 02.06-10.06.2019

Sa incepem cu aterizarea pe aeroportul din Hurgada. Dupa aterizare toti turistii au mers spre ghiseul la care trebuia platita taxa de sedere. Pe toti peretii era afisata suma de 25 USD dar la ghiseu a fost solicitata suma de 27 USD. La indignarea turistilor, vamesii au replicat ca sumele afisate sunt vechi si ca noua taxa de sedere este de 27 USD. Si uite asa am luat prima teapa, am platit 27 USD si ei au pus viza pe pasaport. Din curiozitate, dupa ce am primit bagajele, am deschis pasaportul si am constatat cu stupoare ca timbrul de taxa avea valoare de…. 25 USD.

Am iesit din aeroport, am fost preluati de ghidul vorbitor de limba romana si imbarcati in autocar cu destinatia Hurgada.

Ajungand la hotel Pharaoh, la receptie s-a incercat o noua teapa. Noi, tot grupul, am platit la agentie 100 euro in plus pentru bungalow, dar la hotel ni s-a impus sa luam camere, ca vezi matale, camerele oferite erau ultra, ultra modernizate, bla, bla, bla. Am refuzat categoric, oferta”, ne-am ciondanit cu receptionerii dar in final am primit ceea ce platisem. Am primit totodata 2 carduri de acces in apartament si 2 carduri diferite de primele necesare primirii de prosoape la plaja.

Diferenta dintre camera de hotel si bungalow este reprezentata de faptul ca in bungalow sunt 2 camere, cu 2 aparate de aer conditionat si terasa proprie. Pe timpul noptii, in bungalow poti lasa sa functioneze aerul conditionat in camera de zi fara sa te deranjeze curentul sau zgomotul in dormitor.

In acest resort accesul in apa se face de pe 2 pontoane (unul de lemn si altul din beton), pe plaja sunt cele necesare de la umbrele la scrumiere. La venire pe plaja predai cele 2 carduri in schimbul a 2 prosoape, la plecare de pe plaja, predai prosoapele si primesti inapoi cardurile.

Regimul de masa a fost AI, nu mori de foame dar nici nu prea ai cu ce sa te saturi. La bar bauturile sunt incluse, dar spre sfarsitul sejurului am ramas masca cand am observat ca barmanii stergeau paharele cu prosopul cu care se stergeau de transpiratie sau la nas!!!

Despre excursii pot spune ca socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ in sensul ca de la agentie ni s-a comunicat un prêt, in Egipt am platit unul mai mare, pe motiv ca agentia nu le actualizeaza.

Per final, pentru mine Hurgada nu va mai reprezenta decat un loc in care voi merge doar GRATUIT. NU RECOMAND.

Impresii încărcate de ovulpehoata in 10.07.2019 13:38:37

Validat / Publicat: 10.07.19 14:09:36

• A fost prima sa vizită/vacanţă în EGIPT
  • Alte destinații turistice prin care a fost: AUSTRIA, GERMANIA, FRANTA, ELVETIA, SPANIA (COSTA BRAVA, COSTA DORADA, COSTA BLANCA, TENERIFE, COSTA DEL SOL), GRECIA, LUXEMBURG, ITALIA (SAN MARINO, ROMA, NAPOLI, FLORENTA, VENETIA, MILANO, INSULA CAPRI, ETC), BULGARIA, UNGARIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ovulpehoata); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  1349 PMA (din 3 voturi) nota2

[10.07.19 13:53:51]

@ovulpehoata: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 58&ridAnt=94628