ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2019
ÎNSCRIS: 21.08.11
JUL-2019
colegi

Hotel Hemus ***, Sofia – cea mai mica baie ever!!!

In incursiunea noastra catre varfurile Kamen Del si Cherni Vrah din muntele vulcanic Vitosha, am poposit o noapte in Sofia, la Hotel Hemus*** (hemushotels.com ), un hotel urias cu 18 etaje, una dintre cele mai inalte cladiri din Sofia.

Desi eram un autocar intreg, totul a mers foarte repede, cazandu-ne in maxim jumatate de ora toti. Am primit cheia (cu un breloc urias :), imposibil de pierdut) pentru camera 1420, de la etajul 14, iar cele trei lifturi ne-au dus rapid pe toti la camerele noastre.

Cand am deschis usa camerei, ultima camera dubla, langa usa catre scara de incendiu, pe care am si iesit sa admiram Sofia, am avut surpriza sa vad ca nu se deschidea de tot, intepenindu-se in mocheta, necesitand folosirea fortei pentru a putea intra.

Am bruscat-o si am intrat in aproape cea mai mica camera in care am fost cazata pana acum. Cele doua paturi de o persoana ocupau 60% din spatiul camerei, restul de mobilier inca 30%, ramanand efectiv o potecuta, ca si acces printre ele.

Am vrut sa aprind lumina de la intrerupator si… surpriza… nicio lumina! M-am uitat in sus… nimic… pe perete… nimic… atunci pentru ce era intrerupatorul ala? Nu am aflat. Lumina am avut de la una dintre cele trei veioze din camera, restul nefunctionand!

Surprizele au continuat si cand am ajuns la baie! Daca la hotelul Hemus din Vratsa am crezut ca am vazut cea mai mica baie posibila… am descoperit ca se poate si mai mica… aici trebuia sa ai grija cum te intorci sa nu te lovesti de nimic. Nici nu am putut face poza din hol… eram prea aproape si nu focaliza telefonul :) !

Anvergura mainilor mele intinse era mai mare decat distanta dintre peretii opusi ai baii :). Puteai sa stai pe toaleta si sa te speli in acelasi timp pe maini la chiuveta :) ! Dusul avea o cadita joasa, ciobita si ruginita, si o perdea care, dupa ce faceai dus, se uda si se lipea de tine, aducandu-te in pragul unei crize de claustrofobie!

Suportul de prosoape era deasupra vasului de WC si trebuia sa tinem capacul inchis, de frica sa nu cada acolo. In schimb consumabile si apa calda am avut fara probleme.

Pe holul mic de la intrare, aveai un dulap in care iti puteai pune hainele, dar trebuia sa fii atent sa nu uiti usa deschisa, altfel o pocneai cu usa de la baie, care se deschidea in afara. Sub birou era un minifrigider, dar nefunctional, la fel ca si televizorul cu tub, cocotat pe un suport pe perete. Telecomanda lui era pe masa, desfacuta si fara baterii.

De la etajul 14 am admirat, prin geam, panorama unei mari parti din Sofia, pentru ca acesta se rabata doar o idee in partea de sus, fara a se deschide efectiv, probabil sa nu iti dea idei sinucigase :) ! Asta nu inseamna ca nu am iesit pe scara de incendiu pentru pozele cu panorama.

Am avut atatea surprize, una dupa alta, de zici ca eram cazati intr-un ou Kinder :) !

Oricum camera am folosit-o doar sa dormim o singura noapte, asa ca, pana la urma nu e mare lucru ca era asa mica.

Dimineata, micul dejun indestulator, l-am servit la ora 7.30, pe terasa restaurantului de la mezanin, in lumina soarelui abia rasarit. Cele doua aparate pentru cafea si capucino, se stricau dupa fiecare utilizare si domnisoara de acolo, ofta si repara… ofta si repara… :) !

Un lucru foarte bun, internetul la viteza buna, chiar si la etajul 14 :), era gratuit si nu necesita nici parola la conectare! Si un plus, de la receptie puteai sa-ti iei, tot gratuit, o harta foarte buna si detaliata a Sofiei.

In apropierea hotelului sunt si statii de autobuz si tramvai, care merg in toate partile Sofiei, iar la 10 m de scara lui, era statia de metrou Uniunea Europeana, asa ca incursiunile in oras sunt foarte la indemana.

La distanta de 2 statii de metrou (cu coborare la statia Serdika) este centrul Sofiei cu cele mai importante institutii ale tarii (Guvernul, Parlamentul si Presedentia) si cu mai multe obiective istorice, iar in sensul opus, tot la 2 statii de metrou (coborare la statia Vitosha), gasesti statia autobuzului 66, care urca la cota 1820, la cabana Aleko, de unde poti incepe traseele montane catre varfurile Kamen Del si Cherni Vrah.

Oricum catre centru se poate merge si pe jos, statiile de metrou nu sunt foarte lungi, iar distanta pe jos este de aproximativ 2,5 km!

Pe diagonala cu hotelul este si un mall, in care, la subsol, este si un supermarket Billa (la ei inca mai exista) foarte bine dotat si cu preturi foarte bune.

Trimis de vulpe mihaela in 10.07.19 12:33:35
Validat / Publicat: 10.07.19 13:31:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 369 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotelul Hemus - 18 etaje
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 32.00 EUR pe cameră

webmasterX [10.07.19 13:30:45] »

Bun, echilibrat review

Mutat în rubrica "Hemus Hotel, SOFIA" (nou-creată pe sait)

webmaster [10.07.19 13:42:18] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

vulpe mihaela [10.07.19 14:01:05] »

@webmasterX: Este la fix. Multumesc.

Zoazore [15.07.19 22:52:10] »

@vulpe mihaela:

= Ha! Să-mi fac timp și să scriu cazarea de la Tulcea! De pe vasul de toaletă mă spălam pe picioare ca de pe scaun! La fel și pe mâini! Ba chiar nici ușa nu se putea deschide din cauza cădiței de duș!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [15.07.19 23:14:53] »

@Zoazore:

Scrie şi pune şi poze, pentru că eu până nu văd nu cred.

Bine că ai supravieţuit şi că nu suferi de claustrofobie, că leşinai în baia aia liliputană şi nici nu puteau să te scoată afară

Zoazore [15.07.19 23:26:49] »

@nicole33: Cam da! Nici n-aveau cum intra!

vulpe mihaela, Zoazore