ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2019
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 15.01.09
JUN-2019

Ibis Hamburg Airport - start perfect pentru cea de-a 12-a croazieră

Nu știu voi cum reacționați, dar eu, când aud cuvântul ”croazieră”, beculețele mi se aprind, visele își iau zborul, planurile încep să se înfiripeze…

Din nou, spre tărâmuri îndepărtate întretăiate de Cercul Polar Arctic, spre peisaje feerice și cele mai surprinzătoare fenomene ale naturii – misterioasele fenomene glaciare, vulcanii neliniștiți, gheizerele spectaculoase, fiordurile și lagunele albastre. Ați ghicit? Aveam să poposim în porturi din Germania, Norvegia, Scoția și Islanda.

Lecția este învățată, regula de bază: orice croazieră trebuie să fie precedată de cel puțin o zi în care să avem cazare în portul de îmbarcare, înlăturând astfel orice mic motiv de neliniște sau stress provocat de o eventuală întârziere a unui zbor, o grevă inopinată a transportatorilor sau, chiar și vremea poate să-ți fie potrivnică…

Rezervarea pe booking a câștigat-o hotelul Ibis Hamburg Airport. Recomandări bune, nota obținută fiind 8, eram deja mulțumită de serviciile oferite de lanțul Accor Hotels, prețul rezonabil pentru un oraș cum este Hamburg, de 84 euro pentru o zi, cu mic dejun inclus și anulare gratuită, cu două luni înainte de croazieră, am rezervat o cameră dublă. Fără mic dejun aș fi putut alege la acea dată o cameră cu 60 euro. Pe măsură ce zilele treceau, prețul oferit în aceleași condiții pentru care optasem, tot creștea…

Ibis se află la o distanță de 7-800 metri față de aeroportul din Hamburg, așa încât vă dau o idee bună: dacă nu aveți valize grele de cărat, picioarele la spinare și o plimbare pe jos de 10-15 minute vă scutește de plata unui taxi de la aeroport până la hotel. Noi, fiind supraîncărcați cu bagaje voluminoase, am preferat varianta a doua – taxiul ne-a costat 8 euro.

Ajunși la hotel, am prezentat la recepție confirmarea rezervării și cu toate că ora afișată de check-in era 15, imediat după prânz am primit cardurile de acces în cameră.

Hotelul Ibis Airport a fost construit în 2003 și renovat în 2009, are patru etaje (dar și trei lifturi) și oferă odihnă în 157 camere +2 adaptate pentru persoane cu mobilitate redusă. Încadrat de Motel One Airport și un hostel, Ibis se află aproape de intersecția cu strada pe care circulă frecvent autobuzele 39 și 292 care fac legătura dintre aeroport și centrul orașului Hamburg. Cea mai apropiată stație de metrou este la o distanță de 1,5 km. Hotelul Ibis se află pe Alsterkrugchaussee nr. 445, o stradă liniștită, cu multă vegetație și vile îngrijite, plăcute mult vederii. La doar un kilometru se găsește LIDL, de unde și noi am făcut o mică aprovizionare.

Camera, bine izolată fonic, poate părea mică pentru unele gusturi, deși este perfect adecvată și plăcută, mai ales dacă vă cazați doar pentru o noapte. Patul dublu, suficient de mare, cu perne și așternut irezistibil de invitante este încadrat de două blaturi suport, în locul noptierelor și de două veioze.

Am avut un somn foarte odihnitor, așa încât, pentru trezirea de dimineață, fiți atenți, aici, ar putea fi mai ușor de spus decât de îndeplinit…;) Perne suplimentare pentru un ultra dulce somn sunt disponibile la recepție, la cerere. De altfel, Ibis-ul se laudă cu faptul că orice problemă a clienților este garantat rezolvată în cel mult 15 minute…

Dulap n-am avut în cameră, spațiul este cât se poate de mult economisit, există doar o nișă – o parte pentru agățat hainele și una cu cinci rafturi. Nu m-a deranjat absența lui, peste noapte cele două valize mari au rămas în pijamaua lor de țiplă, îmbrăcămintea pentru o eventuală vreme răcoroasă sau ploioasă o pregătisem în bagajele mici.

Un blat suport îngust înlocuia și el cu deplin succes o masă, iar un colțar cu două rafturi își oferea și el spațiul. Absolut nimic, oricât de minimalist ar fi fost mobilată camera, nu putea să-mi umbrească buna dispoziție și bucuria ce mă aștepta a doua zi la îmbarcarea pe nava MSC Orchestra!

Nici minibar n-am găsit în cameră, poate altele aveau, sau trebuia să specifici la recepție că ți-ai dori unul…

În schimb, un televizor uriaș Samsung LCD cu diagonală de 101 cm ne-a colorat cu imagini orele pe care le-am petrecut în cameră.

Un suport de bagaje care putea fi folosit și ca o băncuță, un scaun, o oglindă cât un stat de om, un tablouaș înfățișând un hotel Ibis francez – cam acestea se mai adaugă celor prezentate mai sus. Camera noastră a fost curată, nimic de reproșat, pe jos avea parchet laminat de culoare deschisă. La Ibis beneficiați de aer condiționat și acces gratuit la internet, iar în lobby aveți la dispoziție o imprimantă și un computer pe care puteți naviga gratuit.

Baia bine iluminată este dotată cu o cabină de duș cu uși batante perfect etanșe, prosoape, săpun lichid și șampon la dozator, uscător de păr.

La intrarea în hotel te întâmpină un rastel generos încărcat cu hărți, pliante și cărți de vizită. Zona lobby este primitoare, frumos decorată. La recepție există seif unde vă puteți depune valorile. În lobby se găsesc câteva vitrine frigorifice de unde vă puteți cumpăra snack-uri, înghețată, băuturi răcoritoare și un bufet gratuit cu biscuiți, fructe și apă rece aromată cu frunze de mentă și felii de lămâie. Recepționerii sunt amabili, prietenoși, parcă nu te mai simți străin atunci când te întâmpină cineva cu o figură zâmbitoare… :)) Pentru cei cu check-out târziu, există cameră pentru depozitat bagajele.

Un mic restaurant, precum și un bar asigură bunăstarea unui stomac flămând. În prelungirea restaurantului se află zona în care este oferit micul dejun. Iar aici, după părerea mea, este punctul forte al Ibis-ului. Cu toate că este un hotel catalogat la 2*, Ibis știe să-și respecte oaspetele și oferă o gamă atât de variată de produse de calitate, încât, iată, am pățit-o și noi, micul dejun tip bufet s-a prelungit cred, la mai mult de o oră… Nu înșir aici bunătățile, nici nu se putea să guști din toate câte erau, pozele poate vor fi edificatoare… Până acum n-am întâlnit la nici un hotel ca la mic dejun să ai plăcerea să pregătești cu mâna ta vafele. Prima, e drept, a cam dat puțin pe-afară din aparat, dar la următoarele ne-am specializat! :D Poftă? Eheheee! ”Pohta ce-am pohtit! ”;))

Ibis asigură parcare gratuită lateral hotelului sau parcare subterană supravegheată – 11 euro/zi.

Până în 2017 Ibis a asigurat transferul gratuit la/de la aeroport. Cândva, poate vor reveni la acest bun obicei…

Și pentru că v-am tot povestit despre întâmplări și lucruri frumoase care se ivesc în călătoriile noastre, iată încă un semn de bun început al croazierei, trimis nouă… Coborând la recepție pentru check-out, întâlnim un cuplu de portughezi ce tocmai discuta cu un șofer de taxi. Aveau o rezervare făcută din țară pentru transfer de la hotel la portul de îmbarcare Altona. Taman unde trebuia să ajungem și noi! Am intrat în vorbă cu ei și cu dragă inimă, fiindcă așa am simțit, ne-au propus să mergem împreună până în port. Portbagajul ticsit cu șapte valize mari și mici plus o geantă de mână, cinci oameni mulțumiți, fiecare în felul lui, ori că a făcut un bine, ori că a mai câștigat ceva în plus la acea cursă, ori că pe noi ne-a costat jumătate din prețul pe care l-am fi plătit dacă am fi angajat doar noi un taxi, oricum, ziua se anunța bună pentru toți! Nici gestul portughezilor nu l-am uitat, ne întâlneam deseori cu ei pe vas, le-am dăruit și noi cu drag un CD cu muzică scoțiană.

De bună seamă, dacă ajungeți în Hamburg, vă recomand acest hotel pentru tot ceea ce oferă el turistului nepretențios.

Trimis de Alina53 in 09.07.19 13:03:53
Validat / Publicat: 09.07.19 14:26:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 1601 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Imagine de la fereastra camerei noastre
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 69.00 EUR pe cameră

[09.07.19 13:07:20]

Webmaster, te rog să atașezi videoclipul: https://www.youtube.com/watch?v=GSxmdSGXPH8 Mulțumesc!

[09.07.19 14:26:09]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "ibis Hotel Hamburg Airport, HAMBURG" (nou-creată pe sait)

[09.07.19 14:49:18]

@webmasterX: Da, poziționarea este corectă, mulțumesc.

[09.07.19 15:00:54]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

crismis
    [10.07.19 07:29:34]

@Alina53: Un hotel colorat, ce imprimă o atmosferă de vacanță și un mic dejun excelent - cu siguranță l-aș alege și eu dacă ar fi cazul! Sper ca într-o zi să fie...

Să vă fie de bine plimbarea, abia aștept să aud povestea pe larg!

[10.07.19 09:03:03]

@crismis: Mulțumim, să ți se împlinească dorința!

Alina53, crismis