ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2019
single

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

B&B Nuho Corso Italia 89 sau Bari văzut de sus

La finalul expediției puglieze din luna februarie 2019 m-am cazat în Bari, la B&B Nuho Corso Italia 89, structură turistică de familie aflată într-un bloc de pe Corso Italia, la circa 10 minute de mers cu trolerul, trotuarul fiind paralel cu calea ferata ce vine din Bari Centrale.

Zona: drumul de la gară pe Corso Italia mi-a reliefat un aspect general al zonei în media orașului Bari, cu destui migranți care atârnă în jurul celebrelor centre sociale care au grijă de acești migranți economici, destul de puțin dispuși la o muncă serioasă. Cu toate astea nu am perceput în această zonă un deranj real în ce privește securitatea personală și nici comportamentul acestora nu a fost deranjant. Aproape de structură se găsesc multe magazine de cartier și restaurante, mercato medii tip Despar, Conad City și Dok dar și 2 magazine mari EuroSpin, unul la 5 minute pe partea cealaltă a căii ferate (care se subtraversează) și unul la 12 minute spre zona portului, mergand pe Via Pietro Ravanas. Mergand spre port mi-a placut mult să mă plimb pe Corso Giuseppe Mazzini, arteră mai elegantă și cu o altă atmosferă prin comparație cu zona dinspre gara.

Procedura de check-in: am anunțat din timp ora de sosire prin WhatsApp, iar proprietarul mi-a deschis imediat ușa la apelarea interfonului. Clădirea are un aspect îngrijit iar liftul este suficient de mare pentru 2 persoane și bagajele aferente. Am coborât din lift la etajul 9 și de acolo am urcat un etaj pe jos, B&B-ul fiind plasat chiar pe terasa blocului, având acces efectiv la circa 120 mp de terasă frumos amenajată cu flori și alte plante spre bucuria clienților structurii, ce au o vedere largă din înalt către zona gării și mult mai departe.

Am descoperit după realizarea procedurii de check-in că structura a fost initial un apartament de 4 camere și bucătărie din care proprietarul a făcut o garsonieră pentru uz propriu și 3 camere cu baie internă pentru uz turistic. Holul lung de 10 m a fost transformat în zonă de servire a micului dejun unde sunt plasate 3 mese, suficiente pentru ca toti clienții să poate servi masa simultan. Din acest hol se poate ieși pe terasa clădirii unde în caz de vreme bună există condiții pentru un mic dejun în aer liber. Acest lucru reprezintă un mare plus pentru cei care vor să bea cafeaua la o inaltime de 30 metri, chiar dacă este doar începutul lui februarie.

Camera: am primit o dublă spațioasă, cu marmură pe jos, prevăzută cu aer condiționat și calorifer. Nu există frigider, explicabil prin faptul că nu am avut această cerință în procedura de rezervare. Există o masa cu scaun, un pat dublu cu lungimea de 2 metri, 2 dulapuri foarte mari, 2 noptiere, 2 suporturi de troler și o canapea în zona ferestrelor. Exista un TV LED mare fixat pe perete precum și 2 veoize, cate una pe fiecare noptieră.

Baia: este amenajată cu dărnicie având o cabină de duș largă din care nu a lipsit gelul de duș Vidal. Chiuveta, bideul și vasul de WC sunt plasate în această ordine pornind de la ușa băii, spațiul dintre ele fiind bine repartizat. Pe un perete al băii există un calorifer mare cu rol de suport de prosoape. Acestea sunt foarte curate și au un aspect destul de nou.

Micul dejun: micul dejun a fost 90% Italian, existand ca produse sărate doar cubuletele de brânză topită și cele de unt. Cafeaua a fost destul de bună iar pentru ceai au existat vreo 4-5 sortimente la alegere. Sucul de portocale roșii provenea dintr-o cutie, marca proprie a companiei EuroSpin. Ca produse dulci existau tartele cu fructe și ceva cornuri cu ciocolată sau fistic. Păinea toast prăjită exista în varianta albă cât și integrală. Cred că la varietatea micului dejun ar trebui să se lucreze puțin pentru că din punct de vedere al calității nu sunt multe de reproșat.

Procedura de check-out: după achitarea taxei de oraș am primit facturile 100% conforme cu realitatea, am schimbat câteva impresii cu proprietarul și m-am grabit să plec către gara de unde urma să plec cu autobuzul 16 la Aeroport.

Am plecat de aici cu regretul ca am avut doar seri de cazare in conditiile in care prea putine zone din Bari am reusit sa cunosc. Poate altadata...

Trimis de ultrasro in 08.07.19 18:20:08
    Validat / Publicat: 08.07.19 19:44:23

VIZUALIZĂRI: 741 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ultrasro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 Patul

[08.07.19 19:43:54]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Nuho Corso Italia 89 B&B, BARI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[08.07.19 19:57:16]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

antheus
    [09.07.19 07:59:24]

@ultrasro: Buna, sunt Carmen Ion. Scriu de pe latopul sotului si de aceea apare numele sau de user AFA - Antheus.

Ai stat la acelasi B&B ca noi si cred ca si in aceeasi camera. Am scris si eu un review. Mergand la inceput de iunie in Puglia, am luat in fiecare zi micul dejun pe terasa. In rest, confirm descrierea ta.

Bari merita vizitat, chiar daca, asa cum l-am definit in reviewul dedicat orasului, este cotat ca fiind mai putin turistic.

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / ITALIA
    [09.07.19 08:54:21]

@ultrasro: Intre timp am reusit sa ma deloghez si sa intru pe propriul cont de pe AFA - tehnica ma omoara.

M-am uitat si la poze, si da, ai avut aceeasi camera ca noi, numai ca nu vad frigiderul...

[09.07.19 08:54:21]

@antheus: Buna dimineata. Nu stiu daca am stat in acceasi camera pentru ca aici am avut un singur pat mare si lipsea acel pat mai mic. Iar baia nu era albastra . Eu am stat in camera din dreapta cum se intra la Nuho. Impresia mea despre Bari a fost pozitiva, este un oras in care merita sa hoinaresti ceva zile. Eu din cele 4 zile de Bari am fugit o zi la Mattera si o zi la Alberobello si Polignano al Mare/Monopoli.

[09.07.19 08:56:32]

@Carmen Ion: Nu am avut frigider si am verificat in poze, baia cred ca e diferita mult. Ca asemanare exista aceea canapea din vinilin in logia ferestrei si cele doua dulapuri mari. Terasa mi-a placut foarte mult desi am prins pe ea doar o ora intr-o dimineata in care sa fie vremea frumoasa si mai mult de 16 grade.

[09.07.19 09:00:36]

@Carmen Ion: Cred ca inainte sa ma cazez la Nuho citisem postarea voastra din 2016 si remarcasem terasa, fapt care a facut sa estompeze distanta de circa 1 km fata de gara. Existenta celor doua supermercato imense EuroSpin in zona a facut sa nu-mi lipseasca merindele de rontait in aceasta cazare... aveau de toate si mai mult decat atat la preturi mai mici ca in Lidl... e prima data cand am intrat in ele in 18 ani de colindat prin Italia si chiar sunt o firma serioasa.

antheus, Carmen Ion, ultrasro
    Alte impresii din această RUBRICĂNuho Corso Italia 89 B&B: