ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2019
ÎNSCRIS: 23.08.17
JUL-2019

Sub orice critică
Foarte nemulțumit

Eforie Nord o statiune de evitat

Desi aveam rezervare pentru luna august (25-30-Mamaia), atunci cand am programat si concediu, weekendul acesta (05.07-07.07) m-a cuprins dorul de mare. Fiica-mea vedea la stiri mereu Marea si o vedeam curioasa (3 ani) mai ales ca stia ca tatal meu este deja acolo.

am reusit obtinerea unei cazari-last minute si am plecat vineri (05.07) dupa amiaza, spre Eforie Nord.

Dupa un drum de 438 km, ajuns in statiune mi-am dat seama ca am comis o mare greseala. Statiunea seamana cu Hiroshima, parca cineva a detonat o bomba si a plecat. Eforie Nord e un santier general, cu lucrari incepute si abandonate. Toate strazile sunt gaurite, peste santuri fiind pusa un fel de piatra sparta. Daca ai un copil care trebuie sa il duci cu carutul, trotineta sau bicicleta, sfatul meu este sa renunti. O sa i sara capul in carut, trotuare pietonale nu mai exista, bicileta sau trotineta o sa o cari in mana si copilul in cealalta.

Sa vorbim de praf??? Rotile masinilor ridica tone de praf in aer pe care o sa il inghititi la pachet cu aerosolii.

Plaja?? ca de obicei... ocupata de sezlonguri pana-n buza marii. In rest nimic nou... mizeria clasica, lacul belona o infectie majora, primaria nu a apucat nici macar sa coseasca balariile ce aduc a jungla din jurul lacului. Kitchuri, bazar ieftin, tigani patroni si preturi de Antalya.

Vin in eforie de la varsta de 13 ani (acum am 33) de la an la an mai rau. In ciuda miilor de taxe si impozite colectate de catre Primarie, Eforie are cel mai prost primar din ultimii 30 de ani. Nu am vazut echipe mixte de control la terase, magazine, etc.

Cu alte cuvinte... a fost ultima vizita in Eforie pentru urmatorii 10 ani (ca atat vor dura lucrarile incepute si abandonate).

Trimis de Uivlis in 08.07.19 10:31:12
Validat / Publicat: 08.07.19 11:15:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 1658 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Uivlis); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.07.19 10:50:59]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 71&ridAnt=94558

adrianaglogo
[08.07.19 13:54:14]

@Uivlis: Cam mult optimism! Eu cred ca abandonate vor ramane cladirile despre care vorbesti!

M-as bucura sa ma insel eu...

Hai ca nu mai e mult pana la sejurul din Mamaia.

Vacanta placuta.

UivlisAUTOR REVIEW
[08.07.19 15:39:42]

@adrianaglogo: A fost ultima vizita in Eforie Nord, pentru mine. Pentru mine Eforia a murit. Nu sper la prea multe nici in Mamaia. Mi am achizitionat un pachet Ultra All inclusive la un hotel de 4 stele. Este ultima reduta care ma poate convinge ca anul viitor sa mi petrec concediul tot la noi in Romania. In caz contrar anul viitor voi opta pentru Grecia.

adrianaglogo
[09.07.19 00:09:51]

@Uivlis e acord cu tine. in privinta Greciei.

Noi suntem fani Grecia, unde ne petrecem in fiecare an 14 zile. Nu la all inclusiv, ne costa mai putin sa mancam la taverne.

Plus ca nu ne place sa fim legati de un loc anume.

adrianaglogo, Uivlis
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Eforie Nord: