ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.06.2010
ÎNSCRIS: 12.06.10
JUN-2009

Un sejur de vis

Am petrecut alaturi de sotia mea luna de miere la acest hotel in luna iunie a anului 2009.

Pozitionarea hotelului este excelenta pentru cei ce isi doresc un sejur romantic, pe o stanca, pe malul marii, intr-o zona linistita a insulei, numita Agia Pelagia. Hotelul sau mai bine spus resortul (hotelul se desfasoara pe 6 nivele) este impresionant atat ca dimensiune, cat si ca facilitati.

Am optat pentru o camera junior suite cu piscina privata de care am fost extrem de incantati. Camera a fost de dimensiuni extrem de generoase, cu un pat foarte mare, canapea, sezlonguri private la iesirea din camera, TV LCD, halate, vedere spre mare si o piscina de 4m x 7m doar pentru noi. Curatenia a fost deplina, lenjeria, prosoapele si halatele au fost schimbate zilnic, minibarul alimentat gratuit la doua zile, piscina curatata in fiecare seara, iar personalul a fost extrem de amabil si atent cu orice doleanta pe care am avut-o.

Mancarea a fost variata si diversificata (am avut pachet ultra all inclusive), fiecare zi avand un anumit specific. De asemenea accesul la baruri (3 la numar) a fost gratuit, indiferent de comanda.

Pretul este destul de piperat, insa pentru o saptamana de rasfat a meritat cu varf si indesat. Recomand calduros aceasta locatie celor ce-si doresc un sejur luxos alaturi de persoana draga.

Trimis de OvidiuH in 12.06.10 19:03:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2987 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (OvidiuH); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Zona de receptie a hotelului

Alina Morar
[12.06.10 22:14:32]

Imi place chestia cu piscina privata.

Vrem pozeeee...

[12.06.10 22:30:03]

Maine voi pune si poze.

adaiulia
[13.06.10 15:05:21]

Da... si eu vreau poze....si un vot de la mine.

[13.06.10 16:45:26]

Am revenit si cu pozele dupa cum am promis.

[19.12.10 19:06:38]

Vot meritat de la mine!

Dupa cate stiu, sistemul "All Inclusive" nu face parte din pasiunile grecilor; te rog poti sa -mi spui cum s-au descurcat cei de la Sensimar?

In privinta vizitarii Insulei cu ce ne rasfeti?

[20.12.10 15:12:01]

Salut, Costin

Pot sa-ti spun ca nu au facut rabat nici la mancare, nici la bauturi. Meniul e variat, cu specific pentru fiecare seara, de la mancaruri internationale, la cele locale, fructe, legume, deserturi samd. Poti gasi ceva ce-ti place indiferent de gusturi. La bauturi folosesc produse locale (cele internationale sunt contra cost), insa fac niste cocktailuri fantastice. De asemenea berea si vinul grecesc sunt chiar bune.

Referitor la insula, sunt multe de vazut si vizitat. Iti recomand calduros sa inchiriezi o masina ca sa te poti plimba in voie. Poti inchiria direct de la hotel sau in avans pe internet prin intermediul a mai multor site-uri. Daca vei inchiria in avans vei economisi minim 30-40% din pret. Noi am luat o Toyota Aygo cu ~ 30 EUR pe zi. Oricum neaparat sa iei ceva cu aer conditionat.

Am vizitat intr-o zi Heraklionul, capitala insulei, oras frumos cu multa istorie, insa extrem de aglomerat si cu un trafic dificil (cine se plange de Bucuresti trebuie sa mearga pe acolo si ruinele de la Knossos, iar in cea de-a doua zi in care am inchiriat masina ne-am plimbat fara vreo tinta anume si am explorat niste zone mai salbatice. Daca vrei sa iei o masina nu uita sa-ti aduci si un GPS. Mie mi-a fost de mare folos.

Daca mai ai nevoie de vreo informatie, sa-mi spui.

O zi placuta.

[25.12.10 10:24:38]

Ovidiu, te salut cu respect,

Iti multumesc!

As vrea sa te intreb, te rog:

--- Zborul cu avionul, cu ce companie si cat a durat, cum a fost, etc

--- Cam ce preturi sunt pe cuprinsul Cretei, Muzee si locuri de mare interes...

P. S. Da-mi, te rog, pe privat bineinteles, agentia prin care ai fost, sau, ma rog, modalitatea prin care ai ajuns in fastuoasa Insula.

Craciun Fericit!!!

[25.12.10 12:01:16]

In urma cu 3 ani Taromul avea curse regulate din mai pana in septembrie. Cand am fost eu in 2009 se putea merge doar cu Blue Air. E posibil ca intre timp sa fi reintrodus iarasi Taromul aceasta ruta. Durata zborului e de aproximativ 3 ore.

Preturile sunt in functie de locatia pe care o alegi. Poti manca bine cu 10-12 EUR la anumite taverne, iar la un restaurant scump poti da si de zece ori mai mult. Foarte multe despre asta nu pot sa-ti spun intrucat noi am mancat cu o singura exceptie numai la hotel.

Cat despre muzee, ca sa-ti dau un exemplu, un bilet combinat de intrare la Muzeul de Istorie si la Palatul Knossos costa 12,5 EUR.

Craciun fericit!

[25.12.10 20:17:11]