ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2019
    JUN-2019

Către satisfăcător

Rixos Sungate de nota 8 si atat

Va salut

Tocmai ce m-am intors de la acest hotel in urma cu cateva zile. Inca de la inceput vreau sa-i transmit felicitari lui nicole 33 pentru comentariile si sfaturile postate referitor la Turcia, sunt fan al acestei tari din pdv turistic.

Anul acesta, sa stiti ca partial dau dreptate Alesiei Maria (vezi impresii). Curatenia a lasat de dorit in hotel, nu a fost schimbata lenjeria deloc, doar prosoapele, nu s-a facut curatenie in camera niciodata pe sejurul de 7 zile, la restaurant nu erau servetele pe mese si scobitori, tot timpul trebuia sa te orientezi sau sa ceri asa ceva. AC in restaurant parca nu functiona, te grabeai sa mananci mai repede ca sa pleci in apa, atfel faceai sauna la masa, o mare parte din personal slab pregatiti, majoritatea nu vorbeau engleza, de toate nationalitatile si foarte putini (cam la jumatate din necesar, parearea mea...). Noroc ca stiu cum sa vb cu turcii si m-am imprietenit destul de repede pe la baruri cu cate un turc, sa pot beneficia mai repede de servire. Treaba cu sezlongurile si rusii daa, marea majoritate nesimtiti, dar am vazut si romani la fel, asa ca...

Dar cum facem ca pliantele erau in limba turca, germana si rusa, fara engleza, nu mai zic de romana. Acest lucru l-am sesizat la receptie si dupa doua zile au aparut si in lb engleza.

Camerele mari spatioase si confortabile (din fericire, noi am nimerit camere renovate recent), am avut vedere la piscina din spate cu bar, care mi s-a parut cea mai buna, relaxanta si ok, plaja cam naspa IN MARE PARTE. M-am taiat inca din prima zi si am mers la cabinetul medical, unde o fatuca m-a pansat cum i-am spus eu, adica sa puna si ce trebuie, apoi sarcastic a venit un turc care am presupus ca e medicul sau asistentul sef, care mi-a spus direct ca a doua zi sa merg la pansat din nou, DAR sa vin cu bani la mine ca va costa. La fel am facut si eu, direct i-am spus ca nu este nicio problema, o sa vin cu asigurarea medicala pt ca sunt asigurat. A cascat ochii mari si a dat din cap afirmativ, ca nu se astepta sa-i zic de asta.

Mancarea f buna, bauturile ok, serile distractie bune, DAR inca o nemultumire a mea, in sensul ca la fel in limba rusa prezentarile, muzica disco ruseasca si multe fete la agatat cu pestii lor, desigur tot BAIETI CU MUSCHI din popoarele rusofone. Nu m-a deranjat ca erau fete, abia mai faceam pariuri pe seama lor cu prietenii din grup.

Una peste alta pe o scara de la 1 la 10 as da nota 8, si aceste deficiente constatate de mine le voi transmite si managerului roman din cadrul grupului Rixos, poate, cine stie va imbunatati cate ceva.

Una peste alta am observat ca nici noi romanii nu mai suntem prietenosi, unii fitosi, ca si cum daca te aude vorbind in limba materna nici nu te baga in seama sau mai bine zis, se indeparteaza de tine parca ai avea ciuma, ca nu cumva sa intrebi ceva, mici conversatii despre calatorie, nu altceva.

In fine, grupul nostru si-a facut vacanta frumoasa dupa parerea mea, ca nu am stat sa ne gandim numai la lipsurile constatate.

Daca va pot sta la dispozitie cu alte amanunte, voi fi aici.

Trimis de andreeapreda01* in 07.07.19 19:18:37
    Validat / Publicat: 07.07.19 20:58:09
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya-Lara, Belek, Alanya, Bodrum

VIZUALIZĂRI: 1624 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreeapreda01*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 96.00 EUR pe cameră

[07.07.19 19:40:00]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 58&ridAnt=94537

[08.07.19 14:31:53]

@webmasterX: Buna ziua, desigur imediat ce o sa descarc fotografiile, am sa postez mai multe

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [09.07.19 06:58:17]

@andreeapreda01:

Mulţumesc mult!

Aşteptam articolul tău pentru că ştiam că ai ales Rixos Sungate.

Cumva pot spune că mă aşteptam la cele scrise mai sus, mă aşteptam ca Sungate să nu se ridice la nivelul aşteptărilor. Este firesc ca după un sejur la ultraluxosul Lujo, nou nouţ la data vizitei tale, să nu te impresioneze un hotel mult mai vechi, care nu mai are strălucirea de altă dată.

Anul trecut am fost şi eu la Sungate pentru a treia oară şi am fost puţin dezamăgită, dar din motive mai degrabă subiective. Nu am avut probleme cu curăţenia în cameră, prosoapele şi lenjeria au fost schimbate după dorinţă. La capitolul servicii au fost scăderi faţă de vizitele anterioare, dar nimic prea grav. Însă pentru mine Sungate era al patrulea hotel din vacanţa de anul trecut şi s-a dovedit mai slab decât celelalte trei, comparaţiile fiind inevitabile. Temperaturile au fost prea mari pentru gustul meu, ceea ce ne-a creat o stare de indispoziţie suplimentară, de nu ne mai convenea nimic.

Nu am avut probleme cu plaja şi nici cu intrarea în mare, chiar dacă nu am folosit papuci. Ştiu ce înseamnă să te tai în pietre, pentru că şi eu am păţit-o la Rixos Tekirova acum doi ani, unde pietrele erau mai multe şi mai ascuţite ca la Sungate.

[11.07.19 09:34:43]

@nicole33: Buna

Acum ca vacanta mea e pe sfarsite, incep sa caut o noua destinatie pt la anul. Chiar nu stiu pe ce meleaguri sa plec, mai ales ca musai o sa mergem in luna august.

Probabil am sa caut o insula greceasca, putin mai mediatizata ca cele consacrate.

Ce -mi recomanzi??

[05.08.19 08:08:09]

Cum " multe fete la agatat cu pestii lor" ? Cum ai ajuns la concluzia asta?

[10.08.19 14:46:02]

@meghido: Dupa cum am scris si in ms privat, am vazut ca fetele agatau in fiecare seara alti turisti, cu care se discuta pretul de catre acei baieti cu muschi (unul din Lituania). Acest lucru l-am incercat spre amuzamentul nostru, dar era vizibil acest lucru. Nu ne-au deranjat deoarece se practica si in alte locuri, asa ca...

[24.08.19 19:24:19]

Buna Andreea!

Imi pare rau ca Rixos nu s-a ridicat la inaltimea asteptarilor...

Plecam si noi maine si e bine ca suntem avertizati... As vrea sa te intreb in ce zona este mai liniste ca sa cer la receptie la cazare? Adica sa nu fie in zona amfiteatrului sau a unui vreun club cu muzica noaptea...

Multumesc anticipat!

[15.09.19 11:58:52]

@elenaadina: Buna

Din pacate am vazut tarziu solicitarea, asa ca acum ma astept deja sa postezi o recenzie.

Cum a fost?

[15.09.19 12:38:48]

@andreeapreda01: Salut, m-am intors de la Rixos Sungate si nu am vazut nimic deplasat, probabil sa fii avut tu noroc de niste tineri mai petrecareti.

Totul a fost la superlativ.

[15.09.19 13:40:18]

@andreeapreda01: Hmmm... Dezamăgitor... La restaurantul principal în prima seara nu a funcționat aerul condiționat și a fost f. f. f. cald... Ne-am mutat a doua zi cu masa la primul et. la restaurantul Veranda... mâncare cam putina fata de cat am platit... și față de Kaya Palazzo unde am fost anul trecut... cred că toți banii s-au dus pe show seara și focul de artificii de pe 30 august... nu cred că vom mai reveni... voi scrie pe larg când voi prinde mai mult timp...

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [15.09.19 15:59:17]

@elenaadina:

mâncare cam putina fata de cat am platit...

Si... cati euro era kg. de mancare??

[16.09.19 19:40:45]

@elenaadina: Buna

Sa sti ca si eu ma asteptam la ceva petreceri cum fac turcii de obicei, adica seri tematice, in piscina cu spuma, artificii, etc, dar pe sejurul meu nu au fost.

In fine, acum ne gandim unde vom merge la anul.

Daca e sa aleg Turcia, revin cu intrebarea, ce-mi recomandati??

[16.09.19 21:55:57]

@andreeapreda01: Land of Legends Kingdom Hotel, Regnum Carya si Maxx Royal , daca Rixos nu s-a ridicat la asteptari.

[17.09.19 09:27:42]

@andreeapreda01:

Noi am fost anul trecut şi la Tui magic life jacaranda in Side si am fost f. f. f. multumiti si chiar dorim sa revenim... trebuie sa scriu si despre acest hotel... dar cred ca pe la iarna, acum am multe activitati... dar pe scurt am avut seri tematice, ospatarii vorbeau turca, a fost si seara turceasca si artificii si spatiul verde f. frumos amenajat... putin incomod de ajuns la plaja... mancare foarte diversificată si l-am prins şi la un super pret pentru iunie... doar 1150 de euro...

[29.09.19 08:32:32]

@meghido: salve

Ar fi frumos sa prind un pret bun la aceste resorturi, numai ca nu prea cred, mai ales ca turcii au scumpit biletele inca pt vacantele anului 2019.

In fine om vedea ce ne aduce sfarsitul anului, poate vreun hotel care se deschide nou, cine stie.

Totusi mai am o varianta gandita, in Tenerife

andreeapreda01*, elenaadina, meghido
    Alte impresii din această RUBRICĂRixos Sungate Resort [Beldibi]: