ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2019
DE DVM
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 08.06.14
JUN-2019

Vikingen Infinity, Alanya. Un sejur acceptabil, se putea si mai bine!

In dimineata zilei de 22.07.2019, ora 4.00 Bucuresti, plecam spre Turcia, Alanya. Doua familii cu 1 si 2 copii, doua masini.

Prima zi:am urmat traseul Bucuresti - Giurgiu (plin motorina 53 L) - Ruse - Razgrad - Omurtag - Kotel - Iambol - Lesovo - Elhovo (motorina Lukoil 27L=62 Leva) - Hamzabeily - Edirne (sticker HGS 60 Lire) - Istanbul - Gebze - Osman Gazi (O-5, PRET 103 LIRE DUS, SPRE ASIA SI 135 LIRE INTORS SPRE EUROPA!!! CITISEM AICI CA LA INTOARCERE NU SE PLATESTE, UITE CA SE PLATESTE) - Gemlik (motorina 29L = 185 Lire, Shell) - Bursa - Igenol - Bozuyuk - Kutahya - Afionkarahisar (1000 km) unde am ajuns in jur de ora 21.00.

Drumul; ... prin Bulgaria oarecum ok, cu exceptia serpentinelor si denivelarilor de la Omurtag-Kotel unde tre sa fi f atent findca ca sunt f slab semnalizate. Pt ca aveam de parcurs 1000km in prima zi i am dat bice, trecand si cu 100 km in loc sau la unele intersectii unde era limita de 50 km. O singura masina de politie am vazut in BG si aceea pe celalalt sens, la umbra.

Bulgarii dau flash-uri de obicei daca este radar, turcii nu!!! La vama in Hamzabeily, aglomerat, (se lucreaza la noua vama) am stat 3 ore! La turci i am dat viteza sa recuperam timpul pierdut, cu toate limitarile de viteza si camerele radar, turcii o calcau si asa am facut si noi, drumul destul de bun la inceput apoi f bun de la Edirne incolo. Radarele mobile, la turci sunt semnalizate din timp de politie si nu opresc straini decat pt ceva grav, in schimb am vazut ca opresc f multi turci

. La ora 14; 00 ne pregateam sa traversam Istanbulul... si l-am tot traversat, bara la bara, pana pe la 17; 00. Un oras imens si superb de care voi vorbi intr-un comentariu ulterior despre cazarea de 2 nopti de la intoarcere.

In jur de ora 21.00 eram la Hotel Kolayli 4*, care era cel mai aproape de drumul ce duce spre Antalya, era tarziu si nu aveam rezervare, asa ca ne au lefterit de 640 Lire pt 2 camere f curate si frumos decorate, unde am baut 2 beri Ursus la 330 ml si somn de voie.

A doua zi:... Dupa micul dejun (inclus in pret) ora 9; 00 am pornit spre mult asteptatul sejur de 7 nopti la Vikingen Infinity, pe traseul: Afyon-Isparta-Burdur-Antalya-Alanya. Drumul ff bun, cu peisaje superbe, mai ales cand traversezi muntii Sirius si treci de la 35* la 16*, de vis, ce mai. Cine a fost in Turcia stie ce drumuri au, daca iti place sa conduci (cum imi place mie) merge si dintr-o bucata! La cazarea din Afyon nu eram obosit (dupa 17 ore de condus cu cateva opriri pt necesitati si cu o viteza intre 120-140, rar 160) as fi mers din prima inca 500 km, dar prietenul cu care eram era frant si asa ca ne am oprit asa cum stabilisem de acasa.

In jur de 13.30 eram la Vikingen, la receptie! Ne au pus bratariile si i am bagat fetei de la receptie 10 E in pasaport pt o camera cu vedere la mare (noi aveam cu vedere la parc) la et 6, superb vedeai marea si drumul expres care trece prin fata hotelului. Am plecat in recunoastere si de aici a inceput distractia... 5 piscine mari si curate... treceai pasarela care traverseaza drumul expres si ajungeai la piscinele cu tobogane, iar apoi la mare.

Hotelul este ocupat:70 % rusi, 20% romani si 10% restul...

Plaja destul de ingusta, apa limpede, cu pietre si la 3-4 m de mal erau bolovani mari gen creste de stanca, trebuia sa fi atent. Plaja o mai salva tritonul (pontonul cu 3 brate) care era superb, puteai cobora de pe el in apa care avea in jur de 5 m, limpede de i se vedea fundul si pestisorii de diferite culori.

Masa; ... nu m-a dat pe spate, nu era f variata si se repeta zi de zi. Erau multe zone de unde puteai manca in timpul zilei, mai ales la snack-barul de la tobogane, puteai manca f bine de la10.00 la 12.00, tot felul de salate, pizza, spaghetti, friptura de vita f buna, peste fript si tot felul de combinatii deale lor... Fructele erau; mere, portocale si jumatati de banane!!! Bautura racoritoare slaba, de dozator... cea alcoolica era cea locala de unde am baut gin tonic, cocktail strong, de care beau rusii pana lesinau si whischi (un coniac mai prost de-al nostru), vinul era naspa si cea mai naspa era berea... berea era praf... indoita rau de ori unde ai fi baut. In primele zile am facut toti indigestie de la bere, iar dupa am renuntat la ea.

Animatia:slaba la piscina de la hotel, in doua seri a fost disco-club unde rusii se destrabalau in toate felurile... intr-o zi la piscina de la tobogane au adus un tun de spuma si a fost super spre deliciul copiilor si nu numai... iar tntr-o seara am avut un party super tare cu artificii, sampanie, un imens tort de inghetata, DG cu muzica internationala si o trupa mixta afro, super tare... ca la carnavalul de la RIO... autografe, poze, pupici... de vis!

Ce m-a nemultumit ff tare a fost; Wi-Fi cu plata (2 E de telefon sau tableta), am fost si la 3* si wi-fi era gratuit, dar la 5*... aveam pretentii! Si a mai fost trecerea inapoi pe podul Osman Gazi care din cate am inteles, de aici, era gratis inapoi... japca pe fata!!!

Per total a fost frumos, ne-am distrat, am mancat, am baut... am uitat de micile neajunsuri si drumul lung!

La intoarcere am urmat aceelas drum, cu cazare de 2 nopti la Istanbul pt shoping, unde am intalnit o frumusete, zapaceala si nebunnie de care voi povestii in sectiunea despre Istanbul.

Cheltuieli aproximative... 1400 lei motorina... 800E sejurul... 235 lire podul dus intors... 200E cazari intermediare... 100 Lire parcare 2 zile Istanbul... cheltuielile de dinainte de plecare 1500 lei... scump sau ieftin... stiu doar atat... ca merita!!!

Sper ca nu v-am plictisit si daca am sarit peste ceva important va stau la dispozitie!

Drum bun, vreme buna si concedii de vis sa aveti! Stima.

Trimis de DVM in 07.07.19 18:48:39
Validat / Publicat: 07.07.19 19:38:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 3041 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DVM); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.07.19 19:37:34]

Bun review.

In jur de ora 21.00 eram la Hotel Kolayli 4*

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[07.07.19 19:38:04]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 08&ridAnt=94535

nrs †
    [07.07.19 21:08:45]

daca erai atent ai fi citit ca pe Osman Gazi se plateste si la intoarcere, gratuite sunt podurile din Istanbul la trecerea din Asia in Europa

DVMAUTOR REVIEW
    [07.07.19 21:11:29]

Scuze, in 22.06.2019!

DVMAUTOR REVIEW
    [07.07.19 21:19:24]

@nrs: Se poate sa le fi incurcat, dar eu stiam cu ferry sau pe poduri, sunt vreo 3 deci... am crezut ca O-5 este gratis la intoarcere. Scuze.

Yoda
    [07.07.19 22:00:47]

@DVM: Da, pe Osmangazi se plateste si la intoarcere, am scris si eu (vezi impresii) si cred ca au mai scris vreo doi. Si se plateste mai mult decat la intoarcere, pentru ca se pune si bucata din O5 de la Bursa pana la pod.

Iar in Istanbul ai o varianta mai lejera si mai scurta (ca timp, nu ca si km) de traversare, pe al treilea pod. Am scris despre asta aici: vezi impresii

DVM, Yoda
    Alte impresii din această RUBRICĂVikingen Infinity Resort & Spa [Turkler]: