ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2019
ÎNSCRIS: 07.07.19
JUN-2019

Către satisfăcător

Sejur - oferta de iunie

De 5 ani de zile nu mai fusesem la Marea Neagra, de cand am divortat. Anul acesta am decis sa fac tot posibilul sa merg la mare cu fetita mea. Stiind ca in extra-sezon biletele sunt mai ieftine, am luat un sejur de 8 nopti la Hotel Hora - Saturn, sub titlul de Oferta de iunie - 1800 lei - 8 nopti - 1 adult si 1 copil - cu 3 mese/ zi, printr-o agentie care apare pe pozitia a doua la orice cautare de cazare pe litoralul romanesc. Nu v-o recomand sub nici o forma. Incercati sa luati legatura direct cu hotelul ales de dumneavoastra.

Scriu acest rewiev sa atentionez ca NIMENI sa nu muste dintr-o asemenea oferta, pentru ca mancarea este cu meniu fix, tipic de CANTINA.

M-am trezit parasutata cu 30 de ani in urma, cu micul dejun format din 2 felii de salam, 1 pachetel de unt, care nu ne ajungea niciodata, o felie de telemea si o cutiuta de gem, FARA LEGUME. Telemeaua era alternata cu cate un ou fiert sau branza topita. Ceaiul era servit de ospatari din cana, asa cum era cel de la gradinita, din vremurile comuniste.

Pranzul era acceptabil, pentru ca ciorbitele sunt reusite si in cantine, iar la felul doi aveam cate o salata de varza la mancarea, as putea spune, dietetica.

Cina, a fost de cateva ori de ne-mancat, cand era gratar, care era tare si uscat, iar pireul insipid.

In aceeasi sala de mese, cei care au luat probabil un bilet ceva mai scump sau nu prin agentie, aveau parte de bufet suedez, cu multe feluri de mancare, care cu siguranta erau toate mai bune decat ceea ce primeam noi.

Fiica mea ii numea "Bogatanii"... ;)

In ceea ce priveste personalul, acesta a fost amabil si foarte prompt.

De camera am fost foarte multumite, fiind spatioasa, curata, cu suficient spatiu de depozitare, masute, fotolii. Aer conditionat, terasa si vedere la mare.

Un minus, a fost lipsa plasei de tantari. Noi desi am folosit sprayul contra tantarilor, fetita mea tot a fost piscata de tantari.

Un plus, ar mai fi piscina extrem de curata si frumoasa care deserveste hotelul Hora si la care ai acces gratuit in timpul sejurului.

Un alt mare impediment al acestui hotel este faptul ca are doar 3 lifturi, care in perioadele in care se servea masa, nu faceau fata. De aceea, va sfatuiesc sa alegeti un etaj unde/ de unde sunteti dispus sa mergeti pe jos.

Ultima surpriza neplacuta a fost faptul ca 80-90 % din plaja este concesionata de diferite firme si nu poti sa iti pui cearceaful decat in cele 10-20 % ramase libere, alocate celor cu cearceaf. Mie personal, imi place sa stau pe nisip, de aceea merg la mare. Un sezlong cu umbrela este 20 lei, dar cearceaful nu ai voie sa-l pui alaturi, nu in zona Hotelului Hora. Deci automat costul unei umbrele pentru doua persoane este de 40 de lei.

Daca totusi va cazati la Hora, va recomand sa mergeti 5 minute in plus catre Mangalia, unde plaja este mai larga si mai putin aglomerata si unde ti se permite sa pui cearceaful, prosopul langa sezlongul inchiriat, ceea ce este un avantaj pentru o familie cu copii, zic eu.

Trimis de Myra1965 in 07.07.19 17:48:04
Validat / Publicat: 07.07.19 18:12:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SATURN.

VIZUALIZĂRI: 749 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Myra1965); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[07.07.19 18:09:52]

Bun review de debut, merită remarcat

@Myra1965: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 52&ridAnt=94533

piti
    [07.07.19 22:56:55]

Mulțumesc.

cristina47*
    [14.07.19 12:53:57]

Fiica mea ii numea " Bogatanii" ...

M-ati amuzat!!! Eu am avut micul dejun inclus, cu autoservire, insa nu m-am dus decat o singura data. Din cauza lifturilor!!!

La ce etaj ati stat?

Spre Mangalia, unde spuneti ca plaja era mai lata, nu era cumva la Golful puturos? Eu l-am denumit asa, fiindca mirosea a alge descompuse, a sulf....nu stiu...Si nu erau multi amatori pe-acolo...

cristina47*
    [14.07.19 13:17:23]

@piti:

O curiozitate: de ce să pui cearceaful lângă șezlongul cuiva?

Si pe mine m-ar enerva. Eu, daca nu as fi avut sezlong, anul trecut, cand era sa ma inec, "ca tiganul la mal" , muream acolo, pe eventualul cearsaf, de langa sezlongurile noastre.

Pe de alta parte, unii oameni se duc la mare sa se bucure de nisip. In Romania, s-a ajuns la concesionarea barbara a tuturor plajelor. Ce te faci daca nu ai bani de sezlong? Stai acasa?

nicole33
    [14.07.19 13:58:35]

@piti:

O curiozitate: de ce să pui cearceaful lângă șezlongul cuiva?

Nu cred că este vorba aici de a invada intimitatea unei persoane străine, caz cu care nici eu nu aş fi de acord.

Autoarea articolului spune că:

Eu, din cele de mai sus, am înţeles că dorea să închirieze un singur şezlong (20 lei) şi să pună alături un prosop/cearşaf pentru a sta lângă propriul copil şi a beneficia, eventual, de umbra aceleiaşi umbrele, dar că i-a fost interzis acest lucru, automat dublându-se şi costurile din fiecare zi de plajă. Însă este posibil să mă înşel.

Myra1965AUTOR REVIEW
    [14.07.19 17:52:11]

@nicole33: Corect. Am vrut sa stau langa fetita mea. Spatiul dintre sezlonguri era suficient pentru a pune un cearceaf. Daca voua vi se pare normal ca 80% din plaja sa fie ocupata de sezlonguri, iar pe restul sa se inghesuie cei cu cearceafuri, mie nu mi se pare normal.

adrianaglogo, cristina47*, Myra1965, piti
    Alte impresii din această RUBRICĂHora Hotel: