Descoperă Cinque Terre

07.07.2019
Avatar Yulpop
înscris/ă în 26.06.13
JUN-2019

NOUAmFostAcolo recomandă, pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și tururi turistice ale Romei / Vaticanului serviciile oferite de www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • Cinque Terre, vanatoare de turisti!

Am fost la Cinque Terre acum o saptamana impreuna cu familia, in total 5 persoane. Locul este superb, nimic de zis, dar atentie mare la regulile de vizitare pt care nu esti informat de NIMENI iar autoritatile vaneaza neregulile, ba chiar le asteapta. Cred ca de aici si aceasta lipsa de interes in a informa turistii.

Nu vreau sa mai treaca nimeni prin experienta noastra de aceea las cateva detalii: in primul rand ni s-au emis niste bilete pentru a putea vizita toate localitatile si ni s-a spus ca in ziua respectiva putem urca in ORICE TREN. Pe bilete nu scria tipul de tren pe care il putem lua, nu scria regio sau intercity etc. Nu scria nici faptul ca trebuie sa validezi biletele in gara, nu am fost informati nici de faptul ca trebuie sa ne scriem numele pe acestea, nu am fost informati nici de faptul ca trebuie pastrate pana la iesirea din gara. Pe peron am vazut oameni ce coborasera din tren si isi aruncasera biletele iar apoi au fost amendati de un controlor de pe peron pentru ca nu aveau bilete.

Noi am luat din greseala un tren intercity (nestiind ca nu ne este permis) si am fost amendati toti 5 cu cate 58€ de persoana chiar daca puteam merge pana in La Spezia (unde ne-au dat jos controlorii) doar pentru ca pe tren scria “intercity” nu “regio”. Doar in vagonul nostru au mai fost amendate 3 cupluri, care facusera aceeasi gresala ca si noi. Unul dintre cupluri a reactionat mai agresiv si a fost retinut in tren, nu i s-a mai dat voie sa coboare.

Atentie la potecile ce unesc statiunile, traversarea acestora este permisa DOAR cu pantofi sport, in cazul in care aveti orice alt tip de incaltari veti fi sanctionati cu pana la 250€ de persoana. Exista controlori pe poteci.

Dezinformare totala, nu exista nicio forma de avertizare, vaneaza cu siguranta greselile turistilor pentru profitul lor.

Ne-am intors la casa de bilete unde am fost prost informati ca putem lua orice tren, i-am aratat casierei amenda, aceasta nu ne-a acordat atentie apoi a spus ca nu este vina ei iar cand sa plecam ne-a si injurat.

Atentie la aceasta “industrie” creeata in mod special ptr dezinformare sau proasta informare care sa le aduca profit.

Impresii încărcate de Yulpop in 07.07.2019 11:26:39

Validat / Publicat: 07.07.19 17:14:51

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Yulpop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  9000 PMA (din 13 voturi) nota2

[07.07.19 17:13:20]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Cinque Terre, LA SPEZIA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

- saxonul
    [10.07.19 14:13:22]

@Yulpop: Îmi pare rău de experiența neplăcută avută.

Dar un cu un minim de informare prealabilă online, o puteați evita. Chiar pe acest site există suficientă informație despre Cinque Terre - vezi impresii

Și eu am fost anul trecut și nu am avut nici o problemă, m-am informat din timp despre Cinque Terre Treno MS Card - parconazionale5terre.it/page.php?id=158

Călătorii frumoase în viitor!

- Aurici
    [12.07.19 12:45:58]

@Yulpop: Sunt absolut de acord cu colegul nostru care ți-a spus că o minimă informare ți-ar fi salvat vacanța. Am fost acolo, am stat suficiente zile și am scris despre Cinque Terre foarte amănunțit. Toate subiectele pe care le-ai ridicat în articolul tău se regăseau în articolele mele, dar și ale altor colegi care au scris despre Cinque Terre. Acuma, Dumnezeu ne dă, dar nu ne bagă și-n traistă, știi vorba aia.