ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2019
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 06.05.12
JUL-2019

LTI Mahdia Beach... un hotel de ” o data in viața”...

Buna seara,

Cred ca a trecut un an de la ultima postare pe acest site, cu toate ca in aceasta perioada am urmarit, din cand in cand, review-urile scrise de membrii, despre calatoriile din diferite destinatii.

As vrea sa scriu cateva impresii, la cald, despre hotelul Lti Mahdia Beach, din statiunea Mahdia Tunisia. Am ales acest hotel prin prisma impresiilor de pe site, dar si de pe alte site-uri, precum si din curiozitatea de a incerca in fiecare an, o noua destinatie, alta decat cea anterioara.

Dupa un zbor fara probleme, de cca. 180 min., am aterizat pe Aeroportul din Monastir-Tunisia, iar de aici, am fost preluati de un autocar care ne-a transportat la hotel, situat in statiunea Mahdia. Primul lucru pe care l-am remarcat la intrarea in curtea hotelului, a fost existenta unui Aqua Park, destul de dotat, numai bun pentru petrecerea timpului in acest sejur de vara, fapt pe care l-am considerat un plus, pe lista impresiilor pozitive.

Am făcut debarcarea din autocar si am mers la receptie, unde doi tunisieni amabili, ne-au pus bratarile si ne-au recomandat sa mergem sa servim pranzul, deoarece camera noastra nu era inca pregatita. Zis si facut, iar în jurul orei 13.00, ora lor, ne-am intors la receptie, destul de increzatori pentru a lua in primire camera. Mentionez ca am optat pentru o camera cu ”sea view”. Am dat pasapoartele unuia din cei doi, si am ”bagat” intr-unul o bancnota de 5 E, asa cum aflasem ca se poarta, ca sa ”fie bine” si sa ”nu fie rau”.

Receptionerul zambitor, mi-a dat doua chei de la doua camere, si inspirat, nu am luat bagajele, ci impreuna cu un ”majordom” am mers sa le vad. Cand am deschis usa, atat de la prima cat si de la a doua camera, surpriza, ambele situate pe o laterala, cu vedere spre o parcare, marea fiind undeva... departe.

M-am intors la recptie, si in urma unei discutii mai serioase, si a unei alte bancnote de 5 E, receptionerul mi-a promis ca a doua zi, voi primi o super camera. L-am pus sa jure pe Coran (glumesc), dupa care am mers la una din cele doua camere situate pe latura de S a hotelului, unde am si ramas pentru prima noapte.

A doua zi, plin de speranta, am mers din nou la receptie si minunea lui Alah, receptionerul mi-a repartizat o camera situata spre mareeeee... si culmea, cand am deschis usa, era vorba de un apartament, cu doua camere si patru paturi. Drept multumire, inca 5 E, au intrat in buzunarul ”enoriasului” de la receptie.

Despre hotel, va pot spune ca are o piscina mareee, un pool bar, cu scaune in piscina, de unde puteai comanda direct, mai multe piscine situate in stil ”cascada”, pentru copii, lucru care m-a bucurat deplin.

Sezlongurile erau asezate atat pe marginea piscinei, cat si pe iarba, astfel ca nu erau probleme in gasirea unui loc de bronzat, avand in vedere ca pe langa umbrelele aferente, mai era si umbra palmierilor destul de deși.

Se poarta sportul ”rezervatul cu prosopul” dis de diminineata, insa doar pentru sezlongurile de pe marginea piscinei, pentru celelalte de pe iarba, gaseai locuri si mai tarziu. Prosoapele pentru plaja, au fost gratuite, in baza unor carduri primite la receptie.

Masa am servit-o atat la Main Restaurant cat si la Pool Restaurant, unde dimineata si la pranz te autoserveai, iar la cina, comandai la ospatari, principalele feluri de mancare. (vb de pool restaurant).

Mancarea a fost specifica zonei, mult pește, curcan, pui, în diferite combinatii, paine de 5 feluri, insa o surpriza... si pork, da, pork, intr-o tara musulmana, atat ca friptura cat si ca pate. Prajiturile erau de mai multe feluri iar fructele ca pepene galben, rosu, piersici si caise, nu lipseau de la masa.

Se mai formau cozi la micul dejun, la omletă si clatite. Ca bauturi, am avut la dispozitie, vin rosu, alb, whisky, bere, toate autohtone, iar sucurile de la dozator. Apa plata imbuteliata, era din belsug.

Atat Main Restaurant cat si Pool Restaurant erau deservite de o gramada de ospatari, care zambitori, stergeau de zor mesele, debarasau, te intrebau daca doresti vreo bautura si imediat ti-o aduceau. Normal ca 2-3 dinari, erau bineveniti in palma lor.

Ca animatie, un grup de tineri, reuseau sa adune lumea in piscina la ”aqua gym” si diferite jocuri, iar seara organizau spectacole pentru copii. Exista si o discoteca, dar care nu a fost populata pe timpul sederii mele, cu toate ca era deschisa.

Plaja hotelului nu este foarte mare, cam 5 randuri de selonguri incapeau, insa confortabila si pazita de doi agenti security precum si de doi politisti. Marea superba, de culoarea turcuoazului, intrare lina in apa.

Am ales o excursie optionala in Tunis, 100 E 40 E de adult si 80 E 20E de copil, am vizitat orasul vechi Cartagina cat si capitala Tunis. A fost un pic obositor, cald, distanta mare Mahdia-Tunis. Am mai avut o oferta pentru excursie in deșert, insa am renuntat, deorece dura 2 zile si auzisem ca nu este chiar atat de ”idilica” cum este descrisa pe acest site de membrii consacrati. Ulterior, am discutat cu un turist roman, care a ales aceasta excursie si mi-a spus, la capitolul nemultumiri, ca hotelul din Douz, nu era chiar de 4 stars, gandacii i-au primit in camera, iar cearșafurile s-au lipit de ei. Nu vreau sa comentez mai mult despre ceva la care nu am fost.

Dragilor, cu aceasta ocazie am constatat că limba rusă, a depășit limba engleza, hotelul plin de rusi dar si de polonezi, iar vanzatorii din magazine, nu stiau decat ”rusa”, cand te intampinau.

In apropierea hotelului sunt mai multe magazine, preturile sunt mai mici ca in Romania, la tigari si bautura, dar si la alte obiecte de imbracaminte. Va recomand sa faceti cumparaturi din magazine, am fost in bazarul din Mahdia si am luat obiecte negociate și mai scumpe, decat cele din magazine.

Concluzia pe care am tras-o... Tunisia este superioara Egiptului, ca nivel de trai, servicii turistice, stilul de viata al tunisienilor, parcul auto... etc. Aici vorbesc din propria mea experienta.

Despre Lti Mahdia Beach, pot spune ca este un hotel care merita incercat ”o data in viata”, vorba titlului celebrei emisiuni de pe TVR 1, angajații ”se chinuie”, ca turistii sa se simta ”rasfatati”, sunt politicosi si fac tot posibilul sa te ajute cand ai vreo nemultumire.

Si inca ceva ce mi-a atras atentia, restaurantul pricipal, este deschis 24/24, astfel ca la ora 2-3 noaptea poti servi o supa sau ceva mezeluri.

Ca si o concluzie, cu fiecare tara vizitata, imi dau seama ca Romania este superba, avem atatea de oferit, insa nu punem in adevarata valoare, potentialul turistic existent. Caracterul nostru, lasa de dorit, ”inselatul”,”ciupitul” și ”dezinteresul”, la serviciile oferite, sunt principalele caracteristici...

P. S. Infrastructura din Tunisia, superioara Romaniei, ca si mizeria din afara localitatilor...

Domnule administrator, nu uita de ce te-am rugat, ori o carte, ori o baza de date cu impresii, mai hazlii, mai șuchii, despre fiecare destinație... face bine la tonus!

Vacanțe placute, va doresc!!!

Trimis de george777 in 05.07.19 19:40:02
Validat / Publicat: 05.07.19 20:30:49

VIZUALIZĂRI: 3669 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (george777); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.00 EUR pe cameră

[05.07.19 20:28:44]

[05.07.19 20:52:10]

@webmaster45: Ok!!!

Arya
    [05.07.19 21:40:24]

@george777:

Cu ce companie aeriană ai zburat?

Am fost interesată și eu de o vacanță în Tunisia și de la agenție mi-au spus că pentru Monastic se aterizează pe aeroportul din Hammamet.

Cat costa excursia de două zile în Sahara?

Multumesc

[05.07.19 21:56:44]

@Arya: Buna! Am zburat cu Nouvelle Air, o companie tunisiana, care efectuează curse charter, zborul fiind inclus în costul sejurului. Am aterizat pe Aeroportul din Monastir. Prețul excursiei în deşert, 100 E adult, 80 E copil pana în 12 ani.

[05.07.19 22:07:08]

@george777: Trebuie sa fac o rectificare, în sensul ca prețul excursiei în Tunis și orașul vechi Cartagina, a fost de 40E adult și 20E pt un copil pana în 12 ani. Prețul menționat de mine în articol ca fiind pt excursia în Tunis, este de fapt prețul excursiei în deşert, respectiv 100E pt un adult şi 80E pt un copil de pana la 12 ani! Soryyyy!

[05.07.19 22:17:31]

@george777: