ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2019
3 AD. + 2 COPII -- v: 9 si 11

Foarte nemulțumit

la PMM* = 33 USD

Mediocru

Desert Rose este un hotel mediocru atat din punct de vedere al pretului cat si din punct de vedere al ambientului. Are lucruri bune si lucruri mai putin bune si voi explica mai jos ambele puncte de vedere:

Lucruri bune:

1. Marea - excelenta, unul dintre cele mai frumoase locuri din Europa in care poti face scufundari si snorkel si spun unul din cele mai bune doar pentru ca este posibil sa mai existe vreo perla ascunsa in Europa si eu sa nu fi ajuns la ea. Noi am mers la scufundari cu Undersea Adventures (aflati in stanga hotelului, in spatele restaurantului Dolphin) si am ramas impresionati de profesionalismul lor si de faptul ca avut rabdarea necesara sa coboare in adancime copiii zgubilitici si persoane adulte cu temeri de scufundare. Defapt punctul forte al statiunilor de langa Marea Rosie este adancul marii pentru ca ai impresia ca faci scufundari intr-un acvariu.

2. Plaja - mi-a placut foarte mult pentru ca are nisip (mai grunjos dar e nisip) si nu este foarte aglomerata. Pentru ca plaja este situata intr-un golf si intrarea in apa este foarte lina, consider ca este una din plajele de vis pentru copii mai mici. Dupa iesirea din golf, exista o mica bariera de corali, unde poti face snorkel chiar langa mal si ma repet si cei mai mici copii pot invata tainele snorkelului. Nu uitati incaltarile de apa pentru ca sunt si arici de mare si corali in care te poti zgaria (nu este asa periculos cum se spune dar e bine sa ai incaltari speciale). Aici pe plaja, veti fi inconjurati de vanzatori de excursii, servicii de cosmetica, spa, etc si desi par foarte multi si enervanti, pana la urma sunt simpatici daca stai de vorba cu ei, nu se supara pe tine daca nu le cumperi serviciile si ei cei de la care poti achizitiona experientele pe care le vei trai in excursie.

3. Vinul rosu e foarte bun

4. Spa-ul este destul de mic dar are un Jacuzzi imens de 8 persoane care mi-a placut maxim cu hamam, sauna uscata si sauna umeda. Am facut mai multe sedinte de masaj si toate au fost foarte bune. Recomand alegerea unei maseuze tailandeze.

5. Terasa 2 de la Palm. Seful de acolo este foarte simpatic si plin de solicitudine, angajatii sunt foarte saritori iar terasa este mai libera decat Terasa 1 si poti avea parte de mai multa atentie la servire.

6. Narghileaua :) Trebuie sa spun si de narghilea. Se poate pipa la barul AliBaba, este acolo un tip simpatic care te serveste cu orice aroma vrei. Super!

Cam atat cu lucrurile bune, o sa spun ceva de bani inainte sa trec la cele mai putin bune. Desi sunt acceptate toate monezile pentru plata serviciilor, va recomand sa aveti dolari americani la voi pentru ca ei nu prea fac diferenta intre euro si dolari si chiar sunt multe preturi afisate in dolar/euro.

Se mai poate plati si in lire egiptene (exista un bancomat la iesirea din hotel) dar aici esti la mana vazatorilor pentru ca preturile sunt in dolari iar ei fac conversia in lire dupa fata ta, ba 15 lire la un dolar, ba 20 lire la un dolar. Cel mai sfant este sa platesti (acolo unde se poate) cu un card Revolut.

Totul este negociabil acolo dar va pot da cateva idei de preturi, veti plati si mai mult si mai putin, preturile sunt orientative (pret per persoana): 40 $ excursia de scufundare, 25% excursia de snorkel, 30-60$ tratamentele la SPA, 80$ superbe codite africane colorate (niste chestii profesionale), 5-7$ narghileaua, 1$ bacsis uzual (terasa, curatenie), 5-10$ bacsisuri mai mari (camera buna, restaurant a la carte, instructor diving, maseur).

Lucruri mai putin bune:

1. Apa de la robinet – deoarece contine o bacterie cu care noi europenii nu suntem obisnuiti orice inghititura a apei de la la robinet va va trage pe dreapta vreo 3 zile cu diaree:(. Asta inseamna ca la dus trebuie sa va spalati doar pana la gat, pe fata va stergeti cu servetele demachiante, pe dinti va spalati cu apa potabila; in fiecare zi, in camera sunt aduse doua sticle de apa plata dar puteti cere sa vi se aduca in plus.

2. Camera - cam mica, mobilata extrem de modest cu mobile veche. Curatenie se face in fiecare zi, nu e o super-curatenie, dar e ok. Prima camera pe care am primit-o nu avea AC-ul functional si nici WC-ul. Dupa ce am chemat de mai multe ori personalul de intretinere care nu a reusit sa faca nimic concret, am schimbat camera, undeva pe la 12 noaptea.

3. Mancarea – pfui!! Dimineata acelasi meniu zilnic, nu ma plang prea tare pentru ca daca sunt oua si gem, micul dejun e aranjat, doar ca, in caz ca nu prindeai masa curata, ti-o aranjai singur pentru ca ospatarii nu aveau timp/chef sa le mai aranjeze dupa ce a mancat cineva.

Masa de pranz a fost groaznica, niste carnuri cu sosuri maro si verzi in fiecare zi, fructele din cele mai slabe, mai spun odata, groaznica mancarea. In primele doua zile am mancat doar orez alb, dupa care am renuntat sa merg prin soare la 40 grade pentru orez alb la pranz. O varianta mai acatarii ar fi standul de pizza dar cata pizza sa mananci intr-o excursie? Masa de seara era mai diversificata pentru ca aveau seri cu specific si atunci mai puteai alege ceva de mancare. In plus, la masa de seara si DOAR la masa de seara era pepene rosu care era exceptional. Nota 2 la mancare din partea mea. Intr-o singura seara am mancat pe saturate la restaurantul a la carte cu specific de peste dar acolo am platit homarul.

4. Regulile – prea multe reguli pentru o vacanta: pepene rosu doar seara, inghetata doar la doua baruri si numai de la 12-16 (pai cine sta la ora aia sa se friga in soare sa manance o inghetata?), nu ai voie sa iesi dimineata cu cafeaua pe terasa restaurantului la o tigara (decat dupa ce te juri la vreo 4 chelneri ca te intorci cu ceasca inapoi, te rogi, te intorci si le arati ceasca), terasele de la restaurant se deschid doar seara, nu ai voie sa scoti mancare din restaurant decat foarte greu (daca e cineva in camera care nu poate ajunge la masa), nu ai voie sa mai stai in apa dupa ora 18:00, si multe altele care imi scapa acum pe loc. Este primul (si sper ca ultimul) loc in care am fost ingradita pas cu pas in a face ceea ce vreau.

5. Bacsisul – bacsisurile sunt foarte mici, nu suma deranjeaza ci faptul ca trebuie sa fii dotat permanent cu dolarei pe care sa ii lasi bacsis. Preferam sa imi dea la sfarsit o factura de bacsis, care se imparte la toti angajatii si basta. Ce sa mai spun ca iti ia o gramada de timp in tara sa mergi din banca in banca sa schimbi bani in bancnote de 1 dolar.

Au fost mai multe dar ma limitez la astea. Daca mai aveti intrebari, pune-ti-le.

Trimis de MonicaBichir in 05.07.19 12:48:57
Validat / Publicat: 05.07.19 14:02:37
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3163 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MonicaBichir); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.30 USD pe cameră

[05.07.19 14:02:22]

Bun review de debut, merită și acesta remarcat

@MonicaBichir: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 94&ridAnt=94476

nrs †
    [05.07.19 14:37:56]

Marea - excelenta, unul dintre cele mai frumoase locuri din Europa

si " io" care eram convins ca Egiptul e in Africa

[05.07.19 16:26:12]

@nrs: Ai dreptate, am scris o aberatie ma gandeam ca este unul din cele mai bune locuri din lume (poate intrecut doar de Oceanul Indian) dar am scris Europa, o sa corectez postarea dar se pare ca nu pot. O sa ramana asa pe vecie cum ca Egipt e in Europa

[05.07.19 16:32:06]

@webmasterX: Buna, pot face o modificare pe text?

[05.07.19 18:26:46]

@MonicaBichir:

Scrie aici ca ecou ce doreşti să schimbi şi modificăm noi în text

adrianaglogo
    [06.07.19 16:04:10]

@MonicaBichir: Hai ca te iertam! Mai greseste omul. Nu e un capat de... Africa!

[07.07.19 15:01:19]

Buna ziua. Spune-ți mi, va rog, pe cardul Revolut, ați avut lei sau ați avut euro/dolari? Multumesc.

[07.07.19 20:57:03]

@corinutza: Lei. Oriunde am fost avut doar lei. Cursul la care se face tranzactia este cursul interbancar si este una din cea mai buna varianta de schimb.

[07.07.19 21:02:05]

@MonicaBichir: Multumesc pentru răspuns. Exista locuri unde poți plăti și cu cardul? Eu din ce am înțeles, nu au nici prețuri afișate, totul se negociază, iar plata se face in euro/dolari. Va rog sa ma scuzați, este prima oară când mergem in Egipt și nu cunosc detaliile acestea.

[07.07.19 21:21:28]

@corinutza: Preturi sunt afisate pe ici pe colo, doar ca nu sunt cele finale - cele finale le aflati dupa o mica negociere. Totul se negociaza, inclusiv la farmacie negociati.

Se poate plati cu cardul la hotel, la coafor, la magazinul din hotel (de aici am cumparat cartela de date pentru ca roaming-ul e rusinos de scump iar internetul merge doar la receptie si in cateva baruri extrem de aglomerate de internauti care fac wifi-ul sa se miste ca o testoasa), la spa, la undersea adventures si la farmacie.

Am platit cash doar o excursie la snorkel si cateva dulciuri in bazarul din fata hotelului.

Puteti sa ma intrebati orice, e important sa fii pregatit.

[07.07.19 22:06:33]

@corinutza: Trebuie sa mai spun ceva important si anume ca la intrarea in tara este obligatoriu sa aveti cash 25 dolari de persoana in suma exacta daca se poate, pentru plata vizei.

Deasemeni tipul de la agentia cu care am venit vindea excursii si voia tot cash (noi nu am fost cu el dar va spun sa stiti).

In rest, cash marunt pentru bacsis. Eu nu iau multi bani cash la mine asa ca am scos lire egiptene de la bancomat si am dat bacsis si in lire.

[07.07.19 22:23:44]

@MonicaBichir: Multumesc încă o data. Viza o avem plătită deja la cumpărarea biletului, iar pentru excursii o sa avem euro, doar ca încă ma gândesc dacă o sa mergem in excursii cu reprezentanții agenției de la care am luat biletele sau o sa luam ceva de la agențiile locale.

[07.07.19 22:31:22]

@corinutza: nu va luati euro, o sa pierdeti bani pentru ca veti plati in euro ca si cum ati plati in dolari, ceea ce nu este tocmai corect. Nu stiu ce sa zic cu reprezentantul agentiei, vedeti dvs. Parerea mea este ca excursiile agentiei erau mai scumpe. In fine, va hotarati la fata locului.

gubipek
    [11.08.19 22:10:45]

Buna Monica. Ai spus ca excursiile optionale au fost facute cu alt operator. poti recomanda?

[12.08.19 10:11:41]

@gubipek: Pentru diving recomand Undersea Adventures, nota 10 pentru ei. Ne-au acostat pe plaja, centrul lor se afla in spatele Restaurantului Dolphin. https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g297549-d9735356-Reviews-Undersea_Adventures_diving_center-Hurghada_Red_Sea_and_Sinai. html

Pentru snorkel si pescuit am mers cu Aqua Center (parca asa se numesc) sunt pe plaja hotelului, langa centrul de prosoape. Tot pe plaja ne-au acostat.

Nu am fost in alte tipuri de excursii gen Cairo sau Valea Regilor dar zilnic sunt vanzatori de excursii pe plaja, nu este necesar sa mergi cu operatorul de la care ai cumparat vacanta.

adrianaglogo, corinutza, gubipek, MonicaBichir
    Alte impresii din această RUBRICĂDesert Rose Hotel: