ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.06.2010
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 26.01.09
AUG-2009

Valea Rinului

Am cautat si eu informatii inainte de a pleca pe valea Rinului pe acest forum si am gasit desttul de puntine. Poate nu este o destinatie de vacanta prea populara printre romani (nu am intalnit nici un turist roman, doar un ospatar la restaurant), dar cu siguranta este o zona minunata care merita vizitata!

Cazarea de pe Valea Rinului am avut-o intr-un apartament intr-o casa (in Hausen, la 20 minute de mers cu masina de Koblenz si cam 30 min de Koln), foarte covenabil si confortabil - 238 euro apartament de 70 mp, cu living, bucatarie baie si dormitor plus un hol foarte mare si o terasa plina de plante unde puteai lua masa. Recomand cu caldura site-ul holyday rentals sunt oferte foarte tentante oriunde in lume, e un alt fel de cazare fata de hotel. Am locuit cu proprietarii in casa dar nu a fost nici o problema, casa era pe un teren in panta, intrarea se facea prin spate (la etajul lor -care era acolo parter) iar noi coboram pe o scara spirala la nivelul nostru care era parter pe partea cealalta. Foarte discreti, vro doua zile nici nu ne-am intalnit, foarte amabili, nu au cerut garantie si nici nu au verificat apartamentul cand am plecat - am facut curat, am dus gunoiul, dar au spus ca nu coboara "in inspectie" s-a mers pe incredere.

Noi am prins si "Rhine in Flame", cu procesiune de vase si foc de artificii... In ziua respectiva s-a facut o procesiune de vase, ce au venit pe Rin, de la sud si nord de Koblenz, unde a fost focul de artificii. Noi nu am luat bilet pentru vapor atunci (se lua de pe net cu cateva luni inainte si era 75-100 euro/peroana 3-4 ore cu cina).

Am plecat pe sosea dupa vapoare (de la Bopard). Pe drum erau pompieri ce aprindeau flacari rosii pe marginea soselei - parca luase foc derumul... superb! In Koblenz nu am reusit sa gasim un loc de parcare pentru a vedea focul de artificii (ne-am invartit jumatate de ora pein oras si nimic! Era full! Dar nici o masina nu era parcata aiurea, asa ca nu ne-am riscat! ). Ne-am consolat si am luat-o spre casa... cand am ajuns in dreptul castelului a inceput focul de artificii... toate masinile s-au oprit, oamenii s-au dat jos si au inceput sa filmeze si sa fotografieze si am admirat spectacolul din cel mai favorabil punct - mijlocul drumului!!!

Am mers cu vaporasul din Bopard la Stanca Lorelei si inapoi 10 euro. Chiar daca scurta, nu se poate sa pleci de acolo fara o plimbare pe Rin. Cel mai frumos orasel din zona este Rudesheim - o intoarcere in timp si are un fel de telegondola peste vii superba!

Am vizitat si cateva castele - Lahneck, Burg Rheinfels, Rheinstein si doua pe Mosella - Burg Eltz si castelul Cochem. Peste raul Mosella (Moselle) trece o autostrada suspendata la o inaltime ametitoare - o puteti admira in fotografii!

Una peste alta, va recomand zona pentru o vizita de cel putin o saptamana (zece zile ar fi ideal) !

Trimis de Irina1974 in 12.06.10 14:02:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 12576 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Irina1974); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Fortareata Ehrenbreitstein vazuta di Koblenz

[12.06.10 15:57:28]

foarte interesant, au construit o telegondola? Acum 5 ani cand am parcat masina in fata unei case pentru a fotografia unul din castele a iesit propietara la balcon vizibil ingrijorata si a stat pana cand am plecat, se pare totusi ca au mai fost ceva romani pe acolo !!!

Asa este, Irina, o zona deosebita si o incantare pentru ochi si minte! felicitari!

[12.06.10 16:39:21]

Irina am atasat aceasta melodie impresiilor tale si cum esti "clienta veche" stii ce ai de facut daca vrei sa schimbam!

[12.06.10 18:11:42]

Multumesc pentru melodie!

Cristi, de Rudesheim intrebi (telegondola)? Este asa noua?

[12.06.10 21:00:23]

Da, dar este si posibil sa fi trecut pe langa ea fara sa ne dam seama tot cascand gura la arhitectura aceea parca rupta din povesti, acum m-am uitat mai atent si nu par prea noi telecabinele dar la cat ploua in Germania mai stii?

Straduta aceea ingusta plina de pub-uri si magazine numita Drosselgasse ei spun ca este cea mai ingusta strada din Europa!

[12.06.10 21:09:58]

vai de mine! este din 1954 click aici si se pare ca de atunci a fost folosita de peste 30.000.000 de oameni! De unde era plecarea?

[13.06.10 14:57:46]

Nu parea chiar asa noua... intrarea era undeva pe dreapta (pe strada paralela cu apa), cum veneai din parcare spre strada Drosselgasse.

Am mai pus cateva poze si cu telescaunul din Bopard, super si acela... panorama de sus este frumoasa, au si un mic restaurant unde poti manca sau lua o cafea!

[01.07.10 11:16:38]

buna, vreau sa te intreb mai multe amanunte, poate pot sa te sun, plec pe 10.07 la munchen la un prieten si as vrea sa vad si valea rinului.

Nu sunt multi care sa iti dea detalii. Poate ma ajuti.

Multumesc si o zi frumoasa. poti sa dai bip si te sun eu. mersi

[01.07.10 12:40:38]

@cosmin.filip, eu as vrea sa te avertizez ca nu este prea indicat sa postezi numarul de telefon pe Internet, poti avea diverse surprize.

Recomandabil ar fi sa transmiti aceste informatii celorlalti useri prin mesaje private, dar e alegerea ta.

Daca doresti, noi putem edita ecoul tau astfel incat numarul de telefon sa nu mai apara public, tot ce trebuie sa faci este sa dai un semn.

Numai bine!

[01.07.10 18:30:55]

e ok. puteti sa dati ecoul fara numar de tel. am zis ca se discuta mai usor pe tel. dar as vrea sa imi dati mai multe informatii scrise, nu cunosc lb germana si nu vreau sa stau pe acolo ratacind cine stie pe unde. e vb de timp, bani.

[02.07.10 10:36:18]

Ok cosmin. Am sters numarul de telefon din ecoul respectiv.

[03.07.10 11:32:27]

Buna Cosmin!

Cu ce pleci din Munchen spre valea Rinulu? Cu masina sau cu tren/autobuz? Cu masina ar fi ideal, trenul am vazut ca trece la un moment dat paralel cu soseaua, dar pe o distanta mica! Auto poti merge efectiv pe o parte si pe cealalta a Rinului.

Nici noi nu stim deloc germana, nu e o problema, te descurci cu engleza.

Un GPS ar fi util, desi zona e turistica, majoritatea vizitatorilor sunt nemti si austrieci, straini am vazut mai putin, drept urmare obiectivele sunt mai putin evident semnalizate.

Depinde si cate zile ai la dispozitie... noi pe prima am folosit-o pentru familiarizare cu regiunea.

De pe sosea se vad castelele cocotate pe deal, cand vrei sa gasesti drumul cu masina poate fi mai dificil. Pana la unele se mai urca si pe jos.

In Koblenz, fiind un oras mai mare, e o problema parcarea... costa destul de mult pe ora si nu mereu gasesti loc in centru. Mult mai frumoase sunt oraselele mai mici - St. Goar, Bopard, Rudensheim... acolo orasul e mic si nu ai distante mari de parcurs de la masina (ceea ce inseamna in primul rand timp economisit). Intr-o saptamana cat am stat noi oricum nu am avut timp pentru tot, dar nici nu am alergat de la un obiectiv la altul.

In multe orasele sunt telescaune - indicatorul e Seselift - de unde poti vedea imagini de ansamblu superbe.

In nord am ajuns pana in Koln, iar in sud pana la Frankfurt.

Daca mai ai intreari nu ezita.

Vacanta minunata!

Edit: Nu rata valea Mosellei - e cel putin la fel de frumoasa ca cea a Rinului! Si castelul din Cochem, de pa aceasta vale, ca si Burg Eltz sunt impresionante.

Scoate de acasa harti de pe net, te vor ajuta la orientare. Si cumpara de acolo hartile cu castelele de pe Valea Rinului si a Mosellei, iti vor fi de un real folos.

Eu am vizualizat inainte zona pe Google Earth, si m-am orientat mai usor la fata locului.

[04.07.10 23:23:20]

Multumesc pt informatii si sfaturi.

Ce sa zic, am un prieten care e deun an la munchen, vb germana precum nemtii (a fost olimpic pe tara) si el ma va ghida.

Nu mergem cu masina noastra pana acolo ci cu un transportator privat.

Poate o sa gasim o masina de inchiriat sau poate ne cumparam una ca si asa vrem sa ne intoarcem cu o masina si at va fi mai usor. idee e: de la munchen pana la koln si in jos pe rin e distanta mare?

Nu as vrea sa bat sute de km, sa pierd timp si bani pe carburant cautand cine stie ce castele. banuiesc, ca e o zona a rinului de unde iti poti incepe calatoria si unde se finalizeaza, ma refer pe sv germaniei, pt ca asa sa strabati ai mult de mers. ok vb. am sa te contactez si de acolo.

Prietenul meu imi spunea azi ca si Munchenul are o sumedenie de lucruri interesante vom vedea...

[08.07.10 20:08:43]

Cosmin, pentru Valea Rinului trebuie ceva timp... si ai si cateva sute de km bune dus intors de la Munchen.

Daca nu ai fost, aproape de Munchen este un castel superb Herrenchiemsee - pe o insula. Mergi mai intai cu un trenulet de epoca, apoi cu vaporul si pana la castel poti lua o caruta cu cai (am sa pun impresii si de acolo).

Tot aproape, dar in cealalta parte, langa Fussen sunt celebrele castele Neuschwanstein si Hohenschwangau - merita si ele. Iti recomand si Garmisch-Pratenkirchen - o statiune superba plina cu case pictate...

Vacanta placuta!

[08.07.10 20:39:10]

Buna irina.

Iti multumesc f mult pt noile informatii. eu sincer am fost astazi f dezamagit de ideea ca o sa ajungem si o sa pierdem vremea, dat fiind faptul ca nu cunoastem limba ger in primul rand, dar mai ales locatiile ce trebuiesc vizitate.

Ma vedeam precum o curca beata rotindu-ma prin Munchen si topind baniii. Cum ai reusit sa vizitezi atatea locatii? Ai citit pe forum sau pur si simplu le gasesti pe cale?

Ii spuneam sotiei ca de nu ne vom simti bine o sa cautam si noi sa o luam cu trenul sa vedem si koln, bonn, poate hamburg...

Cat priveste Valea Rinului: pot sa plec de la Munchen pana intr-un punct de unde sa iau un vaporas si sa cobor apoi spre sud?

Poate imi spui exact unde tre sa ajung pt imbarcare.

Noi nu suntem legati de Munchen, vrem sa stam cazati cate o seara, doua si prin alte orasele superbe ale germaniei.

Poate e prea mumlt, dar as avea rugamintea sa ma ajuti cu un itinerar frumos de la munchen in sus, dat asa ca la carte pt ca atunci stiu exact ce voi cauta, cum sa intreb ca sa ajung colo, dincolo... multumesc pt tot pana acum si vb.

Seara frumoasa!

[08.07.10 20:42:49]

a,scuze tot eu deranjez,cand am fost in 2008 la berlin am primit cadou de la prietena noastra un Autoatlas cu harta detaliata a fiecarui land din germania si acum ma uitam la locatiile pe care mi le-ai enumerat...multumesc

[09.07.10 08:55:51]

Stai linistit, nici noi nu stim o boaba germana si am fost de multe ori in aceasta tara pe cont propriu fara probleme. Atlasul acela rutier e foarte bun, am luat si noi unul anul trecut. Sa stii ca zona Bavariei este superba, as prefera-o decat sa merg pana la Koln.

Din Frankfurt ai vaporase care merg pe Rin (spre nord), dar mai frumos e putin mai sus, spre Koblenz. Intre Koblenz si Mainz este zona mijlocie a Rinului, cea mai cunoscuta!

Daca vrei sa mergi in sus de la Munchen (repet, depinde cat timp ai), poti merge prin Stuttgart la Heidelberg (foarte frumos oras), iar la intoarcere sa te opresti putin in Strasbourg (treci granita cateva zeci de km) dar merita. Daca vrei sa mergi mai sus, pana in Koln, iti trebuie o saptamana macar. daca nu ai foat, din Munchen e aproape Innsbruk, gasesti aici pe forum informatii (o zona superba in Tirol). Noi faceam Innsbruck-Munchen si retur intr-o zi.

Din pacate nu am sa mai pot raspunde la mesaje, peste cateva ore plecam spre Bucuresti si maine decolam cu destinatia Egipt. Voi reveni dupa aceea, am ramas in urma cu impresiile pentru forum!

O vacanta minunata!

[06.03.12 10:17:27]

buna irina, sunt cosmin filip, cel care iti scria acum aproape un an cu privire la valea rinului. din pacate nu am reusit decat la munchen sa ajungem, planurile s-au schimbat intre timp, dar iti marturisesc ca a fost superb. intre timp am reusit sa ne cumparam o noua masina si ne propunem sa vedem anul acesta valea rinului. astazi am recitit ceea ce mi-ai scris in ecou cu privire la aceasta parte a germaniei si, sincer, trebuie sa o vad. din ce mi-ai marturisit ai facut totul de acasa, singura, fara agentii de voiaj sau altele, dar cum ai stabilit acest itinerar, pt ca trebuie sa ai habar de zona, de unde porneste "aventura', unde te cazezi, unde lasi masina, cum te reintorci... poate ma ajuti eventual cu locatiile pe care le-ai vizitat exact si zonele unde ai fost cazata, eventual chiar date de contact pt rezervari... mi-ar fi de mare ajutor sa imi poti da si mie cat mai exact traseulurmat de tine. multumesc si iti urez o zi si o primavara frumoasa alaturi de familia ta!

cosmin filip, domidoc, Irina1974
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas pe Valea Rinului: