ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2019
DIN: Romania
ÎNSCRIS: 27.06.13
JUN-2019

Slăbuț... nicio treaba cu 5 stele

Dupa peripetiile de pe drum am ajuns in sfarsit la hotel.

Inca din denumirea hotelului este o neconcordanta, desi se numeste Palm Wings Kusadasi, este in Davutlar, adica la vreo 20 km de Kusadasi, intr-o zona mai mult de case decat de hoteluri, adica mai sunt doar vreo doua prin zona, iar acest lucru aduce si ceva dezavantaje pe care o sa le vedeti pe parcurs. Probabil vinde mai bine denumirea de Kusadasi.

Deci am ajuns dupa o gramada de stradute printre case in sfarsit la hotel.

Nimic impresionant, un banal hotel de maxim 4 stele din Bulgaria. O sa ma raportez mereu la hotelurile de 4 stele de pe litoralul bulgăresc, deoarece acest hotel de 5 stele pe hartie este din foarte multe puncte de vedere sub cele bulgaresti bunicele de 4 stele. Hotelul mai slab, camere mai mici, mancare mai slaba, marea murdara si tulbure, bauturile la fel, preturile la fel, poate chiar mai mari aici. Un mic plus la spectacolele de seara.

Adica la sfarsit de iunie cu 900 de euro stateai la 5 stele adevarate in Bulgaria, sau gasisem la 1500 euro in Antalya din care avionul era 600 minim, deci cam aceiasi bani, dar cu totul alte conditii.

In fine, am ajuns la hotel, 5 locuri de parcare in fata hotelului, masinile se parcheaza pe lateralele hotelului, vis a vis de casele turcilor. Sunt supravegheate video in permanenta de un paznic de la poarta.

A venit un baiat sa ne ajute cu bagajele, altul s-a oferit sa ne parcheze masina, urmand sa recuperez eu cheia de la paznic, am fost de acord. Adica nu ca mi-ar fi fost teama ca o fura cineva, si fara rezervă, mai crestea si temperatura la motor... sigur o aducea inapoi ????

Ne-am prezentat la receptie, destul de micuta, si am rugat-o pe domnisoara sa ne dea camere langa prietenii nostri care erau cazati la etajul 4, ei ajunsesera mai devreme, ca stiti ce probleme am avut cu masina.

Zice domnisoara ca da, bineinteles, se rezolva, ne da cartela si plecam.

Analizez un pic lobby ul, nimic deosebit, un pian in jumate unde canta o duduie cam fara talent seara si doua recipiente pentru hidratare, unul cu apa si castraveti parca si unul cu apa cu lămâie ceva.

Ceva canapele si un lobby bar, singurul loc unde puteai bea cafea espresso cand mergea aparatul.

Urcam in camera, etajul doi ????????, nici vorba de ce ne promisese ca vom fi langa prietenii nostri, se pune fi-mea pe plans, intram in camera... ce sa vezi, sea view pentru care nu platisem... in sfarsit o surpriza placuta, am fost singurii din 4 familii cu sea view, doua familii au primit la etajul 4 cu vedere spre case iar o familie la cladirile cu 2 etaje din complex.

Camera micuță, sub orice hotel de 4 stele in care am stat in Bulgaria sau Romania.

Baia ok dimensionata si aprovizionata, un balcon destul de mare cu vedere la Egee peste acoperisurile cladirilor din fata, dar totusi era superb, sa vezi seara de seara apusul pe mare din camera, e ceva.

Frigider micut, nici urma de minibar. Racea maxim la 15 grade dupa 3 zile. Am chemat electricianul de doua ori. Am venit cu vreo 20 de beri bune de acasa, ca stiam ca nu e prea buna berea la ei, ce sa bei frate, abia dupa 3 zile a răcit la o temperatura acceptabila fata de temperatura de afara.

Curat se facea in camera cred ca la doua zile. Nici vorba de figurine din prosoape sau alte ghidușii cum e pe la alte hoteluri.

Am coborat la plaja.

Din cladirea principala se coboara catre plaja printre niste corpuri de cladirea de doua etaje, acestea nu au lift. Unele au ieșire direct la niste piscinute, bineinteles cele de la parter. Cele de pe margine au balcoane foarte micute, doar de uscat prosoape, nu poti sa stai in el, pe o parte dau direct in aleile pietonale, pe cealalta parte in curtile vecinilor turci. Cum or fi astea de 5 stele, chiar nu inteleg.

Urmeaza apoi pool bar- ul cu snack-uri si bere, si zona de piscine pe dreapta iar in stanga un mini aqua park mai mult pentru copii, deși se mai dadeau si adultii. Acesta esta cu program 10-12 si 14-17.

Un magazin cu turcisme de bazar la pret dublu si foto profesionale, noi am facut, dar nu sunt chiar profesionale cum se lauda ei.

5 euro poza, sa ne intelegem, indiferenta ca este printata sau pe cd.

Va recomand magazinul de vis a vis de intrarea in hotel, preturile sunt mult mai mici.

Urmeaza restaurantul pe partea stanga, iar la iesirea din resort pe dreapta, beach bar-ul care deservește plaja dar si piscinele. La orele de varf erau si 10-15 persoane la coadă.

Pana acum nimic deosebit, dar nici rau.

E, din cauza ca resortul este in zona de case, frumoase de altfel, de-a lungul plajei este o pista de jogging si una de biciclete, foarte utila pentru turci, foarte periculoasa pentru turisti. Adica cum iesi pe poarta hotelului spre plajă dai direct in pista de biciclete, scutere, triciclete electrice.

Mai iesi si cu mainile pline de pahare... pe mine era sa ma ia unul cu bicicleta la prima iesire, iar pe fi mea milimetric unul cu scuterul.

Ce e drept era un paznic care te atentiona, dar mai obosea si el.

Plaja ok, lata, nisip fin, sezlonguri ok, cam subdimensionate ca numar.

Intrarea in apa foarte lina, se adancea cam in 100 m.

2-3 metri de pietris la mal apoi o zona de vreo 10-20 de metri de namol, da, namol in mare de ziceai ca esti la tara la elesteu. Dupa cateva zile aceasta zona de namol s-a mai micsorat, dar tot era.

Apa foarte murdara si tulbure, desi este tot Marea Egee, nici vorba de apa din Grecia.

Mult mai urata ca Marea Neagra, nu vedeai nimic in apa, nici cu ochelari, desi nu au fost ploi sau ceva... nu am vazut un nor in 7 zile.

In ultimele zile a capatat o culoare frumoasa albastrui verzuie, dar tot tulbure cand intrai in ea.

Apa pe langa faptul ca era tulbure, era si destul de murdară, plina de pini de brad, plastice, servetele... dupa vreo 20-25 metri se curăța.

Plaja fiind in continuarea celor publice era plina de câini maidanezi veniti de pe la casele din zonă. Nu erau agresivi cu oamenii, doar intre ei se latrau, fiecare cu porțiunea lui de plajă. Unul mai puiandru fura papuci si se juca cu ei, alerga dupa mingile copiilor si ii speria.

In special in weekend cand este mai aglomerat plaja este tranzitata de grupuri de turcaleti cu ochii dupa femei. Nu zic nimic, isi vad de treaba lor, doar isi clatesc si ei ochii.

Ne-am plimbat si noi seara pe faleza, este frumos luminată, sunt si ceva terase dar cam triste, fara muzica, fara animatie.

Bauturile slabe ca la 4 stele la bulgari, berea Efes la dozator parca un pic mai baubila, adica puteai bea maxim 2.

Acum cu faptul ca s-au scos paharele de plastic si s-au bagat de carton peste tot, trebuia sa bei bautura repede ca se topea paharul ????????

Cafea proasta, ness la dozator, cafea espresso la lobby bar, de la ora 10, daca voiai o cafea dimineața trebuia sa te multumesti cu ness cu lapte.

Nici la lobby espressorul nu mergea mereu si primeai cafea d-aia de la aparat cum e la noi la 1 leu, dar infinit mai buna decat ness ul de la dozator.

Apa plata la sticle de 0.5 la beach bar, de 1.5 la mese si o sticla de apa in camera zilnic.

Restaurantul incapator, nu se punea problema sa nu gasesti loc la masa.

Dimineata oua fierte, ochiuri si omleta cu coada de cateva persoane, clatite americane, clatite normale, miere, ciocolata, mezeluri, branzeturi destul de bune, o branza de oaie chiar excelenta, foietaje, salate, deserturi... sa zic ca micul dejun era ok, nu de 5 stele, dar bun.

In unele zile fresh de portocale stoarse pe loc de tine printr-un procedeu mecanic. Pentru noi era ok, pentru persoanele in varsta era mai greu.

La pranz si seara mai mult mancare gatita, tot felul de tocaturi, legume gatite, salate.

Nu exista gratar, doar plita grill. Carne de pui si de curcan la abur.

De cele mai multe ori era peste la grill, de doua feluri, dorada, foarte buna, cand nu era dorada era un peste plin de oase, bun la gust, dar pliiin de oase.

Frigarui la plita arse pe o parte si pe o parte nefacute.

Desi sunt sute de kilometri de Egee, nu am avut nici macar o data fructe de mare, nici banalele scoici, accentul este pe tocaturi si mancare gatita.

Ciorbe... foarte slabe... nici la copii nu am dat. Am incercat o data ciorbă de peste, zici ca era pilaf mai lung...

Rosii si legume turcești fara gust.

Deserturile destul de bune, baclava, tot felul de prajituri, torturi, gris cu lapte, orez cu lapte... majoritatea foarte dulci, dar destul de bune.

Fructele iarasi slabute, pepene rosu si galben fara gust, prune, pere, piersici, mere. Nu am vazut banane in 7 zile.

Snack uri, hamburgeri pe care ti-i faceai singur, cartofi prajiti, prajiturele si inghetata.

Seara si dimineata se putea manca si pe terasa, la pranz erau 40 de grade. Seara insa te asaltau niste goange mari care se prindeau la fete in par.

Animatia obisnuita, cea permanentă a hotelului, insa in fiecare seara aveau spectacole cu trupe aduse, fire show, niste negri acrobati, dansuri latino... etc.

Minidisco pentru copii inainte de spectacol.

Spectacolele de seara chiar bune, singurul lucru de 5 stele.

Si aici era tiganie, in timpul spectacolului veneau cu tonete cu floricele si vata pe bat sa vanda la copii cu 2 euro si iti vindeau si bilete la tombola de dupa sau bingo...

Mini Aquapark ul subtirel, un tobogan mai lung si lent, unul scurt si rapid si un slide. Pentru copii de pana in 12 ani este foarte bun.

Piscina mare destul de încăpătoare, nu erau probleme de piscina, doar sezlonguri putine. Erau persoane care stateau doar la piscina de dimineata pana seara.

In resort cam jumatate români, vreo 30% bulgari, rusi, englezi vreo 10-20 bucati, putini nemți, sârbi si ceva turci in weekend.

Personalul amabil, aici nimic de comentat, este la receptie si un baiat din R Moldova care vorbeste românește.

Majoritatea vorbesc engleza binișor.

In concluzie nu merita deranjul.

Am facut aproape 1200 km, cu doua nopti escala, una la dus, una la intors pentru un hotel de 5 stele pe hartie care in realitate este sub majoritatea hotelurilor de 4 stele la care am fost in Bulgaria. Este sub Duni, Sol Nessebar, Marina Grand Beach, chiar si sub Topola Skies.

Am zis ca ne scoatem cu Marea Egeee, dar si asta a fost sub asteptari, apa mai tulbure si mai urata ca Marea Neagra.

Pret mai mare, drum mai lung si conditii mai slabe ca in Bulgaria.

Singurul avantaj a fost ca nu am mai riscat cu vremea, dupa ploile de anul trecut din Grecia am zis sa mergem la sigur... iunie este totusi riscant.

In concluzie nimic rău dar nu a meritat drumul facut si oboseala, gaseam in 4-500 km conditii mai bune la acelasi pret, daca nu chiar mai mic.

Trimis de vld79 in 04.07.19 15:48:30
Validat / Publicat: 04.07.19 16:15:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3905 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vld79); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.07.19 07:01:45]

@vladdinca:

În realitate, hotelul se află la exact 13 kilometri de Kuşadasi şi ar fi trebuit să ştii dinainte de a rezerva că hotelul este situat în Davutlar. Dacă tu ai făcut 20 kilometri până acolo, probabil ai rătăcit drumul, deşi există suficiente indicatoare.

Discutabil.

La Duni cu 900 de euro nu stăteai nici măcar la Pelican 4*, nu mai admirai marea din balcon şi aveai şi ceva de mers până la plajă şi înapoi .

Cu excepţia resortului de la Duni, plaja şi mai ales intrarea în mare de la oricare din acestea NU se compară nici pe departe cu plaja din Davutlar.

[05.07.19 12:54:37]

@nicole33: iar te bagi neitrebata in seama si vorbesti pe langa subiect?

[05.07.19 13:16:52]

@vladdinca:

1. Îți recomand sa-ti cenzurezi limbajul!

Asemenea exprimări ti le poti permite doar cu familia ta

2. Știu EXACT despre ce vorbesc după ce am petrecut doua vacante acolo.

Ecoul meu a fost la subiect

Răspunsul tău grosolan și deplasat depășește limitele bunului simt

[05.07.19 13:18:43]

@nicole33: nu mai comenta tu la review urile mele. Vezi de treaba ta, ca habar nu ai ce spui.

Nici eu nu comentez la ale tale.

[05.07.19 13:21:25]

@vladdinca: la astia 900 euro se mai adauga doua cazari la canakkale, vreo 1500 km in plus, adica vreo 300 euro.

Daca tu spui ca nu stai la Duni cu 1200 euro la sf lui iunie, clar habar nu ai ce spui.

[06.07.19 07:38:55]

Dar totuși, de ce mai postezi review-uri dacă ești sensibil la comentarii?!!

Se vede clar ca ești subiectiv în favoarea bulgarilor, deși într-un final confirmi și tu meteodependenta litoralului bulgăresc.

Așteptam primul review pe anul acesta deoarece merg acolo și doream sa vad dacă au intervenit schimbări (am mai fost în 2013). Ai scris 2-3 pagini de reclamații, veșnic în comparație cu Bulgaria.

[08.07.19 09:04:22]

@bogdan. gava: este doar parerea mea, mi s-a parut mai scump, conditii mai slabe si apa mai urata ca in Bulgaria.

Adica am facut 2500 km pentru nimic.

Cel mai mult m-a deranjat apa, ca d-aia am batut atata drum, pentru Egee si a fost foarte urata.

Si am spus clar ce review-ul se va baza pe comparatie cu hotelurile bulgaresti de 4 stele. Asa am vrut eu sa scriu, iti place, bine, nu iti place iarasi bine. Nu vad rostul sa comentam review-urile altora. E clar ca sunt pareri subiective, ca suntem turisti, nu agentii de specialitate.

Inca o data afirm, la 1200 euro cheltuiti si 4 zile pierdute pe drum, nu merita.

[08.07.19 09:07:28]

Pentru cultura generala... Definiția hotelului de 5 stele... Restul dotărilor peste cele din lista nu sunt obligatorii și sunt bonus. Trebuiesc tratate ca atare.

infocons.ro/ro/i-cerinte- ... Tk0MzktODU.html

@bogdan.gava eu sunt în acest moment cazat la hotel. Îți pot detalii pe PM.

[08.07.19 09:21:50]

@edulescu: criteriile de clasificare indicate sunt cele folosite în normativul din România. Ele NU SUNT „universal valabile” - nici măcar în toată Europa; fiecare țară are, în general, propriul set de reglementări .

În Turcia, de exemplu (cazul de față) - ele pot diferi MULT.

[08.07.19 10:08:20]

@webmasterX: salutare, știu, dar clasificarea este un ghid, știi ca la un hotel de x stele vei găsi anumite lucruri, camerele de anumite dimensiuni în mare, recepție nonstop, etc etc. Restul de care ne împiedicam majoritatea la hotelul de 5 stele în Turcia sunt SERVICII.

Mulți colegi de pe AFA confunda serviciile cu categoria hotelului.

Nu vreau polemici doar sa înțelegem ca 5 stele nu sta în aquapark, nici în cafeaua de la dozator, nici în serviciul de masa tip self sevice, și lista poate continua. Atât am avut de spus. Va rog sa tratați ecoul meu fix ca o părere strict personala.

Mulțumesc.

[08.07.19 10:43:46]

@edulescu: astept review-ul tau.

D-aia exista AFA, fiecare isi spune parerea cat mai detaliat, nu trei note ca pe booking, iar cititorii isi pot face o imagine cat mai corecta si mai in detaliu.

Eu nu spun ca hotelul chiar nu are 5 stele, ca din moment ce le-a primit de la o autoritate in domeniu, probabil le are, sau se iau si la ei pe " oua" . Spun doar ca sunt asa... mai mult stelute si ca in general la capitolul servicii sunt sub hotelurile bune de 4 stele din Bulgaria, cel putin unde am fost eu.

[08.07.19 11:11:33]

@vladdinca: aștept sa se termine sejurul, reviewul sa fie cu impresiile la rece ????.

[08.07.19 11:26:08]

@edulescu: si caum sa detaliem, daca tot m-ai provocat:

Existența unui parcaj auto în folosința structurii de primire cu un număr de locuri de parcare minim 50% din numărul spațiilor de cazare cu locuri delimitate de parcare și dotat cu coșuri de gunoi

Clar nu se respecta, parcarea are 5 locuri, restul se parcheaza pe aleile invecinate, unele chiar in poarta caselor turcilor, imposibil sa fie parcarea hotelului, sa nu mai vorbim de cosuri de gunoi lipsa.

Suprafața minimă prevăzută holului de primire (recepție) este de 2,5 mp/spațiu de cazare;

Am dubii aici ca se respecta

Din punct de vedere al numărului maxim de locuri dintr-o cameră și numărului maxim de locuri pentru un dormitor din apartament sau din garsonieră este de 2.

Am stat in camera de 3 locuri, pat dublu si pat de o persoana.

„Perie și dezodorizant WC” - lipsa dezodorizant

„Mâner de sprijin pentru intrare-ieșire din cadă” - nu am vazut

„Halat de baie și papuci de unică folosință/ persoană” - papuci da, halat iok

„Telefon și minibar frigorific cu produse în cameră” - minibar lipsa, nici macar frigiderul nu racea, ce sa mai vorbim de minibar

„Mijloace de protecție împotriva insectelor” - eventual papucii aia de unica folosinta sa ii folosesti pe post de plici

Asa ca...

[08.07.19 11:31:25]

@bogdan. gava: oricum meteodependenta inseamna altceva.

Si daca sunt " meteodependent" de ceva, acel ceva ar fi Grecia, nimic nu se compara cu insorita Ellada.

nrs †
[08.07.19 11:45:40]

aia cu 2.5 mp/loc in Turcia e de cele mai multe ori imposibil, resorturile au si peste 1000 locuri, unde ai vazut receptie de 2500 mp? normele sunt pentru hoteluri de 30-50 camere si pentru Romania. colegul are dreptate 5* nu implica nici o obligatie la servicii, ci niste standarde pentru camere si spatiile din hotel

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[08.07.19 11:50:25]

Asa ca...

Încerci să demonstrezi că... hotelul nu ar primi 5 stele în România?

DIscuția - și argumentația - ar avea sens dacă s-ar discuta pe criteriile de clasificare din Turcia

[08.07.19 11:51:26]

@vladdinca: pe mine ma amuza faptul ca simti nevoia sa pui la punct pe toata lumea, sa ai ultimul cuvant!

Eu doar m-am mirat ca la un comentariu destul de obiectiv si pertinent facut de @nicole33 ai fost prea agresiv verbal. Nu cred ca v-ati baut cafeaua impreuna dimineata, nu va cunosc varstele, dar in fond e o femeie!

Raman la parerea ca nu ai afirmat nimic obiectiv despre acest hotel:

Te legi de suprafata receptiei de parca ai petrece vacanta langa pianul acela.

Spui ca te-au pus 3 persoane in camera: probabil ai platit camera tripla sau dubla cu pat suplimentar. Daca plateai apartament, sigur il primeai.

Produsele antiinsecte probabil nici in Vegas sau Dubai nu le primesti.

Minibarul nu cred ca e o problema atata timp cat ai all inclusive. Asta daca nu te deranjeaza sa urci cu o apa in camera.

In fine, scopul nu e sa polemizam ci sa aflam informatii utile despre locurile ce urmeaza sa le vizitam.

Toate in limita unui limbaj civilizat!!!

[08.07.19 12:07:00]

@tm67bru: nu... incerc sa combat o persoana cu propriile argumente.

Sunt constient ca fiecare tara are standardele ei.

[08.07.19 12:13:19]

@bogdan. gava: scuze, cu tine nu merita sa imi bat capul, nu te supara

[08.07.19 12:21:51]

@nicole33: Fantastic, nemaivazut, nemaiintalnit... acest hotel se afla la doar 13 km de Kusadasi...

Doamnelor si domnilor, oferta de neratat a verii... la doar 13 km de Kusadasi... va dati seama daca era la 20 km, nici dracu' nu se mai ducea...

Uitati de Grecia, Antalya, Bulgaria, Romania... nu ratati acest hotel la doar 13 km de Kusadasi.

Iti dai seama ce corectura ai facut tu... nu era vorba neaparat de distanta, ideea este ca e alta localitate.

Si ca sa discutam argumentat, sunt fix 17 km din Kusadasi, verificabil pe hartile google de pe orice telefon, ceea ce se incadreaza perfect in " vreo 20 km" mentionati de mine.

Cand spun eu ca te bagi aiurea in seama si esti pe langa subiect, nu ma crezi...

[08.07.19 12:24:26]

@vladdinca: asa se intampla cand esti prea valoros, se lasa cu batai de cap.

Tocmai iti spuneam ca ne putem da cu parerea in mod civilizat, dar tu ai fost dat la scoala la varsta mai frageda si ai absorbit multa informatie... in detrimentul alor sapte ani.

[08.07.19 12:25:55]

@nrs: e lista lui, nu a mea

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[08.07.19 12:27:40]

@vladdinca: da tu cand ai cumparat sejurul nu ai stiut ca hotelul este in Davutlar? Scrie si aici pe site, la numele hotelului, este in paranteza - Davutlar!!!

[08.07.19 12:30:38]

@bogdan. gava: pai daca nu intelegi despre ce e vorba.

Omul a venit cu o lista de " must have-uri" pentru un hotel de 5 stele. Eu i-am raspuns punctual la lista, nu ma plangeam eu de minibar sau de ce am mai scris acolo.

Vezi ca meteodependenta asta iti incetineste neuronii, ca e cam cald afara.

[08.07.19 12:47:31]

@Andox: eu nu am cumparat sejurul de pe acest site, stimate domn.

De la agentia de turism ni s-a apus ca este in Kusadasi.

Nu m-am plans de chestia asta, doar am explicat. Nu toata lumea este consul onorific pentru Turcia, poate unora trebuie sa li se explice mai pe inteles.

Nu am citit prin alte review-uri ca sunt maidanezi pe plaja, nici ca la iesirea din resort risti sa te accidenteze vreo bicicleta sau vreun scuter, nici ca trec palcuri de turcaleti cu slapii in mana pe plaja resortului.

Consider ca am scris un review foarte complex, poate mai critic decat parerea altora, dar asa consider eu.

Cine vrea sa il citeasca si sa dea crezare, este liber sa o faca, mai sunt si alte review-uri, se face o medie.

Nu consider ca este cazul sa fiu corectat, cine are alta parere sa isi scrie propriul review.

nrs †
[08.07.19 14:39:17]

de fapt nu vei gasi nici un resort in Kusadasi toate sunt la cel putin 5 km de oras, in Davutlar macar este intre case, in Pamucak resorturile sunt in camp, nu ai nici un magazin nimic pe langa

[08.07.19 14:58:11]

@nrs: cred, ma gandesc ca daca sunt in camp scapi de cainii maidanezi, de pista de biciclete si de turcii plimbareti , cersetori...

Faptul ca e intre case mie nu prea mi-a placut, dar e doar parerea mea.

Am baut o bere la terasa din stanga intrarii principale si am fost asaltati de o fetita cu ma-sa la cersit, money, money... 15 minute ne-a batut la cap.

[09.07.19 07:59:57]

@nrs:

Intr-adevăr, in oraș nu găsești resorturi cu suprafețe generoase, cu plaja proprie și multe facilitați din simplul motiv ca nu exista loc pentru a construi așa ceva, Kusadasi fiind un oraș aglomerat.

Singurul resort aproape in oraș, de unde ajungi și pe jos in centru ar fi Charisma, dar acesta nu are plaja in sensul clasic, ci doar un ponton de pe care intri in mare ca in piscina .

Cei dornici sa simtă pulsul orașului sa fie aproape de bazar, terase, magazine, cluburi etc. aleg hoteluri ultracentrale, cu stele mai putine și condiții și servicii modeste, cu piscina pe acoperiș șamd.

Personal as alege oricând un hotel aflat la treisprezece kilometri distanța, pentru ca exact atâția sunt pana la PW, după 15 kilometri deja intri in Guzelcamli , m-as bucura de tot confortul și de cea mai frumoasa plaja din zona Kusadasi și m-as deplasa cu mașina sau dolmusul in oraș la plimbare.

Dar ca sa afli toate astea trebuie sa mai și citești, un efort in plus .

[09.07.19 08:37:38]

@nicole33: pe mine nu m-a deranjat distanta fata de Kusadasi, ca sunt 13 km sau 17 km. Am spus ca resortul se numeste Palm Wings Kusadasi dar este in Davutlar. Un fel de Ramada Bucuresti, dar e in Bragadiru...

Si plaja da, este frumoasa, dar apa nu.

Este atat de greu de inteles?

bgv, edulescu, vld79
Alte impresii din această RUBRICĂPalm Wings Beach Resort (ex Egeria) [Davutlar]: