ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2019
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 03.08.12
JUN-2019

Restaurant ATELIER Pitesti

A doua zi în oras a colegei noastre ZZ (Top! ). dimineata demareaza cu o cafea în doi la « Casa Teilor » si cu o discutie despre cum vom petrece aceasta zi. Înca suntem sub imperiul emotiilor din seara precedenta când am reusit, în sfârsit! , sa ne adunam câtiva AFA-isti pitesteni.

Hotarârea fiind luata, ne-am îndreptat catre Planetariu si Muzeul judetean de istorie si Stiintele Naturii. Voi povesti separat ce-am vazut si facut pe aici.

Dupa timpul petrecut între Planetariu, expozitia de Flori de mina, expozitia de pictura naiva, si muzeul cel mare, ni s-a facut foame si mai ales sete, afara deja s-a facut cald si ne-am îndreptat spre cel mai apropiat restaurant (aproximativ, ca mai sunt doua în zona ‘Casa argeseana’ si ‘La tuciuri’) numit ATELIER! Cladirea face parte din arhitectura veche a orasului, este pozitionata pe colt la intersectia a doua strazi Egalitatii si Eroilor. Adresa restaurantului este str Eroilor nr 3.

Oare proprietarul e un inginer ce duce dorul atelierului de sectie de productie din uzina? Cert ca usile ce duc la grupul sanitar sunt acoperite cu un tapet ce imita mediul de uzina, negru cu dungi galbene sau invers (oare zebra e alba cu dungi negre sau neagra cu dungi albe?), cam asa ceva si cu aceste usi si cu niste pete pe ici colo ce imita petele de murdarie/ unsoare. Chiar si sigla restaurantului e pe un fond cu scule mecanice sublere, clesti, etc…

Grupul sanitar e curat si parfumat.

Din strada am intrat în curtea mare a restaurantului, aici e amenajata terasa protejata cu umbrele de soare, în stanga spate e locul de joaca pentru copii, in dreapta de-a lungul peretelui restaurantului sunt aranjate 4 mese, aici ne-am asezat la una dintre ele. Personalul tânar, imediat a venit cineva si ne-a adus meniul. Am si comandat rapid berea… Apoi ciorbele de vacuta si saseasca cu afumatura si cartofi. Între feluri ZZ a cerut un mojito. Felul doi: piept de pui cu sos de trufe pe un pat de piure si câteva legume gratinate pentru mine iar ZZ a comandat cotlet de porc cu sos de trufe pe un pat de piure. Mâncarea buna dar ZZ s-a plâns ca are sare putina… dar eu m-am declarat multumita pentru ca de obicei folosesc sare mai putina în mâncare.

Încet, încet s-a umplut terasa inclusiv cu copii ce au asaltat locul de joaca si mai ales casuta din copac.

Din meniu fac parte: pizza, burger de vita, de pui, ciorbe, paste, salate, desert ce se pot comanda si on-line pentru acasa. Restaurantul are program prelungit pâna la ora 2. Preturile sunt un pic mai mari ca la Biblioteque unde am fost cu o seara înainte cu toti AFA-istii pitesteni care au spus « prezent » la convocare, dar aici am savurat sos de trufe!

Atmosfera placuta, întretinuta cu povesti de viata ce a creat o chimie între noi (asta e senzatia mea) de parca ne-am stii de demult.

Concluzia: se manânca bine, terasa e spatioasa, timpii de asteptare rezonabili. Recomand.

PS: Desertul l-am savurat mai pe seara la ‘Cofetaria Alexandrei’, un loc ca în povesti si cu prajituri tare buneee.

Trimis de Yolanda in 03.07.19 21:08:20
Validat / Publicat: 03.07.19 22:06:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PITEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2760 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 frunza verde de mojito

Zoazore
[03.07.19 22:16:44]

@Yolanda: Start vot! Yeess!

= DA!

Bine c-ai precizat c-am comandat Mojito și chiar am primit! Zice lumea-n sat că fiindcă nu mă cunoaște ospătarul, d-aia-mi dă alcool! Eiii, lume invidioasă!

Chimie între noi? Da, cu certitudine! Nu numai chimie, ci și fizică! Electricitate! A fost nevoie doar de o scânteie care să ne sudeze! Scânteia e AFA!

Sincer, mie tot la Bibliotecă mi-a plăcut mai mult mâncarea!

nicole33
[03.07.19 22:21:19]

@Yolanda:

Gata, m-am prins! Diviziunea socială a muncii

Aţi împărţit sarcinile tu şi ZZ, scriind fiecare despre un restaurant

Avantaj eu că am aflat două recomandări recente de luat masa în Piteşti.

Din fotografii, îmi place mai mult Atelierul decât Biblioteca.

Aşa sunt toate întâlnirile cu prietenii.

Să vă fie de bine!

Zoazore
[04.07.19 09:14:32]

@Yolanda: Stii ca acea cafea a fost cea mai buna cafea bauta de mine? Fiindca a fost bauta intr-un loc frumos, cu un om frumos!

ZZ TOP! , da, ai dreptate: sa nu uit sa-mi las barba!

Nu suna rau!

YolandaAUTOR REVIEW
[04.07.19 09:54:52]

@Zoazore: plus ochelari negri si o caciulita!

Abia astept sa scrii rw despre cum ai simtit orasul si timpul petrecut în P.

nrs †
[04.07.19 10:00:16]

nu stiu daca proprietarul este inginer, dar sigur cunoaste trendul in arhitectura care acum este " stil industrial"

YolandaAUTOR REVIEW
[04.07.19 10:00:50]

@nicole33: multumesc de vot si comentariu.

Curtea de la Atelier e mare, e mai mult loc, este plasata pe o strada perpendiculara pe axul strazii centrale si daca nu te deranjeaza veselia copiilor, alergatura lor continua e un loc perfect!

mprofeanu
[07.07.19 10:24:07]

@Yolanda: Mâncarea arată bine, atmosfera se simte prin poze, să vă fie de bine!

Spre rușinea mea trec pe acolo mereu doar stau pe strada pe care este fostul liceu de fete din Pitești, restaurantul l-am văzut doar pe afară...

Citit articolul cu mare întârzâiere, am fost foarte ocupată, aștept nepoții...

artemisa24
[08.07.19 09:53:28]

@Yolanda: imi pare rau ca nu am reusit sa mai fiu si eu cu voi acolo dar sunt convinsa ca ati petrecut excelent...

artemisa24, mprofeanu, Yolanda, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Pitești și împrejurimi: