ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2019
DIN: Rosiori de Vede
ÎNSCRIS: 23.02.13
JUN-2019

Ovidiu - cel mai bun raport pret / calitate si facilitati in Mamaia

In aceasta vara am ales hotelul Ovidiu pentru ca se incadra bine in valoarea tichetelor de vacanta pe care tocmai le-am primit si pentru ca avea note foarte bune din multe impresii. Am avut 6 nopti cu md, 2 adulti si copil, 1600 lei.

Am ajuns in Mamaia si am dat peste prima problema:mergeam pe bulevard si cautam un hotel albastru asa cum era pe toate saiturile. Am dat 3 ture si nu l-am gasit, pana la urma am oprit masina si am mers la pas pe alei pana am dat de el. Surpriza - hotelul a fost renovat exterior si arata cu totul altfel- vedeti pozele. Abia dupa cateva zile au pus pe saitul hotelului si o poza cu noua infatisare. Schimbarea fiind de bine am trecut repede peste asta, mai ales ca am gasit si loc de parcare la scara.

Hotelul arata foarta bine si pe afara si pe dinauntru, se vede ca a fost de curand renovat, este foarte curat si miroase a proaspat, in holul mare de la receptie are aer conditionat si multe canapele confortabile pentru cei care eventual trebuie sa astepte, are usi automate si lift modern si cel mai important pentru unii, are parcare fara plata si in fata si in spate.

Am avut camera cu vedere la mare, dubla standard care, ce-i drept e foarte mica pentru ca baia are dimensiuni rezonabile si ia din spatiul camerei. Cine are o problema cu spatiul e bine sa ia o camera mai mare. O mare bila alba pentru patul cu saltea perfecta si pentru faptul ca nu a scartait niciodata in 6 nopti.

Baia este ok, nu are conducte aiurea pe pereti, nu miroase urat si are ventilator cu intrerupator separat ceea ce e un mare pas inainte, sa nu-ti uruie in cap de cate ori intri in baie. De asemenea mentionez frigiderul mare care raceste foarte bine dar e cam zgomotos. Aerul conditionat este eficient si silentios, nu are unitatea exterioara pe balcon care sa faca zgomot si caldura (nu stiu pe ce principiu merge dar e ok)

Vederea la mare este perfecta, soarele rasare fix in fata hotelului, dar numai pentru etajele 2,3si 4. Parterul si et 1 sunt obturate de copaci care sunt vai de mama lor, mai bine i-ar taia si ar pune altii.

In legatura cu serviciile, totul se poate face zilnic, la cerere: si curatenia si schimbarea prosoapelor si a lenjeriei. Practic personalul este la dispozitia turistilor ceea ce mi se pare foarte ok.

Plaja in fata hotelului este perfecta: lata, cu nisip fin, intrare lina in apa, fara pietre sau scoici, cu loc de cearceafuri, dar nu are sezlonguri rezervate asa cum scrie pe unele saituri.

In concluzie, hotel Ovidiu este o varianta foarte convenabila ca pret pentru Mamaia si cu servicii de buna calitate la 2 stele.

Trimis de NELU64 in 03.07.19 11:42:24
Validat / Publicat: 03.07.19 12:14:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 1548 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (NELU64); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Hotelul vazut din fata

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [03.07.19 13:19:26]

@NELU64:Acum, când mai mult se critică (nu mă îndoiesc de faptul că se critică pe bună dreptate), eu mă bucur când mai citesc și câte ceva de bine despre litoralul românesc. Cu atât mai mult cu cât părerile bune sunt despre un hotel nu prea răsărit în peisajul litoralului nostru.

Am fost cazată la Hotel Ovidiu în tinerețe, când îmi însoțeam soțul la niște concursuri de tenis care se organizau la Mamaia. Pentru că Hotel Ovidiu este amplasat vis-a-vis de complexul sportiv la care se organizau competițiile, era adeseori preferat pentru cazarea echipelor de jucători. Pe atunci nu era atât de modern pe cât îl descrii, dar era îngrijit și - mai ales - ne-a lăsat tuturor amintiri frumoase despre Mamaia epocii comuniste.

NELU64AUTOR REVIEW
    [05.07.19 15:05:13]

Chiar am simtit nevoia sa scriu despre acest hotel pentru ca a fost printre putinele cazari care mi-au depasit asteptarile. Noi nu suntem turisti de fite, am stat in foarte multe locatii de acest nivel din 1985 incoace, si la munte si la mare si e bine sa evidentiem un caz fericit, in care nu suntem pacaliti sub niciun aspect.

Mai vreau sa mentionez o chestiune legata de aspectul general al statiunii Mamaia. Senzatia este de oras partial neglijat, spatiile dintre hoteluri nu sunt intretinute, sunt pline de buruieni si parca sunt parjolite. Nici hotelurile de 4 stele nu s-au invrednicit sa-si inverzeasca prin jur sau sa puna o floare cum am vazut de exemplu in Venus. Nici Promenada nu prea e maturata, dupa un vant mai puternic s-au format dune de nisip pe ea din loc in loc si asa au ramas 5 zile pana am plecat si nu le-a deranjat nimeni, in fiecare seara le luam in picioare cand ieseam la plimbare. Pana si la noi la Rosiori (Teleorman) se matura centrul si strazile principale zilnic, dar se pare ca la Mamaia nu a ajuns acest obicei.

iulianic, NELU64
    Alte impresii din această RUBRICĂOvidiu Hotel: