ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2019
ÎNSCRIS: 17.06.09
STATUS: CONSUL
JUN-2019
single

Călătoria Zânei Zbanghii la Pitești. Partea Întâi: CAZAREA — că și zânele dorm!

Într-o dimineață de mai, frumoasă și însorită, Zâna Zbanghie s-a trezit cu chef de... nuuu, nu de muncă, ci de întâlnit prieteni dragi, pe care ea, ZZ, îi vede destul de rar, în martie de obicei. Și nu pe toți!

Așa că luă hotărârea să-i vadă pe piteșteni, fiind cel mai aproape de Casa Îngerilor AFA vezi impresii (în afară de bucureșteni). Zis și făcut, că ZZ asta, cam face ce spune! A pus ea mâna pe ”patifonul” din dotare (telefonul cu tăști) și-a sunat-o pe draga de @Yolanda, ca să stabilească împreuna ce și cum, dar, mai ales, când! Și-a ales 28-30 iunie, când găsea mai mulți prieteni dragi în Pitești. Apoi a făcut eveniment public pe FB.

Stabilite datele, a purces la găsirea cazării, care trebuia să fie aproape de Centru, ieftină și comodă.

A ieșit câștigătoare Casa Teilor Boutique Hotel, situată pe strada Teilor, la nr. 5. casateilor.ro.

Nu e chiar hotel, e o Casă de Oaspeți, de trei stele, cu note mari pe booking. 9,3-9,4, care funcționează într-o casă veche, renovată și salvată, astfel, de la pieire, la numai 300m de centrul orasului.

Are 6 camere, depozit de bagaje și 6 locuri de parcare în strada iluminată public și supravegheată video. Strada e liniștită, în pantă și plină cu verdeață. Dar și cu ruine!

De Casă se ocupă două doamne, una o zi, una altă zi! Amabile, prietenoase, gata să ajute și să fie de folos oaspeților.

ZZ a găsit Casa, i-a plăcut cum arată pe-afară și prin interior, a sunat și și-a rezervat o cameră. Și cum ZZ e specială, și camera ei a fost specială. Single economy, la 80 lei / noapte cu mic dejun inclus! Woow!

Da, așa a zis și Zâna! Va fi o experiență unică! Să vedeți de ce!

A ajuns ea vineri pe la 15, cu naveta de la Bolintin Vale la Pitești care, culmea, avea traseu foarte aproape de locație, pe strada Exercițului, colț cu Bulevardul Eroilor, cam la 5-600 m de Casă.

A așteptat-o @Yolanda, care e un ghid de excepție. Și Yolanda era curioasă cum arată iatacul Zânei, mai ales că-i povestise câte ceva!

Am ajuns, am sunat la interfon, am urcat, cum se putea să nu, multe trepte, și-am ajuns la recepție. Am spus cine sunt și ce vreau si-am primit cheia de la camera 102 și de la ușa de intrare.

Camera mea e singura fără ferestre, fiind obținută dintr-o cameră mare, despărțită în două de un perete. De aici și prețul mai mic! Ei, nu-i unică experiența și specială camera?

Sincer-sincer? Mie mi-a plăcut tare mult ”debaraua”, cum i-au spus colegii care au văzut-o-n poze!

Are un pat confortabil, cu lenjerie alb-imaculat și ușor apretată, care are la un capăt o veioză funcțională, iar la celălalt capăt, televizorul LED și un fel de ladă, unde am găsit o pilotă și două prosoape albe și frumos mirositoare, un birou pe care se găsesc, pe o tăviță din inox, o sticlă de 0,5l apă plată, un pahar, câteva bomboane, toate din partea casei, și parola de wi-fi. Parola n-am testat-o, că io n-am la ce!

Camera e mochetată și mai are un cuier cu câteva umerașe și un scaun tapițat. Pereții sunt frumos decorați, ca peste tot în casă. Și cu gust, nu încărcat! Camera e foarte curată.

Baia e despărțită de camera de un glaswand. Are sistem de aerisire cu ventilație foarte bună și e micuță, dar funcțională și bine amplast mobilierul. Dușul are perdea, și scurgere foarte bună, apă caldă la presiune bună, un dozator cu săpun lichid la chiuvetă și un săpun mic și șampon la duș. Uscător de păr, oglindă curată și bună. Nu are, însă, un suport / etajeră sub oglindă. ZZ s-a descurcat, însă!

Se uita Zâna la cameră, camera la Zână... O fi cald aici noaptea? Că nu e AC în cameră! NU, n-a fost! Zidurile fiind groase, au ținut răcoarea dată ȘI de ploaia care a căzut perdea timp de două ore!

Camerele sunt dispuse de-a lungul unui hol îngust, frumos decorat, care duce la... SALON! Aici se servește

Micul dejun. Acest mic dejun e mărișor și consistent. Mezeluri proaspete și bune, de calitate bună, brânză, cașcaval, brânză topită, unt, gem, legume, ou ochi sau omletă, făcută atunci, pe loc, un iaurt, o napolitană cu ciocolată. Ceaiul și cafeaua sunt la liber, din partea casei. Se pot lua în orice cantitate, la orice oră, doar să nu se scoată vesela afară din Casă!

Tare a suferit ZZ că n-a avut lapte, dar s-a descurcat! Bun iaurtul! Zuzu, normal! Ca Zâna!

A doua zi, ea a cerut MD-ul fără mezeluri, că era prea mult! Ba, fiind ea Zână cuminte, i s-a permis să bea cafeaua afară, la soare, în spatele Casei, acompaniată de trei pisici indolente și total indiferente la grațiile Zânei!

Că loc de fumat nu prea e! Doar o masă cu trei scaune și-o scrumieră afară, pe trotuar, dar care, crede ZZ că ține de Tipografia de la parterul Casei. Oricum, nimeni n-a zis nimic! Oamenii sunt cu suflet bun și inimă largă! Au adăpostit ZZ-aua și pe @Yolanda în firmă când ploua diluvian.

Zânei i-a plăcut Casa Teilor, camera ei fără ferestre, mai ales c-a aflat că nu suferă de claustrofobie și-a dormit ”zânește” cele două nopți cât a fost găzduită acolo! Și o recomandă tuturor celor fără pretenții, care vor să se odihnească după plimbări și alte activități!

Celelalte camere sunt normale, mari, spațioase! Am prins două libere și le-am pozat să vi le arăt și vouă!

Și uite-așa, a trecut prima parte a călătoriei, in care Pupăza din Tei s-a transformat în Zâna din Tei.

La plecare, ZZ a primit și bon fiscal!

Ieftin, curat, frumos! Merită măcar de tranzit!

Călătoria continuă! Va urma!

Trimis de Zoazore in 01.07.19 21:28:02
Validat / Publicat: 01.07.19 22:07:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PITEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 587 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Zoazore); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 La recepție.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 18.00 EUR pe cameră

webmasterX [01.07.19 22:06:12] »

Mutat în rubrica "Pensiunea Casa Teilor, PITEȘTI" (nou-creată pe sait)

Zoazore [01.07.19 22:13:55] »

@webmasterX: Da, fix acolo stătu ZZ!

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [01.07.19 22:20:24] »

Start vot! ZZ la Piteşti! Bravo, Zozo, frumoasă iniţiativa ta de a te întâlni cu AFA-iştii piteşteni, chiar la ei acasă! Astfel de întâlniri nu pot fi decât binevenite. Bănuiesc că te-ai deplasat cu ,,Furia Roja" , în traducere Matizul? Că nu te-ai dus călare pe mătură, doar vrăjitoarele se deplasează aşa!

webmaster [01.07.19 22:23:52] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

adrianbogdan [01.07.19 22:30:06] »

Bravo, mai zanico!

Zoazore [01.07.19 22:35:17] »

@Safta Radu: Pretore, ZZ

Furia Roja e acasă, stă cuminte la umbră. Ne salutăm cordial, deocamdată! Dar va merge ea în curând! Trebuie să negociez!

Mulțumesc pentru vizită, vot și aprecieri! Și felicitări, Pretore!

Zoazore [01.07.19 22:39:50] »

@webmaster: Mulțumesc, Web! Păcat că nu s-a scris despre Casa Teilor! E frumoasă și intimă!

@adrianbogdan: Mulțumesc, Pitic! Mi-aș fi dorit să veniți mai mulți bucureteni! Piteștenii sunt formidabili!

Yolanda [02.07.19 07:19:26] »

@Zoazore: aseara, nu am avut rabdare si am citit articolul tau pe telefon si cum nu eram logata nu am putut vota... am revenit în aceasta dimineata si cu votul... chiar te-ai simtit bine aici la Casa Teilor, e un loc placut si amabilitatea fetelor a fost reala, am stat în salon la o cafea stabilind ce sa facem dupa ce se oprea potopul de ploaie. Am baut o cafea aici in fiecare dimineata (desi devorasem deja o cana mare de cafea acasa) înainte de a pleca în turul de prezentare a orasului. O experienta pe care doresc sa o repetam oricând...

Zoazore [02.07.19 08:00:36] »

@Yolanda: Si o vom repeta negresit! Au ramas destule de vazut si de facut!

Iar timpul petrecut cu prietenii e asa de scurt!

Dar sa nu anticipam! Zana Zbanghie mai are povesti de spus! Povesti cu locuri frumoase si oameni buni.

Si poate ni se vor mai alatura oameni buni si frumosi, cu care sa scriem povesti si mai frumoase!

Dar stii? Distanta Bucuresti- Pitesti e egala cu distanta Pitesti-Bucuresti, asa ca si Bucureștiul va asteapta!

mprofeanu [02.07.19 13:01:31] »

@Zoazore: Așa este, Pensiunea Tei este foarte aproape de centru, foarte aproape de casa mea, am trecut de multe ori pe acolo, chiar și aseară când am privit-o mai atentă știind că ai stat acolo. Arată frumos și cum spui condițiile sunt bune.

De cost ce să mai spun? foarte bun pentru zona centrală a Piteștiului.

Aștept cu plăcere alte impresii despre Pitești văzut de ochii unui "capitalist".

M-am simțit bine în compania ta și a celorlalte colege AFA-iste.

Zoazore [02.07.19 13:56:31] »

@mprofeanu: Mai! Eu am fost sunt si voi fi BRAILEANCA! Intamplator stau in Bucuresti! Stiindu-va pe voi acolo, si-n Pitesti m-as putea muta!

A fost o seara frumoasa si mi-as dori s-o mai repetam. Sau, de ce nu, s-o repetati intre voi! Ar mai fi @Bujie, @Nasshu, care n-au putut veni... A fost o seara superba, intre prieteni dragi, fara pretentii, deschisi si sinceri! Inca mai visez la voi!

Acum, cat e cald, sunati-va si adunati-va la o bere, un suc, o inghetata...

Costi [03.07.19 15:20:23] »

@Zoazore:

Ar mai fi @Bujie, @Nasshu, care n-au putut veni...

Ce să mai zic de mine, care nici n-am fost anunțat de vizită.

Zici că Yolanda s-a ocupat de organizare?

Înseamnă că uită cam repede...

Rămâne pe data aviatoare, pardon, viitoare!

Cât despre cazare, habar nu aveam de ea. Eu știu doar de La Strada Boutique Hotel, de pe Bulevardul Republicii. Or fi având aceiași patroni ...

Zoazore [03.07.19 15:24:42] »

@Costi: Nu @Yolanda e vinovata! Eu sunt cea uituca! Scuze! Dar va fi o " data viitoare" , ca mai sunt multe si multi de vazut!

Şi cum acum a fost reuniune de prinţese, mă bate gândul s-adun băieţeii!

adrianaglogo [03.07.19 17:51:50] »

@Costi: Pai eu zic sa ne mobilizam si fara vreun motiv, adica fara vizita vreunui afist de pe alte meleaguri.

Eu cel putin am fost fericita sa cunosc fata-n fata cativa afisti pe care ii citesc mereu.

Ce ziceti, ne mobilizam sa ne mai vedem intr-o seara?

Zoazore [03.07.19 20:01:16] »

@adrianaglogo: Păi io zic c-ar fi frumos! Motiv? Păi ce motiv mai bun ar fi decât cel al revederii cu prietenii?

nicole33 [03.07.19 22:46:30] »

@Zoazore:

Îţi dai seama că eu nu aş fi ales sub nicio formă o cameră fără ferestre, suferind de o uşoară claustrofobie. Aş fi preferat să dorm în maşină, pentru că măcar aia are geamuri

M-am crucit când mi-ai zis că ai ales o cameră aşa "specială", compătimindu-te cu toată sinceritatea. Tot la o "debara" m-a dus şi pe mine gândul instantaneu.

Acum vreo trei ani la întoarcerea din vacanţa din Turcia, am cerut, ca de obicei , schimbarea camerei primite iniţial, pe motiv de dimensiune nesatisfăcătoare pentru mine şi am primit o cameră triplă, nu că mi-ar fi trebuit trei paturi, obţinută din două camere prin dărâmarea peretelui despărţitor. O situaţie inversă celei de la Casa Teilor. Turcii făcuseră o treabă bună modificând acea cameră, deoarece una din camere nu avea ferestre, astfel obţinând o cameră foarte mare şi luminoasă, mai apropiată de standardul celor patru stele afişate.

Important este că ţie ţi-a plăcut şi că te-ai simţit bine acolo. Cred că notele primite de pensiune sunt corecte pentru serviciile oferite. Şi preţul plătit mi se pare unul convenabil.

Zoazore [03.07.19 22:51:54] »

@nicole33: Eram sigură că și tu tot ”debara” i-ai fi zis!

Da, mie mi-a plăcut și m-am simțit bine în debaraua mea! Nu m-a deranjat lumina, zgomotul... Am dormit ”zânește”.

Și m-am și testat: nu sufăr de claustrofobie! Era fix cât cea de la Pongal. Doar că aia avea balcon!

adrianaglogo, adrianbogdan, mprofeanu, Safta Radu, Yolanda, Zoazore