ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2019
DIN: turda
ÎNSCRIS: 01.07.14
JUN-2015

Serbia - Muntenegru- Bosnia - Croatia- Slovenia - Austria - Ungaria

Pentru ca ii promisesem fiicei noastre bilete la un concert care urma sa aiba loc in Viena (daca obtine un premiu la olimpiada de matematica si la cea de fizica si... a obtinut), i-am propus sotului meu sa vedem si castelele bavareze cu aceasta ocazie. Raspunsul lui: NUUUUUU! Eu vreau peisaje! Si... i-am oferit, ajungand in Viena pe un traseu de vis.

Am pornit din Cj si am iesit din tara pe la Naidas.

Prima oprire am facut-o in Zlatibor, statiune din Serbia recomandata de multa lume. Ne-am cazat la Apartments Blue House, unde, pt nici 30 de euro, am avut la dispozitie un apartament cu doua dormitoare, cu un open space, baie privata si terasa. Ne asteptau cafeaua, ceaiul (din partea casei) si ciocolata (pe fiecare pat). Confortabil si curat! Unitatea de cazare are si o filigorie, hinti, o gradina frumos amenajata. Nu am ramas prea mult acolo pt ca... ne-a chemat muzica (se auzea o fanfara). Am descoperit interpretii care ofereau turistilor un spectacol in aer liber. Pana tarziu, in noapte, ne-am bucurat de atmosfera pe care numai sarbii stiu sa o creeze.

A doua zi, am pornit spre Muntenegru. Incantati de priveliste, am oprit de cateva ori pt a face poze. Prima oprire de durata am facut-o la Podul de la Durdevica, unde ne-am indragostit de Tara, lacrima Europei. Culoarea ei fascineaza si se imprima pt totdeauna in memorie. Chiar la capatul podului am luat masa si am servit ceva racoritor. Nu ne mai venea sa plecam, insa stiam ca urma sa strabatem Canionul Tara si sa ne oprim la Parcul National Durmitor. Minunat!!! Voi atasa cateva poze pt a va convinge. Unii spun ca este un traseu periculos sau solicitant. Pt noi a fost doar frumos, atat de frumos incat nici nu mai contau serpentinele.

Desi trebuia sa ajungem pe litoralul croat, ne-am abatut pe la Medjugorge. Dupa ce am sesizat urmele razboiului, am ajuns si in locul in care s-a aratat Fecioara Maria. Nu am simtit nimic. Ne-a deranjat ca, la nici 10 metri de locul rugaciunii, incepeau terasele, tarabele, circul. Zgomot, agitatie. Parca eram pe litoralul romanesc.

Seara, ne-am indreptat spre Croatia. Am ajuns dupa 12 noaptea la cazare, dar nu a fost o problema. Ne-am cazat la Apartments Vuković, in Podstrana, cu aproximativ 50 de euro/noapte. Am avut la dispozitie un apartament cu un dormitor. In living aveam o canapea extensibila.

Am fost la 2 minute de plaja si apartamentul avea o terasa cu vedere inspre mare. Totusi, nu ne-a incantat plaja lor cu pietris alb. Am fi preferat o plaja cu nisip. De asemenea, m-a surprins sa vad soparle pe plaja, pe trotuare, pe terasa. Nimeni nu avea o problema, doar eu eram mereu umila, cu capul plecat.

Nu ne-am limitat la a sta la plaja. Am vizitat Split. Acolo, in Palatul lui Diocletian, am avut parte de un alt concert, de data aceasta coral. O incantare! Mai mult ne-a placut Trogirul, cu Manastirea Dominic, faleza, Castelul Kamerlengo. Dupa 3 zile in Podstrana, am urcat pe coasta dalmata pana in Zagreb, traversand lantul muntos Velebit, prin Trecătoarea Mali Alan Prolaz. Am ajuns noaptea tarziu in Zagreb si nu am putut vizita nimic.

Pentru ca se apropia momentul concertului, am pornit inspre Viena, prin Slovenia (Maribor). In capitala austriaca ne-am cazat la 24 Hours-Apartment, 104 euro / noapte. Am avut la dispozitie un apartament foarte mare pe doua nivele. Chiar daca noua ne-a placut foarte mult, nu este recomandat familiilor cu copii mici. La etaj, in dreptul patului, este u geam pe care se poate iesi usor pe o terasa care nu are (sau nu avea atunci) balustrada.

Dupa concert, ne-am intors in tara, dar nu inainte de a opri pt o noapte si la Hajdúszoboszló. Era pacat sa nu ne bucuram de o baie buna!

Celor care doriti sa ajungeti in Viena prin Serbia, Muntenegru, Bosnia, Croatia si Slovenia, drum bun si vacanta frumoasa! Nu veti regreta!!!

Trimis de catalinioan in 30.06.19 16:56:20
Validat / Publicat: 30.06.19 20:18:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIRCUITE MULTI-ȚARĂ.

VIZUALIZĂRI: 351 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (catalinioan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Tara

[30.06.19 20:18:06]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Cu autocarul prin Europa - circuite diverse, EUROPA - CIRCUITE DIVERSE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

• Alte impresii din această RUBRICĂCu autocarul prin Europa - circuite diverse: