ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2019
ÎNSCRIS: 07.07.09
JUN-2019

O experienta deosebita

Inspirata de dorinta fiicei mele de a atinge un delfin, mi-am facut temele si pot spune ca nici ea nici eu nu am fost dezamagite. A atins delfini si beluga in ziua in care a facut opt ani, sper ca nu va uita prea curand aceasta experienta :)

O sa adaug cateva detalii practice, pentru ca un review mai amanuntit al experientelor cu animalele a fost facut deja :)

Nu este ieftin deloc...

- via agentie, transportul si intrarea pentru un adult si un copil au fost 155 euro

- dolphin encounter pentru copil de 8 ani a fost in jur de 600 TL (Turkish lira)

- poze, video, magnet, ... sky is the limit. Noi ne-am lacomit, 1500 TL :)

- inca 150 TL, o singura foto cu beluga, dupa spectacolul de la delfinariu

- se puteau face si foto cu pinguini, dar nu a mai vrut, iar de morsa nu cred ca indraznea sa se apropie atat de mult :)

M-a impresionat grija pentru animale. Bazinele au umbrare, nu poti intra cu bijuterii sau cu parul strans, faci un dus inainte. Cei care nu inoata cu delfinii au veste de neopren, apa e foarte rece.

La fel, bazinele pentru copiii mici au umbrare, salvamarul patruleaza non stop in jurul bazinului.

In bazinul mai mare cu tobogane, salvamarul era in apa...

Evident, NU ajunge o zi. :)

Noi stat la un hotel la 12 km distanta, am fost supusi restrictiei 10-17, dar sunt convinsa ca merita mai mult.

Oricum, cei de la agentie ne-au felicitat ca am venit in iunie, se pare ca in iulie-augist sunt niste cozi interminabile.

Trimis de danah71 in 29.06.19 19:37:02
Validat / Publicat: 29.06.19 20:17:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 5738 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danah71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Magic moments :) Cei care urmau sa inoate cu delfinul aveau vesta de salvare, ceilalti vesta de neopren.

M'Liviu
[30.06.19 00:43:38]

Felicitări ptr inspirația de a sărbătorii ziua fetiței Intr un loc așa frumos. Eu merg în iulie în Turcia și mă tot gândesc cu ce sa i surprind pe cei mici. La distanta de 8 zile fiecare își aniversează anișorii... sper sa fiu la fel de inspirat. Nu pot merge la acest parc ptr că sunt în zona Izmir. Încă o dată felicitări!

danah71AUTOR REVIEW
[30.06.19 13:09:32]

@m liviu: Multumesc, dar nu este meritul meu, ea mi-a dat doar directia Am intrebat-o de prin noiembrie daca ar vrea sa isi faca ziua la Disneyland sau cu delfinii si a ales a doua varianta. De acolo a fost treaba mea...

Cred ca aveti ce vedea si la Izmir, exista un wild park care pare destul de frumos, teleferic, aqua city... izmirdogalyasamparki.org.tr/en/home

Vacanta frumoasa!

Nicoleta 1973
[01.07.19 09:11:24]

Foarte utile informațiile dvs. O intrebare : De unde ați luat biletele? Și de ce a fost limitat timpul pana la17?

danah71AUTOR REVIEW
[03.07.19 16:14:35]

@Nicoleta 1973: Transportul si biletul de intrare au fost asigurate de agentia de la care am luat sejurul. Limitarea s-a datorat faptului ca parcul se deschide la 10, iar microbuzul a venit sa ne ia sa ne duca inapoi la hotel la 17.

Altfel, puteti merge pe cont propriu, nu e problema, noi am fost mai comode. Am vazut taxiurile asteptand la intrarea parcului, nu stiu daca ar fi fost mai ieftin asa.

danah71, M'Liviu, Nicoleta 1973
Alte impresii din această RUBRICĂThe Land of Legends Theme Park [Kadriye]: