ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2019
ÎNSCRIS: 28.12.12
APR-2019

Istanbul, un oras minunat

Salutare,

Am ales zborul cu Tarom, Bucuresti - Istanbul 20 - 27 aprilie.

Cand am aterizat, am constat ca aeroportul nu este Ataturk. Am aterizat pe aeroportul nou. (o bila neagra pentru cei de la Tarom deoarece nu au anuntat).

Am schimbat cativa euro in aeroport (cursul este foarte prost) si ulterior am luat un taxi (120 de lire). Totul este foarte organizat. Am mers circa 50km pana la Nidya Hotel Galataport, iar dupa ce ne-am cazat, am plecat pe jos spre Turnul Galata.

Dupa o plimbare de 1h, am decis sa mergem sa mancam sub podul Galata. Foarte multe restaurante, comercianti care mai au putin si te iau de mana si te aseaza la masa. Asa s-a scurs prima seara in Istanbul. Am ramas foarte surprins de frumusetea acestui oras.

Obiective turistice

Palatul Dolmabahce (luni este inchis) - unul dintre cele mai frumoase cladiri din Istanbul. Mi-a placut foarte mult. (60 de lire + harem 30 sau 35).

Hagia Sophia - O catedrala imensa, care-ti taie rasuflarea atunci cand intri. M-a impresionat ca nu au distrus in totalitate pictura (mai sunt cateva icoane ortodoxe). (60 de lire).

Moscheea Albastra - Am incercat sa intram intr-o zi de duminica, dar era foarte foarte aglomerat. Am ales sa venim in alta zi. La intrare esti obligat sa te descalti, femeile trebuie sa poarte fuste daca au pantaloni scurti/stramti etc si capul acoperit. Sa fiu sincer, nu mi-a placut absolute deloc. In 5 minute am iesit. (Intrare gratuita).

Miniaturk - Obiectivele turistice in miniatura. Foarte interesant daca vrei sa vezi o imagine de ansamblu a Instanbulului. In interior, au in restaurant excelent unde am mancat un cheesecake foarte bun. (15 lire).

Grand Bazar - Din punctul meu de vedere, cel mai bun lucru din acest bazar este cursul Euro - lira (cel mai bun curs din oras). In rest, foarte multi comercianti care vand guci, versace, dg etc. Ma asteptam sa gasesc produse facute de ei. Este foarte aglomerat.

Bazarul de condimente - Un amestec de culori incredibile care-ti iau ochii fara sa-ti dai seama. Foarte multe condimente, baclava, rahat etc. Preturile sunt mai mari ca la comerciantii din afara bazarului. Oriunde intri, trebuie sa treci prin scanner. (Tin foarte mult la securitate)

Plimbare prin Piata Taksim - O strada plina cu magazine, foarte curata si foarte aglomerata. Recomand plimbarea cu tramvaiul rosu.

Palatul Topkapi - Din pacate coada era foarte mare si n-am mai avut rabdare sa intram. Am vizitat doar curtea interioara.

Plimbare pe Bosfor - Nu trebuie ratata. Pretul variaza foarte mult. Noi am dat 20 de lire de persoana.

Podul Galata - Panorama superba asupra Bosforului si orasului.

Mancare

Traditionalul Kebab, fructe de mare, sandwich-ul cu peste, testi kebap, baklava, fistic, rahat. Cam asta am incercat la ei.

Pentru mancare recomand Old Ottoman Cafe & Restaurant si restaurantele de pe langa bazar.

Pentru desert, recomand Girifta Kafe Suleymaniye. Preturi mici si calitate excelenta + o panorama superba asupra orasului.

Fiind tara musulmana, berea este foarte scumpa (10 lire la supermarket, 20-30 la terase).

Transport

Transportul in comun este foarte bine organizat. Cu metroul poti ajunge cam oriunde in oras. Trebuie sa va cumparati o cartela de 6 lire si ulterior sa o alimentati. Eu am cumparat cartela, dar nu functiona cipul de alimentare (deci am dat 6 lire degeaba).

Noi nu prea am folosit metroul. In fiecare excursie, ne place sa mergem pe jos pentru a vedea cat mai mult posibil (am facut 130km in 7 zile).

Shopping

Este indicat sa va faceti cumparaturile de pe strada care face legatura cu piata Taksim. Preturile sunt mult mai bune ca la noi si produsele sunt originale. La majoritatea magazinelor, se poate solicita tax free. Noi ne-am dus cu hartiile de la tax free la aeroport, dar cand am vazut cate trebuiesc facute, ne-am lasat pagubasi de cateva sute de lei. (trebuie sa-ti faci check in-ul - stai la o coada imensa, dupa check in trebuie sa te duci la alta coada si sa faci formalitatile de tax free, trebuie sa desfaci bagajele si sa le arati produsele, iar ulterior produsele respective le vor trimite ei direct la cala. - prea multa bataie de cap si exista riscul sa se piarda bagajul).

Cazare

Am stat 7 nopti la Nidya Hotel Galataport, dar nu recomand deloc. (500 euro).

In fata este in santier imens si se lucreaza si noaptea, este situat la strada unde trec foarte multe masini. Personalul este indiferent, iar micul dejun nu este variat; practic am mancat aceelasi lucru 7 zile.

Atentie la "negrii" care se plimba cu o galeata si cu o perie (in special pe langa stadionul lui Besiktas). Prietenii nostri au patit-o.

Cum functioneaza teapa?

Arunca peria pe jos, tu te intorci si ii spui ca i-a cazut peria. Intra in vorba cu tine, iti zice ca iti curata papucii gratis, iar la final costa 35 de lire. Daca apuci sa-i dai 100, nu-ti mai da rest.

Ca o concluzie, este un oras superb in care sigur ma voi intoarce cat de curand.

Trimis de eqro in 28.06.19 21:04:22
Validat / Publicat: 28.06.19 23:30:48
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 793 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eqro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 21 voturi)

[28.06.19 23:30:36]

@eqro, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Am stat 7 nopti la Nidya Hotel Galataport, dar nu recomand deloc. (500 euro).

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

eqroAUTOR REVIEW
[30.06.19 11:47:50]

Voi tine cont pe viitor. Ms!!

eqro
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Istanbul: