ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2019
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 13.07.12
JUN-2019

Hotel Vera destul de bine

Necajit ca in weekendul de Rusalii nu am fost plecati nicaieri, am hotarat ca weekendul urmator 21-23 iunie sa facem o iesire la mare. Initial am vrut sa mergem cu cortul si sa stam in camping incantati de amintirea vacantelor reusite din urma cu cativa ani, dar am zis sa-mi arunc un ochi si pe internet. Am intrat pe siteul agentiei de unde ne rezervam de obicei bilete si am gasit cateva oferte speciale din care vreo doua ne-au facut cu ochiul si anume Hotel Fortuna, si Complex hotelier Bran Brad Bega, ambele din Eforie Nord. La Fortuna pretul ar fi fost de 320 lei ptr doua nopti cu mic dejun inclus, iar la BBB 420 pentru doua nopti cu toate mesele incluse.

Am solicitat la agentie sa verifice disponibilitatea, dar ambele variante au picat, la Fortuna nu mai erau locuri, iar la BBB oferta era pentru sejururi de minim 5 nopti. In schimb am primit de la agentie alte oferte care nu erau pe site (probabil last minute), dintre care cea mai atragatoare ni s-a parut a fi cea de la Hotel Vera, 2 nopti cu mic dejun inclus si fisa cont de 40 lei de adult pe zi, cu cazare in camera superioara corpul C, 298 de lei. In urma cu cativa ani cand ne-am petrecut concediul pe litoralul nostru,

Hotelul Vera a fost una din posibilele variante de cazare, dar pana la urma nu s-a concretizat, atunci petrecandu-ne concediul la hotel Amon din Venus. Am fost incantati de pozele de pe site si mai ales de piscina care arata foarte bine in poze, prezenta piscinei fiind necesara mai ales ptr fetita noastra in varsta de aproape 9 ani, ca si varianta la mare. Am mai citit pe site si ca, hotelul este format din 3 corpuri dintre care corpul C este cel mai recent si singurul cu camere duble superioare.

Drumul nu a avut istoric, traseul fiind cel clasic Buzau- Urziceni – Slobozia- Drajna-A2 – Agigea-Eforie. Am plecat de acasa vineri in jur de ora 5 dimineata si am ajuns in jur de ora 8 jumatate. Am gasit relativ usor hotelul, acesta fiind situat pe Bulevardul Republicii, strada principala a statiunii, undeva mai degraba spre capatul strazii, vis-a -vis de Ana Hotels Europa.

Am parcat chiar in fata receptiei corpului A, unde mai erau cateva locuri libere si am mers la receptie unde am rugat-o pe receptionera sa verifice rezervarea si sa ne spuna o ora aproximativa pentru check inn. Mi s-a confirmat rezervarea si ni s-a spus ca avem camera in corpul A care va fi igienizata in jur de ora 12. Am lasat un numar de telefon si am iesit. Apoi mi-am adus aminte ca pe voucer era scris clar ca avem rezervare in corpul C, asa ca m-am intors ca sa solicit lamuriri. Intre timp mai aparuse o receptionera cu aer de sefa, care a incercat sa ma lamureasca ca nu exista diferente intre camere si ca cele din corpul A sunt la fel cu cele din corpul C, iar cei de la agentie nu au dreptul sa stipuleze in voucere in ce corp se va face cazarea aceasta facandu-se aleatoriu.

Deoarece nu sunt un tip conflictual si cred ca rezolvi mai multe cu vorba buna decat cu cearta am zis sa le fac pe plac, cel putin pana la cazarea efectiva si doar atunci daca nu am fi fost multumiti de camera sa solicitam schimbarea acesteia. Intre timp am zis sa ne lamurim putin cu alcatuirea hotelului Vera. Astel am aflat ca Corpul A este cel in care se afla si restaurantul, iar Corpurile B si C, care beneficiaza de receptie proprie si sunt unite, se afla putin mai jos pe bulevardul Republicii (dupa corpul A, urmeaza o alta mica cladire, apoi traversezi o stradutza).

Corpurile B si C sunt in forma literei L si impreunate formeaza un fel de U in interiorul caruia se afla si mult dorita piscina.

Am solicitat la receptia corpurilor B si C sa vedem piscina si am fost incantati ca aceasta arata exact ca in poze, destul de mare cu ceva jeturi de apa, sezlonguri, dusuri si vestiare si deservita de un mic bar. Intrucat cele mici i-a placut foarte mult, am hotarat sa insistam ca sa fim cazati in corpul C, deoarece ne-ar fi fost peste mana sa venim la piscina din Corpul A.

Intre timp am sunat la agentie unde am fost sfatuiti sa solicitam exact ce este scris pe voucer, in caz contrar urmand sa sunam la agentie. Am mers putin si la plaja, dar din pacate cerul era destul de noros, cazand chiar si cativa stropi de ploaie, asa ca am plecat la o sedinta de shoping in Constanta, urmand sa revenim indata ce am fi fost sunati de la receptie, ceea ce s-a si intamplat in jur de ora 12. I-am spus doamnei de la telefon ce ni s-a spus de la agentie si am solicitat cazare in copul C.

Am revenit la hotel in jur de ora 1 jumatate si in cunostinta de cauza am mers direct la receptia corpurilor B si C unde i-am explicat receptionerei problema. Doamna ne-a comunicat ca problema s-a rezolvat (oare in urma interventiei celor de la agentie?) si am primit camera 312, situata la ultimul etaj, pe colt, cu vedere atat spre bulevardul Republicii cat si spre o straduta laterala, existand doua balcoane, cate unul pe fiecare parte. Am fost placuti surprins de faptul ca se vedea marea, fiind probabil una dintre putinele camere ale hotelului de unde este posibil acest lucru.

In ce priveste Hotel Vera acesta arata destul de bine, totul fiind nou sau aproape nou. Totusi datorita faptului ca nu este un hotel impunator (are doar 3 etaje) si lipsei grijii la detalii ramane un hotel de 3 stele, pe care le respecta. Corpul C beneficiaza de un ascensor Shindler destul de modern si care ne-a fost foarte util.

Camera 312 este foarte spatioasa si beneficiaza de: un televizor lcd cu diagonala medie si cu semnal bun; minifrigider care si-a facut datoria foarte bine; aer conditionat care si-a facut datoria. In ce priveste mobila, patul este inalt si de dimensuni rezonabile (lenjerii curate si de o calitate decenta), un perete al camerei este ocupat cu un dulap impunator cu tot felul de sertare si locuri de depozitare dar si usi glisante cu oglinda pe exterior. Exista si o comoda cu patru sertare, dotata cu taburet si oglinda, perfecta pentru toaleta doamnelor. Mai exista doua noptiere langa pat dar si o masa si doua fotolii.

Baia este mare, exista cabina de dus destul de incapatoare, iar instalatiile sanitare destul de bune. Din pacate exista si ceva minusuri. Pe mine m-a deranjat ghiuveta joasa, dar si usile de la cabina de dus care erau putin deteriorate si nu se mai inchideau perfect. Intr-o seara jucandu-ma la instalatia cabinei de dus am incercat sa actionez jeturile de hidromasaj. Acestea au functionat, dar din pacate a venit un miros greu, de parca nu ar fi fost folosite de mult timp. De asemenea in baie staruie un miros neplacut de canalizare (nu foarte puternic, dar prezent), de aceea geamul fiind mai tot timpul deschis. Am mai remarcat prezenta feonului, necesar mai ales dupa intoarcerea de la plaja.

De asemenea ochiul critiic al sotiei a remarcat cateva panze de paianjan dar si ceva urme de praf, concluzia fiind ca se face curatenie la modul superficial.

In linii mari camera este destul de buna, exact ceea ce te astepti la un hotel de 3 stele, eu as zice un hotel de 3 stele superior fata de altele de pe litoralul nostru. As zice ca, prin dotari camera este pretabila si pentru concedii mai lungi, si pentru familii cu copii.

Am uitat sa spun ca la receptie troneaza un sticker cu ”hotel recomandat AFA 2014”.

In ce priveste restaurantul, acesta se afla la parterul corpului A, are un aspect placut, mobila de lemn, cu scaune tapitate cu galben. Exista un fel de bazin cu pesti tropicali, ceea ce constituie o mare atractie pentru prichindei. La cazare noi am primit un card cu 160 de lei, respectiv 40 lei de adult pe zi. Preturile mi s-au parut destul de mari, in sensul ca cei 160 de lei nu ne-au ajuns sa luam doua mese de seara, nota fiind in jur de 150 de lei pe seara.

In ceea ce priveste calitatea mancarii parerile au fost impartite. Cel mai multumiti am fost de pizza, care are dimensiuni mari si mi s-a parut bine facuta. Sotia a fost incantata de crapul prajit cu mamaliguta si mujdei de usturoi, iar eu am fost dezamagit de o asa zisa salata greceasca. La fel si la desert, am comandat o portie de tort brownie delicios, dar cea mica a fost dezamagita de clatite cu inghetata.

Micul dejun a fost unul clasic pentru litoralul romanesc cu preparate de calitate medie. Ne-a placut mult omleta care era facut cu cascaval cred si a fost foarte buna, dar si cafeaua la expresor, la servirea careia se formau mici cozi.

Vreau sa precizez ca a fost prima data cand ne-am cazat in Eforie Nord, statiunea fiindu-ne practic necunoscuta. In ce priveste statiunea am fost foarte dezamagiti. Dupa multe concedii petrecute la vecinii bulgari am fost socat din nou de ceea ce inseamna litoralul romanesc. Nici nu stiu cu ce sa incep. Cel mai mult m-a dezgustat ca statiunea arata ca un santier. Probabil ca s-au schimbat ceva retele de apa, sau de canalizare, iar santurile respective au fost astupate cu pietris si lasate asa.

Un alt aspect neplacut este ca bulevardul cel mai apropiat de mare, cred ca se numeste Tudor Vladimirescu este in reparatie capitala. Se efectueaza lucrari de amploare, strada este inchisa, trec zeci de camioane si masini grele zilnic. Faptul ca se asfalteaza, se modernizeaza este imbucurator, dar de ce sa faci aceste lucrari in plin sezon??? De ce nu s-au facut aceste lucrari la inceput de an???

Dezgustator este si modul in care se prezinta mult laudata si modernizata faleza din Eforie. Aceasta este murdara, nu am vazut niciodata sa se mature macar, barele care formeaza parapetul de protectie au inceput deja sa rugineasca, iar vegetatia creste la intamplare peste tot.

Nu am inteles nici scopul pentru care s-au marit plajele. Astfel. dupa ce cobori faleza (pe niste scari horror, fie din lemn, fie din piatra de pe vremea lui Ceausescu) ai de parcurs 2-300 de metri pana sa ajungi efectiv la zona de plaja. Ironia este ca nisipul din apropierea marii este plin de scoici, facand neplacut mersul fara papuci sau incaltari speciala de plaja, iar cel din apropierea falezei este mai curat si mai potrivit pentru intins cearsaful pe el.

Magazinasele de prost gust si terasele si autoservirile unde se canta muzica de petrecere la volum maxim sunt la tot pasul. Destul de neplacuta este si prezenta tuturor formelor de comert-semicersetorie atat pe plaja cat si in statiune. Astfel pe plaja nu cred ca trec 2-3 minute pana sa nu fii stresat de vanzatori ambulanti care vand fel si fel de chestii: porumb fiert, gogosi, kurtos kolacs, ziare, parfumuri, haine de copii, incaltari de copii, doamne de etnie rroma care ghicesc in carti, scoici, namol, surdo-muti care vand diverse obiecte... si lista poate continua. Nu are rost sa mai spun ca unii dintre ei isi strigau ofertele in gura mare, adesea in rime de proasta calitate. Am fost dezamagit sa constat ca cersetorii si vanzatorii ambulanti aveau acces si la restaurantul hotelului Vera! , plimbandu-se nestingheriti printre mese...

Trecand peste toate aceste neajunsuri, am prins vreme perfecta, vineri dupaamiaza norii au facut loc soarelui. Sambata si Duminica a fost fost cer senin pana in jur de ora 3 cand au inceput sa se adune norii, fara sa ploua insa, iar soarele a aparut din nou in jur de ora 17-18. Marea a compensat din plin celelalte inconveniente, apa a fost calda, iar sambata si duminca au fost valuri nici prea mari nici prea mici, care au facut deliciul celor mici si nu numai :)

Revenind la hotel Vera, acesta este o buna varianta de cazare pentru Eforie Nord si isi respecta cele 3 stele, atat prin preturi cat si prin calitatea serviciilor oferite.

Inchei urandu-va vacante frumoase si insorite:X!

Trimis de nightwish in 27.06.19 00:03:32
Validat / Publicat: 27.06.19 06:24:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 3356 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nightwish); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster45 [27.06.19 06:23:12] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 35&ridAnt=94223

webmasterX [28.06.19 19:58:08] »

Adriana Achi [17.08.19 08:14:15] »

Ingrozitor!!!

Am rezervat in perioada 12-14 august, prin [... ], un pachet de doua nopti cu mic dejun inclus si 80 de lei fisa cont per persoana/zi, la acest hotel Vera din Eforie Nord, platind 1054 de lei. Nu am crezut niciodata ca o sa traiesc asa ceva undeva, mai ales ca avem un copil de numai 3 ani.

Am fost sa servim cina la terasa acestui hotel, fiind conditionati de contract, avand 320 de lei pe o cartela ce ii puteam cheltui doar la acesta. Terasa era plina si am gasit loc doar la o masa de 8 persoane. Imediat ce ne-am asezat a urlat la noi un chelner, spunand:"Ba, ridicati-va dw acolo ca eu nu va aduc comanda la 3 insi daca stati la masa de 8! ". Marturisesc ca am ramas blocati, iar sotul i-a zis ca daca ii da el o masa de 3, el se aseaza acolo. Individul continua si ii zice:"Vezi masa asta? Sa fii pe faza cand se ridica oamenii astia si sa o ocupi, eu nu te servesc altfel! ".

Fiind atenti cu cel mic, care se plimba de colo-colo, nu am pazit masa indicata de chelnerul, si a venit o alta familie la ea. Chelnerul furios tipa:"Pai nu ti am zis, ba, sa ocupi masa? " Sotul ii zice ca el nu a fost atent, ca era cu copilul, si cealalta familie se retrage, vazand ca acel barbat era isteric. Nu se lasa si continua:"Nu te mai servesc deloc acum, ca eu nu sunt sclavul tau sau al hotelului Vera! "

Sotul meu se aseaza la masa, crezand ca omul o sa isi faca meseria, dar el tot tipa si atunci chiar nu a mai rezistat si i-a spus ca e un nesimtit si sa isi faca treaba, aruncandu-i scrumiera de pe masa, in vreme ce individul continua scandalul, spunand ca el nu e sclav.

Si ptr ca asa se practica in tara asta, a intervenit si un alt client beat, de la masa din spatele nostru, care ne-a amenintat cu bataia, de parca noi eram de vina.

Ptr ca iesise un mare circ, a venit un cetatean la vreo 60 si ceva de ani, cu parul alb si robust, care a zis ca el e seful acolo si sa plecam. Tot noi!!!

M-am dus la receptie si am cerut sa vb cu managerul hotelului. Stupoare! Era cetateanul robust, care a zis ca el e cel care are totul acolo si ca 40 de oameni de la Anpc ii mananca pe terasa si ca de el nu se atinge nimeni.

Intrucat mi-a traumatizat copilul, nu si-a respectat contractul si ne-a dat afara de pe terasa, dar mai ales a zis ca Anpc-ul e la mana lui, am decis sa ii fac plangere si la Turism si la Anpc.

Am plecat a doua zi, fara sa servim micul dejun sau sa cheltuim banii ramasi pe card, caci copilului ii era teama sa mai intre unde tatal lui a fost amenintat cu bataia.

Oribila si josnica atitudinea acelui proprietar, care nu si-a cerut scuze, nici macar nu si-a chemat angajatii sa ii traga la raspundere, dar care a indraznit sa imi zica mie ca anpc-ul e corupt!

Mi-a strigat ca se va uita el pe camerele de luat vederi si sa ne ducem pe terasa mai tarziu, dar terasa s-a inchis la ora 22, deci, nu mai aveai unde sa te duci.

nightwish
Alte impresii din această RUBRICĂVera Hotel: