ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2019

încărcat de pe telefon!
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Bibione fabrica de bani!

Proaspăt întorși din Bibione pot spune, din capul locului, ca nu mai ajung pe acolo in următorii 10 ani.

Din fericire pot face comparatie cu alte tari/statiuni pe unde am umblat, iar aceasta mi se pare de departe cea mai scumpă dintre toate.

Consider ca stațiunea se adresează in special familiilor cu copii din Germania si Austria care nu au chef sau nu pot zbura fiind copii mici asa ca e mai simplu sa încarce toate jucăriile in portbagaj si sa plece in Bibione.

O sa scriu punctual ce mi-a plăcut si ce nu.

Plusuri:

- plajele cu nisip foarte fin probabil adus de undeva

- pe plaja exista locuri special amenajate unde te poti juca cu mingea sau cu ce vrei tu. Am pățit de foarte multe ori, in alte parti, sa stau la plaja si sa-mi ajunga o minge in cap

- curățenia exemplara. Vedeam masini si mașinuțe de gunoi in fiecare dimineață. Coșuri de gunoi la fiecare pas

- strada principala e plina de bănci, scaune, borduri unde poți sa te așezi daca ai obosit dupa plimbare

- multe piste de biciclete atat aproape de plaja cat si prin oras

Minusuri:

- nu se fumează pe plaja. Pentru nefumători poate fi un plus dar, pentru noi a fost un minus

- plaja foarte lată cu peste 25 de rânduri de șezlonguri poate mai multe in alte parti. Fiind foarte mare plaja in fiecare zi auzeam la boxe ca s-a pierdut cate un copil.

- tot legat de plaja fiind foarte lata șezlongurile le plăteai la întrarea pe plaja si de multe ori a fost nevoie de 15-20 de minute sa le găsim. Mi s-a părut foarte încurcat. De 2 ori a trebuit sa umblu după un angajat al plajei sa ma ajute sa-mi găsesc sezlongul. Mie imi plac plajele nu asa mari unde sa fie cineva iar eu sa-i spun ca vreau sezlongul X de acolo. Poate nu vreau sa stau langa cineva care are 3 copii mici să-mi urle in cap. Aici nu știi unde nimerești.

- șezlongurile ffff scumpe. Nu m-am gândit ca exista asa preturi la șezlonguri.

Pe plajele la care am fost noi era cate un șezlong + un scaun care se putea rabata dar nu se facea șezlong asta la o umbrela. Preturile erau de la 14 euro in spate de tot la oferta daca aveai noroc sa nu fie asa aglomerat si in jurul a 30 de euro către mare. In plus de asta daca mai voiai inca un sezlong, adica sa nu stea unul pe scaun si celalalt pe sezlong ci amândoi pe sezlong, trebuia sa plătești 7 euro in plus. Am fost într-o zi si in Lignano iar acolo erau si mai scumpe fiind zone de Vip, elite si proști scuze Light.

- eu nu am găsit o alta varianta de a manca in afara de mâncare italiana si pește in cel mai bun caz. Un restaurant cu specific de altceva orice, nimic.

- cea mai mare hoție in Italia o găsesc ca fiind copperto sau cum dracu s'o chema. Adica vin la tine la restaurant sa mănânc si după ce ca iti plătesc ceea ce mănânc imi mai iei si un fel de extra bani pe servire. Copperto asta variază in funcție de 1 si 2 euro pe persoana in funcție de locație.

- nu am văzut reclame cu ceva excursii extra probabil clienții merg acolo la genul ala de vacante monotone trezit - plaja-mancat-dormit si nu au clienți pentru ele.

Nu încerc sa acuz pe nimeni, fiecare isi petrece concediul cum vrea si isi cheltuie banii la fel. Ceea ce am scris aici e doare părerea mea si punctul meu de vedere.

Numai bine si concedii placute

Trimis de Azkan in 26.06.19 12:37:54
    Validat / Publicat: 26.06.19 14:11:43
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 6549 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Azkan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [26.06.19 14:11:15] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 94&ridAnt=94197

Nicu [26.06.19 20:47:27] »

Coperto 1 - 2 euro de persoana inseamna ca ati scapat ieftin, ar fi cazul sa megeti la Milano sa vedeti ce e aia coperto.

La servicii ati dat nota nemultumit si la curatenie ati spus curatenie exemplara.

Aici sunteti in Italia nu la Eforie.

Am fost si eu recent in zona (de 2 ori anul asta) si parca am vazut altfel Italia.

Sunt curios daca ajungeati in sud la Sicilia cum ati fi scris despre curatenie ? ca aici ati scris de bine.

nrs † [27.06.19 07:46:20] »

mi se pare normal ca in Italia sa gasesc peste tot mancare italiana, daca vreau mancare chinezeasca incerc in China nu in Italia. fiecare tara are obiceiurile ei numai noi incercam sa tot copiem nu sa pastram traditiile noastre

ux127063* [31.08.22 16:07:09] »

Nu este nici pe departe asa cum, rău intenționat, sau poate, deloc bine documentat, descrieți dvs. Bibione este locul ideal pentru un concediu perfect! Plaja cu nisipul fin (pe care îl regăsiți si în mare..., și, credeți-mă, ca nu l-a adus nimeni din alte părți...) apa limpede, curata, se poate observa zilnic refluxul, șezlongurile sunt incluse în prețul cazării și sunt numerotate extrem de simplu de găsit pe sectoare, cu numere (trebuie doar să știi să citești...). In privința fumatului, exista locuri (multe, cu băncuțe și umbreluțe) special amenajate la cca 3 min de apa mării. Distracții: Luna Park este un parc imens de distracții, cum nu am întâlnit niciodată în România, deschis zilnic între orele 18.00-24.00, exista circ, Grădină Zoo extrem de interesanta pentru copii de toate vârstele, Terme Spa, Concerte în fiecare seară de vară, promenadă cu baruri deschise până dimineața, se pot face excursii de o zi cu vaporașe, se poate vizita Farul, pădurea de pini și orhidee sălbatice, mânerul de cai și ponei... și multe altele. Ca viața de noapte sunt destule cluburi și terase cu muzica foarte diversificată, desigur, nu manele ????. Iar prețul mâncării, este chiar mai bun decât în restaurantele din București, nu mai vorbesc de Mamaia sau alte fitze. În plus, dacă vreți un buget restrâns la mâncare, exista atâta de multe Supermercato de unde puteți cumpăra, fix la prețuri românești, dar cu gustul și savoare italiană.

Sincer, nu știu cine, cum și mai ales de ce v-a plătit sa scrieți astfel de neadevăruri despre Bibione, dar decent ar fi fost măcar sa va docu. entati un pik înainte și nu doar să dezinformați!!!

webmasterX [31.08.22 16:12:02] »

@ux127063: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Azkan, Nicu
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bibione: