ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2019
JUN-2019
colegi
26 AD. + 13 COPII -- v: 7-18

Cascada Obârșia Ialomiței, a doua din țară ca înălțime, cu o cădere de la 100 m

Una dintre drumețiile planificate de acasă cu grupul a fost cea spre Cascada Obârșia Ialomiței.

Am plecat de dimineață cu mașinile până la Hotel Peștera, unde le-am lăsat într-o parcare amenajată, gratuită, jos, lângă stradă.

De acolo am plecat pe jos, în partea de început pe sub telecabina Babele, urmând marcajul spre Cabana Omu.

Traseul este marcat cu bandă albastră și este ușor de parcurs.

Conform programului Endomondo, noi am parcurs o distanță de 9,53 km în timpul de 3 ore si 20 de minute, dus întors, cu pauze incluse. Am urcat într-un ritm lejer și am coborât în grabă mare pentru că a început să tune și sa fulgere. Am avut noroc că am scăpat de furtună, a plouat în schimb foarte tare la Bolboci.

În grup au fost 13 copii care au stat în fruntea plutonului, cel mai mic are doar 7 ani. Așadar nu este greu deloc să vă aventurați pe potecile minunate ale Munților Bucegi, prin Valea Obârșiei Ialomiței spre spectaculoasa Cascadă Obârșia Ialomiței.

Traseul se desfășoară de-a lungul Văii Ialomiței. Poteca merge în paralel cu râul Ialomița pe un traseu de o frumusețe deosebită, traversând o pajiște verde presărată cu flori multicolore. În apropierea cascadei poteca trece printre blocuri de stânci și bolăvănișuri, munți cu forme interesante, Mecetul Turcesc, care zgârie cerul. Pâlcuri de zăpadă care acoperă din loc în loc peisajul, ornează muntele îmbrăcat în cromatica de sărbătoare cu care te poftește spre cascadă. Florile galbene, roz (iarba roșie), albe, albastre (gentiana), mov, printre jepii de un verde crud, se aștern la piciorele călătorilor. E ca în Rai, au spus mulți din grupul nostru... e atât de frumos încât ne-am oprit de multe ori ca să admirăm peisajul uimitor, să-l fixăm bine în memorie și să ne bucurăm sufletul.

După un timp urcarea se face cu imaginea cascadei la orizont. Ai impresia că e foarte aproape, dar mai durează cca. o oră până ajungeți la baza ei.

Având o cădere de 100 metri zgomotul produs de aceasta se aude de la distanță mare. Acesta cade în trepte, formând alte mini cascade. Cascada este cea mai înaltă din Carpații Meridionali.

Dacă chiar înainte de a a junge la baza cascadei ocoliți pe partea stângă, stânca uriașă unde este marcajul cu bandă albastră pe partea dreaptă, adică vă abateți de la traseu, veți descoperi o altă cascadă care provine de la râul pe care trebuie să-l traversați pentru a ajunge la Casacada Obârșia Ialomiței, care trece perpendicular pe căderea acesteia (vezi poza 11).

Concluzia

Acesta a fost unul dintre cele mai frumoase trasee pe care l-am făcut pâna în prezent, spectaculos, distanță scurtă și ușor de parcurs.

Noi vom mai parcurge acest traseu dar până la Vârful Omu, pentru că e multă verdeață comparativ cu cealaltă variantă pe care am fost anul trecut.

Recomand din suflet acest traseu prin Valea Obârșiei Ialomiței, pentru relaxare și energia pozitivă care vă va cuprinde întrega ființă.

Trimis de Dana2008 in 23.06.19 23:10:18
Validat / Publicat: 24.06.19 09:52:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL BUCEGI.

VIZUALIZĂRI: 905 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Cascada Obârșia Ialomiței, Bucegi; traseul spre cascada

[24.06.19 09:52:11]

Excelentă recomandarea

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Redescoperă Masivul Bucegi, MASIVUL BUCEGI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Mika
[24.06.19 10:10:56]

@Dana2008: Frumoasă drumeție. Foarte frumos muntele in această perioadă.

krisstinna
[24.06.19 10:33:53]

@Dana2008: Pare ușor de parcurs, crezi ca m-aș “încadra” la vârsta mea să-ți calc pe urme?

Foarte frumoase și pozele!

[24.06.19 11:13:03]

@krisstinna: E floare la ureche, Krisstinna!

Încearcă și nu vei regreta, te asigur eu.

Au fost copii mici, nu e foarte înclinată urcarea.

Urcarea durează o oră și jumătate cu pauze cu tot. Îți trebuie bocanci ca în orice drumeție pe munte, ai de trecut peste două paraiase sau prin ele, depinde de echilibrul fiecăruia. Nu ai nevoie de bețe, le-am cărat degeaba, am crezut că e mai abruptă urcarea.

Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Călătorii plăcute!

krisstinna
[24.06.19 11:21:08]

@Dana2008: Am înțeles, e o plimbare accesibilă și pentru noi, cei care nu “incalecam” munții de obicei

Mulțumesc!

Zoazore
[24.06.19 20:02:38]

@Dana2008: Superb, Scoicuță! Așa mult verde...

De fapt toate culorile și Scoicuța!

De cascada asta nu știam!

[24.06.19 20:59:08]

@Zoazore: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Nici eu nu știam de cascada asta. Acum am descoperit-o și noi.

A fost o mini vacanță plină de apă, atât de la ploi cât și cascadele pe care le-am văzut trei zile la rând.

Un Rusalii cu multă apă, chiar și în subteran, în peștera Ialomița. Da, am văzut mult verde de asemenea.

Călătorii plăcute, Zoa dragă!

[25.06.19 12:41:33]

@Zoazore: dacă ai fost în Bucegi pe valea Ialomiței, nu se poate să nu o știi. Este Cascada care se formează între cele două căldări, superioară și inferioară a văii Ialomiței, la baza Mecetului Turcesc.

[25.06.19 20:17:54]

@mihaelavoicu: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

[26.06.19 06:45:25]

@Dana2008: Un rev. foarte interesant. Era bine dacă anexai ”Imnul Bucegilor”

youtube

tata123 🔱
[28.06.19 09:14:28]

@Dana2008: Ce darnică a fost Natura cu noi! Munții Bucegi oferă celor interesați experiențe de neuitat, iar celor care doresc să asculte vor afla legende, povești și întâmplări misterioase.

Transhumanța și legăturile comerciale din cele două părți ale Carpaților au deschis pentru prima dată poteci peste munți. Turismul în zona Bucegilor a fost început de asociațiile săsești din Sibiu și Brașov, apoi apariția în cea de-a doua jumătate a veacului al XIX-lea a stațiunii regale Sinaia a condus la un „boom” turistic.

Mulțumim pentru prezentările și fotografiile deosebite din Bucegi.

[28.06.19 09:28:32]

@tata123: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Da, Munții Bucegi au în plus acel mister, acele povești fascinante cu întâmplări paranormale datorate câmpului energetic din aceasta zonă. Am auzit și acum un ghid local care povestea la Cabana Bolboci despre dispariții misterioase de persoane și chiar reapariția unora în alte locuri, tot în Bucegi. Noi urma să mergem în drumeție și mi-am pus întrebarea dacă dispar și eu?

Acești munți sunt speciali și deosebiți.

Călătorii plăcute!

[28.06.19 09:30:59]

@mihaelavoicu: Da, e o idee foarte bună!

[28.06.19 09:53:06]

@webmasterX:

youtube

Bună ziua! Vă rog frumos dacă se poate sa atașați acestui articol Imnul Bucegilor, la sugestia colegei @mihaelavoicu.

Mulțumesc frumos!

[28.06.19 11:03:38]

@Dana2008: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

[28.06.19 16:08:35]

Și eu mulțumesc pentru atașarea frumosului Imn al Bucegilor.

[30.06.19 07:54:17]

@webmasterX: Mulțumesc frumos pentru atașarea Imnului Bucegilor!

Dana2008, mihaelavoicu, Mika, tata123 🔱, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂRedescoperă Masivul Bucegi: