ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2019
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 24.08.17
JUN-2019

încărcat de pe telefon!

Vacanta in Malta la inceput de vara

Am aterizat in Malta de la Cluj la 15.30 ora locala si am plecat cu autobuzul X2 la hotelul Azur in orasul Gzira. Din aeroport ne-am luat cardul de transport nelimitat pentru 7 zile cu 21 euro. Este cea mai buna varianta pentru ca am folosit autobuzul la maxim in cele 7 zile pentru ca distantele intre obiective sunt mari.

Dupa ce ne-am cazat in acest hotel nou, pe care il recomand cu caldura am plecat pe jos la plimbare catre Sliema si St. Julian's. Am strabatut zona falezei in cautarea unor plaje cu nisip, dar in zona aceasta nu sunt de gasit. Doar in St Julian's este o fasie cu nisip nu mai lunga de 200 metri, dar nu o recomand. In rest destul de multa agitatie si o statiune vibranta care se pregatea de noaptea de duminica. Ne-am intors la cazare aproape de ora 21 cu autobuzul.

Ziua 2 - dupa micul dejun am luat autobuzul spre Valletta. In statia Ponsonby din imediata apropiere a hotelului erau mai multe autobuze care mergeau spre capitala asa ca nu am avut de asteptat. Ajunsi la Valletta am inceput turul de la fantana lui Triton, apoi cu Parlamentul, strada Republicii, catedrala Sfantul Ioan (bilet 10 euro, dar merita pentru cat de frumos este impodobita si ce istorie are in spate), Palatul Marilor Maestri (parte din saloane erau in reconstructie, bilet 7 euro in care era inclusa si galeria de arme si armuri) apoi ne-am continuat plimbarea pana la capatul orasului in zona fortificatiei St. Elmo.

Nu am vizitat muzeul razboiului, dar am facut poze la memorialul pacii inaugurat in 1992 in prezenta reginei Elisabeta a II a. De acolo am mers spre portul mare de unde am urcat la Upper Barrakka Garden. Dupa ce ne-am plimbat prin gradina racoroasa ne-am intors in oras de data aceasta pe partea vestica pana la Catedrala Carmelite al carui turn constituie imaginea de referinta a capitalei. Am revenit pe artera principala unde vis a vis de catedrala Sfantul Ioan am mancat o super inghetata si pentru ca se apropia ora 16 ne-am intors la gradina pentru a vedea salvele de tun. Mult zgomot si agitatie pentru nimic as spune intrucat pe langa pregatirea momentului a fost o singura salva de tun deci la 16:01 era gata.

De acolo am mers in autogara de la intrarea in Valletta de unde am luat autobuzul 85 catre Marsaxlokk. Este in top 10 destinatii din Malta, un sat pescaresc cu barci colorate, avand tipic acei ochi desenati in partea din fata a ambarcatiunilor. Ne-am plimbat pe faleza de la un capat la celalalt si dupa 30 de minute ne-am oprit la o terasa cu preparate din peste. Cu 30 de euro am servit un platou mare pentru 2 persoane cu varietati pescaresti si apoi ne-am intors spre Gzira. Ne-am plimbat prin zona cazarii cautand un supermarket si ne-am intors la hotel pe la ora 21.

Ziua 3 - ne-am propus sa ajungem la Mdina ca obiectiv principal si sa vizitam si alte atractii din zona. Am plecat cu greu spre Valletta, de unde trebuia sa luam autobuzul spre Mdina. Spun greu pentru ca am asteptat in statie 30 de minute dupa un autobuz. Pentru ca veneau aglomerate nici nu mai opreau. Noroc ca mai departe legatura spre Mdina.

Cetatea ce adaposteste vechea capitala este destul de mica intr-o ora putand sa o cuprinzi lejer la pas. La intrarea pe poarta principala langa muzeul de stiinte naturale se gaseste un oficiu de turism de unde am primit o harta a cetatii si unde puteai vedea filmele care s-au facut de-a lungul timpului la Mdina. Ne-am plimbat pe strazile de piatra am facut poze si am iesit pe poarta secundara spre Rabat (mai simpla decat cea principala). Dupa aceea am mers putin si prin Rabat in cautarea bisericii Sfantul Pavel si a catacombelor unde acesta s-a adapostit in timpul sederii de 3 luni acolo. Nu am intrat pentru ca biserica era inchisa pana dupa amiaza, dar ne-am bucurat de peisajul citadin vechi.

Intorsi in statia de langa Mdina am cautat in autobuz spre Mosta pentru a vedea un alt obiectiv inclus in programul zilei si anume Domul. Drumul a durat aproximativ 15 minute trecand pe langa Stadionul Milenium care gazduieste jocurile echipei nationale. Am luat un bilet combinat pentru Dom si catacombe cu 3 euro si experienta a meritat de deplin. Asa am aflat despre istoria zbuciumata a Maltei din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial si cat de afectata a fost de bombardamentele Axei. Numai o minune a facut ca al treilea Dom ca marime din lume sa nu fie distrus. Dupa pozele cu obiectivul am luat o bine meritata pauza de gustare si ne-am delectat cu o placinta si o inghetata de la unul din bistrourile din apropiere Domului.

La intoarcere am gasit un autobuz in directia Valletta. Am coborat cu cateva statii inainte de capitala pentru ca reperasem un Lidl pentru aprovizionare. Supermarketurile sunt frecvente in Malta, dar vorbim de cele de cartier nu retelele cunoscute la nivel european. Ne-am intors la cazare sa lasam bagajele dupa care am plecat la plimbarea de seara. Am ramas in zona Gzira si am mers pe Insula Manoel unde este o plaja stancoasa, cea mai apropiata de locul nostru de cazare. La lasarea intunericului dupa ce ne-am plimbat pana la The Point Mall sa vedem excursiile cu feriboturile care pleaca din Sliema am revenit la cazare. Din zona portului se fac poze foarte reusite cu cladirile din Valletta.

Ziua 4 - destinatia Gozo. Dupa ce ne-am informat la receptie am aflat ca la 5 minute de hotel din statia Ferries pleaca autobuzul 222 care ajunge direct la portul Cirkewwa. Doar ca acesta prin traficul aglomerat si pe drumul pe alocuri in reparatii face o ora si jumatate pana la port. Am ajuns la port cu 15 minute inainte sa plece feribotul si per total la 2 ore dupa ce plecasem de la cazare paseam pe insula Gozo. Calatoria cu feribotul dureaza doar 20 de minute si biletul il platiti la intoarcere (4.65 euro/ persoana). Din portul Mgarr pana in capitala Victoria sunt aproximativ 5 km.

Am luat din nefericire un "sauna-bus" care ne-a lasat in centru. Calatoria ramane o amintire neplacuta pentru ca aerul conditionat nu functiona si mai bine de 15 minute am facut efectiv sauna la peste 40 de grade. Cele 30 de grade care ne asteptau la coborare pe alocuri cu adiere de vant pareau raiul pe pamant.

Am pornit pe jos spre centru si in mai putin de 10 minute am ajuns la Cittadella obiectivul principal din Victoria. Este o cetate renovata print-un amplu program cu fonduri UE. Pentru 5 euro cat a costat biletul am avut acces la 5 obiective. Un centru interactiv pentru vizitatori, Muzeul de Arheologie, cel de Stiinte ale Naturii, zona temnitelor si Castelul cu ale sale incaperi mici in care erau prezentate mestesuguri medievale. Am petrecut aproape 2 ore la Cittadella. Nu va ganditi ca muzeele erau mari. In medie stateai cam 10 minute in fiecare, daca nu aveai rabdare sa citesti descrierea tuturor exponatelor. Interesant a fost ca in cetate se turna un film istoric cu actori in tinute de Ev mediu.

Dupa o pauza de gustare si inghetata in centru ne-am intors catre autogara. Pentru urmatorul obiectiv Catedrala Ta Pinu am avut de asteptat autobuzul 40 de minute. Am stat in parcul central la umbra si cu acces la wifi timpul a trecut repede. De remarcat ca peste tot in Malta am gasit hotspot-uri cu internet gratuit. Pana la Ta Pinu nu am facut mai mult de 10 minute cu bus 208. Privelistea este minunata si catedrala isi merita renumele de principal lacas de cult din Malta. Pe un platou imprejmuit de dealuri se afla aceasta biserica in care se gaseste o icoana facatoare de minuni, lucru confirmat de oficialitatile de la Vatican dupa cum am citit in documentarile despre Ta Pinu. Marturie stau culoare pline cu poze si ofrande lasate de cei vindecati si scrisorile acestora de multumire pentru Fecioara Maria. Am stat mai bine de 30 de minute in biserica si dupa cateva poze in imprejurimi am asteptat iar autobuzul de intoarcere care circula din ora in ora.

Din nou la Victoria dupa 10 minute si din nou a trebuit sa asteptam 45 de minute pana la urmatorul autobuz care ne-a dus in alta parte a insulei la ultimul obiectiv din programul zilei: plaja Ramla. Ca sa treaca timpul mai placut am mai facut o plimbare prin zona centrala si am trecut din nou prin citadela pe un traseu secundar si mai apoi am ajuns la Catedrala Saint George. Autobuzul pana la Ramla a facut aproximativ 15 minute, dar drumul este greu de parcurs pe jos. La 5 minute de statie se afla cea mai intinsa plaja din Gozo cunoscuta pentru nisipul de culoare rosiatica. Este amenajata partial cu sezlonguri si in zona se gaseste o terasa. Din pacate la intrarea in apa pe o fasie intinsa sunt numai bolovani asa ca inotul fara incaltaminte adecvata devine sport extrem. Mai ales ca apa este foarte mica in primii 50 de metri de la mal. Am intrat pentru o racorire scurta la apus (se facuse deja ora 19) apoi am facut o plimbare de la un capat in altul al plajei (nu mai mult de 10 minute). Am plecat cu autobuzul 223 al direct catre portul Mgarr unde ne astepta feribotul pentru Malta. Drumul la fel de scurt si sincronizare perfecta cu plecarea autobuzului 222 spre Sliema.

Ziua 5 - relaxare si plaja. Dupa ce am citit mai multe articole despre plajele din Malta si dupa ce am exclus zonele stancoase cea mai apropiata si intinsa plaja de noi era Ghadira. Am plecat mai devreme ca de obicei pe la ora 9 si cu autobuzul 222 am facut o ora pana acolo. O plaja intinsa si bine amenajata. Am inchiriat 2 sezlonguri cu umbrela pentru 13 euro si am stat la plaja pana la 18.30. Peste tot este nisip fin si intrarea in apa este lina. Apa este fff limpede si trebuie sa mergi mai bine de 50 de metri pentru ca adancimea sa fie de 1.5 metri. Ne-am intors in zona Sliema cu 2 autobuze, dar tot peste o ora a durat traseul si dupa o plimbare pe faleza am revenit la hotel.

Ziua 6 - plecare la 9.30 tot in statia aceluiasi 222 pentru a ajunge la Popeye Village. Am coborat dupa mai bine de o ora la statia Skrajda si nu am mai asteptat autobuzul 101. Am plecat pe jos pentru ca pana la Popeye erau 20 de minute de mers pe jos. Intrarea a costat 15 euro in care primeai o carte postala ca suvenir, popcorn la intrarea in mini-sala de cinema unde ti se prezentau imagini din timpul filmarilor si o plimbare cu barca de 15 minute prin zona de langa sat. Am stat la Popeye Village 2 ore timp in care am intrat in toate casutele pe indelete, am facut fotografii inclusiv cu personajele filmului si ne-am simtit din nou copii.

Desi stiam programul autobuzului care trebuia sa ne lase in port acesta a intarziat 25 de minute, motiv pentru care am ales sa plecam pe jos pana la Melieha in zona plajei pe un soare arzator. Culmea tot cu 101 care venea de la Popeye am plecat spre Cirkewwa. In port ne-am orientat repede spre pontonul de unde plecau vaporasele pentru Comino. Un bilet dus intors la Blue Lagoon costa 13 euro si barcile circula cu frecventa de 30 de minute. Am mers cu un Speedboat care a facut maxim 20 de minute pana la laguna.

Acolo agitatie, multi turisti, ambarcatiuni cu zecile si multa voie buna. Ne-am gasit cu greu un loc unde sa ne lasam lucrurile si timp de o ora n-am mai iesit din apa. Peisajul este o frumusete rara, apa limpede ca in vederile cu Comino si dupa ce iesi din zona aglomerata de la mal ramai tu cu marea. Ne-am ambitionat sa inotam pana la Cominotto si proba de rezistenta a fost un succes. Acolo am stat 10 minute in aceiasi apa limpede si apoi am revenit pe apa la Insula mama (aproximativ 500 metri dus-intors). Dupa ce am facut poze am mers sa ne schimbam. Am ales sa ne intoarcem dupa 2 ore de la Comino pentru ca plaja a fost f aglomerata.

Din port am luat un autobuz de Valletta care a mers cu viteza melcului si a facut 2 ore pana in capitala. A fost proba de rabdare care m-a facut sa-mi doresc sa nu mai merg cu autobuzul prea curand. Dar pentru ca in Malta nu sunt prea multe alternative am ajuns la cazare tot cu autobuzul. Noroc ca dupa primele zile mi-am cautat preocupari in orele pierdute cu transportul si inclusiv acest review a fost scris in cea mai mare parte in autobuz. Seara am iesit la plimbare pana aproape de St. Julian's si am mancat o inghetata dementiala la Dolci Pecati.

Ziua 7 - a doua zi de plaja tot la Ghadira pentru ca ne-a placut f mult plaja si nu am avut zile de relaxare suficiente cat sa descoperim si alte plaje. Am mers la sigur. In weekend am platiti 15 euro pentru 2 sezlonguri si o umbrela. Curios ca la ora 18 angajatii strang sezlongurile si esti rugat politicos sa le eliberezi pentru ca inchid programul.

Ziua 8 - am eliberat camera la ora 11, ne-am plimbat inca o ora si jumatate pana la Point Mall, am intrat in ceva magazine dupa care ne-am intors la hotel sa ne luam bagajele si am plecat cu X2 spre aeroport.

Ramas bun, Malta!

Trimis de Dimosu in 23.06.19 21:55:46
Validat / Publicat: 23.06.19 22:47:59
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALTA

VIZUALIZĂRI: 5132 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dimosu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Valletta pe inserat

[23.06.19 22:52:32]

@Dimosu:

si am plecat cu autobuzul X2 la hotelul Azur in orasul Gzira.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

adrianaglogo
[23.06.19 22:55:42]

@Dimosu: Daca tot am dat primul vot, sa scriu si primul ecou. Citind, mi-am amintit si eu despre frumoasa noastra excursie in Malta, de anul trecut.

Noi am avut jumatate din timpul tau, dar in afara de plaja si Popey, am vazut cam tot ce ai descris tu aici.

Aflasem ca se pierde mult timp cu autobuzele si am ales sa calatorim cu autobuzele Hop on- Hop off. Bineinteles la un pret mai mare, dar a meritat, pentru ca pierdeam timp prin statii.

Felicitari, citit si votat cu drag.

alinafulg
[24.06.19 00:08:35]

@Dimosu: Avem bilete de avion la sfarsitul lunii iulie. Cat de cald a fost in Malta? Mi-e teama sa nu fie mult prea cald si sa nu putem vizita nimic.

DimosuAUTOR REVIEW
[24.06.19 00:35:44]

@alinafulg: au fost in medie 32 de grade. Destul de greu de suportat sa stai direct in soare, dar am avut palarii si ne-am hidratat bine. Autobuzele in schimb sunt bine climatizate.

[24.06.19 10:23:54]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanța în Malta, #EXCURSII și CĂLĂTORII - Insula MALTA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Sfaturi utile pentru vacanța în Malta]

krisstinna
[24.06.19 20:32:18]

@Dimosu: Ghadira e de fapt Mellieha

Doamne, cum să mergeți pe jos de la Popeye până in Mellieha sau chiar in alt loc? Noi am închiriat masina și tot mi s-a părut drumul lung și anevoios pe “ulița” care unea satul cu șoseaua principală, printre cactuși.

Ce vreme bună ați prins la Popeye, adică nu a bătut vântul și marea nu a fost agitata Am pus eu poze cu uriașele valuri (la articolul meu) când am fost a doua oară toată plaja era sub apă

Păcat ca nu ați închiriat o mașină, ați pierdut foarte multe ore așteptând autobuze

Cu drag am citit articolul tău, dar puteai atașa mai multe poze, Malta chiar merită mult mai multă atenție decât multe alte țări din UE

adrianaglogo, alinafulg, Dimosu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Malta: