ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2008
ÎNSCRIS: 15.08.08
AUG-2008
[?] AD. + 1 COPII

Slabut

Eu am fost in vacanta pentru 10 nopti, cu baiatul meu de 5 ani si 10 luni si mama mea de 60 de ani. Precizez ca in iunie 2007 am fost la Cornelia Deluxe Resort, cu sotul si copilul, motiv pentru care n-o sa pot sa ma abtin sa fac comparatii, pentru ca acolo serviciile au fost de nota 9. 7 (si va asigur ca eu sint foarte exigenta, pe cind la Cornelia Diamond cu greu pot obtine un 5 si asta numai datorita personalului de la receptie, a celui de la relatii cu clientii, a vreo 2-3 chelneri si a femeii cu curatenia (pe care dupa ce am "atins-o" cu 10 euro mi-a schimbat halatele de baie)

Impresia mea despre acest hotel: luxos, mobilat si utilat cu gust. Din pacate, personalul nu se ridica la standardele hotelului. Impresia generala era ca sint depasiti de situatie. Mincarea a fost mult mai proasta ca varietate si prospetime fata de Cornelia Deluxe (salate "obosite", fructe reciclate). Unele feluri de mincare cind se terminau nu mai erau inlocuite, ceea ce la Cornelia Deluxe nu s-a intimplat niciodata (acolo se schimba platoul cind se golea doar pe jumatate). Rusii isi luau pe farfurie cantitati impresionante de mincare, fructe, prajituri pe care nu le mai consumau. Copilul meu chiar a plins, ca voia o bucatica de tort si pina i-am luat eu farfurie au venit 2 copii rusi care au luat fiecare cite un sfert de tort si pt noi nu a mai ramas. Penibil! Nici nu cred ca puteau sa manince asa de mult. La Cornelia Deluxe lumea era mai selecta si mai civilizata, desi rusii erau predominanti si acolo. Unii dintre ei isi luau mincare in camera (chiar si printre romani am vazut ca se practica asta). Nu inteleg de ce, pentru ca micul dejun se servea de la 7 la 10, de la 10 la 11 era mic-dejunul tirziu (late breakfast), de la 12: 30 la 14: 30 prinzul in restaurantul mare si de la 19: 00 la 21: 30 cina. Intre timp, de la 12 la 16 era prinzul la restaurantul de la piscina, apoi se continua cu snack-uri, deci practic era mincare non-stop si nu se justifica luatul mincarii in camera. Plus ca aveau si room-service 24/24 gratuit.

La piscine nu era aglomeratie. Putin mai aglomerat era la plaja, dar sezlonguri libere se gaseau la orice ora, asa incit cu plaja era OK.

Chelnerii care serveau in restaurantul principal erau depasiti de situatie, in mod special la cina (nu stiu de ce, pt ca atunci functionau si restaurantele a-la-carte, deci ar fi trebuit sa fie mai liber. Cu exceptia a 2-3 chelneri, restul erau nepoliticosi se bateau sa-ti ia farfuria din fata (tot timpul intrebau "finish? " ca devenise ca o gluma pt fiu-miu), in schimb nu se inghesuiau sa-ti aduca apa sau alte bauturi la masa. La micul dejun si la prinz stateam de obicei la aceeasi masa si ne servea acelasi chelner foarte amabil, care ne aducea fiecaruia ce stia ca bem: cafea, capucino, lapte, suc de portocale, etc. Seara nu mai era el de serviciu si era jale cu ceilalti. In general chelnerii nu prea erau stilati, unii erau chiar obraznici, se dadeau la glume cu clientii; personalul era neinstuit si cu comportament necorespunzator prestantei hotelului. Gala Dinner a fost un fiasco total, dar despre asta o sa va scriu alta data.

Citeva din pataniile mele: minibarul era stricat, bauturile in el erau la temperatura camerei fara aer conditionat (adica undeva peste 25 de grade). Desi am anuntat receptia, nu au venit sa mi-l schimbe decit dupa ce am vorbit la relatii cu clientii. Din pacate l-au schimbat cu unul la fel de stricat. Am lasat-o moarta, ca sa nu-mi stric vacanta, ca sucuri se gaseau peste tot, in toate barurile si restaurantele. Dupa vreo 5-6 zile, l-am prins pe cel care alimenta minibarul si l-am intrebat daca lui i se pare o temperatura normala pt sucuri si mi-a zis ca da, dupa care a pus mina pe o sticla, mi-a zis ca-i calda (ceea ce stiam si eu) si a dat prin statie sa vina cineva sa schimbe minibarul. In a 7-a zi de sejur am avut si eu sucuri reci in camera (deci se poate daca insisti). Cam prin a 4-a zi, clima a inceput sa faca fite, in sensul ca pe ecranul telecomenzii (de ultimul tip, cei drept, fixata in perete, cu ecran LCD, cu posibilitatea sa-ti fixezi singur temperatura si ventilatia) aparea un mesaj de eroare si citeodata nu mai aparea nimic, timp de 10-15 minute. Am gasit camera intr-o caldura de nedescris, iar femeia cu curatenia lasase usa deschisa la terasa (vazind si ea ca nu functioneaza clima, pt ca de obicei usa la terasa era inchisa). Normal clima se pornea automat cind inchideai usa la terasa. De data aceea n-a mai pornit. Am anuntat problema la receptie. Credeti ca s-a deranjat cineva sa vina in 3 ore? Nu! A venit pina la urma un tip de la tehnic la o ora total nepotrivita (3-4 dupa amiaza cind copilul meu dormea si aveam pe usa nu deranjati) si mi-a zis ca e normal sa faca asa clima, ca e de la sistem. In sfirsit, minibarul pe care mi l-a adus a functionat, clima in schimb a tot facut figuri pina a cedat de tot, asta intr-o seara cind am fost plecati la cina si cind m-am intors in camera era un aer irespirabil (27. 5 grade Celsius, mai cald decit afara). Am chemat iar mentenanta, asta la ora 22. Au binevoit sa vina la 22: 30. Au venit 2 tipi, au adus si o scara, au strins suruburi, au adunat apa de pe sus, ma rog, tot felul de actiuni. In cele din urma a inceput sa bage aer rece si s-a incheiat actiunea. Mi-au zis ca o sa raceasca incet-incet. Intre timp, temperatura crescuse la 28 de grade! De scazut a scazut pina la 25. 5 cam intr-o ora, dar peste noapte a cedat definitiv, a ramas doar ventilatia si am murit de cald. Pe la 5 dimineata eram deja un pachet de nervi, am deschis usa la terasa si am dormit asa, desi era destul de neplacut sa auzi tot felul de sunete de afara.

A doua zi, la 8 jumate eram la relatii cu clientii, hotarita sa cer sa vorbesc cu managerul. Bineinteles ca n-am mai facut-o, ca m-a imbirligat baietasul de la relatii cu clientii. Asa de bine ma consola "vai, ce neplacut ca n-ati putut dormi toata noaptea de caldura", ca imi dadusera lacrimile, ca in filmele indiene. In cele din urma l-am rugat sa-mi trimita pe cineva apt sa repare clima (eventual un inginer). Desi l-am rugat sa vina pina in ora 12, sa putem sa dormim si noi la prinz, a venit la ora 14, cind eram in halat de baie si voiam sa plecam la masa. Clima functionind aleatoriu (cind racea, cind mergea doar ventilatia) am crezut c-o reparasera deja si ne-am vazut de programul nostru. Dupa ultima reparatie, era asa de frig in camera dupa o ora de functionare, ca-ti clantaneau dintii in gura (asa, sa ne invatam minte sa mai vrem aer conditionat).

Continuarea miine

Trimis de valeria in 15.08.08 08:32:00

VIZUALIZĂRI: 4180 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valeria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 162.00 EUR pe cameră

[15.08.08 08:53:43]

Ai povestit frumos, cursiv, am citit cu le fel de multa placere cu care citesc un eseu

Cam prea multe s-au adunat, dar eu unul le pun pe seama lipsei de rodaj a personalului, stiam si stiu ca in primul an de functionare este posibil sa apara astfel de probleme. Totusi, un pic cam PREA multe au fost aici... hmmm... o nota proasta pentru managementul lantului Cornelia, unul dintre favoritele mele clare in Turcia.

Si pentru ca - daca nu anul acesta - macar la anul intentionez sa merg si eu la una dintre "Cornelii", sper totusi ca acest "rodaj" sa se definitiveze rapid si sa nu mai avem parte, niciunii, de asemenea inconveniente...

niccu
    [16.08.08 06:11:04]

ORIUNDE MERGETI scrieti un review .chiar cred ca este bine scris ,cu mult haz/

laura29
    [16.08.08 10:43:54]

M-a speriat mult ceea ce ai patit. Si eu am bilet la acest hotel si nu mi-as dori sa patesc asa ceva. In fond este un hotel nou, care nu ar trebui sa aiba asemenea probleme tehnice. De ce nu ati insistat sa va schimbe camera? Nu este problema noastra a turistilor sa vedem cum repara ei defectiunile.

[18.08.08 02:45:46]

N-am vrut sa va sperii cu ce am patit eu. Chiar si mie mi s-a parut prea mult, dar va asigur ca e real. Eu am fost cu un grup de turisti din Cta (in total 11 persoane dintre care 2 copii), ceilalti nu au avut nicio problema, deci 3 camere au fost OK, numai a mea s-a nimerit cu defect. Daca vreti, puteti s-o cereti la receptie! Ha-ha- ha, ca acum aveti totul reparat, merge brici! Ar mai fi fost usa la terasa care nu se incuia, oricit te-ai fi chinuit, dar i-am vazut si pe altii chinuindu-se sa o incuie si aia stateau la parter, eu la etajul 5 nu-mi faceam probleme cu hotii.

Si ca sa-i raspund webmaster-ului: si pentru mine CORNELIA DELUXE este favorita, m-as duce si miine acolo si n-as mai pleca (sic!), dar la Cornelia Diamond nu m-as mai intoarce. E un hotel prea mare, aduce un pic cu Rixos-ul, camerele sint chiar mai elegante si mai mari decit la Rixos, dar facilitatile sint mai putine.

Iar ca raspuns pentru Laura: nu trebuie sa te sperii, cei din grupul meu nu au avut decit o problema minora: li s-au demagnetizat cardurile de acces in camera de vreo 2 ori, in rest totul a fost OK. Probabil eu sint cea mai ghinionista.

Oricum, pentru cine a fost la Cornelia Deluxe, sa nu se astepte la aceleasi servicii...

[18.08.08 04:36:32]

Si am uitat sa va spun despre Gala Dinner:

Am primit mesaj pe televizor despre ea. Eu, din fericire, in engleza, colegii mei de excursie in limba turca! Va dati seama ca a trebuit sa le povestesc eu despre ce e vorba. Si dupa ce le-am spus ca e o seara super, cu spectacol la piscina, cu focuri de artificii, m-am trezit ca tot spectacolul a fost de 15 minute de samba, inca 15 minute au dansat 2 negri impreuna, imbracati doar in pantaloni si in restISCOTECA! Incredibil, am crezut ca-si bat joc de noi. Iar eu le povestisem cum a fost la Cornelia Deluxe: toate restaurantele inchise, toata lumea minca la piscina, spectacol in toata regula, samba, circ, muzica live, focuri de artificii care au tinut citeva minute bune. Mincarea deosebita, aranjata superb. Bucatari care taiau bucati dintr-un peste urias, tot felul de preparate, chelneri care misunau peste tot, iar la sfirsit, inainte de artificii, parada bucatarilor (50 la numar!) cu torte in mina, cu lumini stinse si tot tacimul si cu tort de inghetata flambat, ce mai, o splendoare de spectacol!

La Cornelia Diamond: s-a mincat in restaurantul mare. La intrare te intimpina o domnisoara cu sampanie si un bucatar cu 3 fire de icre negre (dar daca nu te opreai sa iei, nu te ruga nimeni), asta de la 19 la 20, desi masa era pina la 21:30. Daca venea cineva la cina dupa ora 20 ar fi zis ca e o zi normala. Baietelul meu chiar ma intreba de ce n-au decorat restaurantul (anul trecut a fost si el la Cornelia Deluxe, deh, scoti copilul in lume, are deja pretentii!). Mincare deosebita a fost doar niste calamar pane si raci fierti. Restul a fost ca de obicei. Nimic deosebit. Iar de spectacol v-am zis, practic inexistent. Mi-a parut rau ca m-am zbatut sa fac rost de o masa. Copilul a plins ca asteptam focurile de artificii, care n-au fost, adica n-au fost ce astepta copilul, sa vada el pe cer focurile de artificii. A fost ceva, dar ca artificiile de pe tort, nicidecum ce voia el. Poate anul viitor o sa fie mai bine, pentru cine o mai merge...

[18.08.08 04:44:52]

off, asa suntem si noi -- pentru ca am fost anul trecut la un hotel [foarte] bun, mi-e chiar frica sa nu compar TOTUL cu acel hotel -- sunt sigur ca-i posibil sa ne simtim FOARTE dezamagiti la hoteluri care poate nu ar merita acest lucru

Departe de mine de a judeca pe cineva; acestea sunt doar pareri, impresii si sentimente proprii turistului "webmaster" [CornelB]

[18.08.08 04:54:30]

Am uitat sa-i spun Laurei: atentie la piscina: copilul meu a alunecat de 3 ori, o data s-a lovit chiar la cap. Asta se intimpla la piscina de copii, mergea spre toboganul cu apa si a alunecat. Eu n-am putut sa-l ajut cu nimic, eram in bazin, asteptam sa-l "prind" cind cobora pe tobogan. Este foarte alunecos pe acolo si copiii nu sint atenti. Mi-au spus si alti parinti de copiii lor care au patit la fel. Sint foarte multi romani la hotel.

Iar la mare apa e cam adinca de la 1 m de mal, pentru cine nu stie sa inoate si are sub 1,5 m nu e de intrat in apa. Practic, marea incepe cu o groapa, cam cum e la noi la Neptun. Intrarea in mare e cu pietris, nu e foarte rau, dar ca sa stiti la ce va asteptati, dupa care incepe nisipul.

Si ca raspuns pt Laura: crezi ca dupa ce ai despachetat toate bagajele mai ai chef sa te mute in alta camera?

Daca mai aveti intrebari, va stau la dispozitie.

[18.08.08 04:59:57]

Pt webmaster:

Scuze, asa sint eu, vorba lunga.

Si mi se pare normal sa fac comparatii intre hoteluri, mai ales ca apartin aceluiasi lant hotelier si am fost la amindoua. Daca vreti sa mergeti, mergeti la Cornelia Deluxe. Peste 1-2 ani, incercati si la Diamond. Iar pt cine nu a fost in viata lui la 5 stele in Turcia (cazul mamei mele) o sa fie de vis, ca in filme.

Dar sa stiti ca au fost si alti turisti nemultumiti, care in trecut au stat la Dephin de lux, deci nu sint eu cea mai cusurgie!

[18.08.08 05:11:45]

valeria, intr-o singura privinta imi permit sa te judec, si anume ca imi place mult "vorba ta lunga" ; imi place ca esti printre putinii - imho - care scrie corect copiii etc samd

[18.08.08 08:50:28]

webmaster, am 37 de ani, am fost olimpica la romana si am cistigat concursuri de creatie literara. Ar fi culmea sa scriu gresit gramatical, dar apropo, nu stiu ce inseamna "imho". Ma gindeam c-o sa ma critici ca nu scriu cu "i" din "a", si "sunt" si alte chestii noi dpdv gramatical pt ca ma straduiesc sa scriu asa doar in chestiunile oficiale. E prima oara cind scriu pe un forum/review/etc, cred ca de-aia nu ma mai termin. Pina acum am scris 3 rinduri in engleza pe booking.com, ca ne trimiteau automat sa ne scriem impresiile de la hotel.

[18.08.08 12:42:31]

imho se foloseste destul de des in limbajul scris de pe internet ca acronim cu sensul 'dupa parerea mea' [vine de la 'in my humble opinion'].

Iar daca cumva vroiai sa te dai "mare" cu varsta, ar trebui sa-ti spun ca... esti mica in comparatie cu mine . Si-as mai scrie, ca-miplace, dar n-as vrea sa monopolizez discutia cu tine si in acelasi timp sa dau exemplu negativ - chiar eu - de offtopic .

blue-ice*
    [26.08.08 11:14:26]

O sa merg si eu acolo incepand cu 04.09.2008 (nu mai erau locuri la Cornelia De Luxe). Stie cineva au internet wireless sau prin cablu - sau de orice fel ?

Si daca, cumva lucrurile stau mai bine ? Sau sa ma astept la ce am citit pe aici ?

[27.08.08 03:31:40]

raspuns pt blue-ice

Au internet gratuit in camera. Exista o priza de internet in dreptul biroului din camera. Wireless mi se pare ca au intr-un loc special amenajat (hol, internet cafe) dar nu vreau sa te induc in eroare pentru ca eu nu mi-am luat laptopul cu mine si nu m-a interesat problema. Si nu te speria, resortul este deosebit de frumos, doar ca eu am crezut ca o sa fie la fel de bine ca la Cornelia Deluxe, de aici dezamagirea mea. Sint convinsa ca pentru voi lucrurile vor sta mult mai bine. Distractie placuta!

florianais
    [02.09.08 01:56:54]

Sunt curios, draga Valeria, ce ai fi primit pe frumosul litoral romanesc de suma platita in Turcia. Si ce facilitati pentru copii, si ce mincare, si ce piscine etc. haideti sa nu mai fim asa de circotasi si sa ne bucuram de vacanta. Sa nu mergem in concediu ca si inspectori de la OPC.

[02.09.08 02:42:50]

Draga Ticula,

De aceea nu merg pe litoralul romanesc, cred ca ai uitat ca sint constanteanca. Poate consideri culmea snobismului faptul ca ma duc in concediu in antalya dar eu pt asta ma duc: pt servicii si de aceea merg si la 5 stele. Iar cit despre banii dati pt 10 zile (2.800 euro) nu cred ca-i cheltui tu pe litoralul romanesc. Eu m-am dus acolo sa ma relaxez, nu sa-mi impart timpul intre "relatii cu clientii" si "mesterii" lor.

florianais
    [02.09.08 02:57:29]

Stai linistita Valeria. Nu esti singura care a platit 2800 Euro pe un concediu. Ma refeream la faptul ca multi altii care au fost la acest hotel au fost super multumiti. Dar ma rog, cite persoane, atitea opinii. Si nu consider faptul ca mergi in Antalya un snobism. Foarte bine faci. Cit timp idiotii nu vor crea conditii decente pe litoralul romanesc, asa e corect sa si faci.

[03.12.09 15:46:33]

Reevaluare review din august 2008

Sejurul l-am descris anul trecut. Tot ce pot sa va spun anul acesta este ca o sa incerc sa nu mai scriu impresii "la cald", deoarece niste imperfectiuni pot influenta negativ impresia despre un hotel bun. Spun asta deoarece anul acesta am fost la Delphin Delux in Lara si la Delphin Diva (la acesta din urma am "aterizat" din cauza faptului ca nu era inca pregatit apartamentul in care am fost cazati) si pot sa spun acum, cu mina pe inima ca la Cornelia Diamond a fost superb comparativ cu acestea 2 din urma. O sa postez zilele urmatoare impresiile despre cele 2 hoteluri, tinind cont ca din august si pina acum am ramas doar cu parerile bune si cu nostalgia vacantei.

[03.12.09 15:47:55]

am mutat aici textul de mai sus, postat initial de autoare ca review separat (nu sunt permise doua reviews-uri de la acelasi hotel pe site).

De asemenea,am ajustat notele acordate in conformitate cu cele indicate de autoare in al doilea review (care va fi sters).

[29.04.11 12:08:51]

O sa rideti de mine... Vara aceasta, mai precis la sfirsitul lui iulie, o sa merg din nou la Cornelia Diamond. S-a facut consiliu de familie si, desi s-a votat 1,5 / 1,5 (din 3), Cornelia Diamond a iesit invingatoare in fata celeilalte Cornelii (copilul a declarat ca ramine la bunici daca nu mergem la Diamond). Asa ca o sa postez noi impresii la 3 ani dupa prima vizita. Never say never!

[22.02.12 10:52:07]

@valeria:

Buna Valeria, ne poţi spune cum a fost sejurul din 2011 la Cornelia Diamond? Vacanţe frumoase si in 2012!

[22.02.12 12:19:00]

Buna Mihaela,

Sejurul din 2011 a fost bun. Ce-i drept, copilul n-a mai fost la joaca in aquapark. Serviciile s-au imbunatatit, cum era si de asteptat. Mai au putin de lucru la partea cu mincarea, care e putin repetitiva, dar e OK. Oricum au multe feluri de mincare, dar nu stau foarte bine la capitolul carne/ peste la gratar. Poate sint eu prea exigenta, cine stie. Cert este ca n-as mai merge la alt hotel in Turcia, tot la ei as merge, in mod sigur.

Piscinele lor ma atrag in mod irezistibil, desi adincimea lor este de 150 cm (parca) si sotul meu zicea ca nu poti inota in ele, eu am inotat cu succes tot sejurul (si el, de altfel) iar copilul s-a distrat foarte bine.

Noi ne-am facut programul cam asa: dimineata, dupa micul dejun, mers 1-2 ore (in functie de cit de devreme ne trezeam) la plaja, dupa care, ne retrageam la piscina cu umbra (este undeva linga amfiteatru (pe deasupra ei trece o pasarela, n-ai cum sa n-o gasesti, e singura cu umbra), iar seara ori la mare, ori la piscina. Desi hotelul e destul de mare, la piscine nu pare a fi multa lume (cu exceptia celei unde este restaurantul si unde "cinta" muzica. Doar aceea pare putin mai populata.

Am vrut sa scriu un nou review dar se pare ca nu e posibil, desi am fost de 2 ori si pot sa am 2 pareri diferite!

Pe scurt, daca vrei sa alegi Cornelia Diamond, nu mai sta pe ginduri. E super OK. Si incearca neaparat restaurantul Forest Pub. Mie mi-a placut cel mai mult. Vacanta placuta! Daca mai vrei si alte amanunte iti raspund cu placere.

[22.02.12 12:24:39]

@valeria: Ba chiar este recomandat daca ai fost de 2 ori la acelasi hotel sa scrii un nou review. Se poate face astfel o comparatie foarte buna intre cele 2 sejururi.

Nu se pot scrie doua review-uri din acelasi sejur.

[23.02.12 08:51:32]

Multumesc @webmaster25!

Am inteles eu gresit. Oricum, ideea de baza este ca acum este mult mai bine decit era in prima vara de la deschidere. Daca gaseste cineva un hotel in Turcia la care aerul conditionat sa functioneze foarte bine in august (Delphin Diva Lara), sa aiba gratar pe terasa (Delphin Palace, Delphin Diva), nu doar restaurant barbecue (Cornelia Diamond), dar sa aiba suc natural de portocale strecurat, fara adaos de zahar (Cornelia Diamond), piscine mari, multe si frumoase (Cornelia Diamond dar merge si Delphin Diva), camere mari si luminoase (Cornelia Diamond, Delphin Palace - desi la Delphin n-as putea sa ma pronunt, pentru ca am stat intr-un junior suite, dar tinind cont de calitatea hotelului cred ca erau OK si camerele normale) sa-mi spuna si mie, sa incerc si eu hotelul respectiv. Valeria

[23.02.12 13:21:56]

@valeria: multumim pentru detalii, Valeria! Avînd in vedere ca mergem cu băieţelul de 4,5 ani in iunie, ar fi câteva aspecte ce mă îngrijorează: faptul ca există o singură piscină cu umbră (probabil ca nu e cu intrare treptată in apă, pentru copii) si suprafaţa alunecoasa de la acqua park,

(fiind o mămică mai panicoasa, probabil ca nu prea il voi duce pe celmic la AP, ceea ce înseamnă ca nu va avea prea multe distracţii la acest hotel, nu mi se pare ca ar fi un hotel orientat spre copii de vârste mici). Poţi sa apreciezi cam la ce distanţă de ţărm devine marea adâncă brusc? Off-topic: cum e intrarea in apă si plaja la Cornelia Deluxe din acest punct de vedere? O zi bună, Mihaela

[24.02.12 15:35:51]

@valeria: îţi recomand Barut Lara, camere moderne si mai mari decât la deluxe, vegetaţie, freshuri autentice (vezi review tora). Nu stiu daca in ceea ce priveşte grătarul pe terasă. Însă din câte hoteluri am studiat pt concediul de anul acesta, nu se compară vreunul cu eleganţa clădirii principale si a piscinelor hotelului Cornelia Diamond. Aţi avut camera cu vedere directă spre mare? Am văzut pe net ca ar fi ok si camerele cu vedere spre grădina, poţi sa-mi spui ceva despre acestea?

[27.02.12 11:25:24]

@MeMihaela: In zona destinata copiilor este mai multa umbra decit in cea a adultilor. Distractii sint destule pt copii, inclusiv un trenulet care ii plimba in jurul zonei de joaca (face un ocol destul de mare, nu te gindi ca merge 2-3 m in cerc). Piscine pt copii sint mai multe, ca si tobogane.

Au si animatori, coloreaza, se plimba cu masinutele prin resort. Doar ca al meu copil e mai "contra" a ramine singur si sta dupa fusta mea tot timpul (cu toate ca acum are 9 ani). Ce-i drept, si eu sint mama-closca, asa ca ne compensam reciproc. Asta-vara a considerat el ca e prea mare pt zona de joaca si n-a mai vrut acolo, asa ca nu am amintiri proaspete.

Dar stiu ca cel mai bun luna park l-am avut la Delphin. Acolo s-a dat in tot felul de roti, tiribombe. Cel mai frumos a fost la Delphin Diva, desi nici cel de la Delphin Palace nu e rau. Cornelia nu e renumita pt distractia copiilor. Sta mai slabut la acest capitol.

La Cornelia Diamond mi s-a parut ca toate camerele au vedere la mare, zau daca stiu unde sint cele cu vedere la gradina (probabil doar cele de la etajele inferioare). Noi ne-am luat o camera cu vedere partiala la mare. Ideea e ca in Turcia pt o atentie plasata in pasaport (20 de euro) ti se face un upgrade important. Asta daca nu mergi in grup si dai pasaportul la gramada, caz in care mi-au fost restituiti banii si mi s-a spus ca ii pot lasa la sfirsit, daca am fost multumita. Ce sa spun, asta-vara am dat o "atentie" si mi s-a dat o camera mai aproape de lift, dar cu o canapea neextensibila (mai mult loc in camera) si mai putin avantajoasa (copilul cadea de pe ea, drept pentru care a dormit el in pat iar eu si sotul am facut cu schimbul pe canapea). Deci a fost o spaga data prost. Asta e. Eu am vrut sa schimb camera, dar n-a vrut sotul. Cred ca am stat la etajul 5, in partea stinga (cum stai cu spatele la hotel si cu fata la mare), iar prima data la etajul 6 in partea dreapta. Ce-i drept, vederea la mare a fost beton.

Dupa cum cred ca ai vazut, hotelul este construit in forma de semicerc, deci toate camerele au cel putin vedere partiala la mare, exceptind etajele inferioare (pina la 3, cred), care au panorama obturata de vile. La vile preturile sint mult mai mari, dar sincer, n-as sta, nici sa o primesc gratis. Unele au o piscina lunga si ingusta, cu acces limitat doar celor din acele apartamente / camere / vile.

Intrarea in mare este cu nisip si pietre (rotunjite), cum este tot tarmul la Belek, iar apa este destul de adinca. Cred ca devine adinca mai brusc, cam la 4-5 m de mal. Si la Cornelia de Luxe si la Cornelia Diamond e cam la fel. Si cred ca si la cele 2 Delphin era la fel.

Eu nu am lasat copilul sa inoate fara colac in mare pentru ca uneori erau valuri si noi inotam spre ponton, unde adincimea trece de 3 m. Si, apropo, ar fi bine sa-i iei copilului ochelari pentru inot. Al meu se plingea ca-l ustura ochii si inota cu ei si in mare si in piscina (ii place sa deschida ochii pe sub apa). In piscina inota foarte bine fara colac (de-abia terminase cursul de inot, era incepator, ca sa zic asa) si a experimentat inotul la fund.

La piscinele pentru adulti intrarea este cu scara metalica (inclusiv la cea de la umbra), exceptind-o pe cea principala, unde intrarea este cu trepte, pe care sint montate si dispozitive de improspatat apa (pe care stau copiii ca sa se distreze, ca-i gidila apa). Noi am fost doar la 3 piscine, pe restul le-am ratat. Tinind cont ca noi stam in numai in apa si pe mal doar ne lasam hainele si prosoapele, ce sa spun, a fost super-distractie. Dar erau si copii mai mici care sareau in piscina din pozitia stind in fund, cu colacul pe ei. Si pareau teferi, n-a patit nimeni nimic rau.

Sper ca stii ca soarele din Turcia e ucigator. Eu am patit-o prima data, cind am fost la Cornelia De Luxe. Desi fusesem avertizata de soarele arzator al Antalyei, in prima zi am ajuns mai tirziu la plaja si m-am ars pe toata pielea, cu toata crema mea de protectie (factor 30, parca). Dar eu am si pielea foarte alba. Iar copilul a inotat cu tricoul pe el, ca se arsese si el destul de tare. A 4-a oara a fost ca la carte: dat cu crema ininte de plecarea din camera (factor 50), dimineata la mare (maxim ora 11), dupa care piscina cu umbra. Seara la fel: intii cremuirea de rigoare, apoi plaja.

Sincera sa fiu cred ca distractia pentru copii nu exceleaza, dar nici nu lipseste. Cind al meu copil a alunecat si s-a lovit eram la un tobogan unde era apa pe ciment. Asta nu inseamna ca era alunecoasa toata zona pentru copii, ci doar acolo. Asa si la piscina pentru adulti poti sa aluneci, ca deh, iese unul ud din apa si lasa urme pe jos. Totusi, la piscinele pentru adulti sint mai multe semne cu atentie la alunecare. Cred ca e dupa cum ti-e si norocul: unii se joaca si nu patesc nimic, altii... Se poate evita un accident daca nu alearga in zona piscinelor.

Poate au mai imbunatatit serviciile si la zona celor mici, eu n-am fost decit in anul deschiderii, cind erau cam neexperimentati (in luna mai se deschisese si in august am fost noi). La Cornelia de Luxe zona pentru copii are piscina integral la umbra (are niste umbrare de lemn deasupra piscinei, asta daca a ramas la fel) dar uneori umbra era prea deasa si era cam frig. Pare mai sigura din amintirile mele estompate dar daca copilul e mai inaltut nu poate sa inoate in piscina. Cred ca e potrivita pentru copiii de 2-3 ani. Daca faci comparatie intre cele 2 Cornelii tot Cornelia Diamond e mai buna, chiar si din acest punct de vedere.

Iar in iunie este si mai ieftin (am fost noi la Cornelia de Luxe in iunie si am avut o zi ploioasa din 7, dar seara s-a putut face plaja). Nu stiu daca e asa de mare diferenta de pret intre camerele cu vedere la gradina si cele cu vedere PARTIALA la mare, mai ales in iunie. Eu zic ca merita sa platesti diferenta.

O zi buna, Valeria

[27.02.12 15:39:28]

@valeria: extraordinare detaliile, Valeria! Acum sunt 99,99% convinsă pt Diamond Doar o întrebare as mai avea: cuam ti s-a părut vecinul Susesi? Am inteles ca spectacolele sunt peste cele de la Diamond, chiar un coleg de pe site spunea ca mergeau la ei seara la spectacole... Pe plajă găseai sezlonguri libere dimineata? Masinutele pt copii erau din cele motorizate (adică idependente de sursa de curent, cu acumulator?).

[27.02.12 16:32:37]

Buna Mihaela,

Din pacate nu stiu cum era la Susessi, nu l-am vizitat. La spectacolele de la Diamond am fost doar la cele cu acrobatii de circ (vreo 2) care au fost fabuloase si la ceva cu dans modern. Nu mai tin minte daca au avut si mima. La restul nu a vrut copilul sa mearga, iar sotul nici atit. Dar daca vrei la spectacol trebuie sa te duci cu cel putin un sfert de ora inainte de ora de incepere, altfel nu mai gasesti locuri. Si neaparat sa-ti iei un evantai si o sticla de apa si ceva servetele. In unele seri a fost umiditate mare si fiind un amfiteatru in aer liber...

Din cite stiu eu, trupele de spectacol se schimba de la un an la altul, nu prea gasesti aceeasi trupa la acelasi hotel. Pot sa spun ca eu am regasit trupa de la Cornelia de Luxe din 2007 la Delphin Palace in 2009, asa ca nu stiu cum va fi pentru voi anul acesta.

Sezlonguri libere pe plaja sint la orice ora, ca si la piscina, de altfel. Tine cont ca noi am fost in august, in virf de sezon. Daca voi mergeti in iunie va fi si mai liber. Poate n-o sa gasiti locuri libere in primul rind de sezlonguri (daca nu mergeti inainte de ora 9), dar in mod sigur aveti de unde alege. Nici nu se pune problema de lipsa de locuri sau de mers inainte sa-ti pui vreun prosop pe sezlong, cum am auzit ca se intimpla in alte parti. Acolo totul e la superlativ din acest punct de vedere.

Poate doar la piscina cu umbra sa fie mai inghesuiala (adica ceva de genul 10 persoane). Dar noi si acolo am gasit locuri libere pe sezlong. Acolo erau si niste canapele si fotolii pe care era un pic mai multa "bataie" dar pe noi nu ne interesau locurile de la mal pentru ca stateam numai in apa. Copilul urca pe mal numai ca sa sara in piscina si sa mai bea apa, iar sotul chiar si cocteilurile le bea in piscina.

Apropo, toate bauturile de import sint gratis, cele cu o vechime mai mica de 12 sau 15 ani, nu tin minte exact. Probabil ca n-o sa va "aruncati" nici voi la sampanii de mii de euro sticla sau coniac de 15 ani vechime... ma gindesc.

La restaurantele a-la-carte se percepea o taxa de 7 sau 10 euro de persoana (in functie de restaurant) iar la unele stiu ca nu aveai voie cu copii mici, dar nu stiu care era limita de virsta (probabil 6 ani). Oricum, lucrurile acestea le au si pe site. Iar la restaurantul chinezesc copilul nu a vrut sa manince nimic din lista de meniuri. Sotul meu a rugat chelnerul sa ne faca niste creveti pane (ca fierti nu minca copilul) si ne-a facut. Iar pe nota de plata copilul n-a fost trecut, chiar daca a mincat extra meniu.

Masinutele erau cu baterie, parca (dar n-as putea sa-ti spun sigur) sau cu pedale?!? O zi buna!

blue-ice*, florianais, laura29, MeMihaela, valeria
    Alte impresii din această RUBRICĂCornelia Diamond Golf Resort & Spa Hotel: