ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.06.2019
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 09.08.10
JUN-2019

la PMM* = 52 USD

Hotel de top, recomand fara nici un fel de emotii

Fara indoiala Egiptul este si va fi o destinatie turistica fantastica, cumva aici ne cheama tot ce am citit si am invatat la istorie despre piramide si despre faroni, sau la geografie despre clima arida si desert, va recomand sa mergeti in Egipt, fara teama! sunteti in deplina siguranta! cu putin noroc veti vedea ce inseamna cilvilizatie araba cu enorma prapastie dintre bogati si saraci, veti vedea contrastul dintre lux si saracie, mergeti si simtiti aroma noptilor arabe uneori ravasite de cate o scurta furtuna de nisip cand totul se acopera cu un strat fin de praf rosiatic sau incercati minunata mare, Marea Rosie, calda din iunie la aproape 26 de grade, plina de corali si de pesti multicolori aproape ca un un acvariu.

Acum cateva cuvinte despre plecare si destinatie: cursa aeriana din Iasi este facuta de catre o companie egipteana AMC, companie aeriana particulara, ceva in genul Blue Air, avionul destul de vechi, servirea la bord ciudata dar una peste alta a fost ok, atentie Egiptul este cu o ora in urma fata de ora Bucurestiului, aeroportul din Hurghada este mare si modern, mult mai frumos ca cel din Sharm, la sosire se completeaza formularul de viza se stampileaza pasaportul (exista indrumatori vorbitori de limba engleza) iar dupa ridicarea bagajelor la iesire esti intampinat de reprezentatii agentiei de turism ce sunt usor indentificati datorita unor mape cu sigla respectiva apoi se imbarca in autobuze si se pleca catre hotelul rezervat, important este ca esti condus la fiecare receptie de reprezentantul agentiei care se asigura ca totul este ok.

Hotelul: Steigenberger Al Dau Beach este un resort de top probabil unul dintre cele mai bune din Hurghada, pot spune ca este impresionant, noi am ajuns noaptea in jurul orei 21 si fac o mentiune importanta in iunie in Egipt soarele rasare la 4 30 si apune la 18 30, deci cand am ajuns la hotel era noapte in toata regula, am asteptat cazarea aproximativ 30 de minute timp in care am fost serviti cu ceai de hibiscus ca o regula de bun venit.

Receptia: este impresionanata, racoroasa, stralucitoare si frumos mirositoare a parfum de palmier, sunt doua baruri din care unul non stop, bauturi de toate felurile pentru toate gusturile iar servirea este ireprosabila (sigur din cand in cand se mai obisnuieste cate un tips de 2 dolari)

PONT: pentru cei ce doresc sa schimbe euro sau dolari in lire egiptene in dreapta receptiei este un bancomat de schimb al Bancii centrale a Egiptului ce va schimba valuta ca cursul oficial.

PONT: este de dorit sa aveti lire (pounds) egiptene este cel mai avantajos mod de a cumpara ceva, altfel comerciantii va vor schimba valuta la un curs mai ridicat.

Din receptie se coboara la parter unde este restaurantul principal, exista dressing cod doar pentru masa de seara cu specificatia ca la barbati sunt acceptati si pantaloni scurti dar care trebuie sa acopere genunchii. Intre orele 12- 17 se poate manca si la barul de langa plaja doar fast food,

PONT la barul de la plaja sunt doua cuptoare (unde intre orele 13 si 16) doua femei coc turte egiptene din aluat nedospit si pizza, hmm turtele mici egiptene calde, exceptionale!! spre rusinea mea o data am tot cerut si am topit vreo 10 bucati.

Mancarea de la Main restaurant este buna nu veti gasi varietatea de la resorturile de cinci stele de la turci dar eu cred ca este este mult mai gustoasa. Pentru restaurantele, a la carte'' se pot face rezervari de la un ecran tactil din dreapta receptiei se accepta la toate restaurantele o data (sunt cinci) am fost doar la cel libanez si am fost exceptional de multumit.

Piscinele si plaja: teritoriul resortului este foarte curat si bine ingrijit, exista 2 locuri unde se pot schimba prosoapele pana seara tarziu, fotolii de plaja comode cu saltele sunt foarte multe, nu se practica rezervarea de la prima ora

PONT: sunt zone de liniste doar pentru adulti. sau pentru divertisment puteti incerca, Lazy river'' raul lenes unde lenevind comod pe niste colaci va poarta lejer pe teritoriul verde al hotelului.

Plaja este cu nisip foarte curata iar toate sezlongurile au paravane de protectie, servirea este la sezlong si la fel pentru unul sau doi dolari poti deveni regele plajei, (sau ma rog, regina). Intrarea in apa este lina cu nisip dar recomand pantofi de plaja, in partea dreapta cu fata la mare se poate face snorkeling fara probleme veti vedea pesti, sepii, murene, adincimea la flux este de maxim un metru dar trebuie neaparat ochelari si tub pentru respirat.

PONT: cumparati din tara de la Decathlon o masca subacvatica costa 120 de lei dar merita fiecare banut.

Excursii: sigur Luxor sau Piramide atentie sunt foarte obositoare (temperatura ajunge la Luxor pana la 50 de grade la ora 11) chiar cu varianta in care pentru 120 de E in plus alegeti drumul cu avionul la Cairo.

PONT: alegeti cu incredere excursia pentru snorkeling oferita de baza nautica a resortului, costa 45 E (fata de 60 E la agentia din tara) este mult mai completa si in plus fata de agentie: vizita pe insula Paradisului, 2 locuri de snorkeling, delfinii, curatenie luna pe vapor, masa de pranz si grija deosebita a instructorilor pentru fiecare turist.

Shopping: recomand sa schimbati banii in lire egiptene si sa mergeti pe promenada de la iesirea din resort, in dreapta aproximativ 700 m, la complexul Cleopatra, au tot felul de marfuri si toate preturile sunt afisate pe fiecare produs in parte, mai departe pe promenada sunt tot felul de magazine dar intra in functiune modul oriental de comert, de unde esti? am marfa originala, ieftina etc... Agentia din tara se ofera sa va duca la un centru comercial din Hurghada unde preturile sunt cu 20 % mai mari, asa ca alegeti Cleopatra.

Siguranta: totul (inclusiv la hotel) este supravegheat, controlat si filmat, se spune ca Hurghada este foarte sigura si inclin sa cred ca asa este, peste tot sunt filtre iar politistii sunt mereu incruntati, la un moment dat pe promenada din fata resortului un comerciant ceva mai insistent a pus mana pe cotul unei turiste care a reactionat speriata si imediat a aparut politia turistica.

In concluzie va recomand un sejur in Egipt, dar atentie ce resort alegeti deoarece am intalnit si turisti romani nemultumiti, va recomand fara emotii Steigenberger Al Dau Beach sincer nu am ce sa le reprosez si sigur ma voi ami intoarce aici, a fost un sejur minunat!

Trimis de pelerin in 17.06.19 15:47:29
Validat / Publicat: 17.06.19 19:44:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Sharm el Sheik Hotel Mirabel

VIZUALIZĂRI: 2913 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pelerin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.46 USD pe cameră

Koun [14.07.19 14:33:50] »

Salut!

Am văzut ca ești din Iași. Ma poti ajuta cu mai multe informații, te rog frumos?

Valentin B. [...]

Doar prin mesaj privat! [by WM]

Mulțumesc frumos!

webmaster45 [14.07.19 14:43:39] »

@Koun:

Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Koun, pelerin
    Alte impresii din această RUBRICĂSteigenberger Al Dau Beach Hotel: