ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.06.2019
ÎNSCRIS: 11.06.19
JUN-2019

încărcat de pe telefon!

Informatii utile Tel aviv

Buna ziua, vin cu informatii proaspete referitoare la transportul în Tel Aviv.

Din aeroportul Ben Gurion se poate ajunge ajunge in centrul TelAviv-ului cu autobuzul gratuit (free shuttle) pe care il găsiți imediat cum ieșiți din aeroport, faceti dreapta si o sa vedeti mai multe autobuze parcate... daca nu va descurcati puteti intreaba la biroul de informatii unde este statia de autobuz (asa cum am procedat si eu si am aflat astfel de existenta lui).

Noi am aterizat vineri la ora 10 iar autobuzele circulă până în jurul orei 16, sâmbătă nefiind functionale (shabbat). Cu toate aceste nu am luat autobuzul gratuit care ne-ar fii lăsat în centru, deoarece încercând să aflăm care din autobuze este acesta, am intrebat si zonele in care ajung celelalte autobuze aflând astfel ca unul dintre ele ajunge fix pe strada apartamentului nostru (Ben Yahuda nr. 93) pentru doar 10 shk călătoria. Am rugat soferul sa ne anunte cand ajungem pe strada respectivă si acesta ne-a lăsat fix in fata apartamentului.

Este important sa aveti shekeli deoarece nu puteti platii transportul in $/€ si de aceea va recomand sa schimbați banii din țară, eu am gasit sa schimb in bucuresti cu un curs relativ bun de 1.18 shk = 1leu... sunt numeroase case de schimb in bucuresti unde puteti schimba. Noi am schimbat cate 700lei = 598 shk care mi-au fost suficienți pe parcursul sejurului de 3 zile. Odată ajunși în tel aviv puteti schimba banii cam peste tot.

Referitor la cazare, noi am închiriat de pe airbnb un apartament de 6 persoane pe strada ben Yahuda care s.a dovedit a fii o alegere perfecta pentru ceea ce cautam deoarece făceam 5 min pana la plaja (plaja gordon sau frishman), aveam statia de autobuz la 2 minute de noi,

tot la 2 min distanta este strada Dizengoff plina cu puburi si restaurante care după ora 12 se transformă în locuri de dans pt toate gusturile, piața carmel este la 1,6 km distanta iar pentru a ajunge in Jaffa am. ales sa parcurgem pe jos intreaga faleză pentru a ne bucura de priveliste (a durat aproximativ 1 ora cu pauzele de rigoare pentru poze).

Duminică am ales sa vizitam jerusalimul si am luat din statia de autobuz shuttleul nr 4 (arata ca un maxi taxi galben) care ne lasa la Central Bus Station de acolo găsind imediat alt shuttle galben ce ne duce la ierusalim pt 35 shk/ persoana.

Am insistat sa precizez culoarea (Galben) deoarece exista si shuttle albe care costa 67shk/persoana pentru aceeasi ruta (ierusalim). Acesta ne opreste in apropierea porții Damasc si tot de aici il veti lua la intoarcere.

Este important sa întrebați soferul inainte de a va urca in el care este pretul biletului deoarece pt același traseu poate fi 35 shk sau 67 shk.

Luni dimineata la ora 9:45 aveam avionul, am ales sa plecam spre aeroport cu autobuzul nr 445 care circula non stop, din ora in ora. Pretul biletului este de 10 shk si am facut aproximativ 45 min pana in aeroport. Noi am. plecat cu autobuzul de ora 6 Si la 7 fără 10 eram deja în aeroport.

Este important sa ajungeți cu 3 ore inainte de zborul dvs, controalele durează mai mult la plecare decat la sosire.

Noua ne-a placut foarte mult telAviv-ul, plajele sunt superbe, apa la fel... oamenii foarte amabili. Sper sa va fie utile aceste informatii si sa aveti un sejur de neuitat!

Trimis de Maddie in 11.06.19 10:09:12
Validat / Publicat: 11.06.19 12:24:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 6734 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Maddie); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.06.19 12:24:37]

@Maddie: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

alinafulg
[11.06.19 15:52:20]

@Maddie: Tel Aviv este un oras incantator, noi am fost acolo la sfarsit de februarie si erau 27 de grade, lumea statea la plaja. Cat de cald a fost in iunie? Vacante frumoase!

MaddieAUTOR REVIEW
[11.06.19 16:47:11]

@alinafulg: noi am prins vreme buna aprox 28-29°... e foarte plăcută clima, se putea sta la plaja cam la orice ora, briza adie in permanenta...

mbrandusa
[30.08.19 00:02:04]

@Maddie: Spune mi, te rog, cum a fost vremea in perioada in care ati fost si mai ales apa cum era?

MaddieAUTOR REVIEW
[30.08.19 17:57:21]

Placut. Aproximativ 28°. Apa calda numai buna de balaceala. Puteai sta la plaja toata ziua, soarele nu era asa puternic

alinafulg, Maddie, mbrandusa
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Tel Aviv: