ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2019
2 AD. + 1 COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

În pensiunea celor 19 pisici

Eram în căutarea unei pensiuni în apropierea aeroportului Cluj Napoca. Aveam nevoie de cazare pentru o noapte pentru a ajunge în vacanță odihniți. Aveam nevoie și de parcare de durată. Am ales la nimereală (aproape) o pensiune fără impresii pe AFA și fără prea multe impresii în general. Era doar numai o noapte. Acum după consumarea cazării cu indulgență voi recomanda: doar pentru tranzit. Dar să descriu mai larg impresiile.

Acces pensiunea Bruky

Pensiunea se află în apropierea aeroportului internațional Avram Iancu din Cluj mai exact la 800 m de acesta. Distanța de la centrul orașului este de aproximativ 5 km. Noi am circulat dinspre Turda pe DN 1N și la sensul giratoriu și intersecția cu DN 1C am ieșit la dreapta pentru a intra în municipiu. Destinația se află pe partea stângă așa că pentru întoarcere am folosit primul loc permis adică sensul giratoriu de la aeroport. Strada se mai numește și Traian Vuia după numele aviatorului român. Se mai poate ajunge cu transportul în comun linia M41. Adresa se află la numărul 244

Parcarea, cazarea și prețul

Am intrat în cârciuma unității, se numește restaurant dar având în vedere prețurile foarte accesibile practicate pentru băutură și care a atras mai mulți iubitori de alcool eu voi numi încontinuare cârciumă (chiar dacă restaurantul arată bine în interior și amenajat cu gust)

Rezervarea am făcut-o telefonic și nu mi s-a cerut avans. La prezentare am plătit 120 lei pentru o cameră triplă. Camera dublă este 80 lei dar este mai mică. Am mai plătit 56 lei pentru încă 7 zile de parcare, 8 lei pe zi. Pentru ziua cazării nu se plătește parcarea. Am intrat în curte și am dus bagajele în cameră după care am parcat în grădină în spate. Ei zic parcare păzită, mă rog am văzut niște dulăi de talie mare, poarta spre stradă se încuie și totul este îngărduit. Nu prea este îngrijită parcarea dar mașina mea nu s-a plăns pentru asta... ei garantează pentru siguranță și eu confirm asta, erau mașini mult mai scumpe pe acolo din toate județele țării. Doar că nu se dă nici un bon pentru nimic (adevărat câ am uitat să cer) Mașini ar încape conform proprietar 30 bucăți, confirm. Am văzut și 5 locuri acoperite dar nu sînt folosite nici măcar de proprietar este depozit de obiecte, scule.

Ieșirea din cameră se face la ora 10.00 intrarea nu știu n-am întrebat și nici nu am găsit date, bănuiesc că ar fi cel mai devreme ora 16.00. La cerere se poare prelungi ieșirea (cazul nostru la 11.00)

Camera

Am primit cameră la etajul 2. Accesul pe o scară în spirală metalică de la etajul 1 la 2 nu era comod mai ales cu bagaje. Camera triplă primită este suficient de spațioasă și un plus bine izolată fonic. Nu am auzit nici un avion și trenurile care circulă pe linia din spatele curții doar așa în surdină. Am găsit curățenie iar finisajul pereților de și nu mai era nouă dar era încă în stare bună. Dimensiunea o estimez aproximativ 13-15 mp cu holul din cameră împreună. În cameră este gresie pe jos și un mic covoraș. Mai găsim un dulap, cuier, pat dublu plus pat simplu, noptierele aferente, măsuță și doi tabureți, un minitelevizor lcd de cca. 44 cm. Iarna căldura vine din calorifere (deasupra patului există un afișaj digital pentru reglarea temperaturii) vara frigul nu vine de nicăieri, nu există aparat de climatizare.

Vederea din cameră nu este frumoasă. Este o fostă zonă industrială și se văd doar epave în jur. Plus ceva dealuri și strada Traian Vuia. Dar aici nu este nimic de făcut.

Baia

Baia este proprie și are 4 mp deci este destul de mare. Dotările sînt compuse din cabină de duș, chiuvetă, etajeră, suport de pahar, vas WC, calorifer, prosoape, săpun lichid, hârtie. Atât dar suficient. Finisajele să zicem că sînt ok.

Un minus ar fi că miroase puțin în baie. Am descoperit că este de la o țeavă, un fel de aerisire se vede în poză lângă toaletă.

Restaurantul

Așa cum am povestit intrarea este dinspre stradă și prețurile sînt destul de simțite atât la băutură cât și la mâncare. Un exemplu ar fi băuturile și sucurile care ca și preț sînt aproape de cele din magazine. Sala de mese arată destul de bine mai există și un televizor mai mare aici. Totuși atmosfera este una de cârciumă. Este doar o părere personală nu trebuie să vă luați doar după asta. Puteam să servim și micul dejun. Comanda acestuia se anunță cu o seară înainte.

Alte impresii

Am avut pană de curent seara târziu. S-a rezolvat dar a doua dimineața lipsea apa caldă. Era o defecțiune mai gravă după spusele proprietarului. Și-au cerut scuze. Au pisici în curte. O grămadă. Au pierdut controlul, se înmulțesc. De acolo și titlul la articolul meu dar sincer mie îmi plac pisicile.

Recomandare

Da și nu prea. Notele mele sînt la limită. Cei care mi-ați citit articolele știți că sîntem o familie nepretențioasă. Cazarea descrisă mai sus este la limita recomandării. Dacă aș fi consilierul proprietarului i-aș spune să pună ceva mai mult accent la detalii. I-aș spune să aranjeze curtea și să tundă iarba. I-aș spune să asigure transfer aeroport, să monteze aer condiționat măcar la etajul superior.

Deci care sînteți mai pretențioși ca mine să nu veniți aici, în rest pensiunea este ok pentru o noapte plus parcarea care este destul de indispensabilă la călătoria cu avionul.

Trimis de AZE in 09.06.19 23:54:37
Validat / Publicat: 10.06.19 08:58:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CLUJ.

VIZUALIZĂRI: 779 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Pisici la pensiune

webmasterX [10.06.19 08:57:54] »

Mutat în rubrica "Pensiunea Bruky, CLUJ" (nou-creată pe sait)

webmaster [10.06.19 09:10:02] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

AZE [10.06.19 10:06:47] »

@webmasterX: da este ok

AZE [10.06.19 10:09:09] »

@webmaster: multumesc

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [11.06.19 10:01:05] »

@AZE: Și mie îmi plac pisicile, dar... ai numărat tu 19 pisici acolo?

AZE [11.06.19 10:04:08] »

@iulianic: buna ziua

Am numărat 19 pisici

Am mai multe poze intr-o poza am numărat 12

Acum s-ar putea sa fie mai multe se pare ca se înmulțesc

AZE, iulianic