Altes Kloster Hotel [Hainburg]

09.06.2019
Avatar Daiza
înscris/ă în 24.08.15
APR-2019
REGIM MASĂ fara masa in cost

Pe malul Dunarii, in Austria

Dragii mei, am revenit cu impresii din Austria, de data aceasta.

In trecut, cand mergeam des in Austria cu masina, deh anii tineretii, am trecut printr-un orasel, care se afla intre Viena si Bratislava, numit Hainburg an der Donau, un orasel aflat la granita cu Slovacia, linistit, pitoresc, care la vremea aceea mi s-a parut un loc unde mi-as dori sa revin. Tineam minte precis poarta de intrare ca intr-o cetate, precum si cetatea de pe deal.

Anul acesta dorind sa ii arat juniorului nostru Bratislava si Viena, dupa ce am vizitat Budapesta (in turul oraselor de pe Dunare), amintindu-mi cu drag de acest orasel pe malul Dunarii, de Hainburg, am decis sa ne cazam aici.

Oferta de hoteluri din zona nu este foarte mare, noi am ratat unul care ne placea foarte mult si am mai gasit cazare doar aici.

Hotelul Altes Kloster este intr-o fosta fabrica, este un hotel foarte mare pentru zona atat de mica, unde nu te-ai astepta sa fie cazati multi turisti. Este foarte aproape de malul Dunarii, lucru care poate fi pitoresc pentru amatorii de plimbari linistite, la noi s-a tradus prin vant si frig, mai ales ca am prins si o perioada cam rece a anului.

Hotelul este frumos, confortabil, insa auster pentru cei carora le place stilul hotelier mai boem sau mai luxos, colorat, cu gradini sau natura in jur.

Hotelul are o curte interioara pavata cu piatra (unde copiii se pot plimba cu trotinete, biciclete), desi este auster e un hotel chiar frumos as spune, hotelierii sunt ultra amabili, mancarea este buna, are inclusiv sauna. Camerele nu sunt wow amenajate, dar in mod sigur sunt foarte confortabile, este cald si linistitor.

Noi am petrecut acest concediu facand naveta intre Viena (unde am vizitat tot ce se putea vizita) si Bratislava, unde ne incanta mai mult atmosfera si viata de noapte din centrul vechi. Austria dupa cum bine stiti, sta cam prost la capitolul viata de seara, animatie.

Din acest punct de vedere hotelul este foarte bine pozitionat, mult mai ieftin decat alte hoteluri din Viena si are un raport calitate-pret optim. In orasel nu ai mai nimic de facut, fapt ce constituie un dezavantaj total pentru petrecareti.

Il recomand ca si un hotel de tranzit, intr-o zona extrem de linistita, aer curat, Austria la tara.

Impresii încărcate de Daiza in 09.06.2019 09:59:11

Validat / Publicat: 09.06.19 11:55:26

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în AUSTRIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Daiza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

F.UTIL/F.BUN [1300 PMA]  -  UTIL/BUN [600 PMA]   //   NU-MI PLACE [ -1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  11600 PMA (din 10 voturi) nota2

[09.06.19 11:54:40]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Altes Kloster Hotel [Hainburg], [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 24&ridAnt=93885

[09.06.19 12:23:47]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;