ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2019
ÎNSCRIS: 08.10.12
MAY-2019

DAF, un restaurant foarte bun in Timisoara

Va spuneam anterior (vezi impresii) ca a fost pentru prima oara cand am vizitat Timisoara; oricum, ne facuseram planuri sa vizitam centrul si eram convinsi ca nu o sa ducem lipsa de locatii unde sa luam masa, cu atat mai mult cu cat ne-am convins si cu alte ocazii ca incepatorii au noroc.

De data aceasta, am avut un si mai mare noroc cu colegii mei de serviciu care activeaza in Timisoara si cu care ne-am intalnit la concert, astfel incat, duminica la orele 13.00, "trasura" ne astepta in fata hotelului. "Unde vreti sa mergem? La traditional? Unguresc? Chinezesc? Italian?" "Pai, hai sa incercam bucataria voastra traditionala... "

Si asa am ajuns la Daf Junior, in Giroc (dafjunior.ro) si ne-a placut foarte mult ceea ce am vazut si gustat. In primul rand, de la hotelul nostru am facut cam 10 minute pana acolo (trafic lejer, de duminica).

Cum ne-am dat jos din masina, ne-a "prins" iazul cu pesti de toate felurile, gaste, lebede si rate. Mai apoi, asteptand sa se elibereze o masa, am ajuns si la cascada.

Am incercat, prima data, sa gasim o masa de patru persoane la terasa acoperita dar nu am avut noroc. Apoi, am incercat la terasa in aer liber, acelasi rezultat (ce vrti, era duminica la pranz?!). Am intrat, in cele din urma, in pizzerie (se serveste exact acelasi meniu) si am ocupat o masa de 6 persoane. Asta pana cand s-a eliberat o masa la terasa in aer liber, si-am zbughit-o acolo. Acum nu stiu daca a fost chiar o miscare inspirata, pentru ca la pizzerie era racoare (chiar prea racoare) iar la terasa se simtea din plin efectul de sera, insa avand in vedere ca erau si 2 fumatori, ne-am resemnat...

Meniurile ne-au fost aduse imediat, dar comanda s-a luat mai greu. Nu a fost neaparat o problema, pentru ca ne-a luat ceva timp sa parcurgem meniul foarte stufos (se poate consulta aici), restaurantul fiind oricum plin, si am si profitat de ragaz sa socializam, cu atat mai mult cu cat nu ne mai intalniseram de ceva timp.

Am comandat 2 salate Daf, o ciorba de perisoare cu extra smantana si ardei (inutila samantana, pentru ca, oricum, ciorba ardeleneasca de perisoare are smantana din belsug), o portie de coaste de porc marinate, la gratar, plus o garnitura de ciuperci, inca una cu garnitura de cartofi prajiti, 2 sosuri de usturoi home made, 3 limonade de diverse sortimente, 2 espresso, 2 beri Ciuc la sticla de 0,5l si am decartat 200 lei, cu tot cu bacsis.

Desi am asteptat ceva mai mult pana sa dam comanda, bauturile au fost aduse imediat, ciorba la vreo 5 minute dupa, iar felurile 2 toate odata, dupa vreo alte 10 minute. Companionii nostri au devorat salatele (insotite de dressing) iar noi, cu "tambalul de coaste", de-abia am razbit: mare, pus pe gratar exact atat cat trebuie si foarte aromat.

Mancarea a fost foarte gustoasa iar portiile chiar generoase. In ceea ce priveste preturile, acestea sunt undeva la doua treimi fata de Bucuresti...

Toaletele sunt foarte curate, semn ca restaurantul isi pretuiestw clientii.

Nu am mai avut loc si pentru desert, am luat mai tarziu cate o "shaorma cu ciocolata" in centru si apoi am mers la concert.

Daf Junior este, in opinia mea, o varianta foarte buna pentru o masa agreabila in Timisoara (ma rog, Giroc).

Pofta buna va ureaza black_mamba!

Trimis de black_mamba in 05.06.19 23:58:22
Validat / Publicat: 06.06.19 08:24:01

VIZUALIZĂRI: 1634 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Dan&Ema [06.06.19 09:18:49] »

@black_mamba: confirm calitatea locatiei! ????

Dan&Ema
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Timișoara?: