ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2019
DIN: Romania
ÎNSCRIS: 27.06.13
JUN-2019

Către satisfăcător

Nu e rau, dar se poate si mai bine...

Ca de obicei, ma enerveaza scoringul de pe booking, adica nu e rau la pensiunea asta, dar nici nota 9 de pe booking nu e corecta.

Intai de toate, este greu de ajuns. De la drumul principal Curtea de Arges - Vidraru se face stanga cam 6 km. Ultimii doi km sunt foarte ingusti si destul de abrupti, iar ultimii 3-400 de metri sunt o adevarata aventura. Asfaltul se termina si este un drum de pamant si pietris foarte abrupt, destul de greu de urcat vara, iarna fara 4x4 nu ai cum.

Pensiunea este destul de izolata, mai ales ca au cam inceput sa apara ursii prin zona.

In fine, am urcat panta, am ajuns... Pensiunea dispune de o curte mare, foarte mare, dar fara zona betonata, parcarea facandu-se pe iarba in fata.

Cladirea este duplex, in oglinda cu 6 camere pentru fiecare parte. Daca sunt toate cele 12 camere ocupate, chiar nu este loc fizic de parcare pentru 12 masini plus masina proprietarilor, nu am idee cum s-ar descurca. Probabil va ganditi cum de nu incap masinile intr-o curte asa de mare, e simplu, cea mai mare parte este gradina de legume, ceapa, chestii :)

Faptul ca este duplex are un mare dezavantaj, adica sunt doi proprietari, frati si fiecare isi inchiriaza partea lui, adica ori iei 6 camere, ori 12. Si daca iei 6 camere, te pomenesti cu alt grup langa tine, este un singur gratar, stiti cum e, omul bea o bere, o tuica... fiecare cu muzica lui, unii sunt petrecareti, altii vor odihna... nu prea e recomandata treaba amestecata.

Cum v-am spus sunt 6 camere de fiecare parte. Un living mare la parter, o baie si o bucatarie si la etajul unu si doi cate trei camere.

Un avantaj al acestei pensiuni este faptul ca nu este pe structura de lemn, este din zidarie, astfel incat nu se aude orice zgomot din camerele vecine.

Camerele sunt normale pentru o pensiune, in schimb au paturi foarte mici. Abia au loc doua persoane intr-un pat, ce sa mai vorbim daca ai si copil cu tine.

Culorile foarte prost alese, predomina verde si albastru. Cred ca au cel mai mic televizor pe care l-am vazut intr-o unitate de cazare, si oricum nu mergea, nu avea cablu.

Baia destul de mare, dar de prost gust, ca o baie de pe vremea lui Ceasusescu, cea mai ieftina gresie si faianta, bineinteles tot albastra. Cadita de dus nu are geam sau ceva protectie, este o perdea dar care separa baia in doua. Geamul nu se deschide complet, doar pe oscilobatat, este destul de greu de aerisit.

Camera dispune de un balcon micut, dar gol, adica nu ar strica doua scaunele si o masuta in el.

Buun... curte mare, priveliste frumoasa, un caine ciobanesc superb si bland.

In fata pensiunii un mic loc de joaca cu un tobogan micut pt copii de maxim 5 ani, o trambulina si un balansoar si la cativa metri un balansoar de gradina din lemn.

Din living se iese intr-o terasa mare, comuna cu cealalta pare a duplexului.

In spatele cladirii o alta terasa mai mica si un gratar.

Langa acest gratar exista o zona de divertisment, adica o sala cu masa de biliard, masa de ping-pong si darts. Tinand cont ca pensiunea este destul de izolata, aceasta sala este bine venita. Pe jos este mocheta iar la intrare o cutie cu papuci si trebuie sa te descalti si sa iei papuci, altfel vine proprietarul si iti face observatie ca intra nisip in mocheta. Mai bine punea gresie pe jos... era mai simplu.

Nu este rau, nu pot sa zic ca nu recomand, dar la 100 ron / noapte sau 130 cat este pe booking se poate mult mai bine, iar nota corecta este 6.5- 7, nicidecum 9.

Cine da notele astea de 10, asa din burta, probabil sunt oraseni care stau 12 luni pe an in betoane si poluare si cum dau de ceva natura dau 10 fara sa mai gandeasca.

Dar d-aia exista "Am fost acolo", sa aflam relatari mai exacte de la "romanasii mofturosi" :):) cum mi-a zis o tipa de la o agentie de turism.

V-am salutat.

Trimis de vld79 in 05.06.19 11:13:03
Validat / Publicat: 05.06.19 15:44:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSFĂGĂRAȘAN.

VIZUALIZĂRI: 365 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vld79); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.06.19 15:44:13]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Pensiunea Dobrin [Arefu], TRANSFĂGĂRAȘAN" (nou-creată pe sait)

[05.06.19 15:59:02]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;