ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.06.2019
JUL-2018

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Oasi Ghirardi – o oază de liniște

Pentru vacanța de vară din 2018 am ales o cazare situată într-o rezervație naturală din regiunea Emilia-Romagna. Am ales această cazare la sugestia unor prieteni și am zburat cu compania mov până la Bergamo. Aici am închiriat o mașină și ne-am deplasat către, sediul, nostru pentru 7 nopți - drumul de la aeroport până la Oasi Ghirardi, durează cam 2 ore și 30 de minute (funcție și de traficul pe care îl aveți). Din cei 222 de km, 193 sunt pe autostradă, suma plătită pentru acest traseu fiind de 15,7 euro.

Oasi Ghirardi este o rezervație naturală, se află la o altitudine de 600-700 m și acoperă o suprafață de circa 600 hectare. Este localizată la vreo 80 km de Parma - de pe autostrada A15 către La Spezia se iese spre Borgo val di Taro apoi se merge cam 6,5 km pe un drum privat, iar ultimii 3 km sunt pe un drum neasfaltat, dar bun. Acest drum traversează o pădure, unde veți avea prilejul să vedeți sau chiar să vă taie calea, iepuri, căprioare, cerbi sau mistreți. Noi am văzut de mai multe ori aceste animale deoarece plecam și veneam în fiecare zi pentru diferite plimbări.

Sunt disponibile pentru închiriere 3 locații - Cà Segalè (un grup de 3 case cu o capacitate maximă de 12 persoane, dar cu 4 băi), Casa Lasetto (capacitate 8 persoane cu 3 băi) și Il Fienile (capacitate 2 persoane cu o baie). În linkurile de la final sunt poze de la fiecare din cele 3 locații, iar ultimul link vă prezintă zona și rezervația.

Închirierea se face pentru o perioadă de o săptămână sau două sau trei cu intrare doar sâmbăta. Noi am fost 5 persoane și am închiriat Casa Lasetto, pentru care am plătit cam 160 euro/persoană pentru 7 nopți. Prosoape și lenjerie de pat se pot închiria pentru 10 euro/pers/sejur – tot ce este inclus sau nu, este menționat în linkurile indicate la finalul articolului. Aveți la dispoziție o bucătărie generoasă cu toate dotările inclusiv mașină de spălat vase, o mașină de spălat rufe, o terasă minunată unde puteți servi micul dejun.

Cei care au grijă de acest domeniu (soț și soție-sunt români) vă pot ajuta cu multe informații, iar doamna vă poate prepara (la cerere) pizza coaptă chiar în fața voastră în cuptorul cu lemne situat lângă casă. Cumpărăturile le puteți face în cele două supermercato din Borgo val di Taro - cam la 15-20 de minute distanță. Pe drumul spre aceste mercato veți vedea indicator spre Caseificio Borgotaro - o afacere de familie cu brânzeturi, mezeluri, carne, ulei de măsline etc. Am luat de aici Parmigiano Reggiano…. vero…. la prețuri de producător - sunt 3 tipuri de parmezan în diferite stadii de maturare 12/15 luni, 18/27 luni și minim 36 luni. Căutați acest gen de magazine (Caseificio) oriunde mergeți în Italia - nu o să vă pară rău. caseificioborgotaro.it

Revenind la cazare - în casa închiriată de noi sunt 4 camere dispuse pe două niveluri. La primul nivel sunt 3 camere, 2 băi și bucătăria, la al doilea nivel este o cameră și o baie. Casele din piatră sunt ridicate în anul 1860, iar vara chiar dacă sunt peste 30 de grade, în casă este răcoare – chiar și pardoseala este din piatră. Fiecare camera are o mică sobă cu lemne pentru perioadele friguroase. Băile au boiler electric, dar și foen. Fiind atât de veche prin casă mai scârțâie câte o ușă, dar atmosfera este minunată (sau cel puțin nouă ne-a plăcut).

În curte ești înconjurat de verdeață - sunt multe flori și copaci. Din această curte se deschid priveliști frumoase către munții și dealurile din jur – pe o rază de câțiva km nu prea este nimeni, astfel că cei care își doresc multă liniște, o vor avea garantat.

La distanță de aproape 2 ore este marea - zona Cinque Terre sau orășelele Lerici și Sestri Levante (despre acestea două am scris aici ).

În circa 60-75 de minute puteți ajunge la Parma sau în La Spezia sau în zona plajelor lungi - Marina di Carrara, Marina di Massa. Modena și Pisa se află la mai puțin de două ore distanță, astfel că aveți ce vedea.

Un mare centru comercial este la Fidenza, unde găsiți toate brandurile cunoscute - acest centru este situat la aproximativ o oră. fidenzavillage.com/en/home

Pentru cei care caută o cazare rustică și liniștită, în pădure, această zonă poate fi o alegere foarte bună, în care să vă relaxați și să vă odihniți.

Detalii, info, poze găsiți aici

novasol.com/holidayhome/i ... ghirardi-itl102

novasol.com/holidayhome/i ... ghirardi-itl103

novasol.it/casa-vacanze/i ... ghirardi-itl104

ghirardinatureculture.com

Trimis de BOGDAN DSN in 04.06.19 19:07:14
    Validat / Publicat: 04.06.19 19:47:47
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 475 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Peisaj înconjurător

[04.06.19 19:42:07]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "I Girardi - Casa Lasetto [Oasi Ghirardi], [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

[04.06.19 20:14:28]

@BOGDAN DSN: rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=25209.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră în partea de jos a paginii;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • webmaster
    [04.06.19 20:16:48]