Steigenberger Al Dau Beach Hotel

3500€
+ COPII: 2 -- varsta: 18,13

la PMM* = 52 USD

A fost frumos!

Salutari tuturor! M am adunat in sfarsit dupa atata timp sa va scriu impresiile mele despre acest hotel. Inca un vis s a implinit, adica mereu se gasea cate ceva si nu reuseam sa ajungem in Egipt: ba atentate, ba era scump... Si astfel, la inceputul lui septembrie am ajuns aicipornind din Cluj. Din Bucuresti nu am gasit nimic oricat am cautat si noi voiam doar in aceasta perioada.

Zborul a fost putin mai lung cred, fata de OTP, dar am ajuns cu bine, totul a decurs ok pe aeroport, n am intampinat probleme cu visa cum am citit pe aici. La hotel am ajuns foarte repede (stiam asta, ma informasem), cred ca 10 min. daca tin bine minte. Frumoasa zona unde e hotelul, adica la intrare, magazine multe, curat, modern, noua ne a placut, iti dadea o impresie de siguranta. Acum despre resort: nu insist prea mult, s a spus cam tot ce se putea. Mare, frumos, curat, cu verdeata multa. Camerele mi au placut mult, foarte mari, mobilierul ok, nu mi s a parut invechit cum am citit pe aici, cu tot ce trebuie in ea. Baia mare, curata, foarte mare si dus si cada, cred ca cea mai buna camera din toate vacantele in care am fost (si am fost in destule cred eu). Am avut 2 camere, amandoua la parter, nu ne a deranjat, chiar e ok ca nu e nevoie sa tot urci cand vrei sa ajungi mai repede.

N am ajuns la restaurantele a la carte, acum gandindu ma, regret ca n am fost la japonez. Mancarea ok, nu foarte multa ca la turci, dar gaseai mereu ceva bun. Seara faceau gratar afara, aveai si cate un spectacol acolo (da, chiar langa gratar, erau mese cu scaune si cred ca dupa, incepea un show-nu prea am stat sa urmarim, dar era ok).

Ca sa ajungi la plaja aveai ceva de mers pt ca resorul era imens, dar am invatat traseul ca sa n o luam prin soare. Plaja avea sezlonguri, umbrele si paravane, nisip rosiatic nu prea placut si tare (batatorit) Pe plaja era restaurant unde mancai ceva pana seara, nu mi s au parut prea serviabili cei de acolo (copiii au asteptat sa le ia comanda pana s au plictisit, probabil in functie de tips, nu stiu ce sa zic, asta nu mi a placut.

Acum partea cea mai frumoasa: Marea Rosie-SUPERBA. Nu credeam cand citeam zecile de impresiidin Egipt, pana n am vazut cu ochii mei. Nu ne mai venea sa iesim din apa, noroc ca luasem echipament de snorkeling si incaltaminte speciala: nu mergeti aici fara ele!

E vis marea asta, minunatiile din adancuri te impresioneaza, ramai marcat si tot ce ti doresti e sa mai vii si altadata aici! Nu credeam ca are asa o culoare turcoaz, rivalizeaza cu caraibe la nuante dar o intrece in frumuseti in adancuri.

Excursii am luat de la un baiat recomandat aici, preturi net superioare fata de agentii, conditii foarte bune. Am luat la piramide si safari de o jumatate de zi cu atv. Acum sa va spun cate ceva despre ele ca sa stiti la ce sa va asteptati: la Cairo o excursie fff obositoare dar merita (in pret muzeu cu tot inclus, plimbare pe Nil cu vaporasul si piramidele, nimic platit extra), nu stiu daca as mai merge a doua oara- eram terminati cand am ajuns la hotel.

Nu recomand insa atv squad (parca asa i spunea), graznic, ne a zguduit toate organele, o ora dus una intors, popas langa satul de beduini, plimbare cu camila, nu ne a placut, am zis "bine ca am luat doar juma de zi". I a placut doar baiatului meu de 14 ani care mi a condus atv meu f bine. Nu stiu ce m as fi facut fara el ca eu nu mai puteam conduce. El a fost foarte incantat! Doar el, ca noi nu!

In concluzie, un vis implinit, nu mi au fost inselate asteptarile, recomand acest resort si m as intoarce cu mare drag aici!

Impresii încărcate de alexmara in 01.06.2019 20:38:22

Validat / Publicat: 01.06.19 22:39:14

• A fost prima sa vizită/vacanţă în EGIPT

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (alexmara); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  11250 PMA (din 14 voturi) nota2

[01.06.19 22:38:27]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 13&ridAnt=93786

- nicole33
[02.06.19 12:34:09]

@alexmara:

Unde ai făcut snorkeling la hotel? Pe plaja sau la capătul Pontonului?

Cum este intrarea in mare?

Chiar așa, nu vrei sa pui niște poze sa ne bucurăm și noi?