ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.06.2019
ÎNSCRIS: 22.04.12
JUN-2019
single

Gara Herculane – alta bijuterie arhitecturala in paragina!

Citeam anul trecut ca se doreste restaurarea Garii din Herculane – monument istoric! La inceput de an 2019, nu se vede niciun semn insa. Pacat! Trist! Sau din ciclul “Hercule, trezeste-te!”

In toamna anului trecut, am citit despre acest edificiu si pe AFA in excelentul articol ghid postat de @tata123 aici vezi impresii. De atunci mi-a intrat in minte sa ma opresc si eu in acest loc.

Puteti si merita sa o faceti si Dumneavoastra daca aveti drum pe ruta Drobeta Turnu Severin – Timisoara, via Caransebes. Localizarea mai exacta este la intersectia DN67D vezi impresii cu E70 sau mai bine spus la 100 de metri de aceasta pe, drumul european, pe sensul de mers catre Drobeta. Hai sa spunem mai simplu la intrarea in statiunea Baile Herculane despre care am povestit cu amaraciune aici. Putin inaintea garii, pe partea opusa, este o parcare, cam 50 metri distanta.

In documentatia citita am gasit aprecierea cum ca ar putea fi considerata cea mai frumoasa gara de cale ferata din Romania. Nu stiu daca exista un clasament al celor mai frumoase gari din tara, dar gara asta chiar este speciala.

Gara a fost inaugurata la data de 20 mai 1878 pe linia de cale ferata Timisoara – Orsova, deschisa un an mai tarziu. O data cu accesul in statiunea Baile Herculane pe calea ferata, numarul oaspetilor celebrei statiuni a crescut.

Cladirea principala a garii, rotunda, este construita in stil baroc, cu o cupola multicolora cu figuri geometrice, sustinuta pe doua coloane si arce de cerc imbinate. La interior sunt reprezentate fresce cu personaje mitologice romane si scene de vanatoare. Nu lipseste nici Hercule. Arhitectul lucrarii a fost Serres. Acesta a luat in considerare in proiectare forma castelului de vanatoare al Imparatesei Sissi, situate langa Viena.

Tot la interior se gaseste un orologiu vechi marca Paul Garnier. In corespondenta, dar pe exterior, spre peron, este alt ceas Paul Garnier.

In ambele flancuri, in lungul peronului de linia 1 sunt coloane ridicate in stil roman. Coloanele sunt imbracate cu liane, realizand in sezonul cald un culoar umbros. Pe peron mai sunt amplasate constructii decorative sub forma de picior de lumanare impodobite cu flori.

Pe peronul acestei faimoase gari au pasit Imparatul Austriei Franz Josef, Imparateasa Sissi, Regele Serbiei Alexandru I si Regele Romaniei Carol I.

Ma bucur ca am facut un popas de 20 minute sa vizitez Gara Herculane. Tare m-as bucura sa fie repusa in valoare. Gara in sine este functionala, trenuri circula, unele popresc aici, altele nu. Sunt calatori care asteapta in cladirea principala sau vizitatori ca mine care trec sa vada minunea admirand-o. Casa de bilete candva functionala aici a fost mutata intr-o cladire vecina. Nu am vazut nici macar banala tabela cu trenurile care opresc in gara. Poate, poate, poate, sa o vedem din nou stralucind!

Numai de bine!

@webmaster:

Rog inserare: Gabrile Dorobantu – Hai vino iar in gara noastra mica!

Multumesc!

Trimis de Dan&Ema in 01.06.19 18:41:32
Validat / Publicat: 01.06.19 19:32:05

VIZUALIZĂRI: 1269 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Ceasul Paul Gautier de la linia 12

webmasterX [01.06.19 19:29:03] »

adrianbogdan [01.06.19 19:43:23] »

Dane, fondul sonor nemaipomenit.

De gara imi pare tare rau, nu depinde de noi refacerea ei. Iti spun din propia experienta, daca vrei sa refaci, renovezi etc. o gara, un echipament sau orice lucru aflat in vecinatatea caii ferate (pana la o distanta de 20 metri) esti un om terminat, practic ramai cu dorinta...

La multi ani frumosi si sanatosi! pentru Emi.

Zoazore [01.06.19 20:29:11] »

@Dan&Ema: La mulți ani micului montaniard Emi!

Gara Herculane este Monument Istoric clasificat. Ca să se refacă, trebuie aprobări speciale, planuri speciale și... BANI! Bani care NU pot fi furați! Și-atunci... de ce m-aș apuca de așa ceva dacă mie nu-mi iese măcar un 40%?

Poate, sper și eu, Hercule se va trezi într-o zi!

Dan&Ema [01.06.19 21:41:30] »

@adrianbogdan:

Multumesc de lectura si ecou, Roxana! Multumesc si de urari chiar daca nu a fost ziua lui Emi! Bine intr-un fel a fost o zi speciala pentru el, ieri, cred ca ai vazut poze ceva pe undeva...

Cu renovarea garilor in particular si cu renovarea monumentelor in general e o poveste in sine la noi in Romania.

Si avem atatea gari frumoase! Iar Herculane este una din ele. Ma bucur ca am facut acest pit stop!

Ideea Inserarii melodiei cu gara a venit cu o secunda inainte sa dau send la scriere.

Numai de bine! ????????????

Dan&Ema [01.06.19 21:47:41] »

@Zoazore:

Hercule, trezeste-te! Da, in el imi e speranta!

Stii, niciodata nu se stie, asa ca eu am scris, altul a mai scris, altul a filmat, altul ia o initiativa...

Am vazut doua reportaje si o stire despre Asociatia care vrea sa redea fata statiunii Herculane si ultima oara parca erau aproape de “unda verde”.

Sper sa vina soarele si pe la acest monument istoric clasificat.

Si trenurile ce vor traversa gara sa chiuie de bucurie! ????????????????

Multumim si de urarile pentru Emi, chiar daca nu a fost nici aniversarea zilei lui de nastere si nici de nume. ????

Numai de bine! ????

adrianbogdan [01.06.19 21:47:59] »

@Dan&Ema: Stiu, Emi a absolvit gimnaziu, este bine daca ii spun " Bafta!"

Dan&Ema [01.06.19 21:50:17] »

@webmasterX: multumesc

Dan&Ema [01.06.19 21:53:09] »

@adrianbogdan:

Multumim, Roxana! ????

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [01.06.19 22:06:02] »

Noi am fost printre cei care au venit în martie la Herculane, la Întâlnirea AFA, cu trenul. La sosire, vineri după amiaza, ne-am grăbit repede-repejor spre primul taxi care ne-a ieşit în cale, fără să acordăm prea multă atenţie gării.

Ne-am îmtors la Bucureşti luni, cu trenul de dupa amiaza. Special, am plecat mai devreme de la hotel ca să avem timp să admirăm gara-monument istoric. Mare tristeţe, Dane! Gara plânge şi nimeni n-o aude... Puţinii salariaţi de acolo sunt trişti şi morocănoşi... nu sunt tabele cu Mersul trenurilor sau poate nu le-am văzut eu! Dezolant... un loc atât de frumos care pare cumva în afara timpului.

Eu sunt optimistă din naştere, încă mai sper! Lui Emi îi doresc din tot sufletul meu de mamă tot ce e mai bun şi mai frumos în viaţă, să-i fie bine, să găsească drumul care-l va face fericit!

Dan&Ema [01.06.19 22:50:20] »

@Floria:

Floria, multumesc de vizita si de ecou si de urarile atat de frumoase pentru Emi.

Am cautat si eu tabela cu trenuri in gara din Herculane. Eram curios cate trenuri de calatori opresc in gara. Nu am gasit-o, nu este. Poate se gaseste acolo unde se vand biletele, in cladirea alaturata, nu stiu.

Am avut o mare bucurie cand in clipa in care vroiam sa plec, am auzit sirena unei locomotive. Am asteptat trenul asa cum o faceam in copilarie, admirandu-l. A fost unul de marfa. Am prins o clipa de viata din... voata garii, altfel este asa cum ai scris si tu.

Ma bucur ca facem parte din grupul de optimisti si cine stie cand...

Numai de bine!

Mitica49 [02.06.19 14:52:58] »

@Dan&Ema:

Zice Dan:

Hercule, trezeste-te!

Aș zice altcumva: " Române trezește-te! " până ce nu te va acoperi de tot molozul hoției (lor), neputinței și nepăsării (noastre).

La întâlnirea AFA din primăvară am văzut și eu gara, am fotografiat-o, am vrul să scriu ceva, însă întristarea ce am simțit-o la vederea acestei minunății lăsate în paragină, parcă mi-a oprit pixul (adică tastatura) de a așterne câteva impresii și gânduri. Aceeași stare am încercat-o și acum când ți-am citit articolul.

Mulțumesc pentru postare, ai avut mai mult curaj de-a scrie decât am avut eu!

Dan&Ema [02.06.19 16:28:14] »

@Mitica49:

Si eu lasat subiectul asta la dospit mai mult timp. Imi trebuia putin timp si o stare anume sa il scriu. Am facut-o in cele din urma.

Gara e frumoasa. Trebuie sa te transpui in atmosfera ei de acum o suta de ani. Fa un exercitiu de imaginatie. Nu ca-i faina?

Multumesc de lectura si aprecieri. Numai de bine!

Important e ca trenurile mai chiuie si astazi cand trec prin Gara Herculane. ????

????????????

tata123 🔱 [04.06.19 11:12:39] »

@Dan&Ema: O gară cu o arhitectură superbă, printre cele mai frumoase din țara noastră.

România deține mai multe exemplare de arhitectură feroviară care ar merita atenția restauratorilor. De exemplu, „Drumul Gărilor Regale” dintre Pitești și Curtea de Argeș (vezi impresii), gările din Bucovina sau cele din Oltenia.

Ceasurile Garnier au drept specific reprezentarea cifrei 4 prin patru liniuțe; orologiul exterior de la Gara Herculane are mecanism comun cu cel din interior - din păcate nu funcționau când le-am văzut eu ultima oară. Ceasul Garnier din gara Caracal chiar făcea parte din cele „7 legende” ale orașului.

Numai bine!

Dan&Ema [04.06.19 15:57:25] »

@tata123:

Articolele tale sunt minunate si ma bucur ca au fost amintite aici. M-as bucura sa existe un program de restaurare a garilor monument istoric si asa cum ai scris sunt mai multe. Cu atat mai bine!

Garnier este un nume celebru, un brand al orologiilor.

E drept, cele 2 ceasuri din Gara Herculane, cel de la interior din sala de asteptare si cel de la exterior de pe cladirea garii spre peronul 1, sunt spate in spate si este si mai interesant faptul ca au un mecanism comun.

Multumesc de vizita si completarile valoroase.

Numai de bine! ????

adrianbogdan, Dan&Ema, Floria, Mitica49, tata123 🔱, Zoazore