ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 27.12.07
SEP-2007

Pamukkale castelul faurit de natura

Traseu hotel Kusadasi - Pamukkale

Kusadasi – Ortaklar – Aydin – Sultanhisar – Nazilli – Kuyacak – Buharkent – Saraykoy - Pamukkale.

Tot traseul este in jur de 200 km, presarat cu echipaje de politie dar asfaltul (foarte bun) te invita sa apesi mai tare pe pedala de aceleratie, dar cum se stie in Turcia este interzis detectorul radar asa ca am mers cit de cit legal dar atent la semnul universal pentru politie flashul.

Pina sa ajungem la Pamukkale, am trecut pe linga un cimp imens de bumbac.

Numele Pamukkale in turceste se traduce in engleza "castel de bumbac", dupa aceea am facut legatura cu acel cimp imens cultivat cu bumbac.

Turcii considera Pamukkale a fi opta minune a lumii.

O data ajuns aici am ramas uimit peisajul selenar pe care il aveam in fata.

Nu mi-am inchipuit ca natura este un sculptor asa de priceput si a putut realiza o asemenea minune arhitectonica.

Bilet de intrare costa 20 lire sau se poate plati cu orice moneda dolari sau euro.

Pamukkale este o zona cu terase albe dispuse in trepte ca o scara care iti da impresia ca te va duce catre stele, iar pe toata suprafata sunt raspindite ochiuri cu apa in care se oglindeste ceru si pereti albi ale teraselor.

Pornind de la baza teraselor cum am trecut de punctul de acces pe tot traseul sunt dispusi in mod egal persoane care ne atrag atentia intr-o engleza stricata sau cu ajutorul fluierului sa ne descaltam pentru ca nu avem voie sa mergem incaltati pe acele terase de calcar pentru a nu le deteriora.

Pe marginea drumului de urcare curge un piriias de apa care pare laptos la culore de la calcarul pe care il desprinde in drumul lui spre baza teraselor.

Dupa o urcare destul de lunga dar placuta ochiului am ajuns in virful teraselor acolo alte surprize placute.

Am intilnit un bazin cu apa termala “Antique Pool” sau” piscina Cleopatrei” foarte frumos amenajat dar din pacate afara era cam innorat si nu aveam costumatia adecvata sa intram in bazin.

Intrarea in incinta era gratis numai daca doresti sa intri in apa era un ceatean care iti lua bani (atunci in valore a 10 euro).

Apa din Pamukkale este cunoscuta si pentru proprietatile sale terapeutice, acesta fiind utila in tratarea unor afectiuni ale ochilor si de piele.

In interior se gasesc nelipsitele magazine de suveniruri

In afara de acel bazin cu apa termala se mai afla mai multe vestigii, de exemplu ruinele oraşul antic Hierapolis care a fost construit din blocuri de piatra, acest facand parte dintr-un muzeu.

Tot aici mai intilnim, Biserica Sf. Philip, templul lui Apollo, sanctuarul lui Plutoniu, o necropola cu un sarcofag de marmura.

Pamukkale ramane o locatie plina de mister, considerata de cei care sunt mai romantici un loc ideal de vizitat. Acesta minune a naturii care se afla in Turcia atrage din ce in ce mai multi turisti.

Am plecat de la Pamukkale cu o tristete in suflet ca nu voi mai reveni curind in acele locuri extraordinare si atit de departe noi, dar si bucuros ca am descoperit un „Castel” faurit de natura pentru a incinta privirile omul.

Pamukkale ramine o locatie care trebuie sa intre in calcul ori de cite ori treci prin Turcia.

Trimis de dannek in 09.06.10 16:57:24

VIZUALIZĂRI: 1489 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Lacul din valea teraselor

tiberiu*
[09.06.10 20:23:34]

frumoase poze, un vot si de la mine

tiberiu*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Pamukkale: