ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.05.2019
DIN: Pătârlagele [BZ]
ÎNSCRIS: 09.06.10
MAY-2019

Mini vacanță la Istanbul a doua zi

Salutare AFA!

Înainte de toate vreau să fac o avertizare. Acum o săptămână, o persoană din grupul cu care am fost la Istanbul mi-a povestit că i-a fost retras de pe card o dată echivalentul la o liră și apoi la câteva zile, aproximativ 200 de ron. Am început să discutăm despre ce plată a făcut deoarece avea bonuri unde a plătit cu cardul, dar aceasta nu apărea, mi-a trimis adresa firmei, am localizat-o în partea asiatică a orașului.

Noi când am fost acolo doar ne-am plimbat puțin și am băut o cafea la care am plătit cu cash, așa că s-a dus la banca unde avea cardul și i-a spus că i-a fost clonat cardul. Așa că aveți mare grijă dacă mergeți undeva unde plătiți cu cardul (apropo plata făcută cu cardul clonat a fost la un salon de masaj și spa).

Cum bine spuneam de la început, ne-am făcut programul din mers în fiecare zi. Pentru a doua zi ne-am propus să mergem la cumpărături la Marele Bazar și după-amiază o tură până în Asia și o croazieră. După micul dejun am plecat spre centru la cumpărături. Acum știți cum este, eu unul îmi doream să merg doar la plimbare, să mă relaxez hoinărind pe străduțe, dar noi fiind un grup de 12 persoane inevitabil a trebuit să trecem în program și o vizită la Marele Bazar, că doar să mergi la Istanbul să te plimbi fără să faci și cumpărături nu merge.

Din zona Sirkeci unde eram cazați se poate ajunge cu tramvaiul trei stații până în centru, sau pe jos pe una din multele străduțe pline de magazine, restaurante și cafenele. Am ales acest traseu deoarece este mai scurt în primul rând decât cel cu tramvaiul și apoi de a descoperi o altă zonă a orașului. Pe parcursul traseului aveam să descoperim niște străduțe mici pline de magazine de aur, practic cred că am traversat o zonă plină de magazine de aur, cum de altfel sunt grupate și în Marele Bazar. Aceste străzi te duc în spatele bazarului aproape de Coloana lui Constantin și Elena (Cemberlitaș) și sunt foarte liniștite cu trafic redus, ferite de aglomerația de pe străzile principale.

Ajunși aici, ne-am împărțit gașca pentru că era imposibil să rămânem împreună la cât este de mare bazarul (are aproximativ 3000 de magazine). Fiecare a probat, a schimbat și cumpărat după negocieri, a schimbat aur. Ce am observat în mod deosebit e faptul că nu poți merge la cumpărături și să nu fii mulțumit, de exemplu, eu am mai fost de multe ori și în marea majoritate a cazurilor știam unde merg.

Pe aleile bazarului sunt tot felul de comisionari care iți promit prețuri bune doar să mergi cu ei la magazine, acum însă parcă mi s-au părut ceva mai de bun simț. Nu erau așa de insistenți, așa că la ieșirea pe la poarta 5 a bazarului, unul m-a convins să mergem la un magazin de piele. Încă de la intrare am fost luați în primire de o basarabeancă. Am spus ce dorim, fetele au inceput să probeze, noi am fost serviți cu o cafea turcească, apă și ceai. Din discuții am înțeles că patronul avea două fabrici de piele cu 5000 de angajați și 29 de magazine. După ce au terminat fetele, au spus că mai trebuiau făcute mici retușuri. Ei promți au luat măsuri și nu exagerez, în 30 de minute au retușat hainele, bineînțeles în aceiași bani cum am negociat. La fel a fost și la magazinele de aur unde au făcut cumpărături, au schimbat aur vechi.

Tot pe AFA am citit că nu este recomandat să faci cumpărături în Marele Bazar. Eu unul nu pot spune același lucru. În primul rând este vorba de gusturi (degeaba îți oferă modele de piele mai vechi la prețuri bune dacă sunt demodate, ori la bijuterii de aur sau argint, apoi depinde și de fiecare în parte cum negociază deoarece acolo așa este comerțul, unde nu au prețuri afișate. Mulți turiști, inclusiv de la noi, nu cunosc acest lucru ori nu le place.

După câteva ore de colindat prin bazar, încărcați de sacoșe, am plecat la hotel pe alt traseu decât cel de dimineață și am descoperit o frumusețe de stradă pietonală largă plină de platani ce pleacă din zona Cemberlitaș până spre zona Sirkeci (este aproape paralelă cu Divan Yolu, strada pe care circulă tramvaiul). Aceasta se numește Nuru Osmaniye, este plină de magazine de aur, mici restaurante și cafenele. A fost prima oară când am trecut pe acolo, dar vă spun că se merită cu prisosință. La orele prânzului traficul era foarte lejer departe de aglomerația de pe marile străzi.

După o ședință de cumpărături, am hotărât să facem o plimbare și în Asia, deoarece unii dintre noi își doreau foarte mult. Marele avantaj al hotelului la care am fost cazați a fost că stația de metrou Marmaray Sirkeci este amplasată la 150 de metri de el. Accesul se face cu un lift care te coboară nouă nivele (mai are și o altă intrare de pe o stradă paralelă de unde se coboară pe niște scări rulante foarte lungi). De aici se merge doar o stație de metrou spre Uskudar și ai ajuns în Asia. Cred că este cel mai facil mod de a traversa Bosforul mai ales pentru cei care au programul încărcat în comparație cu feribotul ori trecerea pe cele două poduri.

Aici am ales să facem doar o scurtă plimbare până in dreptul Insulei Prințesei (Kiz-Kulesi) amplasată la aproximativ un km de stația de metrou Uskudar și vis-a-vis de Palatul Topkapi. După o ședință foto am luat o binemeritată pauză de odihnă și cafea. Partea aceasta a orașului nu este așa aglomerată decât zona centrului vechi, mult mai lejeră cei drept și de comunicat este mai greu deoarece unde am băut o cafea ne-am înțeles greu (nu prea cunosc limbi străine).

Aveam pe lista de acasă inclusă o croazieră pe Bosfor și aici sunt multe variante în primul rănd una mai scurtă de două ore până la al doilea pod la un preț de 10 euro, mai era una de 4-5 ore cu traseu până la ieșirea din strâmtoarea Bosfor, care îți răpea mult timp din program, începea la ora 10 și una de seară pe am ales-o in cele din urmă deoarece aveam timp să vizităm pe parcursul zilei și apoi ocazia de a incheia ziua intr-un mod frumos.

Am rezervat bilete de la recepția hotelului după discuții cu recepționerii și mai ales că ne-au dat și un discount (noi eram un grup de 12 persoane) de la 50 euro am rezervat la 35 euro de persoană transfer dus -întors cu autocarul de la hotel la vasul de croazieră localizat in zona Palatului Dolmabahce plimbare pe Bosfor timp de trei ore până la al doilea pod și retur o masă inclusă alcătuită cu un aperitiv și un fel principal la alegere ori doradă regală s-au un fel cu carne, alături de apă și sucuri.

Pentru cei doritori de băuturi alcoolice locale mai cereau 10 euro in plus, și aici aveai de ales, vodcă, yeni raki,vin roze s-au roșu și bere Efes . Aveau la bar și mărci internaționale dar acestea erau extra.

Pe parcursul croazierei am avut parte de mai multe spectacole în deschidere am văzut un dansator derviș, urmat de o formație de dansatori războinici urmat mai apoi de cadâne. Punctul culminant a fost apariția unei dansatoare din buric care a încins atmosfera trecând pe rând pe la fiecare masă spre deliciul turiștilor. După spectacolul cu dansatori un dj a pus muzică de club și s-a dansat până la terminarea croazierei. La etaj pentru doritori aveau amplasate scaune și canapele pentru relaxare, a filma și a face poze.

Este o croazieră care o recomand știți cum este vorba face toți banii, față de una de zi am mai platit ceva în plus pentru mâncare, băutură și spectacol. Mai ales traversarea seara printre atâtea vase de croaziere și yachturi a strâmtorii Bosfor, trecerea pe lângă marile palate luminate feeric și nu în ultimul rând a marilor hoteluri amplasare pe malul apei.

După terminarea croazierei am fost preluați de autocar și duși la hotel undeva la miezul nopții. Aceasta a fost a doua zi și s-a încheiat cu o seară frumoasă.

Trimis de sebigeanina in 31.05.19 14:50:56
Validat / Publicat: 31.05.19 15:44:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Belek, Side, Alanya, Keme; Bozuyuk, Antalya

VIZUALIZĂRI: 2193 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sebigeanina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Insula Prințesei sunt convins că nu mai are nevoie de nici o prezentare.

krisstinna
[01.06.19 06:08:27]

@sebigeanina: Nici nu-i pomenesc omului meu despre pățania cu cardul, sigur intra in panică

Eu sunt optimistă, sper sa ajung anul acesta la Istanbul, o să am grijă să evit plata cu cardul așa cum mă sfătuiește domnul meu care e mai “precaut” din fire El nici seiful nu îl folosește niciodată, zice că se poate fura din cameră cu tot cu valori, adică intră hoțul, pune la subțioara seiful și fuge cu el

N-am in plan obiective turistice, am fost de câteva ori in Istanbul, voi pierde vremea rătăcind pe străzi și dacă-mi vine vreo idee șugubeață mă voi orienta acolo. Dar mă minunez și citesc despre plimbările voastre

sebigeaninaAUTOR REVIEW
[01.06.19 15:33:22]

@krisstinna: Salut, chiar ieri a trecut pe la mine ruda care a avut problema cu cardul și mi-a povestit că a plătit cu cardul la recepția hotelului, unde am servit masa de trei ori la un restaurant apoi cred la un alt restaurant o dată și când am fost pe vaporul de croazieră. În rest a mai avut euro la el și a schimbat în lire s-au a plătit în euro prin bazar, deci concluzia ar fi că la restaurant ori în croazieră ar fi putut clona cardul.

sebigeanina
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Istanbul: