ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.05.2019
ÎNSCRIS: 25.10.14
MAY-2019

încărcat de pe telefon!

Cu vaporetto prin Timișoara

Ieri după ce ne-am terminat treburile pe care le aveam prin Timișoara, am hotărât să facem ceva mai inedit și anume o plimbare cu vaporetto.

Aceste vaporase te ajută să te deplasezi mult mai ușor prin Timișoara. Circulă pe Canalul Bega și străbat orașul din partea ieșirii spre Lugoj până in partea ieșirii spre Reșița, mai exact din zona Centralei Hidroelectrice și până in zona Freidorf.

Traseul are 9 stații, care pentru a facilita accesul la alte mijloace de transport, au fost amplasate în apropierea podurilor care trec peste Bega.

Stațiile sunt unice, adică chiar dacă vrei să mergi in amonte sau in aval, vaporasul va opri pe aceeași parte unde se află stația. Nu există stație pe ambele părți ale canalului.

Am să atașez o poză cu traseul și denumirea stațiilor. Acestea sunt usor de recunoscut pentru că au un ponton plutitor vopsit cu verde. Accesul pe acest ponton este interzis până in momentul acostarii vaporasului și coborarii călătorilor.

De luni și până vineri vaporasele circulă in regim de transport public, după un grafic care este afișat in fiecare loc in care acestea opresc. Biletele se cumpără din vaporas și costă 1 leu iar copiii au gratuitate. Am primit pe lângă bilete și bon fiscal.

Sâmbăta și duminica vaporasele circulă în regim de promenadă pe un traseu scurt iar plecarea și sosirea se face de la / la stația Catedrala Mitropolitană. În aceste zile plimbarea este gratuită pentru toți cei care doresc să experimenteze acest mod plăcut de petrecere a timpului liber.

Să revin la plimbarea noastră.

Fiind in zona Modern, am plecat în plimbarea cu vaporetto de la prima stație, de la Mihai Viteazu. De aici am mers in aval doar până la a șasea stație, la Sfânta Maria, pentru că din data de 4 aprilie si până prin toamnă se efectuează niște lucrări la Podul Ștefan cel Mare si vaporetto nu mai circulă dacat până în acest loc.

La stația Sfânta Maria vaporetto a întors, iar noi ne-am cumparat din nou bilete și am mers cu el până la locul de unde am început călătoria.

Pe traseu sunt in continuu trei vaporase iar timpul de asteptare in stații nu este de loc mare.

Dacă doriți și bineînțeles dacă vă permiteți, puteți închiria vaporasele pentru evenimente private.

Nouă ne-a plăcut mult această mică plimbare și sigur o să o mai facem când ajungem pe aici.

Trimis de ungureanica in 30.05.19 21:22:46
Validat / Publicat: 31.05.19 09:32:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TIMIȘOARA.

VIZUALIZĂRI: 1743 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

tata123 🔱 [31.05.19 13:02:37] »

@ungureanica: Mi-am propus ca la proxima vizită în Timișoara să mă plimb și eu cu aceste vaporașe care circulă pe Bega. Ideea este lăudabilă, pe lângă funcția de transport persoane fiind valorificată și componenta turistică a acestui curs de apă.

Se pare că există un proiect amplu de redeschidere a navigației pe Bega, călătoria pe apă fiind posibilă după terminarea lucrărilor până în Serbia (opiniatimisoarei.ro/redes ... foto/08/05/2019).

Numai bine!

Nicu [31.05.19 14:50:28] »

Cam scump transportul cu vaporeto, eu am prins perioada cand era gratis dar... ue... nu a vrut sa fie gratis cu toate ca primarul Robu a vrut, merita o plimbare cu vaporeto si la acest MARE pret.

Am scris si eu ceva despre vaporeto dar cand era gratis, de atunci nu am mai fost ca e scump.

O precizare statia principala pentru plecari este in spatele catedralei.

crismis [31.05.19 18:25:43] »

@ungureanica: Ne-am plimbat și noi cu vaporasul pe Bega! Când am fost la întâlnirea AFA, am dormit o noapte în Timișoara, iar a doua zi dimineață am vizitat un pic orașul. Mi-am propus să scriu despre această experiență, precum și despre hotel, dar n-am mai apucat. Sper s-o fac într-o zi, căci mi-a plăcut mult!

crismis, Nicu, tata123 🔱, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Timișoara și împrejurimile: